Main Menu
User Menu
Reklama

Československá lidová armáda na Rýnu

Diskuse
Zdravím,
nedávno se mi dostala do rukou kniha Československá lidová armáda na Rýnu. V ní je zmíněn operační plán nasazení ČSLA z roku 1964, podle něhož měl Čs. front tvořený:

1.armáda
-19.msd
-20.msd
-1.td
-13.td
-311.armádní raketová brigáda
-dělostřelectvo a další ženijní a podpůrné jednotky


4.armáda
-2.msd
-15.msd
-4.td
-9.td
-321.armádní raketová brigáda
-dělostřelectvo a další ženijní a podpůrné jednotky


10.letecká armáda
-1.stíhací letecká divize
-2.stíhací bombardovací let. divize
-34.stíhací bombardovací let. divize
-25..bombardovací letecký pluk
-46.dopr. výsadková let. divize
-47. průzkumný let. plk.
-45.děl. průzkum. let. pluk


331.frontová taketová brigáda


11., 21., 31. pohyblívá raketová technická základna


záloha:
-3. 18., 26. a 32.msd
-14. a 17. td


-22.výsadková brig.
-205. protitanková brigáda
-303. protiletadlová divize
-201. a 202.portilet. pluk


pomoc SSSR:
57.letecká armáda
jedna msd
35. a 36.raketová brigáda
348.pohyblívá raketová technická základnaútočit ve směru Stuttgart, Strasbourgh, Epinal, Dijon. Dijonu měl dosáhnout do sedmi až osmi dnů od zahájení operací. Na podporu mělo být použito 135-160 jaderných úderů.


Sám jsem službu v armádě, natož pak ČSLA nezažil. Z vyprávění příbuzných a známých jsem si však vytvořil obraz: "bordel, buzerace, potěmkinovy vesnice" a také "důstojnícký sbor = spolek neschopných (alkoholiků)".


Proto bych se chtěl zeptat Vás, kteří máte zkušenosti a znalosti, co si o tomto plánu myslíte a jestli by ČSLA jak ste ji zažili na něco takového měla.
PS: to modrátoři: pokud Vám moje otázka přijde příliš "what if" tak ji prosím smažte
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#228682Verze : 0
Požádal bych moderátory aby i přes možnou reakci podle corporala hambace zatím toto vlákno zatím nerušili.


hambac - tu knihu neznám. Ale na druhou stranu jsem sloužil poměrně dlouhou dobu v armádě kterou jsi podle svého okolí charkterizoval jako cituji:


"bordel, buzerace, potěmkinovy vesnice" a také "důstojnícký sbor = spolek neschopných (alkoholiků)".


Jako každá jiná armáda nebyla dokonalá ale myslím si, že to s ní nebylo tak zlé. Na téma ČSLA jsem zpracoval zatím dvě rozsáhlé práce, které lidé z tohoto fóra redigují. Spojím se s nimi a pokusím se první znich co nejdříve umístit sem nebo jinam tak, aby byl k prostudování a diskusi.


Budu upřímný - Tvůj dotaz mě donutil se nad tím co jsi napsal zamyslet. Jakmile dodělám třetí a poslední část práce o ČSLA podívám se i na toto.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229298Verze : 0
"bordel, buzerace, potěmkinovy vesnice" a také "důstojnícký sbor = spolek neschopných (alkoholiků)" - toto sa dá napísať o každej armáde na svete..... Závisí na uhle pohľadu a na tom, ako hlboko človek prenikol do štruktúry armády. ČSĽA som nezažil, v armáde som od roku 1990, takže nemôžem súdiť ako to bolo v časoch vrcholiaceho socializmu. Poznal som dôstojńíkov, ktorí patrili do toho spolku neschopných alkoholikov, ale poznám aj ľudí, ktorí boli odborníci na svojom mieste. Nebudem tu obhajovať alkoholické excesy, sám som ich zažil nie raz ani dvakrát a nezainteresovaný pozorovateľ, ktorý zažil naše občasné nájazdy podľa nich fakt mohol usudzovať že dôstojníci nič iné nerobia, iba buzerujú chudákov vojakov a chlastajú....


