Pyro III díl.
♡ Chci přispět
Pyro III díl
Nestandardní postupy v oblasti trhací techniky.
Využití kapalného kyslíku v trhacích pracech.
Roku 1897 pan Linde použil k trhacím pracem uhlíkaté látky napuštěné zkapalněným vzduchem. Výsledkem byla směs schopná výbušné přeměny. Postupem času dochází k zdokonalení a využívá se zatím ne příliš čistý kyslík, 90% čistoty dosahují zkapalňovací soupravy až po druhé světové válce.
Velký nedostatek ledku během první světové války donutil používat zkapalněný kyslík ve velkém měřítku. Tak roku 1917 v hornoslezském kamenouhelném revíru bylo v provozu 162 zkapalňovacích souprav o celkovém výkonu 5 113 kg kapalného kyslíku. Také německá a rakousko uherská armáda začala využívat pojízdné zkapalňovací soupravy. Napojíme li uhlíkaté náložky kapalným k
yslíkem, máme tzv. oxyliquitovou trhavinu. Před rokem 1950 se u nás upouští od používání této trhaviny.ZKAPOLˇNOVACÍ SOUPRAVY 1897-1950
Kapalný vzduch se v Německu vyráběl hlavně na Lindeových soupravách. Ve Francii se používá souprav Claudeových, protože jsou hospodárnější ve spotřebě el.proudu. Souprava Jeffriesova je kombinací obou předchozích.
Zkapalňovací soupravy mohou vyrábět :
Procesy při zkapalňování :
- Odstranění kysličníku uhličitého ze vzduchu
Lindeova zkapalňovací souprava
Atmosférický vzduch se nasává plechovou trubkou (a), vedoucí nad střechu strojírny, a přichází spodem do pračky(d) naplněného koksem a promývaného draselným louhem, čerpaného pumpou (c) z nádrže (c´). Louh skrápí koks, pohlcuje kysličník uhličitý a vrací se do nádrže(c´).
Takto vypraný vzduch zbavíme v usazovači(d) louhu draselného a vedeme jej trubkou do vysokotlakého kompresoru (f), kde jej stlačujeme na 200 atm.
Stlačený vzduch čistíme od zbytků olejů a vodních par. Mazací olej se usazuje v usazovači (i) naplněným chloridem vápenným a vodní páry ve vysoušeči (j) s louhem draselným. Takto vyčištěný a vysušený vzduch o teplotě 15 °C vedeme přes ventil (v) do předchladiče, který se skládá z kondensátoru (k) a kompresoru (a). Amoniakové páry vytlačuje stojatý kompresor (m) do chladiče (l), kde je vzduch ochlazen na teplotu –20°C. Amoniakové páry se v kondensátoru o
pět zkapalní.Předem ochlazený a stlačený vzduch přichází do zkapalňovacího stroje(o), přesněji do spirálovitého potrubí (r) kde je unikajícími párami dusíku neustále ochlazován až na –140°C. Pak přichází k ventilu (Z), čímž se náhle rozepne na 0,3-0,6 atm. Tím se zkapalní a nashromažďuje se na dně válcovité nádoby, z níž se vypouští kohoutem (x). Kapalný dusík se přeměnil v plyn v rektifikačním sloupu. Kapalný dusík vře při –195,7°C a kapalný kyslík při –182,4°C.
Poněvadž se vzduch ve vysoušeči plně nevysuší, zamrzají ve zkapalňovači vodní páry a ucpávají expandační ventil. Proto se musí zkapalňovač vždy za 8-14 dní nechat roztát, roztaní trvá asi 3-4 hodiny.Zařízení k roztávání tvoří dvojité ohřívací potrubí.
Kapalný kyslík nehoří, ale podporuje hoření. Ponoříme li do kapalného kyslíku květinu zmrzne, rozžhavená tříska vzplane a při styku s lidským tělem způsobuje těžké popáleniny.
Hustota qxyliquitu má nejvíce 1,15, napuštěná náložka má jen 1,25 po 5-8 minutách se zmenší hustota jen na 0,59 a toto množství již nestačí k prudkému shoření-výbuchu uhlohydrátů. Účinnost a množství vzniklého plynu z různě hutných náložek ve srovnání s trhací želatinou ukazuje tato tabulka.
Trhavina Napojené náložky Trhací želatina
Hustota náložek při odstřelu 1 cm2 1
,05 1,15 1,6Detonační teplota …..kal/g 2056 2056 1550
Množství plynu v 1 z gramu 505 510
710z cm3 537 598 1136
Pracovní výkon z g v mkg 85,1 85,1 102,5
Pracovní výkon v cm3 v mkg 90,4 100,7 164
Podobné články
Další články autora