Gymnázium vs. vojenské gymnázium

Diskuse

Kolegové,


jak nadpis napovídá, toto téma se bude zaobírat rozdíly mezi těmito vzdělávacími institucemi.


Za každou informaci budu velice vděčný - na internetu se nedá nic najít.


Jaké jsou vlastně rozdíly?


Na vojenském gymnáziu uniformy(?), politická výchova(?) vs. gymnázium civilní(?) Nechci se pouštět do dalších spelulací, protože o tomto vůbec nic nevím.


Děkuji.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302942 Verze : 0
za seba ti môžem dať info :


VG SNP Banská Bystrica 1985-1989


okrem chodenia v uniforme oproti civ. gymnáziu 2 hod. týždenne vojenská príprava, denne rozcvička , rozvod do zam., rozkaz, na tel. príprave dôraz na beh a semtam prekážková dráha...


predmety v škole sa myslím nelíšili od civ. gymnázia - mat., fyz., deskriptíva, a.p. Smile


btw. na tú dobu veľmi rád spomínam....
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302974 Verze : 0
politická výchova (honosne nazývaná ako občianska výchova) bola aj na civilnom gymnáziu (mal som tú česť 1986-1990).
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302979 Verze : 0

Citace - buko1 :

politická výchova (honosne nazývaná ako občianska výchova) bola aj na civilnom gymnáziu (mal som tú česť 1986-1990).



Tak to jsem nevěděl. Myslel jsem, že ideologické žvásty byli jen na vojenském gymnáziu...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302982 Verze : 0
... ubytování internátního typu, částečně vojensky organizovaný "život", pokud se nemýlím jednou ročně "vojenské soustředění", ...
Něco mi popisovali kluci, kteří z téhle školy šli (se mnou v jedné četě) na vysokou.


Studium na VG JŽ mělo beze sporu mnoho výhod (materiálních, systémových, výchovných - systém je prostě donutil/přesvědčil učit se), ale také určitých nevýhod (vojensky organizovaný režim, jistá nesvoboda rozhodování, odloučení od rodiny a v mnoha případech konfrontace s prostředím, v němž se projevovaly některé "patologické jevy").
V zásadě se dá říct, že neměli žádné vojenské vzdělání (přitom se obecně připouštělo, že studium na VG JŽ je náročnější a znalosti studentů jsou "hlubší"), ale jaksi se předpokládalo, že půjdou na vysokou vojenskou školu.
Kromě jiného pro kluky z vojenských gymnázií prakticky neexistovala možnost jít studovat na VLVDÚ v Hradci Králové(vojenská medicína, prostě je nepřipouštěli k přijímacím zkouškám), málokdy (ale byly výjimky) jim dávali šanci studovat "zajímavější" obory na vojenských vysokých školách technického zaměření a většinou se s nimi naplňovaly obory první a druhé či třetí fakulty VVŠ PV ve Vyškově - motostřelecká, tanková a druhů vojsk...

Vzhledem k tomu, že jim bylo poskytováno ošacení, kapesné, strava a ubytování po dobu studia bezplatně (vojenskou správou), tak v případě, že se nerozhodli pro další studium na VVŠ, museli "vrátit státu" náklady na jejich studium. V takovém případě také měli vykonat VZS v "plném rozsahu" vzhledem k tomu, že doba jejich studia na VG JŽ nebyla ve skutečnosti službou vojenskou...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302983 Verze : 0
Jak a kdy, kdo znáte Voj. gymnazuim v Moravské Třebové a pamatujete např. pplk. Valka, jo to bejvávali časi,ale krásné časy. Učit se musel každý, kdo se neučil šel do Výškova, kdo byl inteligent šel ke zpravodajcům. No ale to je fakt pro staré veterány.Celkově však voj. gymnazia byla velmi dobrá přípravka na Vyokou voj. školu, určitě se zde nějaký žoldneř najde. Nebvo i Střední školy na Slovensku, bylo to krásné, náročné,ale krásné.JInak to co píše pan kolega Palič je pravda.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302986 Verze : 0
Mám zkušenost z druhého pololetí školního roku 1984/85 jako lektor vojenských dějin při experimentálním navýšení hodin dějepisu. Byl jsem tehdy absolventem VKVŠ již v hodnosti podporučíka a ve funkci velitele samostatné čety samostatného praporu. Na dva týdny jsem byl spolu s dalšími třemi důstojníky-absolventy přivelen na VGJŽT v Ruzyni (plná strava, samostatný pokoj, jako důstojník bez buzerace). Spolu s tamními kantory dějepisu a občanské výchovy jsme připravovali experimentální osnovy pro nový předmět "dějiny vojenství". Někdo z GŠ byl v SSSR na stáži v některém ze Suvorovských učilišť a přijel vykulen z toho, že se tam učí vojenské dějiny nad rámec výuky dějepisu. Tak se to experimentálně zkoušelo s vybranými studenty na žižkárně. Jak to dopadlo, nevím, asi nijak.
Ve srovnání se standardním gymnasiem měli navíc dvě hodiny politické přípravy podle zvláštního programu, obdobného PŠM u vojenských útvarů, navíc povinné čtení denního tisku v rámci studijní přípravy (tzv. samostudium) - toto u 3. a 4. ročníku.
Jinak tedy zcela deprimující prostředí prusko/ruského drilu a buzerace, soudruhování dotaženého ad absurdum (soudružko uklizečko, soudružko kuchařko ...) atd.
A poté, co důstojníci zmizeli domů, tak hodně brutální šikana ze strany starších ročníků, s níž jsem se jinak u VÚ v Praze (Čínská) nesetkal. Ze strany velitelského sboru i komančorganizace (o SSM nemluvě) naprostý nezájem. Doporučení: "soudruzi důstojníci, nezůstávejte zde večer, běžte si do Prahy třeba za děvkama na studentské koleje a nezaclánějte tu, vraťte se klidně až ráno na nástup".
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302991 Verze : 0
Jistě i to je pohled velitele, Ruzyně byla specifická,řekl bych nejhorší. Také doba a prostředí, Já nastupoval do voj. školy v roce 1962 a naši učitelé a vychovatelé byli froňtáci, no ale má to cenu o tom hovořit? Já období strávené na škole považuji za nejkrásnější dobu mého života.bylo to krásné bylo to fajn, takové taneční jako jsme měli my to asi již dneční generace nepozná.No a pokud by jsme snad chtěli hovořit o šikaně a buzeraci, tak prosím náš vzor USA tak to je "husté" až "hustější"
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302995 Verze : 0
Jinak to srovnání "politické výchovy" mezi žižkárnou a civilem trochu kulhá. Osnovy nebyly totožné - na standardních gymplech byly zařazeny (zkušenost let 1976-1980) takové "drobnosti" jako sexuální výchova (externě lékaři, odděleně chlapci/dívky), etiketa apod. Na žižkárně týdenní dotace o dvě hodiny vyšší (tedy dvojnásobná), zaměřená na politickou výchovu v ozbrojených silách. No etiketa stolování byla na žižkárně prý řešena prakticky při stolování v prvním a druhém ročníku. Jak měli hoši organizovány taneční hodiny, to nevím. A řízení motorových vozidel měli povinně všichni (B) a podle požadavků shora také výběrově motocykl či autobus - na civilním to bylo podle zájmu a za prachy.
Rodiče museli zaplatit studium jedině v případě, že dotyčný "vyklouz", tedy nezůstal v armádě jako voják z povolání. Všichni se po maturitě stali rotnými, ti, co měli vyznamenání, tak rotmistry. Buď šli na vysokou - většinou do Vyškova, nebo k útvaru jako výkoňáci. Kdo chtěl na nějakou "lepší" fakultu (Liptovský Svätý Mikuláš, tehdy nesvätý, Košice, Bratislava) a nebylo směrné číslo, šel na rok k útvaru, a potom se většinou dostal. Do Vyškova či Brna se dostal fakticky každý, kdo zvládl odmaturovat "za šestnáct".
Maturity byly do konce května, a pak se to dělilo. Kdo šel k útvaru, tak okamžitě na pět měsíců do přijímače (červen až říjen), pak dostal hodnost a šupajdil jako výkoňák na nějakou rotu. Kdo šel na vysokou, tak měl v červnu řízené samostudium kvůli přijímačkám. Kdo je neudělal, tak ho vzali tam, kde měli nedostatek lidí (zpravidla Vyškov, bigošárna). A potom tři měsíce přijímač (červenec až září) a od října nástup na fakultu.
Když jsme jako 24-letí mladíci viděli ony o deset let mladší chlapečky (šli na žižkárnu z osmé třídy), tak se nám chtělo nad nimi brečet. Ve stejnokroji, výška tak 150 cm, mutující, vylepaní, holé tvářičky, stále vyklepaní před kýmkoli... A to jsme tam byli na jaře, kdy již za sebou měli půl roku. Jak asi museli vypadat v září či říjnu!!!
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302997 Verze : 0
Všechno je pravda, snad jen těch 150 cm. Jo, taky mi říkali .pionyre.Problém je v tom,že po roce 1970 se to vojenské školství zvrtlo na tu blbárnu co popisuje Dr. Fidler. Já pamatuji ještě trochu jiné vojenské školství.NO a můj děda kadetku RU armády v Praze.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302998 Verze : 0

