Main Menu
User Menu

04.03.2018 - Bývalého ruského špióna Skripaľa otrávili novičokom

Bývalý ruský špión Sergej Skripaľ, ktorý od roku 1995 poskytoval informácie britskej tajnej službe, bol aj s dcérou v nedeľu 4. marca nájdený v bezvedomí na lavičke v anglickom meste Salisbury.
Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že obaja boli otrávení ruskou nervovoparalytickou látkou typu "novičok," o ktorej sú iba obmedzené informácie, no ktorej sú pripisovené priam legendárne vlastnosti.
Britská premiérka oznámila, že išlo buď o útok zorganizovaný štátom (Rusko), alebo krajina nad touto látkou stratila kontrolu. Rusko účasť na útoku popiera.


zdroje:
https://www.bbc.com/news/uk-43381880
svet.sme.sk
www.cas.sk
spravy.pravda.sk

04.03.2018 - Bývalého ruského špióna Skripaľa otrávili novičokom - Autor: SITA/AP

Autor: SITA/AP
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594800Verze : 3
MOD
Skripal byl plukovníkem vojenské rozvědky GRU. Působil na ambasádě na Maltě, v roce 1994 byl přidělen jako vojenský atašé do Madridu, kde byl v roce 1995 naverbován ke spolupráci se Secret Intelligence Service (SIS, neoficiálně také MI6). Později působil ve funkci ředitele personálního oddělení GRU. Je podezírán z odkrytí identity až 300 ruských agentů. Údajně za to měl vyinkasovat honorář ve výši 72 tisíc liber (přes 2 miliony korun). Soud ho za to poslal na třináct let do vězení. V červenci 2010 byla Skripalovi spolu s dalšími Rusy odsouzenými za špionáž udělena prezidentská milost výměnou za propuštění deseti ruských agentů.
neviditelnypes.lidovky.cz
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594806Verze : 0
MOD
14.03.2018
Po jednání Národní bezpečnostní rady za účasti ředitelů MI5, MI6, GCHQ a velení ozbrojených sil oznámila předsedkyně vlády Theresa May nejrozsáhlejší sankce proti Rusku od studené války.
Británie vyhostí 23 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni jako "nedeklarovaní zpravodajští důstojníci".
Británie zruší také plánované schůzky na nejvyšší úrovni včetně pozvání ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Členové vlády ani královské rodiny také nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které se bude v Rusku konat v létě.
Další zvažovaná opatření vůči Rusku se týkají možného zmrazení ruských státních aktiv a posílení možností uvalovat sankce za porušování lidských práv.
Londýn se v souvislosti s kauzou zabývá také svou energetickou bezpečností a po zemním plynu se ohlédne i jinde než v Rusku.
Případem se zabývala ve středu Rada bezpečnosti OSN. Velvyslankyně USA Nikki Haleyová ve svém vystoupení obvinila Rusko z odpovědnosti za Skripalovu otravu. Její ruský kolega Vasilij Něbenzja vyslovil podezření, že Británie je nejpravděpodobnějším zdrojem použité nervově paralytické látky Novičok, která byla proti Skripalovi použita.

Předsedkyně vlády jasně uvedla, že je připravena nasadit britské vojenské a zpravodajské síly k tomu, aby podnikly tajné kroky proti Rusku, což vede ke spekulacím, že by mohla zvažovat cílené kybernetické útoky.
www.theguardian.com
subscriber.telegraph.co.uk
www.theguardian.com


Země NATO ve středu vyzvaly Rusko, aby odpovědělo na všechny otázky, které má Británie v souvislosti s nedávným pokusem o vraždu někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou v Británii. V prohlášení daly najevo znepokojení z prvního „ofenzivního použití″ nervové látky na území členského státu Aliance od jejího vzniku v roce 1949. Britům spojenci nabídli podporu při dalším vyšetřování incidentu.
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594887Verze : 2
MOD
Vypada to, ze Novicok se zrejme vyrabi uplne vsude Smile :
Iran:
blisty.cz