Či ČSĽA na tento útok mala, alebo nie nedokážem ani pri najlepšej vôli posúdiť... Mne sa podarilo tento hypotetický útok si skúsiť v jednej strategickej hre (Operation Art of War) a na základe toho môžem povedať že ČSĽA teoreticky bola schopná útok vykonať (pod mojím vedením postúpila hlboko do nemeckého územia.....). Omnoho väčšie problémy som mal so zopakovaním nemeckého Blitzkriegu vo Francúzsku 1940.....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229311Verze : 0
MOD
To je prostě složité. Schopnost vést válku je syntéza celé řady předpokladů. Materiálních, politických, morálně volních. Materálně by na to alespoň pro první fázi boje ČSLA nepochybně měla. Politicky pod tlakem celé koalice asi také. Morálně volně asi ne, ale já znám úroveň teto časti rovnice v osmdesátých a devadesátých letech. Možná, že v době těchto plánů byla situce jiná.


Co by se dělo v druhé fázi, netuším.


Problém je vtom že se mají hodnotit plány z roku 1964. Některá vojenská tělesa co zde cituješ, v době aktivní služby mě osobně už neexistovala. Není tedy možno bez pamětníka této doby udělat relevantní závěr.


Jinak pan Havelka mi sdělil, že první část práce o ČSLA brzy vyjde. Třeba to pomůže udělat si obrázek.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229460Verze : 0
V sedmdessátých letech se tohle běžně cvičilo (samozřejmě jen doma Smile ) a osobně považuji za docela možné že průnik kamsi k Rýnu by byl možný (kolik těch nastupujících by tam došlo je jiná), naším cílem byl Strassburk (podíval jsem se tam až o dost později a s jinou cestovkou Smile ) a další útvary měly cíle až kdesi u moře. faktem je že s námi postupovali i rusové, východní němci a další, nejde tedy o to že si ČSLA "vzpomene" a zaútočí. Prostě to byl plán velké útočné operace a pokud jsem měl možnost posoudit celkem reálný. Proti naší masivní převaze stálo pár divizí amíků a jinak jen německý bundeswehr, (britové byli mimo operační prostor a než by se do něj dostali asi by už bylo pozdě navíc jich taky nebylo v německu mnoho) Plán byl reálný pro první dny, pak by zřejmě následovala odveta a dopadli bychom (myslím ČSSR) jako Saddám v Kuvajtu, akorát že by zřejmě byly použity atomové zbraně. Převaha v pozemních silách byla docela velká a uvědomte si situaci počátku sedmdesátých let, USA bylo vázáno (částečně) ve Vietnamu, francouzi byli mimo NATO a VS měla masivní převahu. Takže úvahy zda "by to šlo" jsou mimo. ČSLA bylo kvalitní až dost, já třeba minimálně zažil to o čem se vypráví u piva (tedy bordel a rozkradenou techniku) běžně se cvičilo opuštění kasáren a vyjíždělo všechno (vytahovalo se i to co bylo na dílnách) prostě to nebylo tak jak se leckde vypráví. samozřejmě že lampasáci chlastali (ale bylo jich jen pár a věděli kdy si to mohou dovolit - vyletět nechtěl žádný) podobné to bylo i se záklaďáky.
Mimochodem dost bych se divil kdyby druhá strana neměla podobný plán na naše zastavení (pokud vím jeden čas se počítalo s atomovými minami na území německa) Prostě v té době to tak bylo a vyprávění o "morálně volních" parametrech je blbost, v naší armádě kde bylo docela dost lampasáků by si sotva někdo troufl "nejít" za to je v bojové situaci jasný trest (rusům to fungovalo celou válku) takže motivace byla, nehledě na to že odpor ke zřízení jak ho dnes mnozí prezentují v reálu nebyl nijak velký (běžný člověk si koupil v postatě vše a celkem moc nereptal) a určitě nebyl takový aby se vojáci bouřili. Byl jsem v popisované době příslušníkem 20msd a myslím že kdyby nám to pískli, tak jsme zjistili že jdeme do německa až když bychom byli pod palbou (a to už bysme sotva mohli něco dělat).
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229473Verze : 0
Díky bitaxe za odpověď. Ty výše zmíněné úkoly pro čs. front samozřejmě platily v součinnosti s ostatními fronty varšavské smlouvy. Osobně by mě více zajímal operační plán z osmdesátých let, i když předpokládám, že jedinou výraznější změnou bylo posílení sestavy o sovětska vojska na našem území.


