Main Menu
User Menu

Flight of the Intruder (Let Vetřelce)

DiskuseKoupit DVD na Filmopolis.cz
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#223168Verze : 0
Vetřelec je letoun pro každé počasí Gruman A-6 Intruder, který díky své výzbroji a výstroji byl schopen provádět bombardování bodových cílů v noci, v mlze, přes mraky - zkrátka bez vidu země. Dnes to dokáže každý bojový letoun v dobách války ve Vietnamu byl Intruder - vyjímkou. Vkrádal se do vzdušného prostoru nepřítele sám, neozbrojen (neměl rakety či kanóny pro vlastní obranu před stihači), bez vzdušného krytí... dvoučlenná posádka (pilot a operátor systémů - letovod) byla odkázána jen sama na sebe respektive jeden na druhého. To mezi lidmi vytvoří pevné pouto.
A o tom a o smyslu presidentem Johnsonem (který se bál, že eskalací bude zatažena do konfliktu Čína a Sovětský svaz) špatně vedené války na sklonku šedesátých let - je vynikající bestseler Stephena Coontse, který ve skvělém překladu vyšel i u nás a byl vynikajícím způsobem zfilmován a skvěle obsazen - v hlavních rolích Danny Glover, u nás asi méně známý Bard Johnson a William Defoe, poslední jako posádka Intruderu. I filmu se podařilo skvěle zachytit schizofrenní atmosféru konfliktu v Asii, kde lidé nasazovali životy pro dosažení bodového zásahu - obvykle prázdného parkoviště náklaďáků kdesi v džungli... Pochybnosti, ztráta smyslu a významu všeho, frustrace z nekončící řady padlých kamarádů a známých.
Neustále se prohlubující pocit bezmoci a beznaděje. Každý z letců na letadlové lodi na to reaguje různě, někdo jako tajemný "shiter" - recesí, jiní vytvařením náhradních rodin a citových vazeb na Vietnamky, další otrockým lpěním na předpisech a vztazích. Pilot Jack Grafton je rozhodnut se pomstít a zasáhnout zakázaný cíl - sklad raket v Hanoji. Přemluví k tomu svého nového parťáka -letovoda a za pomoci náhodou demaskovaného "shitera" (důstojníka který v době mimo službu kálel a močil kde se dalo) skutečně svůj plán provedou. Čeká je opovržení od velitele křídla a "court martial" - vojenský soud ... mezitím však dojde ke změně politiky, president USA se rozhodne "dobombardovat" Vietnamce k vyjednávacímu stolu po jejich už bůhvíkolikátém opuštění mírových rozhovorů v Paříži. Dojde k eskalaci a náletům na severní Vietnam a Hanoi, těch se potrestaní nezůčastní ale vzlétnou, až když jsou ohroženy jediné hodnoty které ještě uznávají - lidské vztahy a život velitele, který nouzově přistane v džungli...až podsuď je to pravděpodobné včetně velké záchranné operace za účasti Skyraiderů a vrtulníku Jolly Green.
Patetické sebeobětování člena sestřelené posádky, která šla na pomoc, naváděním napalmového útoku na sebe ve stylu hrdinů sovětských válečných filmů, je stejně nepravděpodobné jako přítomnost "Šilek" ZSU-23-4 na bojišti a vítězství hlavního hrdiny v "pistolnickém" souboji s vietnamským odstřelovačem...
Škoda - jinak je film přesným zrcadlením dilemat vietnamské války...i když se samozřejmě nevyrovná knize.
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#86151Verze : 0
Tento film vyšel loni na DVD (apoň v německu) pod názvem Flucht durch die Hölle. Film je v anglické nebo německé jazykové verzi mimo jiné i s českými titulky.
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#86164Verze : 0
Byl i v naší obchodní síti, dá se objednat na mnoha zásilkových adresách za 266.- Kč, stačí na www.seznam.cz vyklepat název filmu...
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#86831Verze : 0
Film jsem viděl. Docela dobrej. Wink
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#90086Verze : 0
Docela dobrej film.Ke klasice má daleko,ale to je asi věc názoru.Letecký scény byly fakt povedený
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#177276Verze : 0
No především jsou v něm všechny letecké záběry původní stejně jako v top gunu a není to žádný z brakových filmů, které po těchto dvou v dalších letech následovaly, ale záběry braly například hodně z toho top gunu. Taky jsem viděl nějaké jiné tři filmy (něco o delta force nebo tak něco) a v každém z nich byl použit ten samý záběr vrtulníku bell, z něhož skáčou speciálové do vody. Názvy si nepamatuju, ale nic moc to nebylo.


Jednou mně ještě dostal jakýsi film Taktický úder s Ruterem Hauerem, v němž byl start tří mi17 proveden jedním a tímtéž záběrem jedné mi17, z nichž během letu jedna záhadně transformovala Very Happy na mi24 a sám hlavní hrdina odstartoval ze základny s f16, let a bojovou akci provedl na l39 a nakonec přistál s migem29 Very Happy To bylo prvních asi 20 minut filmu, dál jsem to nevydržel a vypl.
URL : https://www.valka.cz/Flight-of-the-Intruder-Let-Vetrelce-t22762#181436Verze : 0