Main Menu
User Menu

Co víte o účasti tanku IS-3 na bojích u Krnova?

Jägerndorf 27.03.1945

Diskuse
Dobrý den,
nejsem sice odborník přes těžkou techniku, ale troufám si tvrdit že IS-III byl během války nasazen a to již v březnu 1945 konkrétně 27.03.1945 a to na území České republiky. Přesněji 4 kilometry východně od Krnova. Nevím nakolik je toto téma aktivní, ale rád budu pokračovat v diskuzi. Zdraví Dališ www.krnovsko.eu
Poznámka
Tato rozprava o tanku IS-3 byla vyňata z faktografické části fóra.


Moderátor Jiří Tintěra
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304015Verze : 0
Vážený kolego Dališi,
diskuse, nebo nezávazné plkání se vede na světle zeleně podbarvených nefaktografických stránkách. Tato část Fóra válka však patří k faktografii. Takže si vám dovoluji položit otázku: Čím doložíte své tvrzení?


P. S.
Ten odkaz na Českou republiku je asi překlepem? Pokud vím, tak v březnu 1945 jsme byli součástí protektorátu a ČR vznikla až 1. ledna 1993!
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304022Verze : 0
MOD
Tak se o fotku pokouším.A tedy se opravuji Landrat Jaegerndorf. Prosím tedy o odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304027Verze : 0
bylo by prosim jeste mozno uvest zdroj, z jake publikace nebo z ceho je to cerpano ? zpravy o "nasazeni IS-3" se cas od casu objevuji, ale vetsinou se jedna pouze o nepresne vzpominky pametniku nebo "prehnane" zapisy do kronik a deniku (zkuste se zeptat ruskeho veterana, s jakymi tanky se stretnul na fronte, a zcela jiste bude tvrdit, ze se jednalo o tanky Tiger, a to jiz v roce 1941 Very Happy). Vyrobe a moznemu nasazeni tanku je venovana cela predchozi stranka tohoto tematu.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304028Verze : 0
MOD
pro nas jsou zdroje klicove k posouzeni relevantnosti ci chcete li fundovanosti urcite informace. Tak jak zde naznacoval kolega Jirka Tintera, v techto castech fora se snazime vyhnout nepodlozenym debatam, ale smerovat to ciste a pouze k podlozitelnym udajum - proto ta zminka o "plkacich" castech fora, ktera jsou podbarvena nikoliv modre, jako zde, ale zelene - tam je mozna relativne volna diskuse. Tyto "modre" sekce ale postupne prochazime a cistime od informaci nepresnych ci nepodlozenych tak, aby zustalo jen ty nejpresnejsi Smile
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304033Verze : 0
MOD
No věřit tomu že se "pamětník" setkal v březnu se strojem který se vyráběl až na přelomu dubna a května je sice hezké, ječ poněkud naivní, dokládat to neumělou malůvkou s hvězdami (což rozhodně nebylo typické pro válečné období) pak už spíše pro sekci zábavy. Opravdu doloženě se objevily IS-3 až na přehlídce na podzim roku 1945, to "vzpomínky" nemohou změnit. V době o které se píše byly ve výzbroji starší IS-2, tvarově dost odlišné, ale jak si je označovali němci ve svých příručnách je otázka, vím že u letadel měli občas názvy dost jiné než ty co se užívají běžně. Téma bych navrhoval rozdělit a část s "objevem" přesunout do diskuze kam patří. Osobně věřím mnohem více podkladům fabriky, než pamětníkům, i kdyby si podobné vzpomínky a malůvky situovali třeba do roku 1941 Smile, na reálu to nic nemění, výroba se rozbíhala od dané doby, než se vyrobilo dost tanků a byly dodány, přecvičeny posádky a nasazeny na frontě nějakou dobu to trvalo, takže tohle je spíše než co jiného nesmysl.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304041Verze : 0
pretabulkuju ten uvodni prispevek a pak to procistim s odkazem na debatu o moznem vyskyty IS-3 behem (ci spise po) WW2
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304057Verze : 0
MOD
Dobrý den, Dovoluji si upozornit že jsem napsal, že nejsem odborník na těžkou techniku a zadal jsem tady problem na který jsem narazil. Ale jediné co tady cítím je bagatelizování a zesmněšňování. Ani myslím, že ani nevíte o které operaci jsem mluvil a odporoučíte mne do sekce zábavy. A ti Vaši v uvozokách pamětníci jsou bývalí členové 17. Panzer - Diviion a 18. ss - Panzer Grenadier Division " Horst Wessel" Takže když jejich výpovědi porovnávám s 1. stranou tohoto tematu, kde kromě pár foto z netu není nic autentického tak v této chvíli spíše věřím litelatuře a pokusím se něco zjistit i jinde.Čekal jsem argument abych si to mohl ujasnit ne urážky.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304109Verze : 0
Do akej sekcie zábavy? Slušne ste boli požiadaný aby ste uviedli svoj zdroj - bohužiaľ to ste neurobili. Toto nie je téma určené na diskusiu - tu patria iba fakty podložené zdrojmi.