Samozřejmě uvítám i další komentáře viděné optikou 70. a 80.let.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229483Verze : 0
sovětská vojska tam zřejmě byly už v první půlce let sedmdesátých (my aspoň někdy cvičili útok s nimi) a mnohá spojenecká cvičení byla myslím právě o tom. Určitě se počítalo se skupinou umístěnou v NDR(asi od počátku) a později i s tou u nás. Ostatně ty plány jsou jen rozpracováním vyššího plánu pro celou VS (u nás se samozřejmě píše jen o naší části plánu). Vím že naši lampasáci s rusy cvičili na štábních cvičeních (taková atrakce jen pro ně, pár aut a nás jako spojaře - jednotky seděly v kasinu) krom jiných i tohle. Scénář byl v podstatě stejný, napadli nás, my bojujeme asi dva dny pak přijde posila(mobilizace a rusové +VS) načež je ženeme až k moři. Dělal se simulovaný provoz na vysílačkách (asi kvůli ověření že to bude fungovat) a lampasáci řešili zadané úkoly - nepřítel se choval někdy i dost neočekávaně Smile ).
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229487Verze : 0
a nepamatujes si kolik prostoru dali obrane?...tim myslim jestli cvicili i neco na zpusob boje na nasem uzemi, nebo pocitali se zachycenim nepritele na hranicich a potom s posilama okamzite protiutok a urraa k rynu?


v te knize totiz autor pise, ze na zasah sovetskych poradcu byly veskere plany tykajici se obrany CSSR ulozeny do trezoru a pocitalo se jenom s plany utocnymi.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229495Verze : 0
Nečekej ode mne podrobnosti, jako voják jsem byl občas na téhle atrakci protože bylo nutné technicky ji zabezpečit. A tehdy mne to zas až tak moc nezajímalo. Ale průběh byl standardní, nepřítel zaútočil (my to samozřejmě být nemohli) na naše pohraničí a naše divize podporuje 13. brigádu PS, o kolik jsme couvli to vážně nevím (válčilo se na mapách a to bylo dost mimo mne) po asi jednom až dvou dnech jsme se ale vzchopili (přišly posily z mobilizace a sověti) a pak jsme je zbytek času hnali až k moři. Uvědom si že já měl snahu být od toho co nejdál a dostal jsem se tam když něco nešlo, takže mi samozřejmě utkvěly v hlavě jen jednotlivosti (třeba ti péesáci, protože mi neměli brigády a oni ano), no a samozřejmě cíle útoku kdy Štrasburk je ve francii a ne v německu (a frantíci nebyli v NATO) Možná něco víc věděli kluci co dělali přímo spojení (i když si nejsem moc jist, bylo to v různých krycích názvech a já se k tomu dostal víceméně náhodou protože jsem musel často do štábáku velitele (a ten si neschoval mapy Smile ) Nevím jak moc tyhle hry utajovali, ale dělali se celkem pravidelně asi 1 - 2x ročně vždy tak na týden (takže na cestu k Rýnu to bylo asi 5 dní Smile ) což celkem odpovídá.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229497Verze : 0
Čo sa týka obrany tak podľa vtedajšej doktríny bol hlavným druhom bojovej činnosti útok, ktorý mal rozhodujúci význam pre dosiahnutie víťazstva nad nepriateľom. Cieľom obrany je zničiť útočiaceho nepriateľa, alebo mu spôsobiť také straty, ktoré ho donútia útok zastaviť. Takže všetky akcie sa začínali zaujatím obranného postavenia v prihraničnom pásme, nasledovalo odrazenie jednej, alebo niekoľkých útočných vĺn a vyrazenie do protiútoku.... A končilo to omočením preživších v nukleárnym spadom zamorenom prielive La Manch.... napríklad.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229505Verze : 0
MOD
V jedné věci se s Bitaxem neshodnu, morálně volní faktor byl v té době považován za stejně důležitý jako ostaní. Já jsem ročník 65 a nemám tušení jak tehdy mysleli vojáci a jak civilisté. Takže možná blbost ale nevím jak velká.


