Armáda
Články
AH-64A byl ztělesněním poznatků vykoupených v Korejské a Vietnamské válce krví pilotů prvních vyzbrojených a bitevních vrtulníků. Na dlouhou dobu se stal etalonem bitevního vrtulníku, který dokázal decimovat tankové kolony protivníka. Ale technologie z počátku 70 let má některá omezení. Proto bylo nutné vyvinout AH-64D Longbow Apache, který výrazně rozšířil možnosti původního vrtulníku.
Jak první, tak druhá válka v Perském zálivu se vyznačovaly širokou účastí elitních jednotek. Mezi obzvláště elitní formace patří speciální jednotky. Nasazení v obou konfliktech je do značné míry analogické. Druhé války se však na rozdíl od první nezúčastnily elitní a speciální jednotky Francie a arabských zemí.
Průzkum byl stálou a nejdůležitější činností speciálních jednotek. Britští SAS údajně pronikli v převlečení až do Bagdádu, stejné jako příslušníci Delta Force.
První jednotka zvláštních služeb
Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi letouny, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný OV-1 Mohawk. Letoun, který vykonal spoustu práce pro armádu i civilní organizace a ještě v roce 1989 jich bylo přes 200 v aktivní službě. Řada z nich je v soukromém vlastnictví a pravidelně se účastní leteckých dnů bohužel většinou jen za „velkou louží“.
OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se v různých jiných rolích, včetně přímé letecké podpory. Byl oblíben svými piloty i příslušníky pozemních jednotek. S vyřazením posledních OV-1 přišla armáda o svůj poslední letoun a v jejím inventáři jsou již jen vrtulníky
Americké angažmá ve válce tankerů – operace Earnest Will, jejímž úkolem byla ochrana konvojů kuvajtských tankerů – bylo neodmyslitelně spojeno s účastí US Special Forces. Ty téměř rok vedly utajovanou válku s íránskou revoluční gardou operující v severních oblastech Perského zálivu zvaných „Indian country“.
Český provinční rekonstrukční tým, působící na základně Shank v afghánském Lógaru, je součástí uskupení Bajonet. Jeho základ tvoří americké 173. brigádní bojové uskupení. S jejími příslušníky jsou naši vojáci v každodenním styku. České a americké jednotky vyrážejí na společné patroly. Velice úzká je i spolupráce pyrotechniků, odstřelovačů a dalších specialistů.
Témata
Podkategorie