Main Menu
User Menu

10.04.2018 - RB OSN neschválila návrhy na vyšetření údajného plynového útoku v Sýrii

Rusko v úterý v Radě bezpečnosti OSN vetovalo americký návrh rezoluce na vyšetření odpovědnosti za chemické útoky v Sýrii. Rusko už tak po deváté využilo své právo veta v Radě bezpečnosti, aby zablokovalo kroky proti syrské vládě.
Následně však hlasováním neprošla ani Ruskem navrhovaná rezoluce o vytvoření expertního výboru. Proti byly mimo jiné Spojené státy, Británie a Francie.


Syrská armáda je podle neověřených zpráv humanitárních organizací působících v Sýrii ve stavu bojové pohotovosti a posiluje zejména protivzdušnou obranu.
Z Búkamálu, což je syrský post u irácké hranice, se evakuoval íránský personál i členové šíitského Hizballáhu.


Podle tureckých sdělovacích prostředků je americký torpédoborec USS Donald Cook (DDG-75) vyzbrojený střelami RGM-109 Tomahawk ve vzdálenosti 100 kilometrů od syrského pobřeží. Poblíž je i další, stejně vyzbrojený torpédoborec USS Laboon (DDG-58).


Podle NBC News ruští operátoři narušují nebo blokují signály z navigačních satelitů, které americké drony využívají při orientaci v syrském vzdušném prostoru, a vážně tak narušují operace amerických ozbrojených sil.


Evropská agentura pro řízení letového provozu Eurocontrol vydala kvůli očekávaným úderům na Sýrii varování leteckým společnostem pro lety ve východním Středomoří.


https://news.un.org/en/story/2018/04/1006991
www.novinky.cz
zahranicni.ihned.cz
www.aljazeera.com
zpravy.aktualne.cz
URL : https://www.valka.cz/10-04-2018-RB-OSN-neschvalila-navrhy-na-vysetreni-udajneho-plynoveho-utoku-v-Syrii-t212303#597334Verze : 1
MOD
Ruský velvyslanec v Libanonu s odvoláním na prohlášení prezidenta Vladimira Putina a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil uvedl v rozhovoru pro televizní stanici Hizballáhu al-Manar, že v případě raketového útoku USA a jejich spojenců na Sýrii budou rakety sestřeleny a současně budou napadena místa jejich odpalu.
www.novinky.cz
www.cbc.ca
URL : https://www.valka.cz/10-04-2018-RB-OSN-neschvalila-navrhy-na-vysetreni-udajneho-plynoveho-utoku-v-Syrii-t212303#597340Verze : 0
MOD