07.06.2010 - V Británii nalezeno pohřebiště gladiátorů

Nalezení pohřebiště s pozůstatky 80 těl gladiátorů bylo oznámeno ve Velké Británii. Pohřebiště se nalézá na zahradě jednoho z domů ve městě York, výzkum běžel od roku 2004.
Většina koster má rituálně oddělené hlavy a známky po zraněních (včetně pokousání od velkých šelem), některá z těl jsou vybavena honosnými milodary (včetně zbraní). Z toho je usuzováno, že se jedná o pohřby poražených gladiátorů.
Další pohřebiště podobného rozsahu a významu je známo z Turecka.


Více:
www.novinky.cz
news.bbc.co.uk
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361629 Verze : 0

Diskuse

Myslím že známky pokousání šelmou nesla jen jedna kostra a v anglickém textu se jasně píše o velkém masožravci a jmenován je i medvěd, takže zrovna tohle nikterak nepotvrzuje že by šlo o gladiátory. Ostatně anglický text je v tomhle opatrný a píše v podstatě že forenzní zkoumání koster nabízí že by se mohlo jednat .... Nakonec i poslední věta anglického teextu o tom mluví jasně, výzkum pokračuje a měly bychom k němu přistupovat nezaujatě. Ona hypotéza o stínání gladiátorů není pokud vím nijak podložena ani doložena, část koster zde navíc sťata nebyla, ale měla rozbitou hlavu, což ukazuje spíš na posmrtné činnosti než usmrcení. A to že šlo o robustnější než je průměr může mít řadu vysvětlení, třeba i to že šlo o vojáky nějakého konkrétního národa a ti mohli mít jednak obecně větší výšku a druhal třeba i poněkud zvláštní pohřební zvyk. Samozřejmě že může jít o gladiátory, ale nic z článků to nijak neprokazuje, může jit klidně o vojáky, lovce, případně třeba o lidi pracující v nějaké činnosti vyžadující fyzickou námahu více na jednu ruku. obětní dary ukazují že šlo o lidi s určitým statutem ve své komunitě. Co se ale neřeší, je zda šlo o pohřby z dlouhého časového úseku (třeba desítky let) nebo naopak o jednorázové uložení více těl (třeba po nějaké bitvě a podobně) Při forenzním zkoumání se jistě kvantifikovala starší i nová zranění, což bohužel v článku není, není tam ani zda se dělal průzkum odkud dotyční byli (zda z anglie nebo odjinud) což by na otázku odpovědělo podstatně lépe než to že jeden z 80 byl napaden šelmou (není tan ani zda to přežil či zda to bylo příčinou smrti).
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361630 Verze : 0
Nějaké další informace jsou zde http://www.yorkarchaeology.co.uk/about/news.htm a od příštího týdne by měla fungovat stránka www.headlessromans.co.uk.


Samozřejmě, že co píšeš je pravda a tato interpretace je taková "nejprodejnější" Smile navíc se má opírat o podobné pohřebiště z Turecka.
Tyto hroby byly na rozsáhlejším pohřebišti, které využívali Římané parvděpodobně ve 2.-3. století n.l.
Nicméně to, že měli na pohebišti své "speciální" místo vylučuje, že by šlo o dělníky či změdělce, milodary zase kriminálníky.


články jsou také reklamou na připravovaný dokument, který poběží v Británii 14.6., a proto je v nich více otázek než odpovědí Smile
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361633 Verze : 0
No milodary vůbec nevylučují že jde o popravené, to se notně mýlíš. Pokud šlo třeba o vojáky z místních pomocných sborů, kteří byli popraveni, byla by jejich těla pohřbena pravděpodobně vlastními rodinami a samozřejmě s milodary. Otázkou je i zda pohřebiště bylo "sdílené" tedy pro vojenskou posádku i místní. A to že by gladiátoři leželi s vojáky není nijak obvyklé (spíš naopak). Ono je to hodně o prodejnosti, nikoli o reálu. To že byli pohromadě ukazuje na jediné, šlo o nějakou skupinu která se něčím spojila, to mohlo být krátkodobě (třeba neposlušnost vůči velení) nebo dlouhodobě (příslušnost k povolání). Ryze teoreticky (je to jen příklad) pokud místní sbor z nějakého důvodu měl být potrestán, mohlo dojít k popravě každého xtého vojáka, následně ale protože sbor nebyl rozpuštěn, byli pohřbeni dle místního zvyku. A ono s gladiátory nesedí řada věcí, nedostávali například do hrobu zbraně, byli pohřbíváni většinou odděleně, nikoli s ostatními (příklady jsou třeba z Itálie, kde bylo možno doložit že šlo o gladiátory pomocí nápisů na předmětech) co v článku chybí je to zda milodary byly typické pro dané římské období, nebo naopak pro místní etnikum, stejně tak je podivné že by ten kdo prohrál (a byl setnut) byl pohřbíván na "čestném" pohřebišti s vojáky a navíc s milodary. Prohravší byli obvykle hozeni do společné jámy a zapomenuti. Takže to "speciální místo" vylučuje spíš ty prohravší (a tedy setnuté) gladiátory. Prostě informací je moc málo na nějaký závěr, ale na "gladiátory to moc nevypadá. Doložené hroby gladiátorů se týkaly mužů co po řadě vítězství odešli z arény (obvykle s dřevěným mečem), nebo velmi známých borců kteří zemřeli na zranění, nebyli ale pokud vím sťati. 5ímské dějiny nejsou sice můj šálek čaje, ale tohle prostě neodpovídá v mnoha věcech. Navíc zbraně gladiátorů byly hodně specifické, tady se ale jako důkaz neuvádí, takže o ty asi nepůjde Smile
Určitě bude zajímavé to sledovat, mimochodem v Yorku jsem kdysi byl a nejspíš jsem navštívil i tyhle vykopávky, ale to bylo někdy kolem roku 2005 a nic jsem o tom netušil Smile
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361636 Verze : 0
Díval jsem se i na článek Yorkské společnosti, a i ten přináší víc náznaků že nešlo o nějaké pietní uložení, jednak na fotce uprostřed, leží těla (kostry) na sobě opačně, tedy pokud byly uloženy současně odpovídá to šetření místem (jsou tam ostatně kostry asi 3, pod nohama spodní čouhá zřejmě paže další) dále poslední fotka ukazuje okovy na nohou a hlava není sťata, ale rozťata. A zmínka o obětinách vyznívá že nebyly u koster, ale na hrobech, což odpovídá vzpomínkové slavnosti k výročí smrti dotyčného. Ono klidně mohlo jít o vojáky (některé kostry)a po boji je mohli dekapitovat nepřátelé, zpět získané hlavy pak byly přidány k tělům v hrobech. Ostatně podle článku nejde jen o muže, byť jsou tam "hlavně muži" a rovněž je z toho jasné že nikoli všichni byli dospělí. Takže sice to neodpovídá typickému hřbitovu složením, ale celkem to může odpovídat vyvražděnému oddílu Smile. Ale otázkou je datace pohřbů vůči sobě, poměr zastoupení zranění a samozřejmě i původ odkud byli. Mimochodem není jasné zda lebky patří vždy k danému skeletu.
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361639 Verze : 0
Jo a ze zájmu jsem se podíval po tom pohřebišti v Efezu, na které se odvolávají. Háček je že tam měly hroby náhrobky (stejně jako v Itálii) a těla nebyla sťata. Vyšetřovali je na obsah prvků a ukázalo se že jedli nikoli maso ale naopak vegetariánskou stravu, což je zmiňováno jako největší zajímavost. Dale se tam dokládají typická zranění (která v Yorku nějak chybí). Opravdu to asi bude jen snaha o přilákání pozornosti.
články o tureckém pohřebišti jsou zde : www.archaeology.org
http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci/tech/6614479.stm
URL : https://www.valka.cz/07-06-2010-V-Britanii-nalezeno-pohrebiste-gladiatoru-t97573#361641 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více