Já se osobně s podobným námětem setkal pprvé v roce 1983. Klasika:


1KOLO:8.horská divise jako součást 2.AS Bundewhru napadla pohraniční oblast se soustředěním na jednotlivé posádky PS. Vytvořenými koridory předsunuté odřady v síle smíšených mechanizovaných praporů pronikly až 60 kilometrů do hloubky našeho území. Naše prvosledové jednotky silami praporů vedly boj na zdrženou a udatně odráželi přesilu, probíhala mobilizace.


2KOLO: 3.LOP ze sestavy právě rozvinovaného 3.AS USArmy prorazil naši obranu a zajistil plné rozvinutí hlavních sil obou citovaných AS v pohraničních oblastech a vlnový postup do vnitozemí. Mobilizace dokončena v první etapě, na určenou čáru byly přemisťovány jednotlivé divize. Sověti zatím čekali.


3KOLO: naše divize zastavily postup protivníka a lokálně ho začaly vytláčet zpět k hranici. Na naše území v prostoru Uherské Hradiště, Uherský Brod a Uherský Ostroh dopadly tři jaderné hlavice systému MIRV střely MX odpálené z USA.


4KOLO: V odvetu za zničeni celé jižní Moravy palebná jednotka od těžké raketové brigády provedla jaderné ničení tří stanovených cílů na území NSR. Naše pozemní síly silami prvních sledů zahájily vytlačování protivníka z našeho území.


5KOLO: na frontu dorazily druhé sledy a naše jednotky poprvé překročily státní hranici.


6 a poslední KOLO: naše první sledy obsadily ve svém úseku území nepřítele - tedy NSR do hloubky 120 kilometrů a zastavily se. Byla zahájena mírová jednání. Sovětské jednotky se neúčastnily. Doba trvání 6 dnů.


Tento model jsem zažil ve více variantách vícekrát. Osobně jsem nezažil euforická tažení na mapách k Severnímu moři a podobně. V této době už vládla umírněnost a pragmatismus. V osmdesátých a hlavně v devadesátých letech si pravděpodobně vojenské špičky uvědomovaly technickou nedostatečnost armády a byly ve svém rozmachu opatrnější.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#229602Verze : 0
Dobrý den pánové,odkazuji na Mladou frontu Dnes, ze dne 20.9.2007, strana A 16. Zaprvé je zde rozhovor z veletelem Západního vojenského okruhu, tede ve válce velitelem československého sboru gen. Mojmírem Zachariášem z let 1986 - 1990. Ten zcela jasně hovoří o nerealnost takového útoku. Vše bylo naplánováno z Moskvy, bez ohledu na realitu. Naše armáda by podle něj nejsíše k Rýnu došla, nicméně zcela zdecimována.


Pokud se týká československé armády z let šedesátých, tak zde gen. Miroslav Šmoldavs říká, že zejména na začátku 60. let by naši vojáci, zejména díky tankové převaze mohli byt na Rýnu za týden, nicméně by asi rozpoutali atomovou válku.


Zajímavý je v této situaci názor náměstka ministra obrany Josefa Vasáhla, který na poradě v roce 1970 argumentoval svému ministru, Bohumíru Lomskému že na tohle to si nemůžem troufnout. Jinak je to hezké čtení.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231558Verze : 0
Doporučuji ještě jednu knihu:
Luňák Petr: Plánování nemyslitelného, Dokořán, Praha, 2007
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231560Verze : 0
Co se týče té tankové přesily, neznáte někdo počty techniky armád VS a NATO ve střední Evropě v 60.letech?


Výše zmíněná kniha uvádí počty VS takto:


Přímořský (polský) front – 11 msd, 4td – 3180 tanků
1. západní front – 13 msd, 10 td – 5340 tanků
2. západní front - 11 msd, 7td – 4080 tanků
ČS front – 9msd, 6td – 3420 tanků


Po roce 1968 se měly počty tanků u ČS frontu zvednout o 1200 tanků v důsledku dislokace sovětských vojsk na našem území.