Citace - Šimon :

Citace - buko1 :

politická výchova (honosne nazývaná ako občianska výchova) bola aj na civilnom gymnáziu (mal som tú česť 1986-1990).



Tak to jsem nevěděl. Myslel jsem, že ideologické žvásty byli jen na vojenském gymnáziu...



No, tak Občanská nauka byla přeci normálně v osnovách na II. stupni ZŠ. A že nás tam učili pěkné věci
Z té doby mám doma schované slavné "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti", které jsme ve škole fasovali jako učebnici...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#302999 Verze : 0
no ja mám trochu iné skúsenosti...
vojenská hodnosť to nehrozí - dostávala sa až po vykonaní náhradnej vojenskej služby - na VVŠ
a boli sme menovaný do prvej práporčíckej hodnosti - rotmajster...
na VG sa náhradná služba nevykonávala a po absolvovaní maturít sa všetci dostali na VŠ - do 1989 bez prijímačiek - samozrejme 70% končilo na prvých troch fakultách vo Vyškove...
Vodičák - B sa cvakal z vlastného, tanečná už myslím nie Smile
Za celé štyri roky pobytu som sa nestretol s tým , že by nás niekto zo starších spolužiakov šikanoval alebo keď sme boli starší že by nás napadlo robiť zle mladším... samozrejme mazácke vtípky typu horí ústredňa - vytrhni kábel telefónu, nechať po telefóne zrátať kachličky na umyvárke (prváci na toto boli ako stvorení) nerátam... skôr si myslím že sme držali pokope a tých mladších tí starší ochraňovali...
mňa osobne pobyt vo VG naučil samostatnosti a ako prežiť v kolektíve...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303001 Verze : 0

Citace - Karaya1 :

Citace - Šimon :

Citace - buko1 :

politická výchova (honosne nazývaná ako občianska výchova) bola aj na civilnom gymnáziu (mal som tú česť 1986-1990).



Tak to jsem nevěděl. Myslel jsem, že ideologické žvásty byli jen na vojenském gymnáziu...



No, tak Občanská nauka byla přeci normálně v osnovách na II. stupni ZŠ. A že nás tam učili pěkné věci
Z té doby mám doma schované slavné "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti", které jsme ve škole fasovali jako učebnici...



To samozřejmě ano - v osnovách byla a je, ale silně pochybuji, že je dnes předmětem vyučování občanské výchovy komunistická ideologie. Připomínám, že jsem ze ZŠ pouze jeden rok, takže občanskou výchovu mám docela v živé paměti -> Učili jsme se zejména ústavní právo, nástroje práva, rodina a stát, společnost, ale také historii a to zejména historii 20. století, pak OSN, NATO, RVHP atd. atd. ale to je teď nepodstatné. Záleží ale hodně na vyučujícím. Ten náš se učebnice ani nedržel - maximálně nám dal za úkol si nějakou tu stránku přečíst...


Vidím ale pánové, že každý má trochu jiné vzpomínky či představy o vojenských gymnáziích. Takže pokud jsem to dobře pochopil, život na tomto gymnáziu nebyla žádná legrace.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303010 Verze : 0
Ještě maličkost týkající se hodností:


Po maturitě také vojín jako při nastoupení? Rozdílem na prádných výložkách byla akorát "věčka" symbolizující ročník.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303013 Verze : 0
Žádný vojín, ale žák! Nebyli to vojáci, ale žáci, nesložili přísahu, ale slib žáka... Neměli vojenskou hodnost.
Obávám se, že tvrzení ohledně hodnosti rotných/rotmistrů po maturitě není zcela přesné - to se týkalo studia na VSOŠ, kdy ve třetím a čtvrtém ročníku posluchači VSOŠ vykonali základní službu...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303026 Verze : 0
za sebe mohu poskytnout informace k normalnimu gymnaziu A. Dvoraka v Kralupech n. Vlt, kde jsem se venoval dochazce (nechci tvrdit studiu, to by bylo silne slovo Very Happy) v letech 1992-1996, kdy uz nic jako civilni vychova neexistovala (tedy ano, ale ve forme strucneho priblizeni naseho volebniho systemu a nejakeho vice mene filozofickeho tlachani o nicem). Dejepis byl bran ciste anarchisticky, jak je v nasem skolstvi stale prosazovano, takze do detailu antika a kdejaka kravina z dob prehistorickych (do slova a do pismene, nikoliv v mem pojeti historickych obdobi, modri jiz vedi Very Happy), ctvrtak dejepis byl jen pro maturanty, s ostatnimi bylo povrchne odbyto obdobi do konce druhe svetove valky, na vyuku komunisticke ery v te dobe nikdo nemel zretelne ani zaludek, ani atestaci Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303032 Verze : 0
Vážení kolezi, přece nás nemůže rozdělit názor na Vojenské školy, pochopitelně MY co je máme na ně nedáme dopustit. Vy co je nemáte nám je nezavidíte. Pohled z jedné strany,kdy oni nás viděli jako mladé pionýry je vyvážen z pohledu nás mladých pionýru na .... Když již hovoříme o vymývání mozku tak já s láskou vzpomínám na našeho politruka mjr. Bajzu, toho jsem znali jen z vinárny, prima chlap a politiku nesnášel. Jinak bych chtěl upozornit všechny kritiky,že mnozí z nás mají státnice z ML a někteří i doktorát a já ještě navíc mám i VUML. Tam mně nejvíce zaujal výklad o díle a práci B.Engelse, slušného vojenského historika. Prostě jsme bratři v zeleném triku, tak Pozor a rozchod lahve otevřít a až do DNA.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303036 Verze : 0
POvedla se mi zkratka. Samozřejmě, že ta hodnost se dostávala až po absolvování přijímače a po přísaze, ale odvíjela se od předchozích studijních výsledků. U špagátů to bylo totéž. Na konci závěrečného soustředění u vojsk byly komplexní zkoušky (základní vojenské dovednosti jako z přijímače u záklaďáků, k tomu taktika na úrovni čety, odborné věci - základy balistiky, topografie, ZHN, bojové vozidlo podle odbornosti, TTD zbraní podle odbornosti, apod., praktické střelby Pi, Sa, LK, Panc vlož, lafetované zbraně, granát, řízení bojového vozidla) a podle celkového výsledku se dávala hodnost:
1 - četař absolvent
2 - desátník absolvent
3 - svobodník absolvent
Když měl svobodník absolvent smůlu a po přísaze potkal Frantu Vápna, tak se z něho stal "průvan". Do roku 1985 to vcelku pravidelně potkávalo asi desetinu špagátů u vojsk v rámci Západního vojenského okruhu.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303037 Verze : 0
Pro Altmanna:
Tak jsem si to spočítal. Jako absolvent oboru historie, riga a VUML (vyřazen v roce 1989 - poslední ročník) mám za sebou celkem 18 dílčích či komplexních zkoušek z jednotlivých oborů marxismu-feminismu, čo to tárám marxismu-leninismu. Very Happy
Jinak jsem dnes doprovázel své tři gracie do Zličína a byl jsem šokován. Vždy jsem myslel, že nerozlučnou dvojku tvořili Marx a Engels. Dnes jsem uviděl, že stejnou dvojku tvoří Marks a Spencer. Very HappyVery HappyVery Happy