a Ceska republika (i kdyz ta to oficialne popira):
www.ceskenoviny.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#595272Verze : 0
MOD
23.03.2018
Summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko. Evropská diplomatická služba odvolala z Moskvy svého velvyslance ke konzultacím.
Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky v Británii. O stažení svého velvyslance z Ruska ale ČR neuvažuje.
www.lidovky.cz
zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#595770Verze : 0
MOD
Mozna se konecne dozvime, odkud tedy Novicok skutecne pochazel, prezident Zeman naridil BIS vysetrit jeho vyrobu v CR:
zpravy.aktualne.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#595965Verze : 1
MOD
Zdravotní stav ruského exagenta Sergeje Skripala už není kritický, uvedla nemocnice v britském Salisbury. Otravu novičokem nepřežila jeho kočka a dvě morčata.
zpravy.idnes.cz

Látka použitá k otravě Sergeje Skripala a jeho dcery Julije byla podle ministerstva životního prostředí a zemědělství v tekuté formě. Dříve se spekulovalo, že jed měl formu prášku.
V Salisbury nyní začala rozsáhlá dekontaminace, která se bude týkat devíti míst. Podílet se na ní bude 200 vojáků, potrvá několik měsíců a bude stát miliony liber.
zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#597764Verze : 0
MOD
Největší toxicitu mají nervové látky ve formě plynu. V Salisbury byl ale podle dostupných informací použit gel (ten útočníci nanesli na kliku dveří Skripalova domu) a jed se do organismu dostal přes kůži.
Použít novičok v podmínkách deštivé Anglie mohl jenom idiot, který nic neví o jeho vlastnostech. To tvrdí Vil Mirzajanov, jeden z vědců, kteří jedy ze skupiny novičok vyvíjeli v Sovětském svazu. Je jasné, že pachatelé neznali její fyzikálně-chemické vlastnosti. Novičok je silnější než jiné látky, ale jeho slabinou je voda. Při kontaktu s ní se začíná okamžitě rozkládat. Novičok lze použít, jen za sucha. Ten den byla v Salisbury mlha, látka podlehla hydrolýze a její koncentrace rychle klesala. Kdyby Skripalovi přišli domů až večer, tak by asi ani neskončili v nemocnici.
archiv.ihned.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#597975Verze : 0
MOD
Britská policie podle médií již pomocí záběrů pouličních kamer v Salisbury i záznamů z letiště identifikovala podezřelé osoby v kauze otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Údajní pachatelé jsou prý v současné době v Rusku a kvůli diplomatickým sporům není možný jejich výslech.


Bulvární deníky nejdříve razily teorii, že za otravou stojí tchyně Julije Skripalové, nyní má být pachatelem bývalý zabiják KGB s krycím jménem Gordon. Toho prý policistům identifikoval bývalý zběh od KGB Boris Karpičkov. Gordon má podle tvrzení Karpičkova být na aktivním rezervním seznamu ruské tajné služby FSB, která jej má pověřovat i „mokrými pracemi“ - nájemnými vraždami. Zajímavé je však krycí jméno Michails Savickis, které Gordon používá. Jeho držitelem je i bývalý člen KGB a vlastník značné části energetického průmyslu v Lotyšsku Juris Savickis. Ten měl předtím, než začal podnikat v lotyšském energetickém průmyslu, pracovat jako agent KGB ve východním Berlíně s Vladimirem Putinem.
www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#598011Verze : 0
MOD

Citace - :

Když jsem sledoval, jak po pěti nedělích od útoku chtějí britské úřady odmořovat na místě v Salisbury látku, která je podle Mirzajanova velmi nestálá, nabyl jsem dojmu, že tohle už je jen divadlo pro veřejnost – všechno to odstraňování laviček, vytrhávání dlažby atd.

