Main Menu
User Menu

Dýka FS

Diskuse
Je zajímavé, že sice legendární dýku anglických Commandos většina lidí kteří sem chodí zná, ale na Válce jsem o ní nenašel ani zmínku. Nebo mi jí vyhledávač nenabídl. Umístil jsem zde tedy alespoň obrázek repliky této zbraně.
Dýka FS - Dýka FS

Dýka FS
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#341261Verze : 0
Abych řekl pravdu tak jsem se neodvážil, vzhledem k tomu, jak dopadl můj pokus s Kukri. To by mi to musel nejprve schválit někdo ze šéfů.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#341304Verze : 0
To ti nemusí nikdo ze šéfů schvalovat, ale je třeba respektovat určité zásady:


Pokud vkládám příspěvek do faktografické části musí splňovat tyto podmínky:


1. musí se jednat o vlastní text, nikoliv o překopírovaný odjinud
2. musí být uvedeny zdroje (autor knihy, název, nakladatelství, ISBN), popř. odkaz na internetové stránky, ze kterých jsi čerpal (opakuji že čerpal, ne opsal)
3. je-li vložen obrázek, nesmí být překopírován z jiných stránek (knihy, časopisu apod.) bez souhlasu autora fotografie, po svolení musí být uvedeno, odkud foto pochází
4. nedoporučuje se používat v tématu např. o dýce FS fotografii repliky, nýbrž originálu.


Jinak já se o nože a boj nožem zajímám léta, ale ještě jsem nenašel čas tam něco navkládat, takže se toho klidně můžeš ujmout.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#341360Verze : 0
MOD
Já to s těma šéfama myslel jako nadsázku. Je ale pravda, že nože teprve studuji, takže si nepřipadám dost kvalifikován na to, abych zakládal něco do faktografické části a už vůbec ne abych se jí ujal.
Přesto Ti děkuji za projevenou důvěru. Wink
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#341729Verze : 0
Jak už psal Rad, není problém abys založil téma na cokoli, jen to prostě musí odpovídat pravidlům. A opravdu bych se snažil pokud to jde vkládání fotek kopií, pokud se tím budeš zabývat nezapomeň že Fairbairn-Sykes bojových nožů bylo několik modelů včetně původního ze Šanghaje který byl kratší. Jestli se do toho dáš a dokážeš něco solidního stvořit bude to jen dobře.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#341747Verze : 0
Dýka FS vyrobená nožířem p.Maďaričem, kterou mi předvedl na výstavě v Brně 2010.
Dýka FS - Dýka FS 2010

Dýka FS 2010
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353661Verze : 0
Je zajímavé, jak dlouho se koncept dýky FS udržel, kolik speciálních jednotek dodnes kopíruje její design. Přitom vznikla více méně náhodou, jde o vyloženě jednoúčelovou věcičku a docela bídně se drží. Je ale fakt, že pro středohroté dýky mám slabost, je opravdu pěkná.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353666Verze : 0
MOD
Je to určitě věc názoru, osobně mi F-S dýka nevyhovuje. špatně se drží (rukojeť je příliš tenká, je to tak pro dítě) a mít u sebe věc určenou jen k jedinému účelu mi přijde trochu luxus. Osobně si myslím že třeba KA-BAR je lepší, protože na bodnutí je dostačující a lze ho použít i v řadě dalších situací. Pokud bych bral i nearnádní nože pak třeba skandinávské jsou (u mne) asi tak o deset tříd výš. Ale to je opravdu spíš o názoru. F-S rozhodně není nůž na přežití a jedinou výhodu kterou jsem našel je že v případě bodnutí přes silnější oděv je to mnohem snažší. Ale pro takovou věc je stejně vhodná třeba "jehla" udělaná z čištění na pistoli Smile a váží mnohem méně.
Ostatně ono s tím rozšířením to není tak horké, většina speciálních jednotek má ve výzbroji útočný nůž a nikoli F-S, to je doplněk který si vojáci opatřují na vlastní náklady.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353675Verze : 0