P.S.
K tomu Engelsovi jako vojenskému historikovi - byl to spíše novinář, méně blbý něž současní. Vyznal se tak trochu ve vojenství poloviny 19. století, pro starší období pouze opisoval od německých klasiků, které "upravoval" z toho "třídního" pohledu. Právě proto, že M-E byli vzděláni (trošku) jen v německé historické vědě 19. století, byl celý historický materialismus nesmyslný. Např. feudalismus, tak jak jej oni definovali, platil jen pro Franckou říši, nikde jinde. Čeští medievisté komunistického období s tím měli obrovské problémy, protože u nás nebyli schopni až do přelomu 12. a 13. století ony hlavní znaky feudalismu nalézt. Takže podle M-E zde musela být buď prvobytně pospolná společnost nebo otrokářství.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303038 Verze : 0

Citace - altmann :

vzpomínám na našeho politruka mjr. Bajzu, toho jsem znali jen z vinárny, prima chlap a politiku nesnášel



To je pro mě jako generaci dětí narozených po listopadu 1989 více méně nepředstavitelné. Jak tedy mohl být politrukem a k tomu ještě majorem, když politiku nešnášel? Že by se před nadřízenými přetvařoval?
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303040 Verze : 0

Citace - Jiří Fidler :


Když měl svobodník absolvent smůlu a po přísaze potkal Frantu Vápna, tak se z něho stal "průvan". Do roku 1985 to vcelku pravidelně potkávalo asi desetinu špagátů u vojsk v rámci Západního vojenského okruhu.



Pán Fidler, pre nás nechápavých mládencov to môžete vysvetliť do zrozumiteľnej reči?? Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303041 Verze : 0

Citace - Janko PALIGA :

Citace - Jiří Fidler :


Když měl svobodník absolvent smůlu a po přísaze potkal Frantu Vápna, tak se z něho stal "průvan". Do roku 1985 to vcelku pravidelně potkávalo asi desetinu špagátů u vojsk v rámci Západního vojenského okruhu.



Pán Fidler, pre nás nechápavých mládencov to môžete vysvetliť do zrozumiteľnej reči?? Very Happy



Janko, také nechápeš? Já též, ale nechtěl jsem být jediný Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303042 Verze : 0
ale nedokážem dešifrovať "průvan"
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303047 Verze : 0

Citace - altmann :

Byl to voják ze SNP a myslím,že byl povolán na paragraf to jest musel.Ne každý kdo byl v rodné straně byl "parchant"No a v letech 1962-66 co jsem byl na Slovensnku ve škole to byla jiná doba než tomu bylo po roce 1970. Vám se nedivím,ale věřte,že tomu tak bylo. Např. náš ženista byl povolán v hodnosti kapitána k pluku, na politiku kašlal, každého politruka poslal do.... no do penze šel jako major a to měl štěstí,ale byl to také fajn chlap. Armáda dokázala ukrýt různé lidi, a jsou to různé osudy. Např. já byl v ročníku s kamarádem,který vždy říkal, komunisté mi popravili tátu, po roce 1989 jsem jej viděl jako plukovníka, jeho táta byl , no snad si vzpomenu a jméno doplním. Další spolužák byl Žid,po roce 1968 odjel do Izrale a ještě nedovno mi pan plukovník Hofmann posílal lístek(plk.izralelské ermády) Nebo Jagelka, jeho otec přišel na Dukle o nohy. No,ale to jsou opravdu jen povídky starého zbŕojnoše.Vojenský kolektiv je silný, nebo alespoň já takový prožíval u pluku, tam se "držela basa" později když jsem od pluku odešel to již bylo horší. NO a ještě později jsem se podílel na rehabilitacích a možná,že by Vám bylo "blivno" Jen vzpomínka,kdy mi volal velitel z nadřízeného velitelství,že jim vdova děla dusno a chce, aby ji vrátili "řád Svatováclavské orlice" dokonce mi říkal,že na to má dekret, to je velká vzácnbostr ten dekret, když jsem to "stému-mladému" vysvětlil, voda vše popřela. Kdo se přetvařoval. Je to v lidech!




Všechny do jednoho pytle samozřejmě házet nechci, ale myslím, že si většina mladých lidí vybaví jako politického pracovníka někoho jako byl ten kapitán v Černých baronech. Tuším, že ho hrál Bronislav Poloczek. Naprosto vymytý mozek komunistickými kecy.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303048 Verze : 0

Citace - Janko PALIGA :

Very Happy No viem kto sú špagáti Very Happy Very Happy



Já bohužel ne. Řekneš mi to? Smutně koukám Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303049 Verze : 0

Citace - Šimon :


Všechny do jednoho pytle samozřejmě házet nechci, ale myslím, že si většina mladých lidí vybaví jako politického pracovníka někoho jako byl ten kapitán v Černých baronech. Tuším, že ho hrál Bronislav Poloczek. Naprosto vymytý mozek komunistickými kecy.



