Main Menu
User Menu

17.04.2013 - Nové vyznamenání pro operátory dronů vzbudilo vlnu odporu

Bývalý ministr obrany a bývalý šéf CIA Leon Panetta těsně před svým odchodem z úřadu v únoru tohoto roku podepsal rozhodnutí, kterým by měla vzniknout nová medaile - Distinguished Warfare Medal.


Toto vyznamenání má být udělováno těm, kteří na dálku řídí bezpilotní letouny a další stroje, které mění průběh moderních vojenských operací.


Potud by jistě bylo vše v pořádku, pokud by s sebou rozkaz nenesl i "order of precedence", tedy pořadí, v jakém se jednotlivá vyznamenání nosí a tedy jaké důležitosti se těší.


Citace :


Order of Precedence. The DWM is worn immediately following the Distinguished Flying Cross.Pořadí hned za DFC znamená, že tato medaile, udělovaná těm, kteří de facto nikdy nebyli fyzicky v boji, je nadřazená vyznamenáním za odvahu projevenou v přímém kontaktu s nepřítelem, tedy Bronze Star i vyznamenání za bojové zranění - Purple Heart. A tato skutečnost rozpoutala skutečné pozdvižení mezi veterány i mezi aktivně sloužícími vojáky.


Nový ministr obrany Hagel tedy musel reagovat a nařídíl revizi předchozího rozhodnutí a navrhl, aby operátoři dronů dostávali zvláštní štítky k stávajícím vyznamenáním a tím zůstala zachována priorita pořadí vyznamenání pro vojáky nasazené v přímém boji.Zdroj : nation.time.com
URL : https://www.valka.cz/17-04-2013-Nove-vyznamenani-pro-operatory-dronu-vzbudilo-vlnu-odporu-t159360#486240Verze : 0
MOD
Diskuse
Jenom bych doplnil, že u větších bezpilotních strojů se mise účastní dvě skupiny operátorů. Jedna zajišťuje vlastní bojovu misi (obvykle se jich vystřídá několik, kvůli délce mise v řádu 24 a více hodin). Tihle operátoři se nachází často na území USA a letoun řídí přes satelit, jejich činnost se tedy do určité míry podobá hraní moderního leteckého simulátoru. Jinak ale ovládají skutečný stroj, za který odpovídají, čili bezstarostné hraní počítačové hry to není.
Startovací a přistávací manévr mají na starosti operátoři na letišti, odkud UAV působí (kvůli latenci při satelitním spojení). Tahle skupina operátorů není v přímém kontaktu s nepřítelem (kromě případného ostřelování základny), nicméně se nachází v bojové zóně.


Menší bezpilotních stroje (třeba mini UAV s vytrvalostí v řádu 15-30 minut), pak ovládají operátoři přímo na bojové misi a případně mohou být přímými účastníky bojového střetu, i když jejich úkolem bude se krýt a zprostředkovat ostatním informace ze senzorů UAV.
URL : https://www.valka.cz/17-04-2013-Nove-vyznamenani-pro-operatory-dronu-vzbudilo-vlnu-odporu-t159360#486571Verze : 0
MOD