Předpokládám, že páteř ČS frontu tvořily tanky T-54, T-55 mělo být asi kolem 600ks, jenom netuším jestli do tohoto počtu nejsou započítány i nějaké T-34, které se nejspíš ještě mohly nacházet ve výzbroji méně exponovaných divizí.


Proti nim mělo stát asi 2800 tanků od II.arm sboru SRN, VII.arm. sboru USA a 1.armády Francie. Výzbroj američanů tvořily pravděpodobně tanky M60, u Bundeswehru pak M48 a v menším množství i Leopard 1.
Síly ostatních jednotek NATO sem nikde nevyčetl.
Přesila 600 tanků vypadá sice působivě, ale myslím že vyhledem k sovětské "urrá" taktice by se rychle smrskla.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231613Verze : 0
Myslím že počítáš špatně, přesila není 600 tamků, uvedené tamky NATO (ještě připočti brity (rýnská armáda) by stály proti Všem výše uvedeným tankům VS, těch je podle výše uvedených počtů 16020 (nebo 17220) což i při tom čemu říkáš "hurá taktika" což je hloupý pohled na rusy, neodpovídající realitě, zcela dostatečné k tomu aby západní evropa měla oprávněnou obavu. Ostatně nejde jen o síly těchto "frontů" ale i o druhý sled tvořený ruskými divizemi které by po několika dnech zřejmě zasáhly. Tlachy o "hurá taktice" jsou poplatné pohledu na rusy kdy na počátku WWII nebyli schopni zastavit němce jinak než množstvím, na konci WWII už tro bylo poněkud jinak a přes to že si lidského života necenili tak jako třeba američané, jejich ztráty jsou s protivníkem celkem srovnatelné (ztráty na počátku války jsou bohužel nadsazeny samými rusy z politických důvodů). Taktika třeba ČSLA nebyla zcela určitě typu ušlapeme je masou.
Mimochodem nikdo nezmínil důvod proč vlastně rusové budovali tak mnoho tanků Smile (i když je dnes už znám)
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231651Verze : 0
omlouvam se, spatne sem se vyjadril....presila 600 tanku se tyka pouze ČS frontu.....v te zminovane knize nejsou uvadeny pocty tanku severni skupiny armad NATO.


