Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Na královského tygra pal! Odolnost německého těžkotonážníka

  🕔31.05.2021

  Sovětská zkouška odolnosti německého těžkého stroje vůči dělostřeleckým zbraním, které v té době existovaly.

 • Sasánovci - Válečníci dávného Íránu

  🕔19.04.2021

  Dynastie Sásánovců (nebo Sásánidů) odvozovala své jméno od prvního krále jménem Sásán. Sásánovci byli tvrdými soupeři Říma a později Byzance. Sloučili tradice Perské říše s krvavým válečnictvím a v letech 224–651 n. l. ovládali velké území v Asii.

 • Tanková veža T-40/75 N na železobetónovom podklade

  🕔06.08.2021

  V roku 1954 vznikla myšlienka využiť veže ukoristených nemeckých stredných tankov Pz.Kpfw.IV ako stále pevnostné palposty v pohraničných pásmach Československej republiky. Samotný tankový kanón bol ešte i v tomto období hodnotený ako efektívny a armáda mala pre kanóny dostatočnú zásobu streliva.

 • JCB 170 Robot

  🕔11.04.2021

  Smykem řízený mininakladač je univerzální stroj určený k provádění zemních prací pomocí přídavných modulových zařízení. Přední jednoduché rameno je umístěno pouze na pravé straně nakladače, čímž umožňuje bezpečné a snadné nastupování bočními dveřmi do kabiny.

 • Experimentální létající člun Giju č. 3

  🕔31.07.2021

  V září 1926, krátce po zničení experimentálního hydroplánu Kaibo Ginkai KB, přijal dobrovolný výbor Kaibo Gikai rozhodnutí postavit další velký hydroplán. Nový hydroplán měl být postaven na základě zcela nového návrhu. Tato stavba měla několik cílů, jednak konstruktéři a technici měli získat zkušenosti s konstrukcí a stavbou celokovových létajících člunů a dále se námořní piloti a mechanici mohli seznámit s celokovovým letounem v provozu, především s odlišnostmi v údržbě a obsluze.

 • Lawrence z Moravy

  🕔04.09.2021

  Alois Musil bol český kňaz, teológ, orientalista, biblista, cestovateľ, etnograf, spisovateľ. Je považovaný za jedného z najväčších orientalistov a arabistov na prelome 19. a 20. storočia. V arabských krajinách používal meno Músa ar Rueili či Músá šajch Číkí. Dostal aj prezývku „Lawrence z Moravy“ alebo „český Lawrence z Arábie“.

 • Proti všem Locotenent Comandor Aviator Dan Valentin Vizanty

  🕔01.10.2012

  Osud Rumunska ve 2. světové válce je podobný osudům dalších malých států v této době. Po rušném závěru 30. let se dostalo pod vliv Německa a vstoupilo po jeho boku do války se SSSR. Tak chtělo získat zpět území ztracené právě ve prospěch napadeného. Poté se však rumunští vojáci museli účastnit dalších tažení, která vyvrcholila prohrou u Stalingradu. Od roku 1943 se jejich vlastní země stala terčem útoků amerického strategického letectva. Následné neúspěchy Německa přivedly v roce 1944 Rumuny na stranu Spojenců, kteří pak válku ukončili na území Československa. A na všech těchto vítězstvích i prohrách se podíleli rumunští stíhači. Ti získali přes 1200 vítězství a jedním z nejúspěšnějších byl Dan Valentin Vizanty.

 • Útok na Krym

  🕔18.04.2004

  Když převzal generál von Manstein 17. září 1941 11. armádu, poznal, že síly které má od německého nejvyššího velení, nemohou stačit k současnému dobytí Krymu i útoku na Rostov. Rozhodl se tedy, že nejprve obsadí Krym, neboť ten byl stálou hrozbou pro celý pravý bok německé výhodní fronty. Ve směru na Rostov měl být pouze udržován dotyk s ustupujícím nepřítelem.

 • Jakovlev Pčela-1T

  🕔31.07.2021

  Bezpilotní hornoplošník s rovným křídlem a prstencovým ocasem. Na palubě je nainstalována televizní kamera, která přenáší obraz v reálném čase na řídicí stanoviště na zemi. Letadélko startuje z odpalovacího zařízení a po splnění úkolu Pčela přistane na padáku. Životnost stroje se odhaduje na 10 letů. Pčela byl použit v boji během války v Čečensku v roce 1995

Celkem je zde 6466 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • 8 cm Raketen Vielfachwerfer auf Fahrgestell Zgkw S303(f)

  🕔31.07.2021

  Raketomet vyráběný v nacistickém Německu během druhé světové války.

