Main Menu
User Menu

Gabszewicz, Aleksander

     
Příjmení:
Surname:
Gabszewicz
Jméno:
Given Name:
Aleksander
Jméno v originále:
Original Name:
Aleksander Gabszewicz
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
Brigádní generál
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
06.12.1911 Szawle /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
10.10.1983 Hanley Stan
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 18. křídla 2. TAF
velitel 131. křídla RAF
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
stíhací eso (9,5-1,33-3 nárokovyných vítězství)
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://pspbis.fm.interia.pl/ga.htm
https://www.mysliwcy.pl/
www.geocities.com/skrzydla/
J.B.Cynk - Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
W. Król - Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
J. Kutzner - Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X
J.Zieliński - Asy polskiego lotnictwa, Agencia Lotnicza ALTAIR, Warszawa 1994, ISBN 83-86217-2
URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#464329Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Gabszewicz
Jméno:
Given Name:
Aleksander
Jméno v originále:
Original Name:
Aleksander Gabszewicz
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
14.11.1941-06.06.1942 Velitel : 316. peruť RAF
28.01.1943-20.06.1943 Velitel : 2. polské stíhací křídlo
21.06.1943-04.10.1943 Velitel : 1. polské stíhací křídlo
14.10.1943-12.12.1943 Velitel : 131. (polské) polní letiště RAF
DD.02.1944-12.05.1944 Velitel : 18. křídlo RAF
12.05.1944-12.07.1944 Velitel : 18. (polský) sektor RAF
12.07.1944-01.06.1945 Velitel : 131. (polské) křídlo RAF

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

24.06.1942

Řád Virtuti Militari - stříbrný kŕíž
The Order Virtuti Militari- Silver Cross
Order Virtuti Militari - Krzyż Srebrny
No.09425

20.09.1942

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
-

07.07.1943

Válečný kříž 1939-1945
Cross of War
Croix de Guerre
-

13.03.1944

Řád Virtuti Militari - zlatý kříž
The Order Virtuti Militari - Golden Cross
Order Virtuti Militari IV klasa – Krzyż Złoty
No.00029

15.05.1944

Řád Za vynikající službu
Distinguished Service Order
-

31.10.1947

Kříž za chrabrost
Cross of Valour
Krzyż Walecznych
-

DD.MM.RRRR

Řád Za vynikající službu
Distinguished Service Order
-

DD.MM.RRRR

Hvězda 1939-1945
1939–45 Star
-

DD.MM.RRRR

Kříž za chrabrost
Cross of Valour
Krzyż Walecznych
-

DD.MM.RRRR

Kříž za chrabrost
Cross of Valour
Krzyż Walecznych
-

DD.MM.RRRR

Kříž za chrabrost
Cross of Valour
Krzyż Walecznych
-

DD.MM.RRRR

Řád polského znovuzrození 3. třída
Order of Polonia Restituta 3rd Class
Order Odrodzenia Polski III Klasa
-

Poznámka:
Note:
nejvyšší hodnost v RAF - Group Captain
osobní číslo RAF - No. P-0163
Zdroje:
Sources:
https://pspbis.fm.interia.pl/ga.htm
https://www.mysliwcy.pl/
www.geocities.com/skrzydla/
J.B.Cynk - Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
W. Król - Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
J. Kutzner - Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X
J.Zieliński - Asy polskiego lotnictwa, Agencia Lotnicza ALTAIR, Warszawa 1994, ISBN 83-86217-2
URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#464330Verze : 0
MOD
Generał brygady, Group Captain Aleksander Gabszewicz


RAF No. P-0163


* 06. 12. 1911
+ 10. 10. 1983


Jeden z nejúspěšnějších polských stíhacích pilotů a uznávaný velitel se narodil 6. prosince 1911 v obci Szawla poblíž Kowna (dnes litevský Kaunas). V roce 1931 vstoupil do armády a absolvoval Szkołe Podchorążych Piechoty, kterou ukončil v roce 1934. Poté však přestoupil k letectvu a po prodělání pilotního výcviku byl přidělen k 1. leteckému pluku ve Varšavě. V roce 1937 si zvýšil kvalifikaci ve škole vyšší pilotáže a do bojů 2. světové války vstoupil jako taktický důstojník Stíhací perutě IV/1 1. leteckého pluku, která byla jako součást Stíhací brigády pověřena ochranou nebe nad Varšavou. Hned při svém prvním bojovém letu v ranních hodinách 1. září dosáhl spolu s kpr. Andrejem Niewiarą sestřelu bombardéru He 111 od II.(K)/LG 1. Při svém dalším letu toho dne již tak úspěšný nebyl a ze svého poškozeného stroje se musel zraněný a popálený zachránit na padáku.


