GSG 9 Spolkové policie [1972- ]

GSG 9 of the Federal Police
GSG 9 der Bundespolizei (GSG 9)
     
Název:
Name:
GSG 9 Spolkové policie GSG 9 of the Federal Police
Originální název:
Original Name:
Grenzschutzgruppe 9 der Bundespolizei
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.09.1972
Předchůdce:
Predecessor:
- -
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.RRRR
Nástupce:
Successor:
- -
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
DD.MM.2005-DD.MM.2008 Prezidium Spolkové policie Západ
DD.MM.2008-DD.MM.RRRR Prezidium Spolkové policie
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
DD.MM.2005-DD.MM.2008 Federal Police Headquarters West
DD.MM.2008-DD.MM.RRRR Federal Police Headquarters
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Sankt Augustin

Velitel:
Commander:
DD.MM.1972-DD.MM.1979 Wegener, Ulrich Klaus ( )
DD.MM.1980-DD.MM.1981 Blätte, Klaus ( )
DD.MM.1982-DD.MM.1991 Dee, Uwe ( )
DD.MM.1992-DD.MM.1998 Bischoff, Jürgen ( )
DD.MM.1999-DD.MM.2005 Eichele, Friedrich ( )
DD.MM.2005-DD.MM.2014 Lindner, Olaf ( )
DD.MM.2014-DD.MM.RRRR Fuchs, Jerome ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
www.bundespolizei.de
de.wikipedia.org
Zpravodaj Východočeské policie (duben, květen 2005)
Marian BRZYBOHATÝ: Terorismus II, Police History, Praha, 1999
Měsíčník policista (říjen 2005)
www.sondereinheiten.de
www.bundespolizei.de
URL : https://www.valka.cz/GSG-9-Spolkove-policie-1972-t58532#556019 Verze : 1
GSG 9 der Bundespolizei
GSG 9 Spolkové policie


GSG 9 - Grenzschutzgruppe 9 = Skupina pohraniční stráže č. 9


GSG 9 vznikla jako součást BGS a odtud její název. Od 1. července 2005 se Spolková pohraniční stráž přetransformovala ve Spolkovou policii. Název GSG 9 byl ale pro tuto zvláštní jednotku ponechán. GSG 9 je zvláštní jednotka Spolkové policie pro boj s terorismem a nejtěžší násilnou kriminalitou. Organizačně spadá pod Prezidium Spolkové policie Západ. Základnu má v Sankt Augustinu u Bonnu. Její oddíly se specializují na přesnou střelbu a pozorování, operace na muři a operace ze vzduchu. Další součástí je štáb a podpůrné jedotky (technického zabezpečení, zdravotní služba, komunikace, vzdělávání). Jednotka úzce spolupracuje s vrtulníkovou skupinou Spolkové police v Sankt Augustin-Hangelar. GSG 9 zasahuje v rámci působnosti Spolkové policie. Dále na vyžádání Spolkového kriminálního úřadu, Spolkové celní správy, jednotlivých zemských policií či Ministerstva zahraničních věcí. Při zásazích dochází i k součinnosti se zemskými zvláštními jednotkami.


Impulsem pro založení této jednotky byly události z 5. července 1972, kdy palestinští teroristé ze skupiny Černé září na Olympijských hrách v Mnichově zajali izraelské sportovce. Německé orgány situaci nezvládly a výsledkem byl masakr izraelských olympioniků palestinskými fanatiky. Fiasko ukázalo nepřipravenost německých policejních orgánů zvládnout podobnou situaci. Vše komplikovala neexistence spolkové instituce, neboť policejní sbory patřily pod jednotlivé spolkové republiky. Vláda v Bonnu reagovala rychle. Spolkový ministr vnitra Hans-Dietrich Genscher vybral policejní instituci s celospolkovou působností, BGS, a pověřil podplukovníka Wegenera (působil ve funkci styčného důstojníka BGS u ministra vnitra), aby vytvořil jednotku, jež by mohla být nasazena v různých krizových situacích. Jmenovitě šlo o únosy, vzetí rukojmí, loupežné vydírání, vzdušné a námořní pirátství, útoky výbušninou a ochrana cizích státních návštěv před atentátem (popřípadě i ochrana německých politiků v cizích zemích). V neposlední řadě také měla jednotka pomáhat v boji s organizovaným zločinem. 27. září tak vzniká později slavná GSG 9. Koncept zvláštní protiteroristické jednotky byl celkem novým prvkem a ve světě existovaly prakticky jen britské SAS a izraelský Sayeret Matkal. Právě počátek sedmdesátých let je dobou vzniku zvláštních jednotek pro boj s tímto druhem násilné kriminality.


Wegener začal dávat dohromady první muže. Výcvik probíhal i ve spolupráci se zmíněnými zahraničními jednotkami. Mimoto cvičili především v prostorech Bundeswehru. Již v dubnu následujícího roku ohlásil Wegener připravenost prvních jednotek, po dalším půlroce byl připraven i zbytek. V červenci 1974 pomáhali příslušníci GSG 9 s bezpečnostním zajištěním světového poháru v kopané, jež se konal v Německu. V následujícím roce pomáhali nizozemské BBE při akci moluckých teroristů v Amsterdamu. V roce 1976 pomáhali v tomtéž úkolu kanadským bezpečnostním silám během Olympijských her v Montrealu. Pravý křest ohněm přišel v roce 1977. V říjnu 1977 unesli čtyři teroristé z Lidové fronty osvobození Palestiny letadlo Lufthansy a po dlouhé cestě s ním přistáli v somálském Mogadišu. Do Mogadiša ale přiletěl i tým GSG 9. Ten provedl v rámci operace Magický oheň zásah a osvobodil zajatá rukojmí. Touto akcí si jednotka proslavila.


Výčet některých dalších akcí:
1982 - zatčení teroristů z RAF Monhauptové a Schulze
1993 - zatýkání teroristů z RAF Hogefeldové a Gramse
1993 - osvobození rukojmí v uneseném letadle KLM na trase Tunis-Amsterdam v Düsseldorfu
1994 - osvobození rukojmí zajatých v kasselské věznici
1998 - zatčení pachatele, jež vydíral Deutsche Bahn
1999 - zatčení Metina Kaplana v Kolíně nad Rýnem
1999 - zatčení dvou podezřelých ultralevicových radikálů v Berlíně
2001 - zatčení dvou špionů v Heidelbergu
2001 - pomoc při osvobození čtyř německých turistů-rukojmí v Egyptě


Po 11. září 2001 provedla GSG 9 v témže i následujím roce zatčení několika teroristů, jež měli co dočinění s útoky na WTC. Poskytla ochranu misi Technisches Hilfswerku (zajišťovali opravu vodovodů) v Bagdádu. GSG 9 zajišťuje ochranu německé ambasády, jejího personálu a dalšího vlastnictví německé vlády v Iráku. V roce 2004 zahynili dva příslušníci GSG 9, když byl ve Faludže přepaden konvoj z jordánského Ammánu do Bagdádu, jež zajišťovali.




Zdroje:
www.bundespolizei.de
Zpravodaj Východočeské policie (duben, květen 2005)
http://www.police-zone.de
Marian BRZYBOHATÝ: Terorismus II, Police History, Praha, 1999
Měsíčník policista (říjen 2005)
www.agentura.ru
URL : https://www.valka.cz/GSG-9-Spolkove-policie-1972-t58532#211329 Verze : 6
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více