Proste uveďte svoj zdroj - možno zistíte že nejde o pamätníka, ale o obyčajnú beletriu (napr. Sven Hassel a ďalší Laughing), ktorá sa vydáva za autentické pamäti (čo podľa maľby tanku ktorú ste vložili môže byť celkom možné), alebo diskutujte v sekcii ktorá je na to určená - a možno získate požadované odpovede skôr - vaša otázka aj s následnými príspevkami tam bude presunutá tak či tak - pokiaľ nebude daný problém vyriešený.


Mimochodom - pamätníci sa tu už spomínali (napr. Will Fey, Armor Battles of the Waffen SS, Stackpole Military Series, prípadne Christopher Duffy, Red Storm on the Reich. The Soviet March on Germany, 1945, London, 2001). Bohužiaľ ruské zdroje to nepotvrdzujú - a vzhľadom na to, že na rozdiel od pamätníkov môžu ruskí autori súčasnosti využívať archívy výrobcov tak je pravdepodobnejšie že pravda je u nich - prvá séria vyrobená v máji 1945 - zdroj napr. bronekollekcija 3/96 - Sovetskije ťažolyje poslevojennoje tanky).EDIT: téma presunutá do diskusnej časti.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304114Verze : 0
MOD
Posílám tedy zdroj odkud jsem čerpal. S pozdravem Dalisonline.Co se týče obrázkum, tak vzhledem k tomu co se tady v ty poslední dny dělo nelze předpokládat, že by někdo mohl doložit pěknou průkaznou fotografii.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304127Verze : 0
Vážený pane kolego,
téma které jste zde předložil k posouzení bylo přesunuto do diskusní části FV nejen z toho důvodu, že jste opomněl oznámit zdroj z kterého jste čerpal, ale hlavním důvodem bylo naše zjištění, že se opíráte o tvrzení pamětníka, či pamětníků, které bylo později převyprávěno panem Georgem Gunterem (dále GG). Tím nechci snižovat práci pana GG, kterou považuji za přínosnou díky popisu bojů v Horním Slezsku. Knihu Letzter Lorbeer naopak považuji za nehodnověrnou pro upřesnění historie jednotlivých typů techniky.


Důkazem jest tvrzení GG, že IS-3 (v knize označeném jako JS III) měl čelní pancíř o síle 200 mm. Tento údaj nemohl GG získat od řadového vojáka, protože tou dobou nebyl znám. Naopak němečtí rozvědčíci předpokládali, že Sověti konstruují tank s čelním pancířem o síle až 400 mm.