No tam z neho spravili neškodnú karikatúru, ale podľa mňa s niektorými asi nebola taká sranda ako sa snažia vo filme ukázať .....
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303058 Verze : 0
špagáti boli absolventi vojenských katedier vysokých škôl - počas štúdia na normálnej civilnej škole absolvovali určený počet hodín z vojenskej prípravy a išli iba na rok na ZVS....
pozor nie každý vysokoškolák bol absolventom VKVŠ...
prievan - medzi kolajničkami označujúcich absolventov VKVŠ nemal žiadne hodnostné označenie - vojak absolvent Smile
takého som za moju vojenskú karieru stretol iba jedného....
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303060 Verze : 0
Vojín absolvent měl jen jednu kolejnici, mimoto nemuselo jít jen o vysokoškoláky, mohlo jít i o normální dvouročáky, kteří první rok byli na ŠDZ (škola důstojníků v záloze) třeba v Popradě byl na škole jeden prapor PŠ a druhý ŠDZ, ŠDZ byli vyřazováni jako svobodníci absolventi (obvzlášť dobří jako desátníci) a vyjímečně se objevil i vojín absolvent.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303063 Verze : 0
ešte k tým gymnazistom a hodnostiam....
žiak vojenského gymnázia nebol vojakom v činnej službe - nosil iba uniformu ...
to znamená že za disciplinárne priestupky nemohol byť riešený podľa základných poriadkov - lebo nebol príslušníkom ozbrojených zborov...
hodnostné označenie žiaka VG bola rovná zlatá palička - čím viac paličiek tým väčší kaper Smile ... keď som nastúpil ja tak štvrtáci mali jednu zlatú hrubú paličku - keď som končil boli paličky štyri... VSOŠ-kári na konci 80 rokov mali paličky rovné strieborné
vojakom v činnej službe sa absolvent VG stal po nástupe na VVŠ - to znamená že sme boli na úrovni bežných civilov - a všetci sme sa stali vojakmi náhradnej služby (civili aj gymnazisti), po jej absolvovaní (5 mesiacov) nás vymenovali do hodnosti rotmajster...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303064 Verze : 0

Citace :

Vojín absolvent měl jen jednu kolejnici, mimoto nemuselo jít jen o vysokoškoláky, mohlo jít i o normální dvouročáky, kteří první rok byli na ŠDZ (škola důstojníků v záloze) třeba v Popradě byl na škole jeden prapor PŠ a druhý ŠDZ, ŠDZ byli vyřazováni jako svobodníci absolventi (obvzlášť dobří jako desátníci) a vyjímečně se objevil i vojín absolvent.



No s koľajničkami boli dva druhy vojakov - jedni mali jednu koľajničku, druhí dve koľajničky. Ktorí boli absolventi a ktorí ašpiranti si už nespomínam. Keď som robil v ŠDZ v Poprade veliteľa čaty, ani jedna z mojich ovečiek nemala VKVŠ - preto nosili iba jednu koľajničku (aj po absolvovaní ŠDZ).
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303065 Verze : 0
to šimon:
no to je ono.... SmileSmileSmile
môže mi nejaký VSOŠ-ák napísať odkedy nosili tie rovné strieborné kolajničky či koncom osemdesiatych alebo začiatkom deväťdesiatych
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303067 Verze : 0
Wade myslím že ta změna přišla spolu z uniformou pro žáky vojenských středních škol, tedy konec 80tých let.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303068 Verze : 0

Citace - Dav :

Wade myslím že ta změna přišla spolu z uniformou pro žáky vojenských středních škol, tedy konec 80tých let.



Dave, máš někde tu uniformu na obrázku? K dispozici?
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303069 Verze : 0
Leda, že bych někde vylovil svoje vlastní fotky, ale ty spíše než já budou mít moji rodiče.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303070 Verze : 0
Ne tak to nehledej, nechci Tě zatěžovat Smile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303071 Verze : 0
Môžem povedať zhruba za 90-té roky v SR


Vojenské gymnázium
I. ročník – 1 malá zlatá koľajnička (bez hodnostného označenia),
II. ročník – 2 malé zlaté koľajničky (bez hodnostného označenia),
III. ročník – 3 malé zlaté koľajničky (bez hodnostného označenia),
IV. ročník – 4 malé zlaté koľajničky (bez hodnostného označenia).


Vojenská stredná odborná škola
I. ročník – 1 malá strieborná koľajnička (bez hodnostného označenia),
II. ročník – 2 malé strieborné koľajničky (bez hodnostného označenia),
III. ročník – 3 malé strieborné koľajničky (bez hodnostného označenia),
IV. ročník – 4 malé strieborné koľajničky (s dosiahnutým hodnostným označením).


Práporčícka škola (na Vojenskej akadémií a Vojenskej vysokej škole)
I. ročník – 1 strieborná zlomená koľajnička hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
II. ročník – 2 strieborné zlomené koľajničky hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením) II. ročník iba výnimočne pri niektorých ČVO.


Práporčícka škola (na Vojenskej strednej škole)
I. ročník – 1 strieborná zlomená koľajnička hrot smerom dole - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
II. ročník – 2 strieborné zlomené koľajničky hrot smerom dole - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením) II. ročník iba výnimočne pri niektorých ČVO.


Dôstojnícka škola
I. ročník – 1 zlatá zlomená koľajnička hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením), niekedy hrot smerom dole,
II. ročník – 2 zlaté zlomené koľajničky hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením), niekedy hrot smerom dole.


Škola dôstojníkov v zálohe
Do ukončenia kurzu - 1 zlatá veľká koľajnička pod dosiahnutým hodnostným označením,
Po ukončení kurzu (po dôstojníckych skúškach) - 1 zlatá veľká koľajnička dosiahnutým hodnostným označením a 2 nad. (V neskoršom období už sa druhá nedávala)


Vojenská vysoká škola a vojenská akadémia
I. ročník – 1 zlatá zlomená koľajnička hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
II. ročník – 2 zlaté zlomené koľajničky hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
III. ročník – 3 zlaté zlomené koľajničky hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
IV. ročník – 1 hrubá zlatá zlomená koľajnička hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),
V. ročník – 1 hrubá zlatá zlomená koľajnička a 1 tenká zlomená koľajnička hrot smerom hore - Véčko (s dosiahnutým hodnostným označením),


Po skončení Základnej vojenskej služby (neskôr Povinnej vojenskej služby) sa pridávali prekrížené palcáty (neskôr mečíky).
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303074 Verze : 0
Slimo, no tak to malo byť správne. Ale ako som zistil, realita bývala aj iná - práve som to zistil na darovaných vysokoškoláckych výložkách a svojich z PRŠ na VSOŠ Very Happy No naši nadriadení sami nevedeli ako sa majú tie plechy nahádzať - pravidelne sme prehadzovali véčka ako ktorému sadlo Very Happy. Keby vtedy existovala valka ..... WinkVery Happy tak ich argumentami odpíšeme Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303081 Verze : 0
Na to obdobie si pamätám bolo to hlavne vtedy keď sa menilo hodnostné označenie, uniformy a niektoré hodnosti (výkrik do tmy ako napr. rotný so štyroma frčkami a pod.) vtedy niektorý vojaci fakt vyzerali ako čečenský partizáni kým sa to utriaslo Very Happy bol to ideálny čas na zavádzanie nových hodnosti ako v MASH - desiatníkkapitán (Radar) Very Happy


PS: tie fota výložiek su fakt podarené, ale tiež to aj hovorí o kvalite veliteľského zboru na Voj. školách
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303082 Verze : 0
Buko nepřímo potvrzuje moji domněnku že na jednom odkazu od Šimona mají chybu.
Následující hodnost popsali - Ostatní praporčické školy - svobodník, ale podle mého mínění by tuto výložku měl nosit někdo kdo navštěvuje nějakou školu pro důstojníky, tedy nejspíše dvouletou důstojnickou školu, nebo něco podobně skvělého - prostě rychlokvaška.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303087 Verze : 0

Citace - slimo :


PS: tie fota výložiek su fakt podarené, ale tiež to aj hovorí o kvalite veliteľského zboru na Voj. školách



Tak to hej ..... A pritom stačilo málo - rozmnožiť obrázky z predpisu a vycapiť ho na armádou milované nástenky Very Happy Very Happy. Ináč ja som mal šťastie, že som mal dlhé výložky, takému Kacovi, keďže mal rovnakú hodnosť ako ja, sa na jeho malé výložky všetko nezmestilo Very Happy.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303090 Verze : 0

Citace - Dav :

Buko nepřímo potvrzuje moji domněnku že na jednom odkazu od Šimona mají chybu.
Následující hodnost popsali - Ostatní praporčické školy - svobodník, ale podle mého mínění by tuto výložku měl nosit někdo kdo navštěvuje nějakou školu pro důstojníky, tedy nejspíše dvouletou důstojnickou školu, nebo něco podobně skvělého - prostě rychlokvaška.




