Main Menu
User Menu

14.04.2018 - USA, Francie a Velká Británie podnikly útok na Sýrii

Americký prezident Donald Trump oznámil ve 3:00 SEČ, že USA spolu s Velkou Británií a Francií podnikly útok na tři syrská zařízení spojená s vývojem, výrobou a skladováním chemických zbraní.


Ministr obrany James Mattis a generál Joseph Dunford, předseda Sboru náčelníků štábů, uvedli v televizním vystoupení, že útok směřoval na vědecké výzkumné centrum v Damašku, sklad chemických zbraní západně od Homsu a skladovací zařízení a velitelství poblíž Homsu. Ministr Mattis zdůraznil, že útok byl namířen proti syrskému vládnoucímu režimu. Šlo o jednorázovou akci, jejímž cílem bylo vyslat syrskému prezidentovi Asadovi tvrdý vzkaz. Zásah byl podle něj tvrdší než útok z roku 2017, kdy USA odpálily desítky tomahawků jako odvetu za údajný chemický útok v Chaj Šajchúnu. Bližší podrobnosti k útoku sdělí Pentagon v sobotu v 15:00 SEČ.

Podle médií USA použily v útoku rakety s plochou dráhou letu typu BGM-109 Tomahawk. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se do operace zapojily čtyři stíhací letouny typu Tornado, které odstartovaly ze základny Akrotiri na Kypru a udeřily raketami Storm Shadow na bývalou základnu nedaleko Homsu. Francie vyslala stíhačky Rafale.


zpravy.idnes.cz
www.lidovky.cz
www.militarytimes.com
URL : https://www.valka.cz/14-04-2018-USA-Francie-a-Velka-Britanie-podnikly-utok-na-Syrii-t212375#597465Verze : 3
MOD
Podle zdroju byly pred utokem varovany jak Rusko, tak pres nej pak i Syrie, takze nedoslo k vetsim ztratam na zivotech. Rusko, Iran i Syrie utoky pochopitelne odsoudily. USA uvadi, ze jejich tajne sluzby maji dukazy o pouziti plynu proti civilistum, ale jsou pry prisne tajne. Rusko kontruje tim, ze ma dukazy o tom, ze plynovy utok zprostredkovali povstalci po dohode s Velkou Britanii (predpokladam, ze tyto dukazy jsou take tajne).
URL : https://www.valka.cz/14-04-2018-USA-Francie-a-Velka-Britanie-podnikly-utok-na-Syrii-t212375#597466Verze : 0
MOD
V sobotu odpoledne během tiskové konference v Pentagonu prohlásil generálporučík Kenneth F. McKenzie Jr., ředitel Spojeného výboru náčelníků štábů, že raketový útok USA, Francie a Velké Británie na tři syrská zařízení spojená s vývojem, výrobou a skladováním chemických zbraní byl úspěšný a syrský program chemické války "vrátil o léta zpět". Připustil však, že se nejednalo o všechna zařízení spojená s chemickým programem.


Na cíle v Sýrii bylo vypuštěno celkem 105 raket. 85 jich odpálily USA, 12 Francie a Velká Británie 8.


Rakety s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk byly odpáleny ze tří amerických lodí a jedné ponorky.
30 střel odpálil raketový křižník USS Monterey (CG-61) z Rudého moře. 23 střel Tomahawk odpálil torpédoborec USS Higgins (DDG-76) v severním Perském zálivu. Torpédoborec USS Laboon (DDG-58) vyslal z Rudého moře 7 tomahawků. Šest Tomahawků vypustila ponorka USS John Warner (SSN-785) ze Středozemního moře.


Francouzská fregata Languedoc operující ve Středozemním moři odpálila tři rakety MdCN (dříve označované jako Scalp-EG), což je námořní varianta podzvukové střely s plochou dráhou letu Storm Shadow.
Osm raket Storm Shadow použily čtyři britské stroje Panavia Tornado GR4, které vzlétly ze základny Akrotiri na Kypru.


Francie vyslala ze základny Saint-Dizier několik letounů Dassault Rafale, ty odpálily 9 raket Storm Shadow.


Spojené státy poprvé použily v bojové akci protizemní řízené střely AGM-158 JASSM s dlouhým doletem. Jsou určeny k ničení dobře chráněných pozemních cílů vysoké hodnoty. 19 jich bylo vypuštěno ze dvou bombardérů B-1B Lancer.


Do akce byly nepřímo zapojeny i další desítky letounů - americké bombardéry doprovázely McDonnell Douglas F-15 Eagle a F-16 Fighting Falcon, předpokládá se i zapojení F-22 Raptor. Britové nasadili Eurofighter Typhoon z Kypru, Francouzi také měli ve vzduchu stíhačky Dassault Mirage 2000. Logistiku složité operace zajistilo cca 10 vzdušných tankerů. Operovala také speciální letadla elektronického průzkumu a boje, a včasného varování AWACS. Průzkum zajišťovaly i drony.


Podle ruských zpravodajských služeb a sociální sítí v regionu bylo až 70 procent koaličních zbraní sestřeleno syrskou nebo ruskou protivzdušnou obranou. Na dotaz novinářů generál McKenzie uvedl, že celkově byly systémy protivzdušné obrany "ve všech oblastech pozoruhodně neúčinné".
Do doby konání tiskové konference nebyly známy žádné civilní ztráty.
www.lidovky.cz
www.militarytimes.com
URL : https://www.valka.cz/14-04-2018-USA-Francie-a-Velka-Britanie-podnikly-utok-na-Syrii-t212375#597487Verze : 2
MOD
Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním západním útoku na Sýrii nevybuchly, byly odvezeny do Ruska, kde je zkoumají specialisté, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na vojenské zdroje. Rusové však ze Sýrie odvezli i trosky západní techniky.


V syrské Východní Ghútě, kterou ovládali povstalci a kterou dobyly vládní síly, se podle ruského tvrzení našly kontejnery s chlórem z Německa a dýmovnice z anglického Salisbury.


Syrká armáda v půlce týdne oznámila, že ve města Dúmá našla velkou chemickou laboratoř. Už minulý pátek našla jinou v Afrisu.
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/14-04-2018-USA-Francie-a-Velka-Britanie-podnikly-utok-na-Syrii-t212375#597792Verze : 0
MOD
Diskuse
Myslím že experti OPCW sa už do Sýrie ani trepať nemusia. Nech bude výsledok rozborov akýkoľvek, vždy ho jedna strana odmietne ako zmanipulovaný a nedôveryhodný. Naviac keď vinník už bol potrestaný aj bez nich.
URL : https://www.valka.cz/14-04-2018-USA-Francie-a-Velka-Britanie-podnikly-utok-na-Syrii-t212375#597469Verze : 1
MOD