Main Menu
User Menu

09.10.2019 - Turecko zahájilo vojenskou operaci na severu Sýrie

Začátek operace nazvané Jaro míru oficiálně oznámil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.


www.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628555Verze : 0
MOD
Ačkoli některá média ohlásila, že první turečtí vojáci už turecko-syrskou hranici překročili, Ankara tvrdí, že operace ještě nezačala. Podle tureckého ministra obrany přípravy pokračují. Turečtí vojáci s pomocí těžkých strojů začali odstraňovat betonové části pohraničních zátarasů.

Turecko chce na severu Sýrie východně od Eufratu zřídit 30 kilometrů širokou bezpečnostní zónu, v níž nebudou působit oddíly syrských Kurdů, jež Ankara považuje za teroristické. Podle představ Ankary se do ní budou moci přesunout syrští uprchlíci. Turecko jich přijalo na 3,6 milionu a počítá s tím, že bezpečnostní zónu využijí až dva miliony z nich.

Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval Turecko, aby se vyhnulo vojenské operaci v Sýrii. Íránská armáda zahájila u turecké hranice neplánované vojenské cvičení, kterého se účastní oddíly rychlé reakce, mobilní a útočné brigády a vrtulníky íránského letectva.

www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628556Verze : 1
MOD


URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628604Verze : 1
MOD
Vážení,
dnes se má sejít na neveřejném zasedání RB OSN k projednání turecké akce v Sýrii. Včera turecký MZ oznámil, že Sýrie byla diplomatickou nótou seznámena se zahájením akce. Podle serveru NDTV Turecko oznámilo RB, že akce v severovýchodní Sýrii bude: přiměřená, rozvážná a odpovědná (proportionate, measured and responsible).


www.aljazeera.com
www.reuters.com
www.ndtv.com
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628609Verze : 0
MOD
Turecká armáda od počátku ofenzivy na severovýchodě Sýrie leteckými údery a dělostřeleckou palbou zasáhla 181 objektů kurdských milic YPG a poté zahájila pozemní ofenzivu ve směru na město Tal Abjád.
Do turecké ofenzivy se zapojují syrské povstalecké skupiny podporované Ankarou, které působí na severu Sýrie.
Pozemní útok tureckých sil byl v Tal Abjádu odražen bojovníky SDF. V tuto chvíli žádný postup," uvedl večer na twitteru mluvčí koalice vedené milicí YPG.
V pohraničním městě Kámišlí podle kurdských zdrojů turecká armáda ve středu večer zasáhla část věznice, v níž je mnoho zajatců z Islámského státu. Úřady spravující Kurdy obývané oblasti severní Sýrie to považují za zjevný pokus zajatce tímto způsobem osvobodit.
www.idnes.cz
www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628611Verze : 0
MOD

Citace - idnes :

Ženy zadržené v syrském táboře Al-Húl pro rodiny bojovníků Islámského státu jsou přesvědčeny, že probíhající turecká invaze umožní v nejbližších dnech jejich osvobození. Více než 70 tisíc lidí tu čeká na pomoc regionálních spících islamistických buňek, které chtějí napadnout kurdské stráže a odstartovat povstání.


Europa brzy získá nové nevyhostitelné, do konce života strpitelné, obyvatele ...

www.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628643Verze : 2
MOD

Citace - FiBe :


Europa brzy získá nové nevyhostitelné, do konce života strpitelné, obyvatele ...

bohužel se to týka i nás
EU donutila Česko zavést institut strpění cizince. Bude chránit i migranty-kriminálky
„Soudní dvůr EU (SDEU) v rozhodnutí konstatuje, že ani zločinec nepřestává být uprchlíkem, i když mu stát nepřizná tento statut, a může na území pobývat zákonně. Společný azylový systém EU vycházející z Ženevské konvence včetně zásady nevracení uprchlíka do země, kde mu hrozí mučení nebo nelidské zacházení, je nutné bezpodmínečně dodržovat, uvádí v rozhodnutí SDEU“
www.byznysnoviny.cz
www.ceska-justice.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628645Verze : 0
MOD
10.10.2019

Řecko se připojí k Francii, pokud se Paříž rozhodne zasáhnout v současném konfliktu na severu Sýrie. Francie patří k hlasitým kritikům turecké invaze do severní Sýrie a dala najevo, že stojí za Kurdy.

Francie v minulosti stejně jako USA poskytovala pomoc kurdským oddílům YPG, na které nyní turecká armáda útočí. Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden přijal zástupkyni Kurdů, aby prokázal podporu jejich boji. Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian tureckou operaci označil za jednostrannou a odsoudil ji.

globe24.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628664Verze : 2
MOD
14.10.2019
Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok


Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči syrskému území". V neděli o tom bez bližších údajů informovala syrská státní agentura SANA. Syrští Kurdové večer potvrdili dohodu s Damaškem, podle níž budou armádní síly rozmístěny poblíž syrsko-turecké hranice.


„Víme, že budeme muset učinit bolestné kompromisy s Moskvou a Bašárem Asadem, pokud se vydáme cestou spolupráce s nimi. Pokud si ale budeme muset vybrat mezi kompromisy a genocidou našeho národa, určitě si zvolíme přežití našeho národa,“ vysvětlil v článku v časopise Foreign Policy pohnutky kurdského vedení pro změnu klíčového spojence vrchní velitel SDF Mazlum Kobani.


Zdroj: www.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628836Verze : 0
MOD
Striedanie stráži - Americký konvoj smeruje na juh a Sýrske vládne sily na sever (vozidlo s vládnymi milíciami je hneď v úvode videa)

URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628880Verze : 1
MOD
Diskuse
tak Turkove maji s genocidou pomerne dlouhou praxi, toto neni nic jineho ... psi pohansky Sad
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628589Verze : 0
MOD
Tedy Trump mě tím tvrzením, že jim Kurdové přeci taky nepomohli ve 2. světové válce, třeba v Normandii, fakt dostal. No nevím jaký je tedy jeho postoj k Německu, které se účastnilo i té Normandie, a co si budeme povídat tak tam, ale nejen tam zařídilo američanům hojné množství křížů na hřbitovech a to nemluvím o ještě větším množství raněných a válečných invalidů ... Nicméně hodně novin Trumpa, ale nejen jeho spražilo za vzniklou situaci. Jelikož se zde nabízí otázka - a na koho se USA vykašle příště? Jinak to Donald schytává nejen od opozice, ale i od Republikánů a do jisté míry i armády.
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628636Verze : 0
Stando,
pokud je mi známo, tak v jakési rozpravě se DT odvolal na článek Kurta Schlichtera: Critics Aghast As Trump Keeps Word About No More Wars. No a polemizující novináři a politici z toho udělali tebou uvedený paskvil. DT má můj obdiv, že plní své předvolební sliby, k nimž patří i vyvedení Severoameričanů z války v Sýrii oznámené koncem roku 2018. Není chybou USA, že kurdští pohlaváři tři čtvrtě roku chrněli na vavřínech a ve své bohorovnosti neuznali svrchovanost syrské vlády nad Sýrií a nezařadili jednotky SDF do řad SAA.
P. S.
Teď sháním hodnověrné informace, zda velení Jaysh Maghawir al-Thawra (MaT) se chystá uzavřít dohodu o usmíření (syrský eufemismus pro kapitulaci), nebo bude dělat mrtvého brouka do doby, než hrdinně padne v boji o 55 km perimetr.


Odkaz
townhall.com
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628638Verze : 1
MOD
2gj: tak napsal jsem to právě proto, že i kdyby české vlády (současná anebo ty budoucí) nadále odmítaly migranty, v Německu, Belgii, Francii anebo Švédsku je přijmou a díky Schengenu si je užijeme taky ...
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628648Verze : 0
MOD
Tiež ma zarazilo čo urobili novinári z toho Trumpovho tweetu. Pritom on sám sa v ňom odvolal práve na slová ich kolegu Kurta Schlichtera, ktoré napísal v tom článku Critics Aghast As Trump Keeps Word About No More Wars. Ale stačí vytrhnúť vetu z konceptu a hneď je z Trumpa idiot.

Naviac ten článok som čítal - a zdal sa mi rozumne napísaný ( townhall.com ) - aj keď neviem či to autor myslel naozaj, alebo ironicky. Dostala ma veta: That’s the NATO treaty under which we agreed to go to war to defend Turkey if attacked. If Erdogan, that thug, were more cunning he would assert Article 5 and demand NATO forces come to Turkey’s defense against the cross-border attacks by the PKK.

Viete si predstaviť ten poprask v štátoch EÚ (a USA), ak by Erdogan využil skutočne článok 5 v boji proti teroristom z PKK a všetci tí, čo kritizujú Turecko by museli v zmysle tohto článku reagovať? Aj keď verím, že vykľučkovať by sa z toho článku dalo, keďže útoky na Turecko sa nevedú v Európe.

Citace :

Zmluvné strany sa dohodli, že ozbrojený útok proti jednej alebo
viacerým z nich v Európe alebo Severnej Amerike bude považovaný za
útok proti všetkým, a preto odsúhlasili, že ak nastane taký ozbrojený
útok, každá z nich uplatní právo na individuálnu alebo kolektívnu
obranu, uznané článkom 51 Charty Spojených národov, pomôže zmluvnej
strane alebo stranám takto napadnutým tým, že bezodkladne podnikne
sama a v súlade s ostatnými stranami takú akciu, akú bude považovať
za potrebnú, včítane použitia ozbrojenej sily, s cieľom obnoviť
a udržať bezpečnosť severoatlantickej oblasti. Akýkoľvek taký
ozbrojený útok a všetky opatrenia vykonané v jeho dôsledku budú
bezodkladne oznámené Bezpečnostnej rade. Tieto opatrenia budú
ukončené, akonáhle Bezpečnostná rada prijme opatrenia potrebné na
obnovenie a zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628657Verze : 5
MOD

Citace :

... pomôže zmluvnej strane alebo stranám takto napadnutým tým, že bezodkladne podnikne sama a v súlade s ostatnými stranami takú akciu, akú bude považovať za potrebnú, včítane použitia ozbrojenej sily, ...zvýrazněný text je myslím jasně pochopitelný, i kdyby nakrásno euroameričani uznali a postupovali v souladu s čl. 5, akce která bude následovat může být jen verbální podporou ... ono ostatně Turecko už jednou požádalo, když byla druhá vojna v zálivu na počátku 90. let a Německo jim vzkázalo ať si s tím (Hussain a jeho Scudy) poradí sami
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628658Verze : 0
MOD
Presne na toto som narážal - akým spôsobom vykľučkovať aj z tej verbálnej podpory. Napr. keď bol čl. 5 aktivovaný v súvislosti s udalosťami v septembri 2001, tak 14 členov NATO poskytlo vojenskú pomoc, tí ostatní sa podieľali minimálne verbálne. Nikto zásah v Afganistane otvorene nespochybnil.
URL : https://www.valka.cz/09-10-2019-Turecko-zahajilo-vojenskou-operaci-na-severu-Syrie-t225823#628661Verze : 0
MOD