Áno, to je DDŠ (prvák). Práporčícke školy mali značenie strieborné, nie zlaté.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303092 Verze : 0
Tak se omlouvám, to byl vojenský slang první poloviny osmdesátých let - tedy pro většinu z Vás starověk. Very Happy


Když měl svobodník absolvent smůlu a po přísaze potkal Frantu Vápna, tak se z něho stal "průvan". Do roku 1985 to vcelku pravidelně potkávalo asi desetinu špagátů u vojsk v rámci Západního vojenského okruhu.


svobodník absolvent - dvě kolejničky a jedna pecka
Franta Vápno - generálplukovník František Veselý, až do roku 1985 velitel Západního vojenského okruhu, švagr Lubomíra Štrougala, při přehlídce 1985 jí velel a ministr (Václavík, sloužil původně jako Veselého náčelník štábu) jej musel pozdravit jako první - za což byl Veselý okamžitě poslán do penze
vyznačoval se mj. tím, že nechával na podzim trhat listí ze stromů a sbírat je vojáky v rojnici, aby na zemi nezůstal ani jeden, požadoval vápnem nabílené obrubníky chodníků (proto Vápno) a když potkal svobodníka absolventa na vycházce, vždy mu něco vytkl a nechal jej degradovat (minimálně na 14 dnů, pak jej velitel útvaru mohl zpět povýšit)
průvan - pouhé dvě kolejničky, svobodník absolvent degradovaný na vojína, musel to být absolvent VKVŠ, proto mu obě kolejničky zůstaly
Vápnův autobus - postrach všech důstojníků Západního vojenského okruhu, plný autobus vyšších důstojníků, dorazili na útvar a dělali přepadovou kontrolu všeho, bojovým poplachem mezi 02,00 a 04,00 počínaje a kontrolou čistoty kuchyňských kotlů zespodu konče
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303093 Verze : 0
Generál Veselý byl velký Výkonný prapočík Západního vojenského okruhu.U regimentů jsme z něho byli opravdu mimo. On to snad ani nevyžadoval,ale to týlaři jej tak zblbli. Jeho koníčklem byli tankové pluky, došlo to tak daleko,že si na milého generála zvykli a prostě jej ignorovali.Kdo zná tankový pluk ve Stašicích tak mi jistě dá za pravdu.JInak ty kontroly s oblibou dělali jeho "vlezdoprdelkové" on sám se zajímal více o výcvik, což bylo dobře. Ale je i pravda.,že náš ZVP se u něj na koberečku rozplakal.Já to pamatuji do gen. Grohmana, dále již ne, neb jsem se stal týlovou krysou.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303095 Verze : 0
PAKO - Plný Autobus Kontrolných Orgánov, príp. APG - Autobus Plný Gúm. Momentálne je organizácia podobných aktivít jednou z mojich funkčných povinností....
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303096 Verze : 0
No být "Vysloužilá guma zelená" což jsem já je dosti problém, neb na zlé člověk zapomíná a zůstávají jen vzpomínky na kamarády. Já to mám za sebou, některé z Vás to čeká.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303099 Verze : 0
Pánové, vidím, že téma vojenských vysokých škol, středních praporčických a voj. gymnázií a já nevím co ještě - zkráceně voj. školství, je opravdu složitá a "kdo nezažil, neví". To rozhodně platí pro mě! Very Happy Možná, až budu mít trochu času, zkusím tuto diskusi zanalyzovat a něco jednotného z toho vydedukovat.


Vojenská gymnázia bych charakterizoval částí skladby pochodu SNB: "veden život po vojensku, daleko od domova" Very HappyVery Happy


Jsem ale pánové rád, že jste zavzpomínali a povyprávěli nám o časech dávno minulých, jako s našim nejmenovaným sousedem zahrádkářem. Miluji tyto diskuse SmileSmileSmile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303105 Verze : 0
Šimone popsat vojenské školství by bylo opravdu záslužné, zkus to, zdá se že "lektorů" bys měl dost Smile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303120 Verze : 0

Citace - bitaxe :

Šimone popsat vojenské školství by bylo opravdu záslužné, zkus to, zdá se že "lektorů" bys měl dost Smile



Potřeboval bych, aby den měl 25 hodin Very HappyVery HappyVery Happy


Ale nevím, nevím jak to dopadne, protože psát o něčem, o čem nic nevím, asi nebude to pravé ořechové...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303121 Verze : 0
zase máš možnost se zeptat pamětníků a s nimi i probrat případné výsledky před zveřejněním, všecko má své Smile co třeba zkusit nejdřív popsat hodnostní označení žáků různých typů škol (výložky) ty obvykle nejsou moc uváděny, případně zkusit zachytit změny v čase.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303127 Verze : 0

Citace - buko1 :

PAKO - Plný Autobus Kontrolných Orgánov, príp. APG - Autobus Plný Gúm. Momentálne je organizácia podobných aktivít jednou z mojich funkčných povinností....



Very Happy dúfam že nie kontrola kotlov zospodu ..... To si robím srandu Buko Wink Počas maródky si musím nejako ventilovať Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303129 Verze : 0
to Šimon, ono už sepsat všechny ty školy by stálo za to (jako přehledové témy)
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303132 Verze : 0
Šimone já ti nevím, ale věnuj prosím čas raději tomu zeměpisu, co se voj. školství týká, tak by to nejdříve chtělo archivní materiály a pak zkušenosti těch co tímto prošli. Protože se obávám, že bez archiválií nedáme pořádně dohromady vývoj voj. školství, tak jak procházelo různými fázemi vývoje a reorganizací - já například vůbec nevím co prováděli z bývalým VGJŽ Praha v období od září 1991 do června 1995 nebo 96 kdy došlo k jeho likvidaci. Moravská Třebová bude ještě větší oříšek. K tomu musíš připočítat Opavu, Valašské Meziříčí, Brno, Vyškov, Hradec Králové, Prahu - fakulta tělovýchovy a Slovensko (Banská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, 2x Liptovský Mikuláš, Prešov, Košice, Bratislava, Matrin, Nitra, Žilina - no snad jsem nic nezapomněl a nepřidal). Plus přesuny škol.