www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#600235Verze : 0
MOD
07.06.2018 - Německá federální vláda stále čeká na důkazy o zapojení Ruska do otravy Skripalových


https://www.tagesschau.de/ausland/skripal-159.html(jen připomenu masivní kampaň a vyhošťování ruských diplomatů, kvůli dosud stále neprokázaným obviněním ...)
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#600809Verze : 0
MOD
5.9.2018 - Britská prokuratura obvinila z pokusu o vraždu Sergeje Skripala, jeho dcery Julije a policisty Nicka Baileyho dva ruské občany
Prokurátoři oddělení pro boj proti terorismu po posouzení důkazů obvinili Alexandra Petrova a Ruslana Boširova ze čtyř trestných činů - pokusu o vraždu, spiknutí, držení a užívání novičoku. Britské úřady nebudou usilovat o jejich vydání do Británie.
Podle médií podezřelé zachytila kamera v Salisbury na Wilton Road nedaleko místa útoku a hotelový pokoj, ve kterém byli Rusové ubytováni, byl kontaminován novičokem.
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#607358Verze : 0
MOD
26.09.2018
Podle investigativního webu Bellingcat a deníku Daily Telegraph byl jedním z pachatelů atentátu na Sergeje Skripala 39letý plukovník GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga, bývalý příslušník 14. brigády Specnaz, držitel nejvyššího ruského vyznamenání Hrdina ruské federace a veterán operací v Čečně a na Ukrajině. Do Británie údajně přicestoval s pasem vydaným na jméno Ruslan Boširov.
www.lidovky.cz
www.bellingcat.com
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#608922Verze : 0
MOD
08.1.2019
Začaly práce na výměně střechy domu bývalého ruského špióna Sergeje Skripala v Salisbury, Christie Miller Road 47.
Odborníci budou několik měsíců budovat kolem domu speciální lešení, které dům i garáž uzavře do neprodyšného „sarkofágu“. Pak vojenské jednotky během 14 dnů snesou střechu objektu a nahradí ji novou. Místní hygienická stanice ujistila obyvatele čtvrti, že vše bude odvezeno v zapečetěných obalech. Důvodem výměny střechy je obava, že by kontaminace vchodových dveří novičokem mohla zasáhnout i střešní trámy, přičemž dekontaminace dřeva je obtížnější a nákladnější než odstanění celé střechy.
www.novinky.cz
www.bbc.com
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#615135Verze : 0
MOD
08.02.2019 - Zveřejněny informace o útoku novičokem v Bulharsku v r. 2015
Podle ruského serveru The Insider a mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat byl v roce 2015 novičokem otráven bulharský obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev. Pachatelem útoku měl být ruský agent vojenské rozvědky GRU známý pod falešným jménem Sergej Vjačeslavovič Fedotov, který v době Skripalovy otravy v březnu 2018 pobýval v Británii.
Fedotov navštívil v dubnu 2015 Bulharsko ve stejnou dobu, kdy byl otráven Gebrev, jeho syn a jeden z manažerů Gebrevovy firmy. Podle expertů byl proti nim použit novičok. Měsíc po útoku se Gebrev probral z kómatu a jeho zdravotní stav se zlepšil. V květnu téhož roku se mu však znovu přitížilo a skončil znovu v nemocnici. Tato událost se časově shoduje s další Fedotovovou návštěvou Bulharska. Podle Gebreva mohly být motivem útoku jeho dodávky zbraní na Ukrajinu, která válčila s Moskvou podporovanými separatisty, a Rusko mohlo chtít převzít jeden z jeho závodů na výrobu zbraní Dunarit.
www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#616583Verze : 0
MOD
Diskuse
A čo čakal za zradu?


300 odkrytých agentov je dosť - to je minimálne 300 ľudí, ktorí majú dôvod ho viniť za pokazenie kariéry (ak nie za niečo horšie). Ale prečo by sme mali riešiť presný motív, keď v rámci propagandy stačí obviniť ríšu zla. Ale keď Rusko z niečoho obviní svätý západ, tak je to len propaganda.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594821Verze : 1
MOD
ne že by si to Skripal nezasloužil; to se děje a bude dít, ale jenom Rusko jedná takhle demonstrativně; on je trochu rozdíl, jestli někdo pod vlivem běžných sedativ vleze pod autobus, nebo je otráven nervovým jedem nebo třeba poloniem (Litviněnko)
navíc dochází k veřejnému ohrožení
a jen čistě náhodou k tomu došlo 14 dní před ruskými prezidentskými volbami...
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594824Verze : 0
MOD
prave, vzkaz je to jasny ... v USA takoveho cloveka zavrou do vezeni, pak mu umozni gender bender operaci a pak mu/ji jeste udeli milost ... asi bych se radsi bal toho ruskeho reseni, nez toho americkeho (i kdyz byt za trest presity buzerant asi taky nebude mif mof prijemnyho, kdyz tak nad tim premyslim). A jestli to je pred volbami? nemyslim si, ze by Voloda toto nejak zvlast potreboval, i tak zas dostane 110% vsech hlasu ... Cui bono?
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594825Verze : 0
MOD
vzkaz to je každopádně, ale ne pro příslušníky druhého nejstaršího řemesla - špionilo a zrazovalo se i v dobách daleko drakoničtějších trestů; já to vnímám jako vzkaz matičce Rusi, kdože je tu alfa-samec a vztyčený prostředníček Západu - dělám to, protože můžu
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594829Verze : 0
MOD
Aspoň to měl takový rychlý... ne jako Oleg Peňkovskij, který koukal, jak ho pomalu zasouvají do rozpálené pece...
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594833Verze : 0
MOD
GJ: tak to rozhodne, tak je to nakonec spravne - to jen u nas mame tendenci volit kdejakeho ukloneneho patolizala
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594835Verze : 0
MOD
Demonštratívna poprava - a čo by tým Rusko získalo? Teda okrem pochybnej možnosti pridať ešte viac hlasov Putinovi? Pripomína mi to Asadove chemické útoky proti povstalcom v dobe, keď začína víťaziť...


Keď sa na to pozriem logicky, tak komu tie chemické útoky VŽDY pomohli? A komu pomôže táto vražda? Západ má opäť dôvod uvaliť na Rusko sankcie - čo potrebuje najmä teraz, keď sa jednotný politický blok podporujúci sankcie už pár mesiacov rúca.


Možno robím chybu že za tým hľadám logiku. Naozaj mám veriť tomu, že ruská tajná služba na vraždu prebehlíka použije nervový plyn s rodokmeňom, ktorý ukáže rovno na Rusko???? Alebo ten plyn požil niekto iný schválne, aby stopa viedla na Rusko? ZSSR sa rozpadlo na 15 štátov a len Boh vie, kde všade boli vzorky novičoku uložené, alebo kde existovali jeho vzorce.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594838Verze : 1
MOD
A proč by to nemělo logiku? Víš jak to jde krásně okecat? VONI na nás zase uvalují sankce za něco co jsme neudělali! Nechtějí silné Rusko! Nechtějí slunéčko jasné Putina? Volte ho, volte natruc západním revanšistům! Jako vždy je jedno co říkají jinde, hlavní je co se řekne doma.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594846Verze : 0
MOD
analogii mezi "popravou" Skrípala a použitím chloru či čeho v Sýrii bych nehledal
asi jsem nepoužil nejvhodnější adjektivum - spíš než demonstrativní by se asi hodilo "spektakulární"
ať už to udělal kdokoli, tradice tu je a Služba vnější rozvědky i GRU mají na co navazovat - Georgi Markov mohl být taky jenom sražen autem a ne otráven ricinem
jako u Markova a Litviněnka se ani Skrípala asi přímé důkazy nenajdou, nikdo se nepřizná, každý si bude "vzkaz", ať skutečný či domnělý, vykládat po svém, ale všichni se utvrdí v tom, že báťušku neradno nasírat
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594847Verze : 1
MOD

Citace - buko1 :

Možno robím chybu že za tým hľadám logiku. Naozaj mám veriť tomu, že ruská tajná služba na vraždu prebehlíka použije nervový plyn s rodokmeňom, ktorý ukáže rovno na Rusko???? Alebo ten plyn požil niekto iný schválne, aby stopa viedla na Rusko?Diskutéri píšu, že bol vymenený za Annu Chapman. Po jeho výmene sa mal prezident Putin vyjadriť niečo v zmysle "Zradcovia vzdy skoncia zle".


