Main Menu
User Menu

Burgos, José

kněz José Burgos

* 30. srpen 1850 + 15.únor 1872


Otec José Burgos, nejmladší z trojice filipínských kněží-mučedníků (dalšími jsou otec Mariano Gomez a Jacinto Zamora), se narodil ve městě Vigan, v provincii Ilocos Sur. Jeho prvním učitelem byla matka, která ho naučila, jak číst a psát. Ve věku 17 let úspěšně dokončil bakalářská studia s vyznamenáním a rozhodl se studovat na kněze na Univerzitě Santo Thomase.


Otec Burgos se proslavil zejména tím, že ostře vystupoval proti španělskému kněžstvu. Volal především po otevření kněžství pro více Filipínců, reformě církve a také po samostatnosti Filipín. Těmito svými aktivitami si však velmi znepřátelil španělské mnichy a tak, když vypukla rebelie v oblasti Cavite a v dalších oblastech Luzonu, byl společně s dalšími dvěma knězi uvězněn. Jejich společným obviněním bylo, že svými mšemi a hlásáními podněcovali filipínský lid k revoluci. Všichni tři byli později téhož roku 1872, 15. února, popraveni v pevnosti Santiago.


Nutno podotknout, že všichni tři byli velkými sympatizanty Rizalova hnutí La Liga Filipina, stejně tak byli přívrženci Bonifaciova hnutí Katipunan, i když odmítali násilnou formu a boj proti Španělsku.
URL : https://www.valka.cz/Burgos-Jose-t39689#151080Verze : 0
Menší podobizna
URL : https://www.valka.cz/Burgos-Jose-t39689#151086Verze : 0