Je to prostě dost složité na to aby se to dalo mapovat bez pořádných podkladů - ovšem iniciativě se nebráním a klidně přidám svoje osobní zkušenosti a vědomosti.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303134 Verze : 0
Jinak při dvouleté základní službě museli absolventi absolvovat 4 semestry Vojenské katedry vysoké školy (po 15 dnech) - tedy tři měsíce po 20 pracovních dnech - a k tomu dva měsíce tzv. soustředění u vojsk. A poté šli na rok - dohromady tedy odsloužili 17 měsíců místo 24. Pak ale následovalo (mělo následovat, lépe řečeno) celkem šest cvičení v souhrnné délce osm měsíců, zatímco standardní záklaďáci měli celkem tři měsíce cvičení dohromady. Takže se to mohlo téměř vyrovnat:
standardní záklaďáci - 24 + 3 = 27 měsíců
absolventi - 5 + 12 + 8 = 25 měsíců, ale ne všichni tím prošli, v osmdesátých letech již nebyly na velká cvičení peníze (hlavně na refundace platů záložkám)
Většina absolventů sloužila jako velitelé čet, výkonní praporčíci rot, zástupci velitelů rot pro věci politické, technici rot a vyšší specialisté, přičemž nahrazovali hlavně praporčíky, kterých bylo v osmdesátých letech pouze 15% stavu. To vzniklo právě proto, že fakticky všichni absolventi vojenských gymnázií byli hnáni na vysoké školy, neboť důstojníci zoufale chyběli. V osmdesátých letech čerství absolventi vojenských vysokých škol ani nesloužili jako velitelé čet (předpoklad minimálně 15 měsíců) a šli hned na funkce zástupců velitelů rot nebo jako personál vyšších velitelství. Ještě koncem sedmdesátých let měla každá rota v čele 1. čety vojáka z povolání, od poloviny osmdesátých let šli špagáti i do funkcí velitelů rot. Osobně jsem to zažil jako velitel samostatné čety samostatného praporu s pravomocí a povinnostmi velitele roty. Plná odpovědnost za jednotku, celé plánování měsíce, rozvrhy týdne, jednou měsíčně pomocník dévéťáka nebo dozorčího posádky, pravomoc 3 dny natvrdo, plánování vycházek, dovolených, opušťáků, převzetí veškeré tabulkové techniky a zbraní.
Pár kluků, co byli u bigošů a postihlo je to, tak se mohli zbláznit, protože měli ještě navíc velení rotě na cvičení, asi polovina z nich to nezvládla a byli sundáni přímo v terénu. Ještěže měli jednu hvězdu, takže je nikdo nemohl degradovat nebo zavřít. Přitom ve standardní armádě velí rotě kapitán, tedy důstojník s pětiletou praxí ve věku 30 let. U nás to byl kluk půl roku po škole, 25 let. Ani se nelze divit, že ta armáda šla v podstatě do želé.
Od roku 1982 nepřesáhla naplněnost vojenských vysokých škol 60 % plánovaných tabulek a každý důstojník či praporčík, který mohl, tak se ulil na vyšší velitelství (divize, armáda, okruh), do škol či na MNO a GŠ. V motostřeleckých rotách byl stabilně pouze jeden důstojník a žádný praporčík, přitom tabulkově tam mělo být šest důstojníků (velitel, politruk, technik, 3 velitelé čet) a dva praporčíci (výkoňák a zbrojíř), takže fakticky veškerý výcvik a služba visela na špagátech. Nelze se divit, že úroveň armády šla rapidně dolů a vše se filmovalo úděsným stylem.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303141 Verze : 0
Pane kolego, máte pravdu, jen snad Vy uvádíte VTP(válečné tabulky počtů) ALE a to je důležité, když jsem jako "pionýr" přišel ze školy k regimentu, velitelé rot byli opravdu starší chlapi a mělo to uroveň. Armádu zničil právě tak zvaný sovětský model, kdy se vše řídilo rozkazem a nařízením bez možnosti vlastního rozumu, to byl konec armády. Možná,že pamatujete dobu, kdy jsme po třech týdnech v prostoru přijeli v neděli večer domů a ráno místo ošetření techniky 4 hodiny PŠM. Je pravda,že velitel pluku skřípal zuby,ale byl to befel . To by ta hrůza.JInak bych byl opatrný ve cvičení záloh. Každý vysokoškolsky vzdělaný záložník byl ihned zproštěn služby,(bař) to jest byl nepostradatelný pro válečný chod země. Dostat jej na cvičení bylo nemožné. Dostat lékaře na přecvičení i do ÚVN bylo únavné a přitom se zaškolovali v chirurgické erudici a dalších odbornostech,které jim mohli pomoci i v jejich práci(lékaři ČVO 800-835). Využtí mladých šikovných


absolventů na funkci velitele čety bylo vcelku slušné to bych tak zle neviděl, neb to byli vzdělaní mladí lidé. NO a moje překvapení po převratu,když jsem se dostal k hovoru např. s vojáky západních armád,ejhle i oni měli PŠM, i oni se učili ideologické žvásty. Je to život pánové, je to jen život. Oni se báli nás, my se báli zase jejich vojska.Oni věděli co který nás vyšší důstojník pije a my zase věděli i to, jaké trenýrky nosí generál Chalupa(velitel německého sboru)Dnes si i tom naštěstí a díky Gorbymu můžeme povídat.Ale jistě já to zjednodušuji,a možná vidím jen úzký okruh,kde jsem měl možnost působit. Ale i když to ke konci byla armáda tak jak popisuje Dr., Fidler, byla to naše ARMÁDA.Jak se říká, je to parchant,ale je to náš parchant
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#303150 Verze : 0
Jsem absolventem VGJŽ Moravska Trebova v prelomovych letech revoluce, nastupoval jsem za soudruhu a koncil uz pany. V Mor. Trebove byla zavadena nova uniforma zaka v zari 1989. Rozdily tykajici se uciva byly pouze nepatrne, temer vsechny ucebnice byly stejne ( sestra absolvovala civilni gymnazium ), existovalo ovsem nekolik techickych predmetu vyucovanych navic oproti civilu, rozsirena byla take vyuka telocviku. Kapitolou samotnou obsem byla kompletni vojenska organizace zivota zaku, zacinajici rozcvickou, rannim nastupem s vyhlasenim ukolu, presuny vzdy ve tvaru a doplnujici zamestnani po vyuce vojenskeho charakteru. System vychazek reseny formou vychazkovych knizek vicmene za odmenu, odjezdy domu 1x za 3 tydny. Po absolvovani VGJZ nebyl narok na zadnou hodnost - nekolik mych spoluzaku nastupovalo 2 mesice po maturite ZVS v hodnosti vojin.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307288 Verze : 0
Ty odjezdy domů ovšem platily cca do revoluce, později se to značně uvolnilo a jezdili jsme domů každý víkend. Obdobně se tam měnily i jiné věci, jako třeba používání civilního oděvu – zpočátku se i domů jezdilo v uniformě, později byl civil povolen jen na cesty domů a po návratu se na ramínku odevzdával veliteli čety k u schování do dalšího „výjezdu“, následně byl civil povolen i mezi „výjezdy“ na normální vycházky. Co vím od mladších ročníků, tak po našem odchodu (1992) byly opět zavedeny vycházky v uniformě.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307308 Verze : 0
Po revoluci se civilni odev uzival i pri odchodu na vychazky, vedeni skoly udajne melo obavy z mozneho napadani zaku civilisty po uvolneni situace ve spolecnosti. Civilni odev zustaval u zaku ve skrinich. V techto letech take zaci nebyli vystrojeni polni uniformou a k temto ucelum slouzila uniforma pracovni, popripade napriklad pri cviceni na tzv. prekazkove draze to byl telocvicny ubor.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307313 Verze : 0
Pokud se nepletu tak oděv vz.85 jsme na gympu měli naprosto normálně celou dobu - tedy poté co nahradil šedesátky.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307315 Verze : 0
Je mozne, ze se vystrojeni zaku lisilo v jednotlivych VGJZ, ovsem v Mor. Trebove v letech 1985 - 1994 zaci polnim odevem vystrojeni nebyli, i na strelby jsme jezdili v odevu pracovnim.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307316 Verze : 0
to ako v montérkach?
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307317 Verze : 0
na streľby a výcvik VG SNP 1985 - 1989 služobné vz. 63 (hnedé kanady + zlaté gombíky)
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307318 Verze : 0
A všem jste proboha jezdili na LVS ????? A myslím, že mimimálně do š.r. 1988-89 jste někam jezdit museli - což mi opět připomnělo chybí tu jeden rozdíl tzv. LVS a neb Letní výcvikové soustředění v rozsahu 14 dnů, probíhající na začátku července.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307319 Verze : 0
Presne tak, v monterkach, navic to jeste nebyl pracovni odev vz.92, ale ruzne poskladana smes pracaku, kalhoty jak pouze do pasu, tak s laclem vepredu, bluzy zabarvene od temne hnede az po tmave zelenou. Tak jak uvadi wade mse jezdilo za doby uzivani vz.63, po zavedeni nove uniformy uz pouze v pracovni uniforme.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307320 Verze : 0

