Main Menu
User Menu

Černí baroni

Diskuse
Výborná adaptácia Švandrlikovej knihy do praxe filmu. Neprekonateľný humor hlavných hrdinov "príslušníkov elity Československej ľudovej armády" pomocných technických práporov. Dielo sfilmované po páde komunizmu vystihuje dobu do ktorej je zasadené. Kniha je písana na základe skusenosti spisovateľa a to sa podarilo previesť do filmu. Jeden z filmou na ktoré sa dá stálepozerať a " neokuká sa " .
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#59122Verze : 0
No můj názor je právě opačný, podle mne jde o věc ušitou horkou jehlou, dost mizerně natočenou a snažící se co nejrychleji vydělat peníze na slavné předloze. Kvality literární předlohy to nedosahuje ani zdaleka a některé scény bez znalosti knihy vyznívají do prázdna (třeba ta s koncem malýho ďábla je v knize dost jiná) Jasánek je taky dost jiný (jeho slavná soulož se odehrává zcela jinak než v knize a podobně. Prostě nic moc, jak říká Frištenský v dobytí severního pólu no že bych to musel vidět dvakrát ...
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#59666Verze : 0

Citace - bitaxe :

No můj názor je právě opačný, podle mne jde o věc ušitou horkou jehlou, dost mizerně natočenou a snažící se co nejrychleji vydělat peníze na slavné předloze. Kvality literární předlohy to nedosahuje ani zdaleka a některé scény bez znalosti knihy vyznívají do prázdna (třeba ta s koncem malýho ďábla je v knize dost jiná) Jasánek je taky dost jiný (jeho slavná soulož se odehrává zcela jinak než v knize a podobně. Prostě nic moc, jak říká Frištenský v dobytí severního pólu no že bych to musel vidět dvakrát ...Jak to tak po tobě čtu... Asi sis to spletl s filmem Tankový prapor, to je fakt, to je dost tupá a primitivní komedie. Černí baroni jsou výtečně natočeni! Landovský v roli Terazkyho nemá chybu, stejně tak Kefalín v podání Ondřeje Vetchého.


Terazky: Pekne ste to nakreslili súdruh vojín, ale povedzte mi, prečo má súdruh Žižka v ruce akúsi tu vyrezávanú halúzku? Však to niebol volaakýsi kapelmajster alebo farár. Nakreslite mu tam aspoň ľahký guľomet!
Kefalín: Ale to je přece absurdní...
Terazky: Počujte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdný?
Kefalín: No, že v patnáctém století samopaly neexistovaly...
Terazky: V pätnáctom storočí som tiež nebol majorom a terazky hej!
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#59714Verze : 0
Máš pravdu že malinej ďábel se mi tam vmontoval z tankového praporu (oba tyhle filmy mi splívají protože jsou ze stejné doby a stejně mizerné). Ale můj názor na tenhle film je pořád stejný, je to mizerně natočená skvělá předloha (možná pro film moc rozsáhlá) to že jsou ve filmu světlejší místa na tom nic nemění, ani chvat při natáčení prostě nedokázal zničit vše co na předloze bylo dobré. Přiznám se že ani herecké obsazení Těrazkyho mne příliš nenadchlo, a také moc neodpovídá knize. (2m vysoký chlap, i chování by asi mělo být jiné ne tak opilecké) Prostě mne to nenadchlo a asi už nenadchne. Myslím že na filmu se hodně podepsala doba ve které vznikl, kdy se začaly točit filmy bez "státní objednávky" a na to tady nikdo nebyl připraven. (stejné je to i se zmiňovaným tankovým praporem)
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#59745Verze : 0
Von Tankovej prapor ani moc komedie není. A to ani kniha, i když tam je dost humorných situací. Řekl bych že ani film Tankový prapor neměl ambice být komedií a já ho jako film (řemeslně zpracovaný) kladu o malinký stupínek před ČB.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#62455Verze : 0
Tento film je dobry ale je to len vybrane to najlepsie z knihy ale spracovanie je vinikajuce.exceletny vykon p.landovskeho stoji za oskara.skoda ze amerikani nepoznaje nasu tvorbu
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#63743Verze : 0
No vidíš a mně se Landovský z celého filmu líbí snad nejmíň, Terazkyho zahrál jen jako opilce a o nějaké hlubší "proniknutí" do postavy se nepokusil, Terazky v knize a ve filmu jsou dost odlišné postavy, na oskara bych ho rozhodně nenominoval.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#63768Verze : 0
Samozrejme vsetko je to len vecou nazoru.aj andrej hryc hral pod svoju uroven
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#64042Verze : 0
Úplně nejvíce se mi líbil z tohoto filmu proslov majora Terazkyho:Vy jste kapitán.Čo bolo to bolo terazky jsom majorom.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#68470Verze : 0
Kniha je super, film je dobrej, ale absolutně "shit" je seriál. V tom sem se upřímně zasmál jenom jedný věci, a to cikánu Kotlárovi. Zatímco v knize neumí ani číst, ani psát, a jediné co dovede, je vylézt na strom. Tak v seirálu ovládá několik cizích jazyků a navrch ještě karate. Nu což, alespoň je to politicky korektní, a to jde až v první řadě.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#68471Verze : 0
Aj Cierni baroni, aj Tankovy prapor su velmi dobre filmy. Seriál Cierni baroni sa mi nepacil..............bolo to take nemasne, neslane.................A mimochodom ja som este nevidel film, ktory by bol lepsi ako kniha.........
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#77289Verze : 0
tak tenhle film stojí určo za to....viděl jsem ho několikrát a stáhl jsem si v mp3 úryvky Smile