Jsem si jist, že vzpomínání účastníka bojů o Jägerndorf bylo ovlivněno poválečnými informacemi a tak nevědomě, či vědomě, upravil své povídání. Také je možné, že uviděl nějakou "velkou plechovou obludu", kterou neměl popsánu v příručce o rozpoznání nepřátelských tanků a tak když po válce dával k lepšímu povídání o setkání s neznámým tankem, automaticky mu přisoudil název IS-3.


Z mých rozhovorů s pamětníky vím, že takovéto zmatky se stávaly běžně, zvláště když vojáci rozčílení bojem se nečekaně setkali s "lidovou tvořivostí" nepřítele.


Z toho mála co jste zde předložil, jsem došel k názoru, že George Gunter si neprověřil tvrzení pamětníka o zajímavém tanku a pokračoval při tvorbě knihy pohodlnější cestou a použil zkreslené údaje.


Poznámka pod čarou
Georg Gunter svoji knihu: Letzter Lorbeer - Vorgeschichte und Geschichte der Kämpfe in Oberschlesien von Januar bis Mai 1945, vydal poprvé v roce 1974 a v roce 2006 vyšla po sedmé. Autor se narodil v roce 1930 a zemřel v roce 2008. Publikaci má "skladem" knihovna Vojenského historického ústavu.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304149Verze : 0
MOD
Děkuji za odpověď. To co píšete zní jako rozumný argument. Ale přesto bych chtěl v pátrání pokračovat dál. Tanková technika sice není můj hlavní objekt zájmu, ale doufám že se k ní ještě dostanu, protože některé věci v historii se navzájem prolínají. Předpokládám, že by mohla být nějaká zmínka v knize Josefa Ossadnika, kterou mám slíbenou a zároveň se pokusím získat další informace od pamětníků v Polských Branicích. Zajímá mne zkrátka co to bylo jak říkáte za obludu. Pokud by jste mne spíše navedli, kterým směrem pátrat tak bych Vám byl vděčný. Také se mi nezdá, že by mezi tak zkušenými jednotkami, které operovali na tom místě byli zase tak naivní vojáci jak píšete. Děkuji za každou pomoc a radu.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304151Verze : 0
Podľa ruských (ale aj západných - nie pamätníckych) zdrojov bol prototyp IS-3 (Objekt 703) dokončený koncom októbra / října 1944. Následne bol podrobený továrenským skúškam a v decembri / prosinci bol predvedený generálovi Rotmistrovi. Tank bol podrobený vojskovým skúškam a postupne predstavený Žukovovi a Vasilevskému, ktorí o jeho výkonoch referovali Stalinovi. Pôvodná sovietska histografia uvádzala že tank sa zúčastnil posledných bojov proti Nemecku (Berlínskej operácii), triezvejšie odhady západných autorov predpokladali že jeden pluk mohol byť pripravený a vyslaný na bojisko v apríli / dubnu 1945, ale do bojov už nezasiahol. Ruskí historici, na základe rozhovorov s konštruktérmi a na základe materiálov výrobcu už tvrdia že sériová výroba tankov IS-3 sa začala až v máji / květnu 1945 a do bojov proti Nemecku už nezasiahli (Rusi ale predpokladajú že nejaké tanky mohli byť nasadené proti Japonsku).


Všetky zdroje ale tvrdia že oficiálne bolo 52 tankov predstavených až na prehliadke 7.9.1945 v Berlíne. V Moskve boli prvýkrát predstavené až v novembri 1946.