Citace - Dav :

A všem jste proboha jezdili na LVS ????? A myslím, že mimimálně do š.r. 1988-89 jste někam jezdit museli - což mi opět připomnělo chybí tu jeden rozdíl tzv. LVS a neb Letní výcvikové soustředění v rozsahu 14 dnů, probíhající na začátku července.



presne v tom čo som spomínal SmileSmileSmile ale sako sme vymenili za skvelú bundokošelu vz. 63
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307321 Verze : 0
š.r. 88-89 byl můj prvák a to se v Moravské Třebové sice jezdilo jen na LVS, ale s dost odlišnou náplní, byl to v podstatě takový "dětský" tábor, my byli v Malých Svatoňovicích v prázdném internátu jakéhosi učiliště a místo klasické náplně LVS jsme chodili na tůry po okolních kopcích. Ve druháku už se LVS nekonaly.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307322 Verze : 0
V roce 1990 bylo se zmenou rezimu zruseno i LVS
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307323 Verze : 0
No nevím pánové a jen nezkutečnej ignorant by někoho honil po výcvikáči týden v šedesáttrojkách. Právě proto jsme měli jehličky a později osumdesátpětky, tedy z důvodu LVS.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307324 Verze : 0
Mne spíš napadla jiná věc, pánové. Život byl "vojensky organizován", měli jste vycházkové knížky, jak to vlastně bylo se vzdáváním cti (lidově zdravením, salutováním)? Tato forma pozdravu je vyhrazena pouze příslušníkům ozbrojených sil a některých ozbrojených (potažmo i neozbrojených) bezpečnostních složek.
Žáci VGJŽ nebo VG SNP vojáky v činné službe zcela jistě nebyli, neměli tedy ani vojenskou hodnost - zdravili hodností vyššího? Ano...


Na LVS moji spolužáci také vzpomínali a pobyt na VVP v "třiašedesátkách" (byť třeba s rozhalenkou nebo v bundokošili) je docela divočina... Prostě se mi to nezdá. Někde jsem viděl fotky žáků VG v oděvu vz. 60...
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307325 Verze : 0
A pak pokud se nepletu, tak do služby jsme chodili taky v pětaosmách
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307326 Verze : 0
salutovat se samozřejmě muselo a bývalo to vyžadováno. Podle Škol-1-2 nebo jak se jmenoval ten hlavní předpis se měly zdravit i ročníky mezi sebou. To naštěstí vyžadováno nebylo Smile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307327 Verze : 0

Citace - palič :

Mne spíš napadla jiná věc, pánové. Život byl "vojensky organizován", měli jste vycházkové knížky, jak to vlastně bylo se vzdáváním cti (lidově zdravením, salutováním)? Tato forma pozdravu je vyhrazena pouze příslušníkům ozbrojených sil a některých ozbrojených (potažmo i neozbrojených) bezpečnostních složek.
Žáci VGJŽ nebo VG SNP vojáky v činné službe zcela jistě nebyli, neměli tedy ani vojenskou hodnost - zdravili hodností vyššího? Ano...



To bylo tak žáci vojáky nebyli, ale vojenské předpisy se na ně vztahovali -samozřejmě že to že nejsou vojáci se před nimi tak trochu tajilo.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307328 Verze : 0

Citace - palič :

Mne spíš napadla jiná věc, pánové. Život byl "vojensky organizován", měli jste vycházkové knížky, jak to vlastně bylo se vzdáváním cti (lidově zdravením, salutováním)?
Na LVS moji spolužáci také vzpomínali a pobyt na VVP v "třiašedesátkách" (byť třeba s rozhalenkou nebo v bundokošili) je docela divočina... Prostě se mi to nezdá. Někde jsem viděl fotky žáků VG v oděvu vz. 60...



ešte by som niekde vyhrabal fotky LVS Čalovo v bundoškách a 63 z toho skvelého materiálu...
prvé dva ročníky LVS bola celkom sranda - skôr pioniersky tábor - turistika a.p.
v treťom ročníku sa to pritvrdilo a ako myslím jediný ročník zo školy sme vyrazili na Lešť miesto do Ozoroviec, do práve vtedy dokončeného ZT Slávia... po jazde na BVP a tankoch tam vtedy dislokovanej CGV sa mnoho mojich spolužiakov rozhodlo pre štúdium na 1 a 2 fakulte VVŠ PV bez nátlaku Smile.... mňa táto atrakcia obišla pretože som bol určený za zásluhy ako smena do kuchyne - preto som si zvolil 3 fakultu SmileSmileSmile
ad zdravenie : ako bolo spomínané naši velitelia nás nútili zdraviť sa medzi sebou ale tieto nátlakové akcie nemali veľký úspech ani trvanie.... samozrejme bolo vecou mazáckej cti sa pokúsiť nepozdraviť čo najväčšiu hodnosť.... Smile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307329 Verze : 0
Obecne platilo, ze se zdravili vsichni vojaci z povolani a tzv. spagati, kteri zastavali i funkce velitelu cet a nekteri to docela hodne zrali. Zaci mezi sebou se nezdravili a stejne to bylo i s vojaky ZVS, pokud tedy neslo o poradkovou hlidku, vojaci RA se zdravili vsichni. Pri kontaktu s dustojnikem se misto hodnosti uzivalo oznaceni zak a udaval se rocnik.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307331 Verze : 0
No koukám že Praha na kterou se vždy nadávalo jako na flákárnu se svým pobytem na Doupově a to včetně noci přežití a dalších radovánek spojených s nepřetržitým polním výcvikem, zas takovej vegáč nebyla - pravda též jsme absolvovali zájezd do Varů a do Krásného Dvora, ale jinak to bylo jen lítání po prostoru za povzbuzování lampasáků a občasných incidentů z Ruskejma soudruhama, který se tam náhodou vyskytli ve stejnou dobu jako my.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307350 Verze : 0
Je to děs a hrůza, já jsem tak starý,že ještě v pervním Jahru jsem měl bagančata a spinky, no a první měsíc jsme zdravili i nádražáky.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307352 Verze : 0
Tož to zdravení nádražáků v prvním měsíci můžu jen závidět - nás první měsíc nepustili z kasína ani na krok, natož abychom se dostali na nějaký nádraží Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307354 Verze : 0
Za me se nastupovalo posledni tyden v srpnu, doba do zacatku skoly v zari se vyuzila k poradove priprave a zvyknuti si na vojensky rezim. Slavnostni slib zaka byl k 6.10, kdy se oslavoval den ČSLA. Az do slibu nikdo z zaku nesmel opustit areal skoly. Prvni pul rok mohl zak kdykoliv opustit skolu a prejit do civilu i bez nahrady vynalozenych nakladu, je fakt ze pro nektere 14 lete maminciny mazanky to bylo silne kafe. V mem rocniku nas nastoupilo 38 a maturovalo 17, z toho 2 odesli ze zdravotnich duvodu, 1 ze studijnich a zbytek se proste nedokazal vyrovnat z vojenskym rezimem.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307361 Verze : 0
Hlásím: Bylo to 28.srpna 1962 16 30 SEČ kdy jsem překročil bránu kasáren 6.10. jsem se poprve opil, neb tehdy někomu nedošlo,že nám je 14 let a tak jsme fasovali jedno pivo a víno, já byl již tehdy zdatný junák a tak jsem pivo vyměnil za víno, no další oslavy to bylo již ve sladkostech.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307364 Verze : 0
Pánové,


jsem rád, že tato diskuse opět ožila.