Citace - bitaxe :


Ostatně ono s tím rozšířením to není tak horké, většina speciálních jednotek má ve výzbroji útočný nůž a nikoli F-S, to je doplněk který si vojáci opatřují na vlastní náklady.No v amerických jednotkách byly svého času zavedené Gerber Mk.II (ve Vietnamu druhý nejrozšířenější) a Randall Mk. 2, což jsou obě středohroté dýky, koncepčně vycházející z FS, která byla na západě dlouho považovaná za etalon bojového nože (i když Randall už je podstatně masivnější zbraň než štíhlounká FS).


FS byla samozřejmě primárně určena k likvidaci hlídek apod. bodnou ranou, ale na rozdíl od jehly z čištění ještě umožňovala zvýšit krvácení z rány jejím zvětšením (pohybem čepele v ráně) a tudíž podstatným zrychlením ztráty krve.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353681Verze : 0
MOD
Pokud se pamatuju tak Gerber Mk.II je o dost jiná než F-S, má opravdové ostří (z poloviny zubaté) a celkem normální rukojeť, Randall Mk. 2 neznám, ale pokud jde o model 2 od tohoto výrobce nemá s F-S krom středohrotosti nic společného. Po pravdě jde o komerční (nikoli vojenský) nůž a firma ho uvádí jako "Stileto" tedy ho asi odvodili spíš z nějakého italského vzoru. Ale Vietnam je daleko v čase a myslím že žádná moderní jednotka F-S ve výzbroji nemá. To že si je jednotlivci opatřují je věc jiná.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353684Verze : 0
Stileto je jen italský výraz pro středohrotou dýku, ostatně i sama FS byla odvozena od středověkého stiletu.


Původní Gerber Mk.II se vyráběl bez zubů ale jinak je samozřejmě odlišná od původní FS. Taky jsem napsal, že se "koncept FS" udržel poměrně dlouho, jinými slovy, nebýt FS, sotva by se Gerber MK.II nebo Randall MK. 2 vyráběly.


U některých spec. jednotek to ani jinak než přes jednotlivce nejde, příslušníci totiž nože nefasují, dostávají příspěvek, za který si pak pořizují nože svoje.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353686Verze : 0
MOD
No stejně by se dalo říci že nebýt třeba právě toho stileta (je to konkrétní druh zbraně obvykle do levé ruky, nikoli jakákoli středohrotá dýka)nebylo by F-S Smile F-S není rozhodně "objevem", její rozšíření je právě proto že to byla masově vyráběná zbraň která byla přidělována jako standardní výzbroj. Většina jednotek (třeba SAS, GSG) své nože "fasuje" to že si nože kupují (a jsou tolerovány) je věc jiná. Obdobně je to u američanů, třeba jejich SEAL mají standardní nůž od SOGu, nikoli každý co chce.
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353694Verze : 0

Citace - bitaxe :

No stejně by se dalo říci že nebýt třeba právě toho stileta (je to konkrétní druh zbraně obvykle do levé ruky, nikoli jakákoli středohrotá dýka)nebylo by F-Snapsal jsem tady:

Citace :

"ostatně i sama FS byla odvozena od středověkého stiletu"
něco jiného? Stačí číst.


Podle legendy (je-li pravdivá je jiná otázka) se Fairbairn a Sykes, když vybírali nůž pro commandos, inspirovali pohledem na jakýsi portrét ze středověku, kde byl zobrazen právě stilet. A protože víme, že commandos se stali pravzorem řady západních speciálních jednotek, včetně výcviku, výzbroje i operačních postupů, troufnu si tvrdit, že kdyby si tenkrát oba důstojníci vybrali třeba tanto, a osvědčilo se jako FS, většina západních bojových nožů by sledovala tenhle vzor.Zajímaly by mě zdroje, které označují stilet jako zbraň "obvykle do levé ruky" můžeš něco takového uvést?
URL : https://www.valka.cz/Dyka-FS-t91319#353707Verze : 0
MOD