Název: Name: | Bitka pri Gettysburgu | Battle of Gettysburg |
Datum: Date: | 01.07.1863-03.07.1863 | |
Válčiště / Fáze: Theatre of Operations / Phase: | Východní operační oblast | Eastern Theater of Operations |
Místo: Location: | Okres Adams, Pennsylvania | Adams County, Pennsylvania |
GPS: GPS: | 39°52'12.00"N 77°13'12.00"W | |
Účastníci: Belligerents: | ||
Strana A: Side A: | Spojené štáty americké | United States of America |
Strana B: Side B: | Konfederované státy americké | Confederate States of America |
Velitelé: Commanders: | ||
Strana A: Side A: | Meade, George | Meade, George |
Strana B: Side B: | Lee, Robert Edward | Lee, Robert Edward |
Síly: Strenght: | ||
Síly strana A: Forces Side A: | asi 93 921 mužov | some 93 921 men |
Zobraz detail: Show Detail: | ||
Potomacká armáda ( Meade) I. zbor ( Reynolds) Prvá divízia (Wadsworth) - 1.brigáda (Meredith) - 2. brigáda (Cutler) Druhá divízia (Robinson) - 1.brigáda (Paul) - 2. brigáda (Baxter) Tretia divízia (Doubleday) - 1.brigáda (Biddle) - 2. brigáda (Stone) - 3. brigáda (Stannard) II. zbor ( Hancock) Prvá divízia (Caldwell) - 1.brigáda (Cross) - 2. brigáda (Kelly) - 3. brigáda (Zook) - 4. brigáda (Brooke) Druhá divízia (Gibbon) - 1.brigáda (Harrow) - 2. brigáda (Webb) - 3. brigáda (Hall) Tretia divízia (Hays) - 1.brigáda (Carroll) - 2. brigáda (Smyth) - 3. brigáda (Willard) III. zbor ( Sickles) Prvá divízia (Birney) - 1.brigáda (Graham) - 2. brigáda (Ward) - 3. brigáda (Trobriand) Druhá divízia (Humphreys) - 1.brigáda (Carr) - 2. brigáda (Brewster) - 3. brigáda (Burling) V. zbor (Sykes) Prvá divízia (Barnes) - 1.brigáda (Tilton) - 2. brigáda (Sweitzer) - 3. brigáda (Strong) Druhá divízia (Ayres) - 1.brigáda (Day) - 2. brigáda (Burbank) - 3. brigáda (Weed) Tretia divízia (Crawford) - 1.brigáda (McCandless) - 3. brigáda (Fisher) VI. zbor ( Sedgwick) Prvá divízia (Wright) - 1.brigáda (Torbert) - 2. brigáda (Bartlett) - 3. brigáda (Russell) Druhá divízia (Howe) - 2.brigáda (Grant) - 3. brigáda (Neill) Tretia divízia (Newton) - 1. brigáda (Shaler) - 2. brigáda (Eustis) - 3. brigáda (Wheaton) IX. zbor ( Howard) Prvá divízia (Barlow) - 1.brigáda (Gilsa) - 2. brigáda (Ames) Druhá divízia (Steinwehr) - 1.brigáda (Coster) - 2. brigáda (Smith) Tretia divízia (Schurz) - 1.brigáda (Schimmelfennig) - 2. brigáda (Krzyżanowski) XII. zbor (Slocum) Prvá divízia (Williams) - 1.brigáda (McDougall) - 2. brigáda (Ruger) Druhá divízia (Geary) - 1.brigáda (Candy) - 2. brigáda (Cobham) - 3. brigáda (Greene) Lockwoodova brigáda (Lockwood) Jazdecký zbor ( Pleasonton) Prvá divízia (Buford) - 1.brigáda (Gamble) - 2. brigáda (Devin) - 3. brigáda (Merritt) Druhá divízia (Gregg) - 1.brigáda (McIntosh) - 2. brigáda (Gregg) Tretia divízia (Kilpatrick) - 1.brigáda (Farnsworth) - 2. brigáda (Custer) Delostrelecká rezerva ( Tyler) | Army of the Potomac ( Meade) I. Corps ( Reynolds) First Division (Wadsworth) - 1st Brigáde (Meredith) - 2nd Brigade (Cutler) Second Division (Robinson) - 1st Brigáde (Paul) - 2nd Brigade (Baxter) Third Division (Doubleday) - 1st Brigáde (Biddle) - 2nd Brigade (Stone) - 3rd Brigade (Stannard) II. Corps( Hancock) First Division (Caldwell) - 1st Brigáde (Cross) - 2nd Brigade (Kelly) - 3rd Brigade (Zook) - 4th Brigade (Brooke) Second Division (Gibbon) - 1st Brigáde (Harrow) - 2nd Brigade (Webb) - 3rd Brigade (Hall) Third