Ako to bolo v skutočnosti, sa snáď niekedy dozvieme. Alebo vôbec nie Very Happy.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594873Verze : 0
MOD
ja si taky myslim ... uz jenom fakt, ze kdyz se obycejny clovek slozi na ulici, tak mu obcas privolaji zachranku, obcas ho proste nechaji umrit, aniz by nekdo nejak zasadne zjistoval, proc se tak stalo. Ale kazdeho potrefeneho agenta-zradce vysetruji horem dolem, aby prisli na to, ze to byl nejaky zazracny travic, co ho dostal, aby pak nasledne mohli rozpoutat politickou prestrelku a odmitnout ucast britske kralovske rodiny na fotbale?
a kdyz jsme u tech ukazkovych vrazd, nemuseli bychom chodit daleko, vzdyt na Slovensku se prave deje to same ... nekdo sejmul nebohyho kluka jen proto, aby sestrelil vladu ...
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594884Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

...kazdeho potrefeneho agenta-zradce vysetruji horem dolem, ... aby pak nasledne mohli rozpoutat politickou prestrelku a odmitnout ucast britske kralovske rodiny na fotbale?
... na Slovensku se prave deje to same ... nekdo sejmul nebohyho kluka jen proto, aby sestrelil vladu ...

poněkud divoké spekulace
Británie: evidentní pokus o dvojnásobnou vraždu (a přiotrávený policajt k tomu) se vyšetřuje všude; druhá věc je přestřelená reakce včetně té diplomatické - Mayová (s)prostě využila aféru k odpoutání pozornosti od vnitropolitických problémů
Slovensko: takovouhle ujetou kauzalitu bych čekal v komentářích na Novinkách; zase: dvojnásobná vražda nebyla dosud objasněna a ještě než se do toho pustila kriminálka, byla sprostě zneužita k pokusu o sestřelení vlády
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594888Verze : 0
MOD
Priznavam, ze to muze znit prestrelene, ale opet nezbyva nez se zeptat, cui bono? Opravdu jsou politici tak hloupi, ze by popravili novinare primo pred ocima spolecnosti, spolu s jeho snoubenkou, kratce pred svatbou? A staci se podivat na to, co se na Slovensku deje, a jake jsou projevy jednotlivych predstavitelu ... NIC se zatim nevysetrilo, ale prezident uz resi rekonstrukci vlady? na zaklade ceho, jednoho nedokonceneho clanku novinare? Patologicka komora se ohradila proti tomu, ze u dvou zastrelenych lidi nebyl soudni lekar, ergo muselo to byt cele nejake divne ... Me je to sumak, ja politiky vseobecne pohrdam, protoze je to luza vsech luz, ale dost me bavi reakce nekterych lidi, kteri na jedne strane dychaji pro demogracii, svobodu slova a podobny zvasty, a na druhou stranu treba kompletne ignoruji presumpci neviny jako zaklad moderniho pravniho systemu (obvineni staci, netreba dokazovat nebo cekat na soud - opet, nemusime chodit daleko). Stejni lide pak broji proti referendu, protoze lid je hloupy a necha se ovlivnovat medii, ale nebrani jim to v tom vyrazit vecer na demosku proti hradu (resp. soudle podle fotek ze vcerejska a pritomych ceduli proti vsemu, od Babise po snatky gayu a lesbicek a za legalizaci marihuany Very Happy), protoze lid ma preci pravdu a je potreba ukazat, ze mame silu! (cituji doslova, bohuzel).
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594890Verze : 0
MOD
Asi takhle.... Smile Smile


URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594894Verze : 2
MOD
Very Happy
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594896Verze : 0
MOD
Podle me si Britanie nic nevymysli, stejne tak testy, co se vlastne deje mi prijdou zcela logicke. Do nemocnice se dostanou 3 lidi, z toho jeden policista, maji zcela netypicke priznaky. Cili se lekari snazi zjistit, proc jsou v komatu, to je celkem logicke. Taky jak by je jinak mohli dobre lecit, kdyz nezjisti pricinu.