co se týče hura taktiky, tak to sem se asi nechal unest... Embarassed
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231664Verze : 0
No ona se tak obvykle s despektem nazývá, to ale není moc pravda, samozřejmě ruská taktika tolik nebrala v potaz lidský život ale na druhou stranu ani ruské zdroje nebyly zas tak velké (zvlášť v době kdy nekamarádili s čínou a museli chránit i tamní hranici (i v Mongolsku) Takže celkem logicky by to ani nešlo. Asi by nás klidně zahnali třeba do zamořeného území, s tím že pár dnů ještě budeme bojovat a pak zahyneme na nemoc z ozáření (ale to zkoušeli i amíci) ale jinak takticky byli dost na výši (koneckonců pro ty co je podceňují je tu útěcha že na jejich školách přednášeli zajatí němci Smile )
Počty "severní skupiny" možná nejsopu uvedeny protože nestojí za počítání, krom amíků, němců francouzů a britů v evropě už moc tanků nebylo, ty počty v desítkách nebo jednotkách stovek z malých států (norsko a podobně) by moc počtů nedalya počet se udává že "našich" bylo asi 4 -5 krát víc než nepřátel, což odpovídá. Mnohem horší než nepřátelské tanky by bylo jejich letectvo, to by asi dělalo mnohem víc problémů. Tanky byly celkem srovnatelné nelze to srovnávat třeba podle bojů na středním východě kde posádky nebyly příliš kvalitní. V počtech nahoře uvedených budou asi i nějaké T-34 (ale ty byly třeba u nás už ve školách a u útvarů se objevovaly jako speciály - třeba vyproš'továky nebo mostní) třeba velitel našeho tankového praporu měl jako druhou mašinu T-34 s větší radiostanicí (prostě tam na ní bylo místo) ale normálně měl T-54M (počátkem 70´let).
Myslím že můžeme být rádi že to nějakého trotla nenapadlo "spustit".
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231665Verze : 0
Na druhe strane Nemci (NATO), aby zadret postup vojsk VS (CS fronta) predtim nez se rozbehne tankovy valec smerem na Bavorsko, zaminovali jadernymi naboje uzemi Bavorskeho lesu. Po pouziti mel byt utvoreny nekolikakilometrovy protitankovy rov. K tomu uz recene letectvo NATO a zvlast vyvijene SRN efektivni, protitankove vrtulniky (BO 105 PAH), ptrs, spravna sebeobrana apod.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231813Verze : 0
Na druhe strane Nemci (NATO), aby zadret postup vojsk VS (CS fronta) predtim nez se rozbehne tankovy valec smerem na Bavorsko, zaminovali jadernymi naboje uzemi Bavorskeho lesu. Po pouziti mel byt utvoreny nekolikakilometrovy protitankovy rov. K tomu uz recene letectvo NATO a zvlast vyvijene SRN efektivni, protitankove vrtulniky (BO 105 PAH), ptrs, spravna sebeobrana apod.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231820Verze : 0
Hezký den, napadá mě ještě jeden argument. My zde stále porovnaváme pouze počty tanků, ale armáda která se brání tankovému útoku, používá i, nebo možná hlavně protitankové dělostřelectvo. Možná by bylo zajímavé zjistit kolik takových prostředků mělo NATO v Německu k dispozici.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231917Verze : 0
Ono samozřejmě nestačí srovnat jen počty, je třeba především srovnat "plány" NATO mělo samozřejmě podobný plán jako my, jen byl zřejmě orientován na obranu a první co je potřeba je srovnat tyto dva plány, z toho pak vyplývá i srovnání počtů a druhů výzbroje, ale nedělejme si iluze k tomu "kdo by vyhrál" se tak nedostaneme, dostaneme se k tomu kdo by měl procentně větší šanci, ale v reálu to může výrazně změnit počasí, nebo třeba chyba někoho kdo velí. V každém případě to bucde v rámci "what if".
NATO se snažilo vybudovat obranu proti tankům jak na pěchotních prostředcích tak na letectvu, je otázkou jak moc by se dalo zastavit ten počet který měla na své straně VS, lze ale odhadnout že si naše strana převahou nebyla moc jistá, navíc je zde zásadní problém, co udělá protivník ve chvíli kdy je dotlačen opravdu do úzkých, pokud vím bylo vážně zvažováno že se v podobném případě použijí jaderné zbraně a přes území bude vytvořen pruh natolik zamořený radioaktivně že oddělí soupeře (pak už by NATO bylo ve výhodě - jeho lettectvo bylo zřetelně lepší). Zřejmě by to vedlo k rozsáhlému konfliktu a dopady by byly jednoznačně celosvětové.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231923Verze : 0
určitě, to co Bitaxe popisuješ je určitě pravda. Navíc plány se na obou stranách za těch několik desítek let měnily, i s tím musíme karkulovat, jiná situace byla v r. 1960 a dosti jiná třeba v r. 1988......, to tu zatím taky nějak nezaznělo....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#231937Verze : 0
..já byl teda na vojně těsně před nástupem pěrestrojky ..a v taktických plánech nás učili toto schéma: po útoku amerických jednotek podporovaných jednotkami bundeswehru a po porušení neutrality rakouska přes které američané povedou letecké útoky na moravu a slovensko obsadí tyto vojska české pohraničí až do hloubky plzně a budějovic a po té americké výsadkové divize vysazené do prostotu moravy naruší zásobovací trasy západního okruku, 2. čára obrany vznikne na moravě a slovensku, po nástupu posil z ostaních zemí VS dojde k masivnímu protiútoku a vyproštění obklíčených jednotek západního okruhu a k dalšímu postupu na území SRN....čára rýnu platila ještě za nás..s tím že se počítalo, že se francie nezapojí do akcí proti VS...


..český terén měl být považován američany za tak obtížný, že se zde nepočítalo s většími bojovými akcemi, ale spíše s obklíčením a vyhladověním západního okruhu .. kupodivu stejný plán jako za první republiky kdy se počítalo, že němci obsadí celé čechy a linie obrany vznikne na českomoravské vysočině..


prakticky to znamenalo že ČSSR byla nárazník určený ke zničení...tomu by pak odpovídalo veškeré přestěhování průmyslu na slovensko v průběhu 70 a 80 let ...