Sériová výroba bola ukončená v polovici roku 1946, celkom bolo postavených 2311 tankov, pričom cena jednoho dosahovala 350 000 rubľov. Tank trpel množstvom konštrukčných nedostatkovm preto bolo po zastavení sériovej výroby rozhodnuté o zostavení komisie, ktorá mala navrhnúť možnosti na zlepšenie jeho výkonov a spoľahlivosti (zmeny v motore, prevodovke, ale aj v pancierovaní). V rokoch 1948-1952 boli všetky vyrobené tanky podrobené rozsiahlej modernizácii s cieľom odstrániť nedostatky pôvodnej konštrukcie. Cena úprav jednoho tanku dosiahla ďalších 250 000 rubľov, ale koncom 50-tych rokov nasle´dovala ďalšia modernizácia, po ktorej dostali modernizované tanky označenie IS-3M.Bronekollekcia 3/96, Osprey - New Vanguard 007
Co víte o účasti tanku IS-3 na bojích u Krnova? - Prvý sériový tank IS-3 na dvore Kirovského závoda v Čeljabinsku

Prvý sériový tank IS-3 na dvore Kirovského závoda v Čeljabinsku
Co víte o účasti tanku IS-3 na bojích u Krnova? - IS-3 po konštrukčných úpravách koncom 40-tych rokov

IS-3 po konštrukčných úpravách koncom 40-tych rokov
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304152Verze : 0
MOD
No pokud můžu tu kresbu posoudit, tak bych řekl že ten co ji namaloval musel rozhodně vycházet z toho že tento tank viděl někdy po válce, ale i tak působí nepřesvědčivě. Proč? Autor naprosto přesně nakreslí všechny možné úchyty, světlomety, lana, lopaty a další sarapatičky a to včetně hvězdy, která tam být nemohla, protože v těchto místech byly přichyceny články pásu (fotky, kde tyto články nejsou pocházejí z výše vzpomenuté Berlínské přehlídky viz. https://www.valka.cz/files/is3_9a.jpg), ale dopustí se chyby která mě u vojáka zaráží - spřažený kulomet je na druhé straně hlavně.


Možná by nebylo od věci než pátrání po tanku pátrat po tankových jednotkách, které v uvedeném čase operovali v tomto prostoru a pak teprve začít zjišťovat co měla daná jednotka ve výzbroji.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304155Verze : 0
Vážený pane kolego,
jak již jsem vám napsal v SZ, velmi mile by mne překvapila jakákoliv změna v již zavedených informacích o tanku IS-3. Neříkám, že tato příšerka je moje nejmilejší, protože jsem tělem i myslí čékáďák a když ještě existoval archiv VHJ ČKD Praha s.p. tak jsem tam byl pečený-vařený.


Mám osobní zkušenost, že čerpat jen z knih je sice krásné počtení, ale nalezení správné archiválie může říci mnohem více, než desítky informací od pamětníků.


Předpokládám, že ovládáte němčinu a tak bych vám doporučil chvíli si dopisovat s Bundesarchivem, který možná má zpravodajské a vojskové informace Wehrmachtu a Waffen-SS o výskytu neznámých nepřátelských tanků. Jediný problém vidím v tom, že vypracování fundované rešerše je svým způsobem dražší než v ČR.


Pro jistotu přikládám kontaktní údaje:


Bundesarchiv-Militärarchiv
Wiesentalstraße 10
Freiburg
D-79115


Telefon: 0761-47817-0
Fax: 0761-47817-900
E-mail: militaerarchiv@barch.bund.de


Internet
www.bundesarchiv.de


P. S. pro Dava
Tu kresbu si určitě vyhotovil sám autor knihy Georg Gunter (viz info v závorce).
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304156Verze : 0
MOD
No na kresbě (osobně bych ji stále bral za malůvku) je víc chyb než jen kulomet umístěný nesmyslně před poklopem nabiječe, dost zásadní je lano vedoucí přes poklop řidiče (nemohl by ven), zásadní je ale právě to že na tanku jsou hvězdy, ty na běžných frontových strojích sověti prakticky nepoužívali a pokud se objevily, byly dost malé a jen na věži, to je právě důvod proč malůvku považuji za VELMI nehodnověrnou, ať ji zhotovil kdokoli (pokud nebyl čas fotit, sotva byl čas si dělat obrázek tužkou do zápisníčku). Zcela jasně a bez ohledu na realitu jsou tvrzení pamětníků brána za "svatá", jenže pokud daná věc byla vyrobena měsíc PO DATU, kdy ji dotyčný viděl, asi to není chyba podnikového archivu, spíš dotyčný (a je mi fuk jestli z SS divize nebo ne) se spletl, vyprávění jak někdo sestřelil He-113 (který nikdy neexistoval) jsou známá, to jak naši vojáci na východě likvidovali "ferdinandy" v počtech které berou dech (produkce byla docela nízká) také. Bohužel je, bez ohledu na to kdo to vypráví, jasné že tohle není reál, je pravděpodobné že se daní pamětníci "cosi" řekli autorovi, ten si z toho něco vzal a cosi napsal, to ale není reál, doložené první objevení tanku IS-3 je v září roku 1945 na přehlídce v Berlíně.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304160Verze : 0

