Main Menu
User Menu

70. výročí bitvy o Francii

Diskuse
Ve čtvrtek, tedy 17.6.2010 uplyne přesně 70 let, kdy Francie požádala Německo o příměří. Bitva o Franci byla prvním větším bojovým vystoupením čs. vojáku v druhé světové válce. Ať už se bude jednat o naše letce, zejména stihače, nebo pěchotu 1. a 2.pěšího pluku 1.pěší divize. V této souvislosti se v minulosti zde na fóru diskutovalo, jak významná účast čs. armády to vlastně byla. Berte to jako námět k diskuzi, zda v průběhu WWII se naši vojáci na některém bojišti tak viditelně zapsali, nebo tato prohraná bitva byla z pohledu čs. účasti spíše bezvýznamná. Smile
URL : https://www.valka.cz/70-vyroci-bitvy-o-Francii-t98022#362432Verze : 0
No já bych to viděl takhle: Účast našich vojáku byla významná a a určitě se zapsala do dějin, vzhledem k tomu, že se sami obyvatelé Francie zase tak významně nechtěli vyznamenávat a zapisovat do dějin dopadlo to tak jak to dopadlo.
URL : https://www.valka.cz/70-vyroci-bitvy-o-Francii-t98022#364247Verze : 0
Otázkou je co považujeme za významné, pokud jde o ovlivnění celkové situace, pak asi význam vystoupení našich vojáků byl minimální (a sotva mohl být jiný). Pokud jde o význam z pohledu československého, pak jde o jasně významnou akci, kdy se poprvé větší vojenská jednotka zapojila do bojů proti němcům. Význam vystoupení našich letců je pak zřejmě ještě větší, protože především stíhací piloti byli procentuálně dosti významnou částí (spolu s poláky) francouzských leteckých sil. Otázkou je spíše činnost naší "politické" reprezentace, toho co bylo za dobu od 15.3.1939 uděláno a co uděláno být mohlo. I celkový kontext s obdobím konce první republiky a například s výsledky tzv. Nečasovi mise (doufám že si nepletu jméno) a následným přijetím Mnichova. Ono nejde jen o vojáky, ale i o ty kteří je "vedli" a měli jim zajistit možnost bojovat. A celkem málo akcentované jsou v podstatě násilné odvody lidí usazených leta ve Francii do ČS jednotek. Ono pro řadu z nich už ČSR kde třeba 15 let nežili nebyla zemí za kterou by chtěli bojovat, jejich rodiny byly francouzské, oni se cítili občany Francie, ale bojovat a narukovat museli do ČS jednotky s horším zabezpečením a podmínkami. Bohužel o těchto lidech se moc nedovíme, byť tvořili nikoli zanedbatelnou skupinu. Celá věc není jen o hrdinství a o tom zda to bylo "významné", je to mnohem složitější a komplexnější.
URL : https://www.valka.cz/70-vyroci-bitvy-o-Francii-t98022#364262Verze : 0
Smile Myslím že Bitaxe ma hodně pravdy. Pokud se týká vojáků, tak pěchota byla schopna nasadit do bojů srovnatelné síly až na podzim 1943, kdy 1. brigáda osvobozovala Kyjev. samozřejmně obrana Tobruku byla významná, ale Klapálek měl pouze prapor, tedy cca 1000 mužů a Svoboda u Sokolova zhruby srovnatelné síly.


Možná zajímavější a asi i významnější je role čs. stihacího letectva. M.Šnajdr odhaduje, že v závěrečné fázi bitvy, tedy v polovině června 1940 mohla být až čtvrtina, tedy 25%, všech spojeneckých stihačů v boji právě příslišníku čs. letectva. J.Rajlich to koneckonců nepřímo potvrzuje taky. Myslím si, že již nikdy v průběhu WWII nebyl podíl čs. vojáku v nějaké bitvě tak výrazný. A podle mne nic na tom nemění ani konečná porážka spojenců ve Francii. Již se nepamatuji který z britských leteckých maršálu řekl v r. 1940 že nebýt úspěchů spojeneckých letců v bitvě o Francii, tak kdoví jak by dopadla bitva o Británii.


Pokud se týká vrcholných politiků, tak to je další kapitola. Byla to právě Francie r. 1940 kde byl nejvíce vidět boj o vedení čs. odboje, kdo bude stát v čele, zda Prchala, Osuský či Beneš. Z mého pohledu bohužel nakonec vyhrál tento boj právě Beneš. Historie nezná " co by bylo, kdyby ... ?", ale z těch tří jmenovaných vnímám Beneše jako nejhorší volbu. Možná právě proto, že víme jak to dopadlo. Takže potom se můžeme divit, že právě ve Francii bylo politické vedení poněkud nefunční. Nadruhou stranu, abychom nebyli úplně nespravedlivý, tak i jejich partneři v komunikaci, tedy francouzské politické vedení za moc nestálo. Sad


No a "násilné" odvody čs. francouzu jsou samostatnou kapitolou.
URL : https://www.valka.cz/70-vyroci-bitvy-o-Francii-t98022#364566Verze : 0
Dovolím si navázat na závěry pánů Bitaxe a Weldy s kterými souhlasím. Mobilizace je vždy násilný odvod a ve Francii žilo větší množství Slováků, kteří pracovali jako havíři. Po vzniku samostatného Slovenského státu celkem rozumně poukazovali na fakt, že již nejsou občané ČSR, ale občané jiného samostatného státu. Z těchto lidí byl vlastně vytvořen třetí pluk, který byl však záhy rozpušten a do bojů nezasáhl. Nicméně po roce 1945 se Francouzi opět oprávněně ptali co každý udělal pro vlast. Tehdy si tito " bojovníci " vzpoměli na ! násilnou " mobilizaci a vyvýjejí inciativu. Je založen i odznak pro příslušníky 3.pluku a mnozí takoví vojáci žádají vládu Francie, ale i Československa o nějaký druh odměny. Odznaky najdeme v sekci Československo - Faleristika, je tam i můj příspěvěk k bojům ve Francii a statistika udělených řádů a vyznamenání. Nejsem na nic odborník a jen si dovoluji malé doplnění k dané problematice .
URL : https://www.valka.cz/70-vyroci-bitvy-o-Francii-t98022#364577Verze : 0