Main Menu
User Menu

Dotaz - východní fronta

Diskuse
Dobrý den! Z různých pramenů vím (asi jako každý), že na východní frontě působily naše jednotky, polské a francouzská Normandie - Niemen. Na konci války i Rumuni. Je známo, zda na straně Sovětů bojovaly ještě jiné národnostní jednotky? Za info děkuje Michal
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377126Verze : 0
Napr. Fíni - v roku 1939 počas Zimnej vojny bola vytvorená Fínska ľudová armáda, ktorá síce v roku 1940 (po zániku Fínskej demokratickej republiky) formálne zanikla, ale na jej základe bola vytvorená nejaká vyššia jednotka Červenej armády. Aj keď v tomto prípade nejde zrovna o typickú zahraničnú jednotku v kontexte otázky.Podobný štatút ako Rumunské jednotky mala od septembra 1944 aj Bulharská armáda - podieľala sa na oslobodzovaní časti bývalej Juhoslávie, dnešného Maďarska a Rakúska a blokovala ústupové trasy Nemcov z Grécka.
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377149Verze : 0
MOD
existovali i mongolské jednotky, ale na frontu proti německu se pokud vím dostali jen jednotlivci (myslím že bylo i pár stíhačů) a nikoli organické jednotky. Většina mongolů zůstala v rámci svých jednotek na linii dotyku s Japonskem a Mandžuskem (je to podobné jako s finy, rovněž loutkový stát, jen vydržel výrezně déle). Národnostní složení měly i některé partyzánské oddíly, ale bylo to považováno za nežádoucí a snahou bylo je "naředit" etnickými rusy. Ale za jednotku lze do jisté míry považovat i agitační jednotku svazu "Svobodné Německo" což byli jednak němečtí komunisté které nestihli před válkou vydat zpět do Německa a druhak němečtí zajatci, ti se sice neúčastnili přímých bojů, ale fungovali v rámci jednotlivých frontů jako samostatná skupina.
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377190Verze : 0
Kolega Altman mne upozornil že jsem zapoměl na španěly, ani ti neměli pokud vím vlastní jednotku, ale ta část která byla po občanské válce v SSSR a přežila čistky sloužila v armádě a jak mi Altman připoměl syn D. Ibarrury například padl u Stalingradu a byl vyznamenán řádem (myslím Rudého praporu) a po válce dokonce Hrdinou Sovětského svazu. Takže i španělé, je pravděpodobné že jednotlivě bojovali i další národnosti (do SSSR před válkou odjíždělo dost blouznivců věřících v tamní zřízení - příkladem bylo třeba Interhelpo). Ale ani ty pokud vím neměly ani symbolické jednotky
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377204Verze : 0
Pánové všem Vám děkuji za zajímavé informace.Nejvíc mne asi prekvapují ti zajatí němci.Oni tam fungovali jako pomocné jednotky? A ještě by mne zajímalo,zda existuje v češtině nějaký materiál k polským jednotkám - to víte,pořád tam vrtá červíček nasazený osádkou "RUDEHO" - 102!!! Děkuje Michal
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377345Verze : 0
Němečtí komunisté a později i zajatci fungovali v rámci propagandistických jednotek, ty se snažily rozložit morálku nepřítele a přemluvit vojáky ke vzdání se do zajetí (z pohledu toho jak se se zajatci zacházelo to byli asi dost šmejdi) tyto jednotky byli tvořeny shora a přidělovány na údoveň frontů a armád, které s nimi disponovaly a posílaly je na patřiční místa, v rímci těchto propagandistických jednotek působila i řada známých představitelů NDR. Mimochodem k propagandě byly využity třeba i tanky T-34, je známa fotka s reproduktory v krabicích na bocích korby.
Myslím že k LWP (Ludowe Wojsko Polske) se v češtině nic podstatnějšího neobjevilo, ale polština by neměla být překážkou, a poláci to pokud vím dost popisovali, byť to co jsem četl bylo poněkud dobově zkreslené.
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377349Verze : 0
Bitaxi děkuji za vysvětlenou a návod.Michal
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377370Verze : 0
Když už jste se dotkli synů komunistických pohlavárů, tak bych zmínil, že na sovětské straně zasáhl do války proti Německu i syn Mao Tse-tunga - Mao Anying. Slyšel jsem nedávno v nějakém dokumentu, že zasáhl přes odpor KSSS do bojů kdesi v Polsku v roce 1944, byl raněn a stažen do zázemí, kde už zůstal.
To jen tak mimochodem.
O bojích polské (lidové) armády jsem knihu neviděl, jen sem tam nějakou zmínku, např.:
www.fronta.cz
Kde se věnuje autor vytváření těchto jednotek generálu Berlingovi, odchodu většiny Poláků ze SSSR, ale bojům až tak moc ne.
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377426Verze : 0
nebyli to jen synové, třeba Walter Ulbricht nebo Wilhelm Pieck jeden byl šéfem německých komunistů a druhý později jediným prezidentem NDR
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#377428Verze : 0
No on i Kim ir Sen (tuším že Velký vůdce) sloužil v Rudé armádě. Na wikipedii se lze dočíst že jeho syn Kim čong il se narodil 16. února 1941 v ruském vojenském táboře blízko sibiřské vesničky Vjatskoje poblíž Chabarovsku, kde jeho otec velel 1. praporu 88. brigády Sovětské armády.
URL : https://www.valka.cz/Dotaz-vychodni-fronta-t105444#378739Verze : 0