Citace - Dalisonline :

A ti Vaši v uvozokách pamětníci jsou bývalí členové 17. Panzer - Diviion a 18. ss - Panzer Grenadier Division " Horst Wessel"oprostim-li se od vaseho zbytecneho konfrontacniho prispevku, tak bych Vas chtel upozornit na skutecnost, ze obe divize utrpely dramaticke ztraty v ustupovych bojich se sovetskou armadou, a treba zrovna 17. obrnena divize byla po velkych ztratach doplnena v oblasti Zhorelce (Gorlitz), nez se vratila zpatky na frontu. Obdobne i 18. divize pancerovych granatniku SS utrpela velke ztraty na lidech i materialu. Nelze tedy apriory predpokladat, ze se jednalo o zkusene vojaky, kteri v radach teto divize zazili boje ve Vami zminene oblasti, stejne jako nelze usuzovat na zaklade nekolika prispevku zde, zdali o tematu neco vime ci nikoliv Smile Preji Vam, abyste ve svem patrani vzdy narazil jen na pametniky, kteri si presne a do detailu pamatuji, s jakym tankem kdy meli tu cest, lec nase zkusenosti pravi, ze pametnici jsou trvale jednim z nejmene verohodnych zdroju, zejmena s takovym odstupem, a v souvilosti s urcitou "propagandistickou medializaci" tohoto tematu, ktere jsem naznacil jiz ve svem predchozim prispevku. Vy se o tuto tematu jak jste psal nezajimate dlouhodobe, my ano. A dobre vime, ze se podobne "zarucene informace" o nasazeni tanku IS-3 objevuji temer pravidelne, ale temer vzdy se daji naprosto jednoduse zpochybnit a vyvratit, a proto nam nemejte za zle urcity metodicky pristup, ktery v pripade dalsi diskuse na toto tema vyzadujeme, nez budeme ztracet cas proverovanim neceho, co muze byt opet jen plany poplach.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304163Verze : 0
MOD
htělo by se mi říci nikdy neříkej nikdy, ale já Vás samozřejmě respektuji jako odborníky, ruský jazyk jsem samozřejmě také ještě nezapoměl, tak jsem si již prošel během dne ruské weby, a racionálním rozumem Vám dávám za pravdu. Oba dva samozřejmě víme, že najít v roce 2009 pamětníka, který v tom tanku seděl je utopie. Mohl bych své naděje vkládat do SOK Bruntál kde má Landrát Krnov přes 2000 spisů, ale obávám k těmto dnům, i když byl Krnov osvobozen až 6.května tam toho již asi moc nebude.Ale přesto pevně věřím tomu, že se k nějaké další informaci dostanu. Jen dokládám vyřez mapy z rozestavění v ikrinované době a dvě další fotografie (jen pro zajímavost). Když se k nim vyjádříte v diskusi budu rád. Pěkný den přeje Dalibor
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304184Verze : 0
No myslím, že v tomto případě jsou důležitější jednotky SSSR než Německa, ty ale bohužel na přiloženém náčrtu popsány nejsou.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304187Verze : 0
Vážení,
tak jsem si prošel své poznámky a archivované ruské časopisy a zjistil jsem, že Michal Barjatinskij (dále MB), známý ruský badatel v časopise Modjelist-konstruktjor 2004/05, mimo jiné napsal:


16. prosince 1944 bylo rozhodnuto o dalším vývoji těžkého tanku, který obdržel název: Kirovec-1. V schváleném harmonogramu výroby prototypů se předpokládalo vyrobení deseti kusů (počet byl určen losem). Zhotovení prvních 8 kusů mělo být do 25. ledna 1945.


