Dassault / Dassault-Breguet
Články
Francouzský letecký průmysl byl po 2. světové válce v troskách. Nicméně, „země galského kohouta“ se nevzdávala ambicí na jeho obnovení a návrat předválečné prestiže. Cesta to nebyla jednoduchá, protože Francie měla pětiletý výpadek ve vývoji proudových motorů.
MD.450 byla prvním francouzským sériově vyráběným proudovým letounem. Uvažovalo se o celé řadě variant, ale rychlé zastarávání proudových letounů první generace je nedovolilo realizovat. Ze stejného důvodu byly Ouragany z výzbroje ALA (Armée de l’Air) poměrně rychle vyřazeny a nabídnuty pro export. Svou bojovou slávu si získaly hlavně v řadách izraelského letectva.
V polovině 50. let se Francouzi rozhodli vybudovat síly pro jaderné zastrašení, což vyústilo v nutnost strategického bombardéru. Jako prozatímní řešení jednoduše postavili zvětšenou verzi stíhacího letounu Mirage III, známou jako „Mirage IV“, předpokládajíce brzké nahrazení schopnějším strojem. Říká se, že nic není tak trvalé jako provizorní řešení, a tak Mirage IV i na začátku 21. století stále bojově létá, i když je pravdou, že jen v malém množství jako špionážní letoun, ne jako bombardér. Tento článek předkládá historii a popis Mirage IV.
Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.
Zde je příběh o Růžovém Harrieru. Sice to není příběh o Mirage, ale velmi úzce s ní souvisí.
Témata
Podkategorie