Main Menu
User Menu

27.01.2020 - Afghánistán: USAF ztratila letoun E-11A

Vzdušné síly Spojených Států přišly o letoun Bombardier E-11A (Global Express), reg. 11-9358, v.č. 9358, který havaroval ze zatím nezjištěných příčin v okrese Deh Yak. Jedná se o oblast, kterou má pod kontrolou Talibán. Ten prohlásil, že se k letounu dosud nedostal, ale že na palubě byli 2 piloti a 5 až 7 dalších osob. Stroj náležel 430th EECS wing. Původní zprávy hovořily o tom, že letoun patřil afghánský aeroliniím Ariana s 83 lidmi na palubě. Aerolinie dementovaly, že se jednalo o kterýkoliv z jejich letounů, nicméně potvrdily, že v dané oblasti nějaký letoun skutečně havaroval. Oficiální informace z americké strany, zvláště pak o tom, kolik lidí bylo na palubě a zda jsou nějací mrtví či zranění, zatím chybí.
Z videa je patrné, že trup letounu je impaktní, k mírné destrukci mohlo dojít jen ve přední části a k oddělení zadní části mohlo dojít i v důsledku požáru, který strávil výraznou část trupu, zvláště v úseku od pilotní kabiny až skoro k ocasní části. Dále lze vidět, že zcela chybí pravé křídlo.
Nelze vyloučit, že přeživší byli evakuováni a stroj následně zničen (v trupu se nachází řada el. systémů).Zdroje:
aviation-safety.net
zpravy.aktualne.cz
twitter.com

URL : https://www.valka.cz/27-01-2020-Afghanistan-USAF-ztratila-letoun-E-11A-t228593#635285Verze : 2
Na místo havárie letounu vyrazili afghánští vojáci, nicméně nemohli se tam zatím dostat jelikož se dostali do bojů dle některých s Talibánem, dle samotného Talibánu s teroristy z Daeš. Pozemní vojsko se stáhlo a akci má dále řešit letectvo. Talibán si letoun nárokuje jako sestřelený, nicméně američané uvádějí, že přišli o letoun z technických příčin. Stroj měl na palubě citlivou elektroniku užívanou k zlepšení navádění bezpilotních letounů. Dle Chálida Vardaka, velitele policie v Gházní, byla na zemi zjištěna 4 mrtvá těla, další 2 členové posádky měli přežít, avšak jejich osud je nejasný. Dle mluvčího Talibánu Zabiulláha Mudžáhida, se na u vraku nalezlo 6 těl, a nejde určit zda se nějaké nenachází i vevnitř spáleného vraku. Američané oproti tomu sdělili, že se na palubě mohlo nacházet méně než 5 osob.


Zdroj:
www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/27-01-2020-Afghanistan-USAF-ztratila-letoun-E-11A-t228593#635328Verze : 0
Američané za užití vrtulníků evakuovali 2 těla svých mrtvých vojáků. Boje během toho neprobíhaly. Nad oblastí celou dobu letaly americké letouny. Dle agentury AP jim měl nejmenovaný armádní zdroj sdělit, že v době nehody se na palubě měli nacházet jen 2 piloti. Dle Reuters by to mělo být méně než 2 osoby. Dá se předpokládat, že Američané budou počet obětí, ale i hlavně osob na palubě tajit, jelikož je možné, že pakliže se nacházelo na palubě letounu více osob, mohou se tyto nyní skrývat a čekat na záchranu.


Zdroj:
www.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/27-01-2020-Afghanistan-USAF-ztratila-letoun-E-11A-t228593#635341Verze : 0