Ze studie MB však není zřejmé zda všechny stroje typu Kirovec-1 byly vyrobeny. Jedno je však jisté, že MB dále mluví už jen o tancích typu IS-3. Rozpracovaný prototyp Kirovec-1 byl přeznačen na Objekt 703 (IS-3 obrazjec no. 1) a prototypy tanku IS-3 byly známy i pod označením: Objekt 703 (IS-3 obrazjec no. 2).


K 12. únoru 1945 smontovala čeljabinská továrna dva tanky IS-3 (č. 2 a 3), které byly zaslány k zkouškám v NIIBT. První IS-3 byl převzat vojenskou správou dne 20. února 1945 a odeslán do Moskvy. Jeho zkoušky na polygonu v Kubince proběhly mezi 23. březnem a 11. dubnem 1945.


A. I. Blagonravov náčelník Technické kanceláře GBTU KA schválil technickou dokumentaci k tanku IS-3 dne 21. května 1945". Ke dni 24. května 1945 vyrobila čeljabinská továrna 29 tanků z kterých pouze 17 kusů prošlo továrními testy.


Úvaha
Odpovídá-li informace zveřejněná v knize: Letzter Lorbeer skutečnosti, pak německý voják nemusel nevidět bájnou IS-3, ale naopak se mohl setkat s ještě větší difrologickou raritou, kterým byl jeho předchůdce, známým jako Kirovec-1 (jistota 1 z deseti).


Poznámky
NIIBT
Naučno-issljedovatjel′skij institut burovych tjechnologii (НИИБТ, Научно-исследовательский институт буровых технологий).


GBTU KA
Glavnoje bronjetankovoje upravljenije Krasnoj armii (ГБТУ КА, Главное бронетанковое управление Красной Армии).


Přiložené foto tanku Kirovec-1 bylo převzato z https://otvaga2004.narod.ru/publ_w2/is3.htm
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304189Verze : 0
MOD
Hergot jestli jste to fotil sám, tak je tahle fotka zajímavější než to plkání o IS-3 zda byl, či nebyl. Jen by to chtělo příště bez blesku. A co takhle první verze IS-2M, tedy IS-2m s doplňkovým pancířem od vrchu korby k hraně blatníku? Tahle verze se dělala i po válce a porovnejte forum.valka.cz


Jak se u nás říká. A včííl babo raď.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304192Verze : 0
Vážení,
konečně jsem se odhodlal přečíst si ty rozmazané "dokumenty" s kterými zde úspěšně mlžil náš krnovský kolega. Přiznám se bez mučení, že jsem velmi chabý němčinář, ale zase ne natolik, abych neporozuměl těmto rádoby dokumentům.


Zjištění
Text na fotografii IMG_0913.JPG sice mluví o tanku IS-3, ale setkání s ním strká do hornoslezské vesnice s jménem: Bleischwitz. Takže žádný supertank v noci z 27. na 28.03.1945 před Krnovem nebyl, protože podle Georga Guntera se tou dobou poflakoval v Polsku u Blisczycze!


Text na fotografii IMG_0916.JPG sice mluví o hrdinském boji německých protitankových děl s několika sovětskými tanky IS, ale neuvádí o jaké IS tanky se jednalo! Dokonce ani neuvádí datum, kdy k boji došlo! Jediné co naznačuje je, že to bylo poblíž Jägerndorfu. Tímto pro mne padl mýtus bojového nasazení IS-3 u Krnova!