Nicméně bych některého zdatného diskutujícího požádal, aby sestavil seznam používaných zkratek - pro mě je to španělská vesnice...


Dále bych požádal: Hovoříte-li o stejnokrojích, vkládejte i obrázky, anebo odkazy Smile


Ne, nejsem drzý Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307368 Verze : 0
Dobře,ale nesmíte se smát nahlas. Jen tak na půl úst. Na jedné fotografii,ten se šňurami je Altmann, když byl ještě Jungmann a na další ve 3. Jáhru, vidíte,že i uniformy odpovádají. Pro ty hodně mladé, je to již po druhé světové válce!
Gymnázium vs. vojenské gymnázium - Trochu vojenského humoru!

Trochu vojenského humoru!
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307369 Verze : 0

Citace - altmann :

Dobře,ale nesmíte se smát nahlas. Jen tak na půl úst. Na jedné fotografii,ten se šňurami je Altmann, když byl ještě Jungmann a na další ve 3. Jáhru, vidíte,že i uniformy odpovádají. Pro ty hodně mladé, je to již po druhé světové válce!



Děkuji pane kolego Smile
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#307371 Verze : 0
Byl jsem na VGJŽ v Moravské Třebové, 1976 - 1980.
Na přijímačkách se nás sešlo okolo 600, brali 150, ročník = rota s velitelem ( pplk. Makas, výkonný praporčík nadpraporčík Merta ). 1. a 2. četa z osmých tříd, 3., 4. a 5. z devítek. Četa = třída po 30 žácích.


Babičky, když mě viděly v prváku, tak mě litovaly se slovy : Tak malej a už ho vzali na vojnu, chudáček Very Happy


Odpad byl velký, já byl ve druhé četě a po 2 letech nás zbylo ze 30 čtrnáct a do třeťáku už jsme nastupovali rozkulačeni do ostatních čet. A dokonce po nás nezbylo ani číslo, v duchu nejlepších vojenských tradic, když se rozpouštěly "zlobivé" pluky. Tak zbyla v ročníku 1., 3., 4. a 5. četa.Sad A ve čtvrťáku o našem ročníku Náčelní školy prohlásil : Když potkám čtvrťáka. mám sto chutí mu dát facku, protože buď něco udělal, nebo se k něčemu chystá.


Školní holič byl kotelník, nazývaný Šamšula.
"Ten Šamšula všechno spraví,
brzo budeš holohlavý,
jako to koleno."
( na melodii Dům holubí ) Znáš ten dům nad Mor Třebovou, ve štítu znak gymplu má. Tam lkaj stovky chlapců, chlapců zelenejch a tam jsem skejs i já. Těm chlapcům ubohejm dal jejich s... tři pětky žoldu na měsíc, ....( celé to už přesně neznám, pohledám a uveřejním v dalším článku ).


Měli jsme Propustkové knížky jako VZS ( mám ji schovanou doma ), s tím rozdílem, že na obalu bylo červené razítko Ž 2 cm vysoké z písmenkové abecedy a razítko VGJŽ. Uvnitř v kolonce hodnost bylo uvedeno žák. Na výcvik do terénu ( taktika a střelby ) jsme měli šedesátky.
Jinak zbytek doplním později, někde už jsem o mém VG psal, tak abych se neopakoval. Mám i fotky. Ale nevím jak je vložit, tak mi poraďte.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#345976 Verze : 0
Už nemusíte radit, jak vložit obrázek, nevěděl jsem, že se mi to zobrazí až po vložení / odeslání.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#345977 Verze : 0
Přátelé a spolubojovníci - nemá někdo možnost nahrát z nového satelitního kanálu DokuCS krátký film "Žižkovi vnuci" z roku 1985 o VGJŽ Moravská Třebová? Vysílají ho zítra 4.3. 2010 v 15:30
http://www.dokucs.cz/televizni-program/?2010-03-4
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#349406 Verze : 0
Ja som robil prijmačky na strednú vojenskú v Novom meste nad váhom avšak pri nástupe nás odlifrovali rovno do Liptovského Mikuláša. Od malička ma to tiahlo ku ženistom, pyrotechnikom, no dodstal som sa ku spojarom, ach jo Smile
Zažiť v 14-tich vojenský život môže teda byť pekné prekvapko ( výhoda pre toho, kto mal za sebou niekoľko sezon v letných pionierskych taboroch ).
Môžem potvrdiť ako tu už bolo spomenuté, vyskytovali sa tam aj patologické javy a na výber sa už vtedy asi taktiež nekládol veľký dôraz, asi aby naplnili stavy, možno preto sme boli posledným ročníkom ( dostalo sa tam aj zopár psychošov ) šťastie pre nás čo sme sa dostali do demänovej, v dolnom C-čku sa vraj diali iné zverstvá ( z miernym nadnesením abhu ghraib v praxi, chlapec to skončil pod kolesami vlaku ).
Horšie by bolo narukovať už len v siera leone.
Je zaujímavé, že tú "najhoršiu" čatu ( česť vínimkám ) dostala žena, veliteľka - najskôr pre psychologický faktor.


Veľké pozitívum vojenskej školy, čím ťažšie podmienky, tým viac nás to stmelilo ako partiu, ukázalo sa kto má aký charakter, a aj na tie dobré zážitky sa nedá zabudnúť. Veľmi príjemným oživením vojenského stereotypu boli práve cvičenia v terene, pochodzky po okolí, orientácia v teréne, splav váhu, vykopať svoj prvý okop, položiť svoju prvú protitankovú mínu, poprvýkrát držať v ruke sapík.
Vojenská škola je vysoko učinná príprava do života ( ale je to určite individualne )
Aj v dnešnej dobe sú pre mládež nepochybne vhodnou alternativou skautské odiely.
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#353479 Verze : 0
Povedlo se mi nahrát dokument Žižkovi vnuci, natáčený na VGJŽ Moravská Třebová v roce 1985 takže se můžete podívat na idylické záběry, na kterých se někteří z vás možná i poznají Smile





rapidshare.com
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#357720 Verze : 0
Video z testovania nechladeného termovízneho pozorovacieho prostriedku TEREZA v okolí a v meste liptovský mikuláš, zopárkrát je v zábere aj vojenská akademia v demänovej
www.voptrencin.sk
URL : https://www.valka.cz/Gymnazium-vs-vojenske-gymnazium-t82661#357970 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více