Po ukončení bojů se přes Rumunsko dostal do Francie, kde se přeškolil na moderní stíhačky a jako příslušník GC III/9, jenž měla chránit Lyon a byla vyzbrojena stíhačkami MS 406. V jejich řadách vedl 1. června skupinu osmi polských pilotů do boje s německými bombardéry He 111 od II./KG 53. Sestřelili dva nepřátele, jednoho z nich si na své konto připsal por. Gabszewicz. Téhož dne večer byl jmenován velitelem zdvojeného polského roje, přiděleného k GC III/10. Vzhledem na přeškolení na letouny MB 152 , častou změnu základen a všeobecný chaos se až do uzavření příměří do bojů zapojil pouze minimálně a po jejich ukončení byl z Bordeaux evakuován do Velké Británie.


Po dalším přeškolení, tentokrát na stíhačku Hurricane , se v řadách 607. (od 11. října 1940) a později 303. perutě (od listopadu 1940) zapojil do Bitvy o Británii. Jeho hvězda však začala stoupat až po přeložení k vznikající 316 . polské stíhací peruti v únoru 1941. Jako velitel letky B dosáhl spolu s P/O B. Andersem prvního vítězství jednotky, když 1. dubna 1941 při hlídce nad konvojem zaútočili na tři bombardéry He 111 od I./KG 27 a stroj s označením 1G+LH sestřelili. V čele letky a později celé perutě (od 14. listopadu) se zapojil do právě zahájené vzdušné ofenzivy nad okupovaným kontinentem a až do svého odchodu na odpočinek 5. června 1942 rozšířil své konto o 3 sestřelené FW 190 , ve spolupráci sestřelil bombardér He 111 (o něm zmínka výše) a stíhačku Messerschmitt Bf 109 a sám či ve spolupráci pravděpodobně sestřelil či poškodil další 4 nepřátelské stroje.


Po krátké působení na štábu 11. stíhací skupiny byl v září 1942 přidělen k 58. OTU (jednotce operačního výcviku) jako instruktor.


Do bojů se znovu zapojil 26. ledna 1943, kdy převzal velení nad 2. polským stíhacím křídlem , kde zaznamenal opět sestřel FW 190. 20. června se přesunul do čela 1. polského stíhacího křídla (od října 1943 přejmenovaného na 131. křídlo), v jehož řadách dosáhl svých posledních vítězství.


12. prosince předal velení křídla W/Cdr Stanisławu Skalskému a odešel na odpočinek. 4. února 1944 byl krátce přidělen spolu s několika dalšími svými krajany k 61. stíhací peruti USAAF, vyzbrojenou stíhačkami P-47 Thunderbolt . Již 20. února však nastoupil na místo velitele 18. sektoru 2. TAF , jemuž byly podřízeny 131 . a 133 . polské stíhací křídla, a znovu se aktivně se zapojil do bojů nad okupovanou Evropou, včetně podpory invazních vojsk v Normandii. Po reorganizaci 2. TAF a zrušení sektorů v červenci 1944 převzal velení 131. křídla a v jeho čele ukončil v květnu 1945 svou válečnou pouť na území poraženého Německa.


Po válce ještě sloužil jako styčný důstojník u 84. skupiny TAF a od roku 1946 velel základně Coltishall, kde se v poválečném období postupně před svým rozpuštěním soustředily všechny polské stíhací perutě. Po rozpuštění polského letectva a demobilizaci v roce 1947 se rozhodl zůstat ve Velké Británii. Několik let byl předsedou Sdružení polských letců. V roce 1974 byl povýšen do generálské hodnosti. Zemřel 10. října 1983 v Hanley Stan v hrabství Worcester. Podle jeho poslední vůle byl v roce 1992 jeho popel rozptýlen nad letištěm v Dęblině a nad Varšavou.