..teda po tom bordelu co jsem na vojně viděl....tak si spíš myslím že čárou obrany byl spíše ural nebo čukotka a ne českomoravská vysočina či karpaty Smile...byl jsem na východním okruhu a hmotný stav armády včetně morálně politického stavu velitelského sboru byl žalostný...v nádržích byla místo benzínu voda a to jen kvůli inventůrám..jinak byly prázdné a v NZ jen 10 let prošlé konzervy .. o zdravotnickém materiálu nemuvě .. a vozový park...jen hromada nepojízdného šrotu...např na asi 10 nákladních aut byla jen jedna provozuschopná autobaterie, kterou si řidiči při jízdách půjčovali, a to jsme byli elitní jednotka, která měla odvráti útok na bratislavu vedený americkými výsadkovými jednotkami přes neutrální rakousko...
..a co jsem byl na cvičení tak stav sovětské armády nebyl lepší spíše naopak....jediná technicky bojeschopná jednotka byli bulhaři a maďaři ale jejich úroveń výcvičenosti byla zase nulová...
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232109Verze : 0

Citace - KY-HUNTER :

....teda po tom bordelu co jsem na vojně viděl....tak si spíš myslím že čárou obrany byl spíše ural nebo čukotka a ne českomoravská vysočina či karpaty Smile...byl jsem na východním okruhu a hmotný stav armády včetně morálně politického stavu velitelského sboru byl žalostný...v nádržích byla místo benzínu voda a to jen kvůli inventůrám..jinak byly prázdné a v NZ jen 10 let prošlé konzervy .. o zdravotnickém materiálu nemuvě .. a vozový park...jen hromada nepojízdného šrotu...např na asi 10 nákladních aut byla jen jedna provozuschopná autobaterie, kterou si řidiči při jízdách půjčovali, a to jsme byli elitní jednotka, která měla odvráti útok na bratislavu vedený americkými výsadkovými jednotkami přes neutrální rakousko...
..a co jsem byl na cvičení tak stav sovětské armády nebyl lepší spíše naopak....jediná technicky bojeschopná jednotka byli bulhaři a maďaři ale jejich úroveń výcvičenosti byla zase nulová...

Jestli to nebude právě tím VVO. Můj otec přes 10 let sloužil v ZVO (konkrétně 79. msp v Benešově a potom 9. td v Táboře na funkcích technika praporu a důstojníka pro provoz a údržbu) a to, co popisuješ, tam bylo naprosto nemyslitelné.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232114Verze : 0
MOD
že se znovu vměšuji do debaty, sloužil jsem na vojně v l. 1989 - 1991, tedy přes revoluci a to co popisije Hunter znám taky, to jsem sloužil v čechách, u PVOS....., taky nic nefungovalo....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232116Verze : 0
Je možné, že koncem 80. let už to bylo jiné (a počátkem 90. let byl opravdu bordel - sám jsem sloužil 1991-92), ale v těch letech, kdy otec sloužil u prvoliniového útvaru (1975 až 1986) až takový popisovaný bordel opravdu možný nebyl. Neříkám, že se neděly věci, nad kterými zůstával rozum stát, ale tak strašné to zas nebylo.
A navíc to nebyla jenom ČSLA nebo armády VS. Na téma vojenské služby jsem párkrát mluvil s několika dřívějšími belgickými kolegy a belgická armáda 80. let se svými absurdnostmi od ČSLA prakticky nelišila.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232127Verze : 0
MOD
No já byl na PŠ na východě (v Popradu) a tam byla vojna přes to že šlo o PŠ o dost "volnější i v těch 70´letech, útvary na ZVO by to tak prostě neměli (i důstojníci byli horší kvality (sloužili tam i češi takže asi to bylo "odkladiště" Smile
Na západě v 70´letech si nedovedu představit že by bylo v nádrži něco jiného než palivo (ne že by se nekradlo, ale psalo se to na centrály, výjezdy a podobně) si nedovedu představit, při poplachu vyjíždělo všechno (i opravovaná technika - na tyči). bordel byl v mnohém ale o bojeschopnosti bych si netrofl pochybovat. Mimochodem bulhaři byli z VS asi nejslabší článek, prostě neměli dost peněz a jejich armáda byla nejhůř vyzbrojena v těžších zbraních. Ani maďaři na tom nebyli tak dobře, v jejich motostřeleckém pluku byl na transportérech jen jeden prapor, druhý byl obvykle na náklaďácích (kamarád tam působil jako technik pluku a pak učil na akademii) navíc používali vlastní transportér odvozený od FuG a když jsem to prolézal nebyl jsem moc nadšen, nevím jak se tam ty chlapi měli vejít. Pokud jsem cvičil s rusy tak u řady jednotek byli i řidiči tanků profesionálové (obvykle nějaký roťák) a jezdili skvěle (že by nevyjeli bylo asi nemožné). Možná se to koncem 80´změnilo, ale v době kdy se tyhle plány chystaly to bylo celkem reálné.
Ty čáry na kterých se počítalo s obranou ani jinde být nemohou, jde o čáry dané přírodními podmínkami. takže samozřejmě že jsou na stejných místech, továrny se stěěhovaly už za 1. republiky, důvodů bylo víc, nejen lepší obrana, ale i třeba zaměstnanost, vyrovnání podmínek na území obou částí státu ....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232175Verze : 0