Škoda, mohl to býti první tank v historii, který by bojoval o měsíc dříve, než jej vyrobili.


Závěrem si dovolím poděkovat váženému panu Dališovi, za jeho pokus o mystifikaci.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304216Verze : 0
MOD
Z pohledu laika a pěšáka. Pánové to Vaše v počátku jen povídání přerostlo v krásné povidání podložená fakty takového kalibru,že z toho nakonec je "odborné dílko",který si rád pročte byť jen pouhý falerista. Gratulluji!Moc se mi to líbí a zaujalo mně to.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304218Verze : 0
Bližčice sice leží v Polsku ale necelý 1km od Krnova. Ty boje probíhaly mezi Bližčicemi a Branicemi, ale spíše se jednalo o lazaret v Branicích, kde bylo seskupenní německých jednotek. O tom by se dalo krásně povídat a bylo by to již podloženo fakty.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304219Verze : 0
Vážení kolegové,
obávám se sice, že přicházím s křížkem po funuse, ale teprve dnes jsem si přečetl diskusi a reaguji na davův návrh. Podle Československého vojenského atlasu (Praha 1965), který má několik velmi dobře zpracovaných map bojových akcí severně od Krnova, zde byly nasazeny 21. a 59. armáda 1. ukrajinského frontu. Podle základního tištěného pramene k dané problematice, knihy Bojevoj sostav Sovětskoj Armii. Č. 5 (Janvar - senťabr 1945 g.). Moskva 1990, přichází v úvahu jediný útvar - 26. samostatný gardový těžký tankový pluk. Ten byl ve stavu 21. armády jak 1. března, tak 1. dubna 1945. Žádný jiný útvar s těžkými tanky se u těchto armád na konci března 1945 nevyskytoval.
Podle ruských stránek https://tankfront.ru daný pluk vznikl v květnu 1944 a měl ve své výzbroji tanky IS-2. Jeho historie zatím, bohužel, zpracována není. Přesto se však domnívám, že v žádném případě nelze vyloučit nasazení tanků IS-2 v daném prostoru, i když by se spíše jednalo o "zatoulané tanky", neboť pásmo 21. armády mělo být o něco severněji, než je prostor těchto bojů.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304222Verze : 0
MOD
to Dalisonline, pokud dokážete se znalostí pramenů popsat boje na daném území bude to jen vítáno. bude to další kamínek do mozaiky, kterou historie je.
Na vašich fotkách je na 0914 T-34 bez věže, zřejmě používaný jako vyprošťovací vozidlo, na další 0915 je pak Pz.IV a samohybná 150 mm houfnice Hummel, což je napsáno i pod obrázkem, zvláštní je že Pz.IV nemá přídavné pancéřování (schürzen) ani rámy na jeho upevnění, mohlo by to ukazovat že fotka je starší než popisované události, na konci války už byly schürzen hodně běžné a stroje bez nich(respektive bez rámů pro ně) jsou spíše vyjímkou.
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304226Verze : 0

Citace - bitaxe :

... Na vašich fotkách je ...U té dvojice Pz IV a Hummel si klidně navíc tipnu na fotomontáž!!! Vzhledem k "poloze" světel na tanku Pz IV a zcela jinak nasvíceného Hummela. Stejně tak u půdy kolem, ... a moc bych nedal a ni za to, že je to dvojka modelů ... ta poloha rýčků a lopatiček na boku Hummela je divná, ... minimálně ... stejně tak ty silné antény ... ?
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304334Verze : 0
nasvícení je divné, i mně přijde že to svítí na každý jinak, na modely bych nesázel, ale kdoví
URL : https://www.valka.cz/Co-vite-o-ucasti-tanku-IS-3-na-bojich-u-Krnova-t82951#304347Verze : 0