Main Menu
User Menu
Reklama

Situace v Iráku 22.3. 2003

Autor : 🕔22.03.2003 📕16.943
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

V noci z 21.3. na 22.3 zaútočili Spojenci více než 1 000 řízenými střelami a naváděnými bombami z palub lodí i letadel na Bagdád, Mosul, Kirkut a další místa v Iráku s cílem zasáhnout další vojenské základny a objekty presidenta Husajna. Ve všech městech dále funguje dodávka vody i elektřiny.

Reklama

3. pěší divize obsadila město Násiríja na řece Eufratu a získala tak důležitý most přes tuto řeku k postupu na Bagdád. Ten je vzdálen cca 370 km. Kolem města se opevňuje Republikánská garda, která bude asi nejtěžším nepřítelem postupujících jednotek.

Na jihu Spojenci obsadili přístavy Umm Kasr, a to starý i nový, a postoupili k městu Basra, které podle posledních zpráv irácké jednotky opustily před postupujícími britskými a americkými vojáky námořní pěchoty.

Spojenci ztratili dalších 7 mužů při srážce dvou vrtulníků Sea Knight britského námořnictva, zahynulo 6 Britů a jeden Američan. Ztráty jsou tedy 21 vojáků na straně Spojenců. Irácké ztráty nejsou známy, strany se neshodují v žádném z údajů, Irák popírá jak postup Spojenců, tak vojenské úspěchy. Vykázal z Bagdádu reportéry CNN a ostatním zakázal volný pohyb po městě, takže nelze ověřit ani vyvrátit tvrzení o zásazích civilních cílů během celonočního bombardování. Irácké jednotky pravidelné armády ale považují svůj boj za prohraný a po stovkách se vzdávají postupujícím jednotkám. Dnes se vzdala celá 51. irácká divize, což samozřejmě iráčtí představitelé popřeli.

Drtivé letecké útoky mají pokračovat 48 hodin, což bude přibližně doba, kdy se Spojenci přiblíží k Bagdádu, potom budou letadla asi nasazena na podporu pozemních jednotek.

Podle informací z více zdrojů na sever Iráku vstoupilo z Turecka cca 1 000 vojáků, což by mohlo vyvolat problémy s kurdským obyvatelstvem v této oblasti. Na severu by údajně mělo docházet i ke vstupu amerických jednotek.

Na západě Iráku u hranic s Jordánskem a Sýrií byla obsazena dvě strategická letiště.

Reklama

Televize CNN i nadále přenáší zprávy přímo z boje. Dnes přinesla záběry, jak US Marines bojují a likvidují nepřátelské tanky při postupu na Basru, a rovněž záběry 3. divize vyčkávající nedaleko postavení iráckých vojsk na případnou kapitulaci.

Reklama

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔22.03.2003 📕16.943