Citace - welda :

že se znovu vměšuji do debaty, sloužil jsem na vojně v l. 1989 - 1991, tedy přes revoluci a to co popisije Hunter znám taky, to jsem sloužil v čechách, u PVOS....., taky nic nefungovalo....Možná právě proto, že jsi sloužil v těchto letech jsi zažil co jsi zažil.


V roce 1989 jsem byl velitelem 31.rlrtz v Bechyni a byl to frontový útvar který zajišťoval činost 31.smíšené letky velení a průzkumu. Ta pomocí přeprav - 8 kusů MI 8 T, 1 kus L 410 a 2 kusy AN 24U, REB na to měla 3 kusy MI 8 PPA a vzdušných míst velení-vrtulník Mi-9 IVOLGA zajišťoval přímo provoz veltelského stanoviště ZVO.


O nějakém bordelu nemůže být řeč. Když jsem dorazil ve dvě v noci do kasáren a vyhlásil bojový poplach a ve 20 minutě nevyjížděla předsunutá skupina z parku k nakládce munice a ostaního materálu tak jsem poplach rušil jako nevyhovující. A po celou tuto dobu včetně výjezdu hlavního sledu ve 40 minutě to celé řídili vojáci základní služby a absolventi VKVŠ.


Stav prvosledových divizí asi nebyl špatný. Znal jsem slušně situaci u 1.TDa o jejích schopnostech jsem měl a budu mít vysoké mínění. I 9. TD v Táboře byla ve slušném stavu. Sušická motostřelecká byla dokonce ve vynikajícím stavu. Ale čím dál od hranic, tím hůře. V parcích techniky ve Vyškově na Moravě stály stovky tanků T-34-bylo s nima počítáno pro mobilizaci v třetí etapě.


Já samozřejmě vím a bylo to i u mě, že armáda měla chronické potíže. Zastaralá technika kde se člověk podíval. Málo PHM, nesmyslné šetření na munici a podobně.


Na druhou stranu ten odsuzovaný stát dokázal udržet v provozu při solidní vycvičennosti dva vrtulníkové pluky, dvě letecké divize a tři prvosledové divize pozemního vojska.


Po převratu v listopadu 89 došlo ke změnám, které se dneska nedají ještě hodnotit. Já velel malému útvaru. Dohromady to bylo na mírových počtech: 18 důstojníků a praporčíků, 121 vojáků a poddůstojníků a 12 absolventů VKVŠ.


Hned 21 listopadu jsem měl na útvaru 12 revolucionářů - tedy absolventů VKVŠ. To bylo veselé. Jako první mi předložili petici kde požadovali propuštěníé politických vězňů - jako bych mohl někoho propustit. Jako druhou akci požadovali propuštění sého spolubojovníka z posádkové věznice-dal jsem mu sedmičku za svévolné opuštění útvaru na 11 dní. Místo abych ho předhodil prokurátorovi jsem řešil pomalu to, že jsem despotický diktátor. Pak vyhlásili hladovku za zkrácení základní vojenské služby. A tak to šlo vlna za vlnou. