Main Menu
User Menu

07.02.2018 - V Sýrii padlo údajně více než 200 ruských kontraktorů

Koalice vedená Spojenými státy ve středu 7. února zaútočila proti jednotkám Syrské arabské armády (SAA), která v provincii Dajr az-Zaur nasadila pět set bojovníků, tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety. Jednotky SAA byly podporovány zhruba 250 kontraktory z ruské soukromé paramilitární organizace PMC Wagner. Útok trval tři hodiny a Američané do něj nasadili letouny F-15E Strike Eagle, strategické bombardéry B-52, letouny palebné podpory Lockheed AC-130 Spectre, vrtulníky Apache a drony MQ-9B Reaper.
Podle ruských sociálních sítí a serveru Znak v provincii Dajr az-Zaur padlo až 217 ruských kontraktorů.
Ruské a sýrské úřady odsoudily útok jako "akt agrese". Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že syrské vládní síly prováděly ostrahu poblíž ropných polí, když se náhle dostaly pod útok Syrských demokratických sil, následovaný americkými nálety. Podle kremelských zdrojů nemá velení ruských sil v Sýrii o činnosti soukromých vojenských skupin žádné informace. Ruský parlament nicméně celou věc prošetřuje. Už několikrát v něm zazněly výzvy, aby činnost ruských soukromých armád reguloval zákon.
zpravy.idnes.cz
southfront.org
www.newsweek.com
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592714Verze : 2
MOD
Diskuse

Citace - literarky.cz- :

Velení americké „koalice“ v noci na čtvrtek oznámilo, že v „rámci sebeobrany“ odrazilo nevyprovokovaný „akt agrese“ ze strany prosyrských sil. (Podle Ruska i Sýrie byly „aktem agrese“ naopak americké nálety.) Jejich útok byl veden proti štábu SDF, v němž byli i američtí vojáci atd atp. Při protiútoku mělo pak být zabito přes sto bojovníků proasadovských sil, přičemž podle americké strany onen vysoký počet zabitých jen ilustruje masivní rozsah původního útoku, kterého se mělo zúčastnit přes pět set ozbrojenců.


Při „masivním“ syrském útoku byl prý zraněn jeden příslušník SDF. A žádnému Američanovi se nestalo už vůbec nic.


Americká strana rovněž informovala Rusy o přítomnosti oddílů SDF, a to už „dlouho před“ připravovaným útokem „syrské armády“.


Objevily se přitom i informace o dohodě mezi „Wagnerovci“ a místními klany. Ty měly ruským žoldákům – prostřednictvím arabských frakcí v rámci SDF -- předat zničenou a aktuálně provozu neschopnou rafinérii kdysi patřící koncernu Conoco, která se nachází u města Chíšám. Mezitím opoziční média přišla s tím, že se režimní síly chystají obsadit vesnice kolem Conoco, na což prý americké velení reagovalo rozkazem, aby SDF oblast vyklidila bez boje. Jako první Kurdové z SDF z oblastí, které ovládají arabské a turkmenské frakce SDF, odvezly těžké zbraně…


