Main Menu
User Menu

CZE - Chlum - Památník bitvy 1866

U Hradce Králové

Muzeum se nachází v místech, kde se 3. července 1866 odehrála jedna z největším bitev 19. století - na Chlumu u Hradce Králové. Pruská armáda zde zasadila drtivou ránu svému rakouskému nepříteli.

Muzeum je poměrně malé, ale v jeho širokém okolí se nachází velká spousta pomníčku, s jejichž budování se začalo v podstatě ihned po skončení války. Území patří do památkové zóny a doporučuji ho například pro výlet na kole.
V muzeu je umístěna expozice výzbroje a výstroje armád prusko-rakouské války 1866 převážně ze sbírek Muzea východních Čech v Hradci Králové. Popsán je průběh bitvy a součástí expozice je i diorama bitevní scény boje u mlýna v obci Chlum, plastická mapa bitevního bojiště a obrazy Karla Wernera.


Muzeum je otevřeno od 1. dubna do 30. října denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. V době od 1. listopadu do 30. března je muzeum přístupné pouze na základě telefonické nebo písemné objednávky. Ve stejnou dobu je přístupná i vyhlídková věž.


Vstupné je zanedbatelné (asi 10 Kč), muzeum je opravdu malé, za zhlédnutí stojí hlavně okolní krajina s památníky a naučnou stezkou.


Areál bojiště je přístupný po silnici z Hradce Králové směr Jičín, cca po 10 km odbočkou do obce Chlum a odtud místní komunikací 1,5 km k budově muzea, kde je možné parkování.
URL : https://www.valka.cz/CZE-Chlum-Pamatnik-bitvy-1866-t39791#151584Verze : 0
Hehe Laughing , tak jsem zjistil, že jsem slavnej... když zadám do seznamu "chlum 1866 muzeum", tak to najde moje stránky. Takže na ně koukněte:


Naleznete tam 16 fotek z okolí Chlumu:
http://photoart.unas.cz/displayimage.php?album=11&pos=1


Možná téměř stejné fotky mám i zde:
http://canona60.unas.cz/stranky/chlum/chlum.htm


Něco pro ty, co se tam chystají na kole mám taky tady:
http://dolik.wz.cz/stranky/cyklo/chlum.htm
URL : https://www.valka.cz/CZE-Chlum-Pamatnik-bitvy-1866-t39791#151585Verze : 0