Main Menu
User Menu
Reklama

LM vz. 58 Sa - vz. 58 bez zbrojního průkazu

Autor : 🕔10.02.2015 📕58.062
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Samopal (podle dnešní terminologie „útočná puška) vz. 58 představuje zbraň, se kterou odsloužila vojnu převážná většina současné české mužské populace středního věku. Řada vysloužilých vojáků na ni také vzpomíná s nostalgií; zajímají se o ni ale i ti, kteří ji nikdy v ruce nedrželi. A co víc, těchto zbraní je na našem území stále dost; lze si je poměrně levně pořídit, a to dokonce tak, že k tomu ani není třeba zbrojní průkaz.

K mání jsou dnes hned tři verze takové „osmapadesátky“: tzv. „zavařenina“ – zbraň oficiálně znehodnocená, jež ovšem poslouží jen jako dekorace např. nad krb –, funkční řez, který sice přesně demonstruje složení i pohyb mechanizmu, ale také nemůže střílet, a verze střílející jednotlivými ranami i dávkou, k jejímuž držení ale zbrojní průkaz také není třeba. Výrobcem je firma PPK z Holic (Zbrojovka Holice), jíž se podařilo upravit „ostrou“ „58“ na střelbu pouze slepými náboji 7,62 x 39 Blank. Zbraň kategorie D s označením LM vz. 58 přesně odpovídá „ostrému“ Sa vz. 58. Nová se navíc montuje z použitých dílů, takže má už při prodeji často žádanou patinu.

Reklama

Pak jsou tu ještě samonabíjecí verze (tedy vlastně karabiny), které střílejí ostrými náboji, i když pouze jednotlivými ranami, a na které už je ovšem třeba mít zbrojní průkaz. O těch tu ale mluvit nebudeme.


LM 58 – detail střední části zbraně s vyjmutým naplněným zásobníkem a náboji

A k čemu že taková zbraň vlastně je?

Řešení je zajímavé nejen pro zájemce o zbraně obecně, sběratele a vysloužilce, kterým se stýská po možnosti vystřelit si ze samopalu jako zamlada, zejména však pro členy klubů vojenské historie: je to totiž ideální zbraň pro nejrůznější, dnes stále rozšířenější bojové ukázky (mj. také proto, že střelivo je levné). Zbraň střílí také dávkami, nadělá spoustu hluku a kouře, a přitom je bezpečná.


LM 58 se dvěma naplněnými zásobníky

Stručný popis

Kromě značení na zbrani se na pohled nepozná, že jde o verzi zbraně vysloveně pro civilní „bezzbrojákové“ užití. Řešení mechanizmu, znemožňující nabití ostrého náboje i možnost zpětné rekonstrukce na tento náboj, je duševním majetkem firmy, zásobník je ale stejný jako pro vz. 58.


LM 58 – celkový pohled

Funkce

Praktické zkoušky prokázaly, že zbraň funguje naprosto bezchybně jak při střelbě jednotlivými ranami, tak i v režimu střelby dávkou. Zvuk výstřelu, plamen i dým jsou zcela identické s ostrou „58“; stejným problémem pochopitelně zůstává – jako u ostré zbraně – čištění po střelbě slepými náboji.

Reklama

Uveřejněno s laskavým svolením autora.
Vyšlo v časopise Military revue 4/2012 vydavatelství Naše Vojsko.

Reklama

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔10.02.2015 📕58.062