Co mi prijde mnohem nejasnejsi je, jak prisli na to, ze to byl nejaky "Novicok". Ani nevim, jak by vedeli, jaka je presna signatura te latky, navic se musela uz rozpadnout nebo spotrebovat (pokud ne, tak by pomreli dalsi lidi v nemocnici), cili to co se da nasledne otestovat jsou bud casti slozek nebo nasledne produkty. Z toho se uz daleko hur odhaduje puvodni latka. Ze slo o nervove paralytickou latku se zjistit da, ale jak poznaji neco, co nikdo krome Ruska nema mit (teda spravne ani Rusko) ? Takhle rychle poznaji, ze je to zcela netypicka latka a presne vedi jaka? Rusove jim dali detekcni sadu? Tahle cast vypada dost podezrele nebo je to snaha udelat z toho pro tisk vetsi senzaci.


Co je ale skutecny problem je to, ze Britove zjevne nemaji kontrolu nad tim, co se u nich deje. Byvali rusti podnikatele/spioni jsou v Britanii pro Rusko zjevne lovna zver. To je pro Britanii jednak trapne, ale hlavne to ukazuje jeji neschopnost a rusky nahled na vec - Britanie je tak slaba, ze si tam muzeme delat co chceme,
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594900Verze : 4
MOD
2 Snake - jedna technická:


Z rozhovoru s chemikem z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany
Jak je možné odhalit, že byl člověk něčím takovým zasažen?
Je to velmi obsáhlá otázka. V první řadě je to klasická nervově paralytická látka, to znamená, že má účinek na acetycholinesterázu. Zařadíme do tohoto klasickou cholinesterázovou reakci, na což máme detekční prostředky. A pak vlastně postupnými analytickými kroky se budou odhalovat jednotlivé substituenty na dané látce. Tak by se dala vyhodnotit celá struktura. Problém je v tom, že struktura je odhadovaná, takže ve své podstatě analýza bude vyžadovat mravenčí práci. V každém případě půjde látku identifikovat.
Takže to asi není jednoduché, ale lze to.


Navíc první informace se o této látce objevili již na začátku 90. let. Ta továrna v Uzbekistánu byla zlikvidována místními úřady ve spolupráci s USA (ty to platily) a vědec (který měl navíc na starost kontrarozvědnou ochranu těchto činností), který ty informace jako první v ruských novinách zveřejnil (byl souzen za velezradu a osvobozen), žije v USA. Takže asi není moc velké překvapení, že Západ o té látce informace má (jak moc kompletní samozřejěm netuším).


Jo a není to první použití. Již v 90. letech tímhle sajrajtem někdo zlikvidoval jednoho ruského bankéře. Tehdy se spekulovalo na spojení organizovaného zločinu a části tajných služeb...
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594902Verze : 2
MOD
stručně - ideální je porovnat údaje z analýzy se standardem
takže pokud mají Britové k dispozici novičok, můžou říct ano, v analyzovaném vzorku byl zjištěn novičok; v opačném případě může být ve zprávě z laboratoře pouze vyhodnocení míry pravděpodobnosti, že to novičok byl
o co konkrétně se tvrzení Mayové opírá, Bůh suď
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594905Verze : 1
MOD

Citace - Akta X / X-Files :

The truth is out there ...je zajímavé, kolik energie jste vynaložili na něco, o čem reálně nikdo nic nevíte (a to, PROSÍM, neberte jako kritiku)
A abych té enegie také trochu vyhodil z okna:


1) svět tajných agentů, svět který má vlastní pravdila, to co se dostane na povrch jsou desetiny/tisíciny promile, to kolik bylo reálně zabito anebo zmizeto pracovníků či spolupracovníků se reálně nikdo nikdy nedozví natož pak důvody (profesni, soukromé anebo osobní ...)