Během 2. světové války vykonal 384 bojových či operačních letů a jeho skóre se uzavřelo na 9 a 1/2 sestřelených nepřátelských strojích jistě, 1 a 1/3 pravděpodobně a 3 stroje poškodil, čímž se zařadil na 8. místo oficiálních statistik nejúspěšnějších stíhacích letců polského letectva (tzv. Lista Bajana). Byl vyznamenán mj.: Złoty Krzyż Virtuti Militari (No.00029, 13.3.44 - jako první polský letec), Srebrny Krzyż Virtuti Military (No.09425, 24.6.42), 4x Krzyż Walecznych , Medal Lotniczy a v poválečném období Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta , britskými DSO & bar (jako jediný polský letec) a DFC , francouzským Croix de Guerre a nizozemským řádem Order of Orange-Nassau .



zdroje
https://pspbis.fm.interia.pl/ga.htm
https://www.mysliwcy.pl/
www.geocities.com/skrzydla/
J.B.Cynk - Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
W. Król - Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
J. Kutzner - Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X
J.Zieliński - Asy polskiego lotnictwa, Agencia Lotnicza ALTAIR, Warszawa 1994, ISBN 83-86217-2
URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#249614Verze : 0
MOD
dosažené sestřely


datum jednotka stroj protivník
01.09.1939 IV/1 DywizjonPZL P-11c 1/2 He 111 - jistě
01.06.1940 Stíhací skupina III/9 MS.406 1 He 111 - jistě
01.04.1941 316. peruť Hurricane Mk.I V7000 1/2 He 111 - jistě
24.07.1941 316. peruťHurricane Mk.I Z3573 1/2 Bf 109 - jistě
24.07.1941 316. peruť Hurricane Mk.I Z3573 1 Bf 109 - poš
27.03.1942 316. peruť Spitfire Mk.V P8606 1 FW 190 - poš
10.04.1942 316. peruť Spitfire Mk.VBL901 SZ-G1 FW 190 - jistě
25.04.1942 316. peruť Spitfire Mk.V W3717 1 FW 190 - jistě
27.04.1942 316. peruť Spitfire Mk.V BL901 SZ-G1 FW 190 - jistě
05.05.1942 316. peruť Spitfire Mk.V BL901 SZ-G1 FW 190 - prav.
06.05.1942 316. peruť Spitfire Mk.V BL901 SZ-G1/3 FW 190 - prav.
04.04.1943 2. PSM Spitfire Mk.V EN865 1 FW 190 - jistě
04.07.1943 1. PSM Spitfire Mk.IX EN526 SZ-G 1 FW 190 - jistě
06.07.1943 1. PSM Spitfire Mk.IX EN526 SZ-G1 Bf 109 - jistě
19.08.1943 1. PSM Spitfire Mk.IX EN526 SZ-G1 FW 190 - jistě
19.08.1943 1. PSM Spitfire Mk.IX EN526 SZ-G 1 FW 190 - poš.

zdroje
Cynk, Jerzy B.: Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
Kutzner, Jacek - Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X
URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#249616Verze : 0
MOD
Zajímavě využil G/Cpt Gabszewicz svého privilegia v označování osobních letounů. Jako hrdý příslušník IV/1 perutě 1. leteckého pluku a jeho nástupkyně 316. perutě jeho stroje nesly kombinaci písmen SZ (kód 316. perutě) a G (Gabszewicz) spolu se znakem 316. perutě.
Gabszewicz, Aleksander - Osobní stroj G/Cpt Gabszewicze v péči mechaniků, podzim 1944.
zdroj: J.B.Cynk - Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3

Osobní stroj G/Cpt Gabszewicze v péči mechaniků, podzim 1944.
zdroj: J.B.Cynk - Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3

URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#249658Verze : 0
MOD
Fotografie v hodnosti majora



Zdroj: https://www.polishairforce.pl/dyw316zdj.html
Gabszewicz, Aleksander - foto s dobře viditelnými stužkami vyznamenání a odznáčkem 316.perutě na kapse ( viz. další foto )

foto s dobře viditelnými stužkami vyznamenání a odznáčkem 316.perutě na kapse ( viz. další foto )
Gabszewicz, Aleksander - odznak 316. polské perutě

odznak 316. polské perutě
URL : https://www.valka.cz/Gabszewicz-Aleksander-t70871#330940Verze : 0