Bastyr, Stefan

Oberleutnant Stefan Bastyr


* 17. 08. 1890 Polsko
+ 06. 08. 1920 Lvov, Ukrajina


Pilot K. u K. Luftfahrtruppe
Pilot Polského vojenského letectva


Narodil se v Ulanowie podle jiných údajů v Oleśnie na území dnešního Polska. Dokončil střední školu v Tarnowě. Následně studoval na Fakultě strojního inženýrství ve Lvově. V roce 1913 se podílel na konstrukci letadla ZASPL (Polytechnický Student Asociace Awiatycznego Lviv). Letadlo bylo stavěno podle návrhů inženýra Wladyslaw Kohman-Floriaňski, jemuž byl vzorem francouzský Farman IV. Práce na stavbě letadla však byla zastavena, v důsledku použití nevhodných stavebních materiálů.


Po vypuknutí první světové války v roce 1914 byl povolán do rakousko-uherské armády. Sloužil v 27. Polním dělostřeleckém pluku (27. Feldkanonenregiment – pluk měl domovskou posádku v Hradci Králové - Königgrätz). Bojoval s tímto plukem na východní frontě.
V druhé polovině roku 1915 se dobrovolně přihlásil k letectvu. Absolvoval letecký pozorovatelský kurs ve Wiener Neustadt v lednu 1916. Poté pracoval jako technický důstojník a letecký pozorovatel nejprve u Flik 10 od 1. února 1916 do 12. října 1917 na východní frontě. Následně byl přeložen k Flik 12D v Itálii, kde sloužil od 21. prosince 1917 do 4. dubna 1918. Po absolvování pilotního kurzu v Campoformido, létal jako pilot u Flik 37 od 24. června 1918 do října 1918 v Itálii. U Flik 37 sloužil jako velitel polský letec Oberleutnant Stanislaw Jasinski.


Dne 2. listopadu 1918 se podílel na obsazení Lvovského letiště Lewandówka a byl jmenován do čela skupiny polských letců - leteckých pozorovatelů Janusz de Beaurain a Wladyslaw Toruň. Dne 7. listopadu vstoupil do jednotky Stefan Stec a další piloti a letečtí pozorovatelé.
Během příštích dnů, bránili letiště a město před Ukrajinci s několika málo letadly. V další dny byl jmenován velitelem obrany letiště a letiště samého zástupce velitele obrany Lvova Maczynski Czeslaw. Poručík Bastyr zůstal velitel letecké skupiny.
Dne 5. listopadu spolu s leteckým pozorovatelem Janusz de Beaurain absolvoval první bojový let v historii polského letectví nezávislého Polska (formálně nezávislost Polska vznikla 11. listopadu 1918). S letadlem Brandenburg C.I svrhli bomby na ukrajinské vojáky při útoku na Hlavní nádraží ve Lvově. Druhý bojový let absolvoval ve stejný den s leteckým pozorovatelem Wladyslaw Toruň.
Dne 8.listopad Bastyr provedl první kurýrní let z Lvova do Krakova.


Za dobu bojů o Lvov vykonal asi 28 bojových letů za účelem průzkumu nebo bombardování ukrajinských pozic.
Bojoval i v dalším průběhu polsko-ukrajinské války proti Ukrajincům a poté v roce 1920 proti bolševikům.


Bastyr byl v roce 1919 povýšen na kapitána a ustanoven velitel III.letecké skupiny, následně přejmenovanou na 3. leteckého divizi.
V roce 1920 se stal velitelem letectva 6. Armády.


Stefan Bastyr zahynul 6. srpna 1920 při letecké nehodě. Zřítil se s letadlem Fokker D. VII na letišti ve Lvově Lewandówka. Příčina nehody nebyla plně objasněna, ale s velkou pravděpodobností byla jako příčina určena náhlá srdeční nevolnost, na kterou si stěžoval už nějakou dobu.
Byl pohřben na hřbitově Obránců ve Lvově.


V Rakousko-uherské armádě byl povýšen do hodnosti Oberleutnant.
V Polském letectvu obdržel hodnost kapitána letectva.


Za službu v Polském letectvu mu byli uděleny tyto vyznamenání: řád Virtuti Militari V. třídy, 4x Krzyž Walecznych (Válečný kříž), kříž obránců Lvova


Poznámky:
Během služby v rakousko-uherské letecké provedl asi 100 bojových letů.



Seznam vítězství:

Pořadí Datum sestřelu / Čas Jednotka Na letounu Nepřítel Místo sestřelu
1.04. 06. 1916 Flik 10?Farman 35 mil jihozápadně od Równe




Zdroje:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bastyr
http://en.wikipedia.org/
http://pl.wikipedia.org
www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Bastyr-Stefan-t86638#320845 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více