2) buď byla použita látka, o které nikdo nic neví a má ji jen Rusko -> pak těžko dokážete že to byla daná látka
anebo jde o látku známou -> z logiky věci ji mohou mít i jiní "uživatelé"
pakliže laboratoře byly v uzbekistánském Nukusu (ale asi nejen tam), tak vzhledem k tomu že po rozpadu se hodil každy dolar, není zodpovědnosti nynějšího Ruska to, že se daná chemikálie může potloukat na trhu (i když je to spíše z říše sci-fi, stejně tak se to vyloučit nedá), jestliže se na lividaci podílelo USA, tak dokumentaci má


3) nevím, kdo byl v Británii ministr vnitra v minulosti a snižoval rozpočty na zpravodajské služby a policii, aneb chi-chi-chi, UK si za to může sama


4) btw. ono vyhrožování UK Rusku to opravdu pomůže danou situaci vyřešit
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594906Verze : 1
MOD
Samozřejmě že to pomůže vyřešit. Mayová si nazbírá politické bodíky na tom zlém Rusku, Putin si nazbírá politické bodíky na té zlé Anglii, za chvíli se na to stejně zapomene, je vlastně někdo, kdo na tom nevydělá?
Jen ten policajt.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594907Verze : 0
MOD
Fibe: energii vynakladame vzdycky na to, co nas zajima, ne tam, kde mame skutecnou pridanou hodnotu Smile .


Robot: Muj problem je to, ze mi prijde, ze nas tady zjevne tajne sluzby vozi na nejake svoji varene nudli co se tyka Novicoku, at uz je to co je. Jak to vypada, tak zjevne slo o vrazdu, z kontextu asi vyplyva, ze to byla ruska prace. Zrejme ano. Ale Novicok, to vime takhle rychle? Nebo spis chceme mit krasne titulky a nasledne analyzy novinaru, kteri si cetli nejakou obdobu knihy Biohazard jenom v oblasti chemickych zbrani? A hlavne jako tajna sluzba nevypadat jako blbci a tak hodime do novin neco takhle sofistikovaneho?


K detekci: Samozrejme je mozne leccos detekovat, zalezi na latce a jejich vlastnostech - z vyjadreni profesionala jsme se ale v kostce nedozvedeli nic, protoze o latce nic nevi. Zato dobre pripraveni Britove ji znaji dobre Smile, proto to maji tak rychle a spolehlive. Zatimco normalne trva analyza malo zname latky dny a pokud neni stabilni, klidne dele. Chemicke zbrane jsou tajne, cili neni vubec jasne, jestli je nekdo dobre pripraven na jejich presnou a hlavne rychlou analyzu. A navic ma od Britu kvalitni vzorky a pristup k tomu, jak najisto zjistit tuhle specialni vec. Americani Britum bleskove dodali slozeni? Britove zvladli odebrat kvalitni nekontaminovany vzorek a poslat spektralnia dalsi analyzu nebo to slo letecky? Podle vedcu chemiku to neni zase takova legrace, pokud clovek nema pripraveny detekcni postup jenom tak z vysledku pristroju odhadovat, co to je a pak to hned natroubit do novin a nebat se, ze budu za blbce.


Prijde mi podezrela cela ta skvela jistota kolem toho, co je to za latku. Naposled takhle najisto jezdili kamiony-vyrobny v Iraku a vyhazovali se tam deti z inkubatoru.


EDIT: Zajimavy clanek, kde jsou aspon citace od nekoho, kdo se necim takovym zabyva. Jsou tam i citace od lidi, kteri snad o oboru vi neco vic, nez cetli v novinach. Bohuzel je ten clanek zase trochu podle me prilis na druhou stranu (napr. z toho, ze Britove nedaji Rusum vzorek nutne nemusi vyplyvat, ze ho nemaji nebo je to cele uplny podvod. Napriklad muze jit o nejakou "beznou" nervove paralytickou latku a Britove chteji dramatictejsi kulisy a tak pouzili medialne atraktivnejsi Novicok).