Třeba:musím už jít protože mi za hodinu jede co?
Protože ti za hodinu jede vlak vole.
Protože mi za hodinu jedevlakvole Smile)
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#81661Verze : 0
Jo, Jo seriál byl úplný humus, film byl 100x lepší a knížka 10000x lepší, to Česká televize zase jednou něco vymyslela.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#82039Verze : 0
Kniha je vynikající, četl jsem ji ještě v Dikobrazu, kde vycházela na skolnku 80. let na pokračování. Dílo znám celkem dobře, četl jsem i diplomku týkající se Švandrlíkova díla. Vzhledem k tomu, že film má jen asi hodinu a půl a kniha je přece jen obsáhlejší, je logické, že zfilmovány mohly být jen některé pasáže, samozřejmě po patřičné úpravě.
Z celkového pohledu se mi film jeví jako povedený a i ten, kdo knihu nečetl, se určitě pobaví.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#83708Verze : 0
Výborný film dle výborné předlohy ... co říct víc?
Mnohé postavy jsou opravdu vyvedené - třeba poručík Troník ... ten nemá chybu, ale kde se hrabe na majora Halušku - třeba: "A tak jsme těch bolševikóv bili ... pardón fašistóv" Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#87614Verze : 0
"Kontrolní otázka: Jakou kadenci má smopal vzor 24?? .........
.......TA TA TA TA TA TA a možná eště větší." Laughing
Dobrej film.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#97302Verze : 0
Tyjo,co to ste za LIDI a za čechy?? Sad že odsuzujete takovýhle dva super filmy,já sem se u toho nasmál,dyť je to super a já nevim co,ty scény jsou nezapomenutelné,Donutil to zahrál na jedničku s hvězdičkou Smile
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#99264Verze : 0

Citace - Trooper :

"Kontrolní otázka: Jakou kadenci má smopal vzor 24?? .........
.......TA TA TA TA TA TA a možná eště větší." Laughing
Dobrej film.
tak řikáš to špatně kámo Wink


