Situace v Iráku 21.3. 2003

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 21.177

20.3. 2003 byl zahájen pozemní útok spojeneckých jednotek na Irák, a to formou průniku 7. jízdního pluku 3. pěší divize ze severního Kuvajtu směrem na Bagdád a akcemi 1. EMU americké námořní pěchoty a britských jednotek směrem k jedinému iráckému přístavu Umm Kasr a městu Basra. V oblasti byly zapáleny ropné vrty. Americká armáda proniká bez většího odporu směrem na Bagdád, jednotky zatím brzdí jen přestávky na tankování a na odpočinek. O město Umm Kasr se svedly těžké boje, ale podle posledních zpráv by již mělo být v rukou Spojenců. K bojům dochází i na serveru Iráku u města Mosul, kde došlo k sérii leteckých útoků. Tato oblast je nedaleko území ovládaných Kurdy, ale ještě je v moci irácké vlády.

Reklama

Během prvních dvou dnů ofenzívy ztratili Spojenci 13 vojáků, 12 (8 Britů a 4 Američané) zahynulo při pádu vrtulníku nedaleko Umm Kasru, 1 příslušník námořní pěchoty USA padl v boji. Irák hlásí 4 mrtvé a asi 20 zraněných z nočních náletů na Bagdád. Podle amerických a britských zdrojů včetně záběrů televize CNN se mnohé irácké jednotky vzdávají.

Současná situace dává jasně cítit, že Spojenci nehodlají čekat ani minutu a že pozemní ofenzíva je v plném proudu. Očekávám, že  se do boje zapojí další tankové a mechanizované jednotky a letectvo, dojde k dalším raketovým útokům, vše s cílem co nejrychleji proniknout pouští na jihu a dostat se k Bagdádu, kde se budou pravděpodobně odehrávat těžké boje. Bagdádu by jednotky měly dosáhnout během několika následujících dní. Zatím nedošlo k masivním leteckým útokům, pravděpodobně s ohledem na civilní obyvatelstvo. Podle posledních zpráv ale z Velké Británie odstartovaly bombardéry B-52 nesoucí konveční bomby, bude tedy otázkou následujících hodin, kam jsou určeny. Spojenci se také budou snažit zajistit ropná pole a zabránit jejich zapálení.

Velmi důležitým faktorem této války je podobně jako za první války v Perském zálivu možnost sledovat přímo živé přenosy na televizní obrazovce. Dříve jsme měli možnost sledovat záběry z letadel či řízených raket, tentokrát nám CNN nabízí nejen pohled na Bagdád a dopadající rakety, protiletadlovou obranu apod. , ale dokonce i záběry z tankových vojsk valících se pouští. Toto vše má jistě demoralizovat irácké velení, které přímo v televizi může sledovat jednotky řítící se směrem k nim. A to jistě není příjemné pomyšlení, když si uvědomí, že proti nim stojí perfektně vybavená armáda a oni mohou do boje za svého diktátora postavit pouze dvacet a více let starou techniku a nespolehlivé vojáky. Celkově probíhají jednání mezi Pentagonem a veliteli iráckých jednotek o možné kapitulaci, Spojenci slibují, že jednotky, které se vzdají, zůstanou zachovány, avšak ty, které to neudělají, budou zničeny.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více