Division (Hays) - 1st Brigáde (Carroll) - 2nd Brigade (Smyth) - 3rd Brigade (Willard) III. Corps ( Sickles) First Division (Birney) - 1st Brigáde (Graham) - 2nd Brigade(Ward) - 3rd Brigade(Trobriand) Second Division (Humphreys) - 1st Brigáde (Carr) - 2nd Brigade (Brewster) - 3rd Brigade (Burling) V. Corps (Sykes) First Division (Barnes) - 1st Brigáde (Tilton) - 2nd Brigade (Sweitzer) - 3rd Brigade (Strong) Second Division (Ayres) - 1st Brigáde (Day) - 2nd Brigade (Burbank) - 3rd Brigade (Weed) Third Division (Crawford) - 1st Brigáde (McCandless) - 3rd Brigade (Fisher) VI. Corps ( Sedgwick) First Division (Wright) - 1st Brigáde (Torbert) - 2nd Brigade (Bartlett) - 3rd Brigade(Russell) Second Division (Howe) - 2nd Brigade (Grant) - 3rd Brigade (Neill) Third Division (Newton) - 1st Brigáde (Shaler) - 2nd Brigade (Eustis) - 3rd Brigade (Wheaton) IX. Corps ( Howard) First Division (Barlow) - 1st Brigáde (Gilsa) - 2nd Brigade (Ames) Second Division (Steinwehr) - 1st Brigáde (Coster) - 2nd Brigade (Smith) Third Division (Schurz) - 1st Brigáde (Schimmelfennig) - 2nd Brigade (Krzyżanowski) XII. Corps (Slocum) First Division (Williams) - 1st Brigáde (McDougall) - 2nd Brigade (Ruger) Second Division (Geary) - 1st Brigáde (Candy) - 2nd Brigade (Cobham) - 3rd Brigade (Greene) Lockwood's Brigade (Lockwood) Cavalry Corps ( Pleasonton) First Division (Buford) - 1st Brigáde (Gamble) - 2nd Brigade (Devin) - 3rd Brigade (Merritt) Second Division (Gregg) - 1st Brigáde(McIntosh) - 2nd Brigade (Gregg) Third Division (Kilpatrick) - 1st Brigáde (Farnsworth) - 2nd Brigade (Custer) Artillery reserve ( Tyler) | |
Síly strana B: Forces Side B: | asi 71 699 mužov | some 71 699 men |
Zobraz detail: Show Detail: | ||
Armáda Severovýchodná Virginia (Lee) Prvý zbor (Longstreet) McLawova divízia (McLaw) - Kershawova brigáda (Kershaw) - Barksdaleova brigáda (Barksdale) - Semmesova brigáda (Semmes) - Woffordova brigáda (Wofford) Pickettova divízia ( Pickett) - Garnettova brigáda (Garnett) - Armisteadova brigáda (Armistead) - Kemperova brigáda (Kemper) Hoodova divízia (Hood) - Lawova brigáda (Law) - Robertsonova brigáda (Robertson) - Andersonova brigáda ( Anderson) - Bennigsova brigáda (Benning) Druhý zbor (Ewell) Earlyho divízia ( Early) - Haysova brigáda (Hays) - Smithova brigáda (Smith) - Hokeova brigáda (Avery) - Gordonova brigáda (Gordon) Johnsonova divízia (Johnson) - Steuartova brigáda (Steuart) - Nichollsova brigáda (Williams) - Jonesova brigáda (Jones) - Stonewallova brigáda (Walker) Rodesova divízia (Rodes) - Danielsova brigáda (Daniel) - Dolesova brigáda ( Doles) - Iversonova brigáda (Iverson) - Ramseuerova brigáda (Ramseur) - Rodesova brigáda (O'Neal) Tretí zbor (Hill) Andersonova divízia (Anderson) - Wilcoxova brigáda(Wilcox) - Mahoneova brigáda (Mahone) - Wrightova brigáda (Wright) - Perryho brigáda (Lang) - Poseyho brigáda (Posey) Hethova divízia (Heth) - Pettigrewova brigáda (Pettigrew) - Hethova brigáda (Brockenbrough) - Archerova brigáda (Archer) - Davisova brigáda (Davis) Penderova divízia (Pender) - McGowanova brigáda (McGowan) - Laneova brigáda (Lane) - Thomasova brigáda (Thomas) - Scalesova brigáda (Scales) Rezervné delostrelectvo (Walker) Jazdectvo ( Stuart) Stuartova divízia (Stuart) - Hamptonova brigáda (Hampton) - Robertsonova brigáda (Robertson) - Fitzhugh Leeova brigáda (Lee) - Jenkinsova brigáda (Jenkins) - Leeho brigáda ( Lee) - Jonesova brigáda (Jones) - Imbodenovo komando (Imboden) | Army of Northern Virginia(Lee) First Corps (Longstreet) McLaw's Division (McLaw) - Kershaw's Brigade (Kershaw) - Barksdale's Brigade (Barksdale) - Semmes' Brigade (Semmes) - Wofford's Brigade (Wofford) Pickett's Division ( Pickett) - Garnett's Brigade (Garnett) - Armistead's Brigade (Armistead) - Kemper's Brigade (Kemper) Hood's Division (Hood) - Law's Brigade (Law) - Robertson's Brigade (Robertson) - Anderson's Brigade ( Anderson) - Benning's Brigade (Benning) Second Corps (Ewell) Early's Division ( Early) - Hays' Brigade (Hays) - Smith's Brigade (Smith) - Hoke's Brigade (Avery) - Gordon's Brigade (Gordon) Johnson's Division (Johnson) - Steuart's Brigade (Steuart) - Nicholls' Brigade (Williams) - Jones' Brigade (Jones) - Stonewall Brigade (Walker) Rodes' Division (Rodes) - Daniel's Brigade (Daniel) - Doles' Brigade ( Doles) - Iverson's Brigade (Iverson) - Ramseur's Brigade (Ramseur) - Rodes' Brigade (O'Neal) Third Corps (Hill) Anderson's Division (Anderson) - Wilcox's Brigade (Wilcox) - Mahone's Brigade (Mahone) Wright's Brigade (Wright) - Perry's Brigade (Lang) - Posey's Brigade (Posey) Heth's Division (Heth) - Pettigrew's Brigade (Pettigrew) - Heth's Brigade (Brockenbrough) - Archer's Brigade (Archer) - Davis' Brigade (Davis) Pender's Division (Pender) - McGowan's Brigade (McGowan) - Lane's Brigade (Lane) - Thomas' Brigade (Thomas) - Scales' Brigade (Scales) Reserve Artillery (Walker) Cavalry ( Stuart) Stuart's Division (Stuart) - Hampton's Brigade (Hampton) - Robertson's Brigade (Robertson) - Fitzhugh Lee's Brigade (Lee) - Jenkins' Brigade (Jenkins) - William H. F. Lee's Brigade ( Lee) - Jones' Brigade (Jones) - Imboden's Command (Imboden) | |
Ztráty: Losses: | ||
Ztráty strana A: Losses Side A: | cca 23 055 mužov | some 23 055 men |
Zobraz detail: Show Detail: | ||
padlí: 3155 zranení: 14 531 nezvestní/zajatí - 5369 | 3155 killed 140531 wounded 5369 captured/missing | |
Ztráty strana B: Losses Side B: | cca 23 231 mužov | some 23 231 men |
Zobraz detail: Show Detail: | ||
padlí: 4708 zranení: 12 693 nezvestní/zajatí - 5830 | 4708 killed 12 693 wounded 5830 captured/missing | |
Cíle a výsledek: Objectives and Result: | ||
Typ operace, strana A: Type of Operation, Side A: | obrana | defense |
Typ operace, strana B: Type of Operation, Side B: | útok | attack |
Cíle, strana A: Objectives, Side A: | Zastaviť inváziu konfederačnej armády - splněn Zničiť armádu Severovýchodna Virginia - nesplněn Vyhnať nepriateľskú armádu z územia Únie - splněn | Stop invading Confederate Army - fulfilled Destroy the army Northeast Virginia - unfulfilled To expel the enemy army from the territory of the Union - fulfilled |
Cíle, strana B: Objectives, Side B: | uskutočniť úspešnu inváziu - nesplněn Preniesť vojnu na územie Únie - splněn částečně | Make successful invasion - unfulfilled Transfer the war into the Union - partially fulfilled |
Výsledek: Result: | vítězství strany A | victory for side A |
Poznámka: Note: | Bitka v ktorej boli zaznamenané najväčšie straty počas celej občianskej vojny. | The battle with the largest number of casualties in the American Civil War. |
Zdroje: Sources: | https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Gettysburg |