je to (aspoň doufám Smile )Soudruzi:taková kontrolní otázečka:Jestlipak víte,jakou kadenci má samopal,vzor 24?Nevíte co?Tak já vám to povim zcela přesně! TA TA TA TA TA TA a možná ještě víc...
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#99266Verze : 0
No v realu, to taková sranda nebyla...Stačí se optat, či podívat na nějaký dokument....
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#99991Verze : 0
Mně se oba tyto filmy - tedy jak Tankový prapor, tak i Černí baroni - skutečně líbily a i přesto, že jsem je viděl zhruba šestkrát, kdykoli se na ně rád podívám, i když ty repliky jednotlivých postav už znám bezmála nazpaměť. Knihy jsem nečetl, ale i kdyby, dokázal bych si to v sobě tak nějak "oddělit" . Ona je to dost běžná filmařská praxe, že je film natočen jen jaksi "volně podle románu", a to mi nijak zvlášť nevadí. U zmíněných filmů se opravdu dobře bavím a ani čas z toho nic neubírá. Ode mně tvůrci obou filmů získávají 95 % Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#100022Verze : 0
Ku knihe som sa prvý raz dostal veľmi dávno, keď sa ešte šírila ako samizdat. Potom som ju čítal ešte dva razy, už ako knihu. Po natočení filmu s Pavlom Landovským ma tiež zaskočilo, že film je len veľmi skrátenou a upravenou verziou knihy. Nie sú v ňom tie najdôležitejšie a najkrajšie príhody, ktoré sme si všetci z knihy zafixovali. Na druhej strane ma veľmi potešil Landovského výkon, pretože podľa mňa Landovský je presne ten "TERAZKY" z knihy. Nesúhlasím s Bitaxe z 12.9.2004, že Landovský zahral opilca a neprenikol do postavy. Ak niekto zahral opilca, tak to bol Andy Hric v seriáli a ten do postavy neprenikol absolútne. Lanďák naopak Terazkyho vykreslil presne ako z knihy.


Na druhej strane seriál bol úplný hnoj. Také stupidnosti, ako boli v niektorých scénach prezentované neopisoval v knihe ani pán Švandrlík. Navyše Kefalín v podaní Holuba bol (fyzickým výzorom) kreatúrou, "Terazky" len slopal. Neskutočná bola situácia príchodu ruského šéfa priamo do útvaru. A neustále chodenie generála (Mandlíka?) priamo do útvaru ako na klavír bolo z môjho pohľad basurdné, tak ako už napohľad umelo nalepená brigadírka ku geometricky príliš presnému "výkopu" asfaltu pri oslobodení prilepeného por.Hamáčka a pod.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#100209Verze : 0
Ja mám pocit že sa prilepil nadporučík Pernica, ktorý sa tam aj posral. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#100273Verze : 0
Jakože jsem rejpal...


Jestli jsem z filmupřecházejícího filmového týdeníku pochopil správně, že se děj odehrává v roce 1952, pak mám výhradu k hodnostnímu označení mjr. Halušky - má jednu hvězdičku, což v dané době ještě stále označuje štábního kapitána (tato hodnost byla zrušena v roce 1953) a mjr. čítá hvězdičky dvě. Pokud jsem se však špatně vsituoval do doby děje (knihu jsem četl pouze druhý díl v samizdatovém provedení), tak svou impertinenci beru z5.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#128725Verze : 0
Myslím že v knize není děj časově přesně určen, jen se tam píše že je to doba kdy už u PTP neslouží jen politicky nespolehliví ale i "štáckriplové" a je tam již mluveno o Stalinovi jako mrtvém a Čespičkovi jako stále ještě ministru, tedy roky1953 a později.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#128743Verze : 0
V tom případě jsem byl mystifikován filmovým týdeníkem a platí poslední věta mého předešlého příspěvku Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#128752Verze : 0
Ono v knížce je to poněkud srozumitelnější a víc to navazuje na okolí (v jedné kapitole tam lampasák mluví o Stalinovi a kromě dalších přívlastků je tam i zvěčnělý generalisimus což by asi jindy než po smrti nešlo, jinak to i váže s dalšími knihami (Kefalín původně studoval dělnickou přípravku a potom režii na vejšce a to po 48, takže to vychází i takhle) Ono je to kupodivu docela zasazené do reality, byť podané humorně, musíš to brát s rezervou, ale té reality je tam kupodivu hodně, včetně reálií typu výstroje a podobně.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#128754Verze : 0
Dozorčí ! Starý oficír som, už za cara som slúžil a vy terazky budete ryť rypákmi zemegu'lu ako červené myši ! Ukážtě mi basu !!


BOHA !! Oni tu jebú !!!!!


Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#129572Verze : 0
Kniha je jednoznačne najlepšia, film ujde a sriál nič moc.
URL : https://www.valka.cz/Cerni-baroni-t15917#198694Verze : 0