 • Carro Leggero L6/40

  🕔31.07.2021

  Tank sa vyrábal od roku 1939. Jeho výzbroj tvoril 20mm kanón Breda model 35 a s nim spraženy 8mm kulomet Breda model 38. Vezená zásoba streliva činila 296 kusov 20mm nábojov a 1560 nábojov pre kulomet. V dobe, keď bol L6/40 zavedení do vyzbroje predstavoval ekvivalent nemeckeho PzKpfw II. Tento tank používali najmä prieskumné a jazdecké divízie. Celkovo bolo vyrobených 283 vozidiel.

 • Projekt okřídleného tanku Kuro - Sha

  🕔31.07.2021

  Zájem o výsadkové síly lze vysledovat minimálně od roku 1917. Útvary výsadkářů, shazované na padácích, mohly by být vysazeny i v oblastech těžko dostupných běžným pozemním vojskům a také obcházet opevnění, prováděním průzkumu nebo odrážení útoku ze včas zjištěných přístupových cest. Kromě toho potenciální možnosti vysazení výsadkářů kdekoliv na bojiště přinucuje nepřítele vyčleňovat síly k obraně proti možnému výsadku a tak oslabovat vojska. Nicméně za takové výhody je nucen platit palebnou sílou, která je mnohem menší oproti pozemnímu vojsku, a výraznou závislostí na zásobování zvenku a v důsledku toho i nemožnosti dlouho podporovat vlastní bojeschopnost.

 • Alois Rašín

  🕔16.09.2020

  Český a československý politik a ekonom. V období první světové války byl jedním z odsouzených v procesu s Omladinou, účastníkem prvního odboje a jedním z mužů 28. října. Stal se prvním československým ministrem financí a funkcionářem Československé národní demokracie. Při atentátu v roce 1923 byl smrtelně zraněn.

 • Teroristický útok na USA 11.9. 2001

  🕔05.08.2007

  Dne 11. 9. 2001 došlo k události, která svými důsledky zasáhla téměř celý svět a ač si to neuvědomujeme, promluvila do života i mnohým z nás. Prakticky v přímém přenosu televize došlo k sebevražedným leteckým útokům na cíle v USA. Cílem tohoto článku je nejen připomenout průběh událostí, které si v hrubých rysech většina z nás pamatuje, ale hlavně ukázat i ne tak notoricky známé souvislosti.

 • Krycí uniformy před sto lety

  🕔16.04.2021

  Ve dvacátém století se projevila nutnost vyvinout nové druhy vojenského oblečení a vybavení, stejně jako vnímat ozbrojený konflikt se všemi jeho důsledky. Ještě na počátku 1. světové války, v letech 1914 a 1915, bylo vidět důstojníky jezdectva v parádních pestrobarevných uniformách se zlatými prýmky a chocholy na čepicích, se šavlí po boku, tak jak to bylo běžné v 18. a 19. století.

 • Sovětský Sabre

  🕔30.04.2021

  Historie sovětského letectví obsahuje mnoho zajímavých stránek, jednou z nich je pokus o kopírování americké stíhačky F-86 Sabre, podniknutý v SSSR v letech 1952-53. 

 • Město duchů

  🕔22.02.2004

  Plán operace Barbarossa předpokládal vytvoření tři mohutných uskupení, z nich každé mělo útočit na jednom ze tří strategických směrů. Skupina armád Sever měla postupovat Pobaltím a dobýt Leningrad. Skupina armád Střed měla zničit hlavní sovětské síly a postupovat přímo na Moskvu. A konečně skupina armád Jih měla postupovat co nejdále na Ukrajinu a ničit nepřátelské svazky. My se podíváme na sever, kde nakonec vše dopadlo úplně jinak, než si německé velení představovalo.

 • Morris-Martel One Man Tankette

  🕔29.07.2021

  Nápad někdy neopustí stádium testování a zvláště v době války je otázkou, „co bude následovat?“. některé nápady jsou dobré, některé příliš fantaskní. Právě tak jako tento.

Přehled starších článků

Archivní články

Josef Novák

Stíhací pilot rakousko-uherských Luftfahrtruppen, který se zúčastnil první světové války. Josef Novák za světové války dosáhl celkem tří potvrzených sestřelů. Po válce vstoupil do Československého...

Celkem je zde 6466 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky