Main Menu
User Menu
Reklama

Ricin

Autor : 🕔16.07.2003 📕41.940
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Ricin je glykoproteinový toxin ze semene rostliny CASTOR. Blokuje syntézu proteinů změnou RNA, čímž buňku zabije. Oblast využití ricinu coby biologické zbraně je dána možností jeho získání kdekoliv na světě, jeho snadnou výrobou a extrémní jedovatostí, pokud je vdechnut.

Všeobecně se příznaky dosti liší podle způsobu, jakým se toxin dostane do těla. Společné rysy při požití jsou zvedání žaludku, zvracení, abdominální křeče a silný průjem. Smrt nastává třetí den či později. Při vdechnutí lze pozorovat nespecifické symptomy, jako je slabost, horečka, kašel a hypotermie spolu s kolapsem krevního oběhu. Přesná příčina smrti zatím není jasná a pravděpodobně se liší při různých způsobech intoxikace. Vysoké dávky při vdechnutí vytvoří velké poškození plic a tím způsobují smrt.

Reklama

Léčba je podpůrná a zahrnuje zajištění krevního oběhu. Antitoxin zatím není k dispozici. Neexistuje ani žádná prevence. Aktivní imunizace a pasivní antigenové vakcíny jsou zatím ve výzkumu, účinné zatím jsou jen na zvířatech.

Reklama

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕41.940