Main Menu
User Menu

Bavorsko: Kříž krále Ludwiga

König Ludwig kreuz

Bavorsko: Kříž krále Ludwiga
König Ludwig kreuz


Toto vyznamenání za válečné zásluhy bylo založeno bavorským králem Ludwigem III. dne 7.1.1916 jako „Čestné a vděčné uznání pro ty osoby, které v průběhu této války projevily během své vojenské nebo dobrovolné služby zvláštní zásluhy o armádu nebo všeobecné blaho země.


Kříž byl udělován civilním a vojenským osobám, bez ohledu na jejich hodnost a společenské postavení. Obdržet ho však mohly pouze osoby, které dosud nebyly dekorovány žádným jiným vyznamenáním. Podle předpisů jej musely vrátit po obdržení dalšího vyznamenání. Vzhledem ke společenským změnám v roce 1918 nebylo toto pravidlo vždy dodržováno a lze se setkat i s kříži na sponě s jinými záslužnými vyznamenáními.


Celkový počet udělených křížů se pohybuje mezi 70 – 90 000 kusů.


V průběhu války byly kříže postupně vyráběny ze železa, bronzu a zinku. Kromě křížů v obvyklé černé povrchové úpravě se lze vzácně setkat i s exempláři lakovanými zelenou barvou.


Autorem výtvarného návrhu byl profesor Bleeker z Mnichova, výrobou se zabývala mnichovská královská mincovna.

Tvar:
Černý (zřídka zelený) tlapatý kříž s oválným středovým medailonem o přibližných rozměrech cca 40 x 40 mm.

Avers

Lícová strana nese ve středovém medailonu lemovaném jednoduchou zvýšenou lištou portrét krále Ludwiga III. hledícího na pravou stranu.

Revers:

Středový medailon lemovaný jednoduchou zvýšenou lištou nese na podkladu tvořeném stylizovanou šachovnicí v bavorských národních barvách letopočet založení 7.1.1916, provedený gotickým písmem.

Závěs:
Příčné ouško se závěsným kruhem.


Stuha:
Cca 35 mm široká světlomodré barvy, ve středu stuhy cca 18 mm široký bílo modře šrafovaný pruh.


Způsob nošení:
Ve formě malé stužky nad levou kapsou uniformy (Kleine Feldspange), nebo pro slavnostní příležitosti celá medaile upevněná do lišty rovněž nad levou kapsou (Große Feldspange). Pro nošení na civilním oděvu 16mm miniatura určená k upevnění na řetízek nebo na motýlkovou stuhu v případě ženských nositelek.


Etue:
Kříže byly dekorovaným předávány v obalech z přeloženého tvrdého papíru s natištěným monogramem „L“ převýšeným královskou korunou.


Zdroj:
gmic.co.uk

Bavorsko: Kříž krále Ludwiga -  Kříž krále Ludwiga na společné sponě s Německým čestným křížem světové války 1914 - 18 pro civilisty

Kříž krále Ludwiga na společné sponě s Německým čestným křížem světové války 1914 - 18 pro civilisty
URL : https://www.valka.cz/Bavorsko-Kriz-krale-Ludwiga-t79856#292906Verze : 0
Zdroj obrázku:
en.wikipedia.org
Bavorsko: Kříž krále Ludwiga - Poslední bavorský král Ludwig III (7.1.1845 - 18.10.1921)

Poslední bavorský král Ludwig III (7.1.1845 - 18.10.1921)
URL : https://www.valka.cz/Bavorsko-Kriz-krale-Ludwiga-t79856#292907Verze : 0