Suma sumárum: Lze soudit, že americké velení reagovalo na vývoj v oblasti, konkrétně na smlouvy mezi „Wagnerovci“, režimem a místními arabskými klany ohledně ropných zdrojů. SDF byla dopředu odvolána z pozic, a jakmile se pak prorežimní síly posunuly směrem k oblastem, na nichž se dohodly s místními, americká „koalice“ zaútočila. Útok na štáb SDF, který slouží coby ospravedlnění amerických náletů, se tak vůbec uskutečnit nemusel, protože jinak lze jen těžko vysvětlit, že po „masivním“ útoku více než pěti set ozbrojenců podporovaných údajně dělostřelectvem a palbou tanků na štáb byl zraněn jen jediný bojovník SDF. A co víc, „syrské“ projekty prý dopadaly půl kilometru od štábu SDF. Byl tedy terčem útoku, nebo nebyl? A pokud se útok odehrál, tak ho podle všeho nevedla „syrská armáda“, stejně jako se její příslušníci zřejmě ani nestali oběťmi amerických „sebeobranných“ náletů, ale nakonec se v „syrskou armádu“ proměnily, neboť takový výklad je pro Damašek politicky jednoznačně výhodnější.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592730Verze : 0
MOD
Takhle, ja bych to s takovou jistotou netvrdil. Zpravu popreli jak Rusove, tak rada dalsich akteru a buh vi, jak to vlastne bylo. Zpravu puvodne zverejnil jeden rusky denik a co jsem tak vcera sledoval twitter, vse bylo spise negaci teto zpravy. Je pochopitelne, ze nase media po tom skocila jako slepice po flusu, ale obavam se, ze pravda muze byt jinde. A to, ze se Americane cim dal casteji zapojuju to utoku na syrske vladni sily, to uz nechavam bez komentare ...
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592825Verze : 0
MOD

Citace - buko1 :

Citace - literarky.cz- :

Velení americké „koalice“ v noci na čtvrtek oznámilo, že v „rámci sebeobrany“ odrazilo nevyprovokovaný „akt agrese“ ze strany prosyrských sil.

Už před skoro 25 lety říkával náčelník letiště v Hodkovicích, že "svět se v kravskou p**u obrací". Agresor označuje agresi za sebeobranu a obranu napadených ozačuje za agresi... Prostě Syřané zákeřně a zlovolně napadli americká letadla, mírumilovně bombardující jejich zemi.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592827Verze : 0
MOD
Myslím že počas posledných dní bolo zverejnených 5, alebo 6 mien padlých občanov Ruska v súvislosti s udalosťami na východnom brehu Eufratu. Dotyční mali byť v Sýrii v rámci kontraktu so súkromnými bezpečnostnými agentúrami.


Včerajší text Spencerovej sa pokúša nájsť súvislosti. Aká je skutočna pravda asi tušia len v FSB a CIA.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592830Verze : 1
MOD

Citace - Tango :

Už před skoro 25 lety říkával náčelník letiště v Hodkovicích, že "svět se v kravskou p**u obrací". Agresor označuje agresi za sebeobranu a obranu napadených ozačuje za agresi... Prostě Syřané zákeřně a zlovolně napadli americká letadla, mírumilovně bombardující jejich zemi.jo jo, presne tak ... vzdyt jeste aby chteli branit celistvost sve zeme a vyhnat cizi armady, ktere tam nemaji co delat, ba co vic, ozbrojuji mistni v boji proti tamni vlade ... kdyz se to dela na Ukrajine, je z toho mezinarodni skandal a sankce a nevim co (protoze tamni rezim neni ani trochu zvraceny a spatny, jako je tomu v Syrii, pochopitelne)
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592840Verze : 0
MOD
O vyše 100 padlých píše na svojom profile VKontakte aj Igor Strelkov, dokonca spomína, že číslo padlých môže byť ešte vyššie.


Zdroj:
https://vk.com/igoristrelkov
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592873Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

jo jo, presne tak ... vzdyt jeste aby chteli branit celistvost sve zeme a vyhnat cizi armady, ktere tam nemaji co delat, ba co vic, ozbrojuji mistni v boji proti tamni vlade ... kdyz se to dela na Ukrajine, je z toho mezinarodni skandal a sankce a nevim co (protoze tamni rezim neni ani trochu zvraceny a spatny, jako je tomu v Syrii, pochopitelne)
Obávam sa že to s tou obranou celistvosti sýrie nebude až také jednoduché: twitter.com

Citace :

Aleppo based and IRGC backed loyalist militia al-Baqir continuing to expand in east Syria. Today announcing the formation of three local battalions in the Deir Ezzor villages of Mazlum, Marrat and al-Hatlah.

Minimálne títo chlapci z Revolučnými Gardami financovanej Liva Al-Baqir nemajú nejaký veľký záujem na zachovaní Ba´asisticej Sýrie.


A rozhorčovať sa o cudzích armádach, v situácií keď tá tzv. Sýrska armáda nemá ani 30,000 regulérnych vojakov, a pozemné sily sú z väčšej časti rôzne (najmä) Iránom a Ruskom organizované milície je trochu mimo.


Taktiež je zrejmé, že s tým "cizi armady, ktere tam nemaji co delat" to nebude až také horúce: www.acig.info
A

Citace :

nother never-ending topic is the one about the 'illegal US presence' in Syria. Assadists, Putin & Co KG GesmbH AG are having a field day today, accusing the USA of 'illegal occupation of Syria' and of 'aggression'.
This is really a touchy topic, to put it mildly. Usually, the Pentagon (which is meanwhile running all of the US politics in Syria, instead of State Department), stresses that there is the SCR 2249 (2015) - adopted, unanimously by the UNSC on 20 November 2015 - which calls all member states to, 'take all necessary measures, in compliance with international law, in particular with the UN Charter' - against the Daesh and the JAN (now HTS).
However No.1: the same resolution does not refer to the Chapter VII of the UN Charter. This means it is not authorising member states to use military force - in Syria, for example.
However No.2: IF the state where such groups are active is 'unwilling or unable' to prevent these from attacking other states the USA (and allies) have the legal right to self-defence (Article 51 of the UN Charta).
Here there is no way around the conclusion that the USA and allies have the right to act in individual and/or collective self-defence because the Syrian regime is not only 'unable to prevent Daesh from launching attacks on other states', but has fostered the AQI - precedessor of the Daesh - for years without an end. The same is vallid for the IRGC and the current Russian government too.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592877Verze : 1
No, tohle je dost kratkozrake argumentovani - staci se zamyslet nad tim, co umoznilo takovy vzestup Islamskeho statu v oblasti. Jestli to, ze je Syrie "neuspesne potirala", nebo to, ze ve stejne dobe musela celit obcanske valce, kterou (zcela bez vetsich tajemstvi) Spojene staty s dalsimi zememi podporovaly a pomahaly rozdmychat (jeste drive, nez tam vubec byl nejaky IS)? A jak je mozne, ze IS se tak rychle prosadil v Iraku? Jestli ono to nebude tim, ze byl Irak oslaben vykonstruovanym utokem ze strany USA a dalsich zemi, a nasledne obcanskou valkou (zaciname tu sledovat nejaky vzorec, ze ano)? A ted najednou ma nejaka rezoluce RB OSN umoznovat temto samym Spojenym statum utocit na oficialni jednotky syrske vladni armady? Ja tedy nic takoveho v rezoluci nevidim, ba naopak, explicitne se tam tvrdi, ze staty maji pravo na SEBEOBRANU (coz je napriklad to, co dela Izrael), nikoliv vsak o vedeni nejakych ofenzivnich operaci na danem uzemi (coz je realita, kterou sledujeme napriklad v ramci konfliktu Kurdove+USA vs. Turecko, ktere tam taktez nema co delat, protoze v zadnem ohledu nebojuje s IS, ale pouze si resi svuj historicky problem s Kurdy). Pokud si Syrie pozve na sve uzemi vojska jakehokoliv statu, je to jeji volba, pokud si tam pozve kontraktory, je to jeji volba, je to jejich uzemi, jejich vlada. Pokud nekdo utoci na jejich vladni jednotky, je agresor.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592878Verze : 1
MOD

Citace - Admin :

No, tohle je dost kratkozrake argumentovani - staci se zamyslet nad tim, co umoznilo takovy vzestup Islamskeho statu v oblasti.
Nad tým sa zamýšlam už dobrých 7 rokov, vid www.acig.info takže o situácií v Sýrií viem podstatne viac ako priemerný občan.


Citace - Admin :

Jestli to, ze je Syrie "neuspesne potirala", nebo to, ze ve stejne dobe musela celit obcanske valce, kterou (zcela bez vetsich tajemstvi) Spojene staty s dalsimi zememi podporovaly a pomahaly rozdmychat (jeste drive, nez tam vubec byl nejaky IS)?
Tvoja istota o podpore a rozdmychaní, ak je založená na podobných zdrojoch ala Terezka Spencerová, ma (sorry) necháva chladným.


Nerozporujem, že susedia (blízsky a vzdialený) si na situácií v Sýrií prihriali resp. pripálili svoju polievku. Všetci do jedného sa nejakým spôsobom snažili a snažia využiť a zneužiť situáciu.


Citace - Admin :

A jak je mozne, ze IS se tak rychle prosadil v Iraku? Jestli ono to nebude tim, ze byl Irak oslaben vykonstruovanym utokem ze strany USA a dalsich zemi, a nasledne obcanskou valkou (zaciname tu sledovat nejaky vzorec, ze ano)?
Alebo okrem spomenutých dôvodou aj nezmysleným a nič neriešiacim odchodom vojsk v roku 2011 a následný zneužitím situácie zo strany vtedajšej iráckej vlády (resp. Iránu)???


Citace - Admin :

A ted najednou ma nejaka rezoluce RB OSN umoznovat temto samym Spojenym statum utocit na oficialni jednotky syrske vladni armady?
To na čo útočia USA nemá s nejakými oficiálnymi vládnymi jednotkami nič spoločné.
To čo tam je
A) súkromná armáda "Wagnera"
B) Liva al-Bakir (Revolučné gardy)
C) rôzne milicie podliehajúce "nikomu"?
Uvedené rozhodne nedostávajú rozkazy z Ministerstva Obrany z Damašku.


Citace - Admin :

Pokud si Syrie pozve na sve uzemi vojska jakehokoliv statu, je to jeji volba, pokud si tam pozve kontraktory, je to jeji volba, je to jejich uzemi, jejich vlada. Pokud nekdo utoci na jejich vladni jednotky, je agresor.
Nezmysel. Vláda de fakto manévruje medzi Ruskom a Iránom a snaží sa s toho vytlc pre seba maximum. Ak by napr IRGC stiahla svojich "pobožných pútnikov" do svätyne Sayyada Zaynab, tak to Assad môže zabaliť. Tá údajná Sýrska armáda je v troskách.
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592881Verze : 1

Citace - Milosh984 :

Tvoja istota o podpore a rozdmychaní, ak je založená na podobných zdrojoch ala Terezka Spencerová, ma (sorry) necháva chladným.To akože POPIERAŠ to, že opozičné sily (od roku 2012 zväčša pro-islamistické a nie zrovna pro-demokratické) dostávali finančnú, politickú a materiálnu podporu okrem Saudskej Arábie a spol. aj z z USA a niektorých krajín EÚ???? Na to že konflikt sleduješ 7 rokov je to odvážne tvrdenie. Je jasné, že ak by niektoré štáty na oplátku nepodporovali Asada, tak konflikt mohol skončiť možno už dávno - alebo by krajina skončila ako Jemen, alebo Líbya (aj tak k tomu nemá ďaleko). Potom bude pravda aj to, že Rusko nepodporovalo povstalcov v Donbase...
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592882Verze : 3
MOD

Citace - buko1 :

Citace - Milosh984 :

Tvoja istota o podpore a rozdmychaní, ak je založená na podobných zdrojoch ala Terezka Spencerová, ma (sorry) necháva chladným.
To akože POPIERAŠ to, že opozičné sily (od roku 2012 zväčša pro-islamistické a nie zrovna pro-demokratické) dostávali finančnú, politickú a materiálnu podporu okrem Saudskej Arábie a spol. aj z z USA a niektorých krajín EÚ????
OK, včera som namal dosť času sa rozpísať detailne.
Takže NIE nepopieram a aj som v tom zmysle písal, že prakticky všetci hráči, ktorý mali záujem si kopnúť do režimu Assada, tak aj urobili. Drvivá väčšina tak urobila bez ohľadu na záujmy obyčajných Sýrčanov, ale si riešila svoje vlastné "bezpečnostné záujmy".
A ÁNO, ak ma ideš presviedčať, že Sýrčania v rokoch 2011/12 týždeň-čo týždeň protestovali (v drvivej väčšine bez zbraní) preto lebo im al-Qaida nasypala drogy do kávy resp. na základe čítania takých "zdrojov a analýz" ako je spomenutá Terezka Spencer, tak si ušetri robotu.
Teraz podrobnejšie.
Je mi známe a jasné že Saudská arábia, Turecko a ďalšie štáty si v priebehu prvého obdobia snažili sformovať a podporovať skupiny závislé (a teda lojálne) na ich dobrej vôli. Okrem toho sa všetci do jedného snažili zlikvidovať organizácie, jak civilné tak aj vojenské, ktoré sa snažili o odpor proti režimu Assada a mali záujem aby zmeny (nazvyme ich trebárs aj revolúcia) boli "financované z vlastných zdrojov" teda aby rozhodnutia zostali v rukách sýrčanov.
A ešte si dobre pametám stovky videií vojakov sýrskej armády, ktorý dezertovali aj so svojimi zbraňami, vrátane tankov a postavili sa na obranu svojich príbuzných v mestách a dedinách ktoré obývali. Príkladom je obrana Bab Amro v Homse.


V roku 2012 sa pôvodná sýrska armáda rozpadla a na strane režimu už zostali, v mnoných prípadoch len Brigádne a Divízne velitelstvá s personálom a zbytky jednotlivých práporov. Z táchto zbytkov na prelome rokov 2012-13 vytvoril iránsky generál Hussein Hamedani, to čo sa nazýva NDF/LDF. Išlo o zmes zbytkov pravidelnej armády, intervenčných brigád jednotlivých tajných služieb a kohokolvek kto bol ochotný stát na strane režimu. Do toho sa pridali všeliaký "pútnici" do svätyne Sayyada Zaynab. V idlíbe a Aleppe sa žiadna nenachádza, ale nevadí.
Všetko pekne financované z Iránskeho rozpočtu, ktorý by zbankrotoval, nebyť "nuclear deal" z dielne Obamu, ktorý uvolnil slušné miliardy zo zmrazených účtov Iránskeho režimu.


V tom čase sa USA obmedzili na všeliake prehlásenia a výzvy, ale že by dodávali aj nejaké zbraňe som si nezapamätal. Viem, že vláda USA povolila dodávky nejakej humanitárnej pomoci plus nejaké vysielačky a satelitné telefony. Ale napr. dodávky ručných protilietadlových MANPADS tvrdo blokovala - ešte aj tie čo si tam prepašovala Jabhat-Nusra sa američania podujali vyhandlovať niekedy v rokoch 2013-14 a Džihádisti im ich za pekný bakšiš aj odovzdali.
Dodávky zbraní, ktoré sa realizovali išli teda za peniaze z Arábie, Kataru a ďalších.


Zatialčo to čo sa súhrnne nazývalo ako FSyA - sloborná sýrska armáda, sa ocitlo prakticky bez podpory, všeliaky džihádisti nemali problém s peniazmi. Ak aj niektoré časti režimu v Saudskej arábií mali v pláne podporiť aj - z ich pohľadu sekulárnu FSyA - tak to bol práve zásah USA, ktoré to zarazili. Avšak samé USA nespravili za celé roky nič čo by stoplo financie pre Jabhat-Nusra.
Takže ak to niekoho poteší, tak ANO USA sú SPOLUvinne ze tento bordel.
Následne v rokocu 2013-14 sa začal rozbiehať program TOW, teda dodávok týchto zbraní do rúk vybraných skupín.


Výsledky sú známe, postup tiež. Ako náhle došlo k taktickej situácií, ktorá hrozila porážkou Assada, rakety TOW boli stopnuté. A tak stále dookola.
VIem aj o tom, že jednotlivé skupiny vychádzajúce z tradiícií FSyA na taktickej úrovni spolupracovali napr. z Jabhat-Nusra. pri operáciách v Idlíbe (2015) atď. Pritom pripomínam, že tieto skupiny dlhodobo deklarovali že pre nich je nepriateľom režim Assada a že budú v boji s ním spolupracovať z ostatnými organizáciami. Tento ciel nikdy nezakrývali. Okrem toho, tzv. proliferácia systémov TOW (rakiet a odpal. zariadení) do džihádistických skupín bola minimálna. Ak nerátame prípady, kedy USA slubovali podporu pred útokmi Džihádistických skupín a potom nezasiahli (prípad Harakat Hazzm).


Na rozdiel od skupín vychádzajúcich z tradiícií FSyA, režim Assada, doslova podaroval pri svojich taktických ústupoch Islámskemu štátu a iným Džihádistom desiatky ton zbraní a munície. Ide celkovo o také množstvo, že opozicčné skupiny o takom niečom mohli len snívať.
---
Ad nedemokratickosť a džihádizmus...
Je pravdou a ja to nepopieram, že teraz po siedmich rokoch je situácia o poznanie zradikalizovanejšia.


V rokoch 2011/12 však džihádisti tvorili malú časť opozície.
Práve likvidácia prvotnej generácie opozície umožnila radikalizáciu. Tá je celkom prirodzená.
Avšak je ťažké priznať si, že tu v srdci európy nemáme odvahu na viac ako nadávanie pri pive v krčme a že sú ludia, ktorý sú za svoje práva ochotný aj niečo spraviť. Oto viac keď ide o "sprostých arabov", ktorý majú viac odvahy ako mi.


Mám to aj pekne zdokumentované, že za najkú tu chymerickú "demokraciu" demonštroval málokto. Ak sa demoštrovalo, tak proti korupcií a neo-kapitalizmu pre vyvolených príslušníkov režimu. Ono je to prekvapivé pre niektorých bojovníkov proti americkému imperializmu, ale režim Assada bol paradoxne v ekonomike dosť neoliberálny, ale zároveň aj skorumpovaný (situácia nie nepodobná slovensku, že Very Happy ) Následky klimatických zmien na poľnohospodárstvo -> zchudobnenie vidieka -> exodus mladých a nezamestnaných, režim nebral do úvahy a ďalej podporoval privatizáciu a liberalizáciu.


Preto je môj názor taký, že ak niečo chceli USA dosiahnuť tak (s ohľadom na Izraelské záujmy): Change of a regime, without regime change -> výmenu Assada, za hociakého iného assada, ktorý bude milý a poslušný.


Pripomínam, že sýria, bola moslimskou krajinou nie až tak sekularizovanou ako napr. ČR a SR, takže nie je prekvapivé, že v takejto situácií sa ľudia prirodzene utiekajú k náboženstvu. Naviac ak "ponuka" prevyšuje "dopyt".
Okrem toho, po tých rokoch je aj údajne sekulárny režim Assada prelezený sektárstvom a "putnikmy" resp. nájomníkmy z takých skupín ako Liwa Fatemiun atď.
Príslušníci Hizballahu a revolučných gárd sa svojim náboženským zápalom ani nejak netaja. Takže tolko k prípadným "sekularistom" vs. Džihádistom.


Potom bude pravda aj to, že Rusko nepodporovalo povstalcov v Donbase...
Takéto porovnanie je uplne nezmyselné!
Podpora ruska pre "povstavší ľud Donabassu" je zdokumentovaná a jednoznačná.
Ukraina nemá vo výzbroji tanky T-72B3 Smile
URL : https://www.valka.cz/07-02-2018-V-Syrii-padlo-udajne-vice-nez-200-ruskych-kontraktoru-t209812#592907Verze : 2