www.craigmurray.org.uk


Jinak docela zajimava knizka na podobne tema je Biohazard od Kanatjana (Kena Smile ) Alibekova. Docela dobre ilustruje jak realitu (v tomhle pripade zakazaneho vyzkumu biologickych zbrani) v SSSR, tak pridavane vymysly emigrujicich vedcu, kteri potrebuji byt pro zapadni tajne sluzby co nejatraktivnejsi, protoze jejich obor je uz po rozpadu SSSR neuzivil.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594960Verze : 1
MOD
Oteplilo se, trochu sprchlo a odborníci na novičok a (nejen) Skripala rostou jak žampiony na pohnojené louce
Netrpělivě očekávám, co se dozvím v receptáři nejen na neděli od sousedovic Toníčka
pro pamětníky: vzpomene si někdo na rok 1990 a červenou rtuť? a to nebyl internet...Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově se podílí na zjišťování toho, kdo a čím útočil ve Velké Británii na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru.
zpravy.idnes.cz
Otrávit agenta Skripala mohl jediný výstřik z voňavky, říká odborník
zpravy.idnes.cz
Otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou Novičok nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin.
www.lidovky.cz
Toxickou látku, která otrávila bývalého špióna Sergeje Skripala, prý přivezla do Velké Británie jeho dcera. Podle zdrojů u zpravodajských služeb měl někdo Skripalové nervovou látku Novičok podstrčit. Objevily se i spekulace, že cílem útoku nebyl Skripal, ale právě jeho dcera.
www.lidovky.cz
Novozélandská policie prošetřuje incident z roku 2006, podle bývalého ruského dvojího agenta Borise Karpičkova se jej tehdy pokusil v Aucklandu otrávit neznámý útočník. Ke Karpičkovi prý na jedné z hlavních aucklandských tříd Queen Street přistoupil žebrák a hodil mu do tváře jakýsi prášek.
zahranicni.ihned.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594964Verze : 1
MOD
2 Snake: mě je to popravdě všechno jedno. Jen jsem chvíli předtím četl ten rozhovor a nějaký článek o té látce, tak jsem si říkal, že to sem pro zajímavost vložím. K těm politickým, bezpečnostním a zpravodajským rozměrům se mi radši nechce vyjadřovat.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#594981Verze : 0
MOD
Robot: Mne je taky relativne jedno, jak komu co vychazi Smile. Jenom jsem chtel uvest trochu jiny pohled, nez clovek ziska z bezneho tisku, kteremu je vsechno dokonale jasne...
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#595000Verze : 0
MOD
zajímavý komentář - zbytečně rozsáhlý, v některých pasážích divoce spekulativní, ale rozhodně k zamyšlení:
Vzhledem k tomu, že v případu je více mezer, než záchytných bodů, lze metodicky oprávněně zpochybnit už samo základní schéma aféry – že se něco stalo, jak a co se stalo, kdo je za to odpovědný a kdo z toho má prospěch.
ceskapozice.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#596771Verze : 0
MOD

Citace - Gebirgsjäger :

Zdravotní stav ruského exagenta Sergeje Skripala už není kritický, uvedla nemocnice v britském Salisbury. Otravu novičokem nepřežila jeho kočka a dvě morčata.

Kladu otázku jestli ta morčata nepošla spíše proto, že byla měsíc zavřená v kleci bez potravy a hlavně bez vody. Kočka měla větší volnost a nejspíš si nějakou vodu našla. Mám před očima našeho "firemního" kocoura jak byl vyhublý poté, co byl měsíc omylem zavřený v nepoužívané budově.
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#597800Verze : 1
MOD

Citace - FiBe :

07.06.2018 - Německá federální vláda stále čeká na důkazy o zapojení Ruska do otravy Skripalových


https://www.tagesschau.de/ausland/skripal-159.html(jen připomenu masivní kampaň a vyhošťování ruských diplomatů, kvůli dosud stále neprokázaným obviněním ...)tak to se schaffendasove jeste nacekaj ... Putin se smeje, v nedavnem rozhovoru se nechal slyset, jak si Zapad postupne podrezava vetev ... a ma pravdu, bohuzel
URL : https://www.valka.cz/04-03-2018-Byvaleho-ruskeho-spiona-Skripala-otravili-novicokom-t210879#600811Verze : 0
MOD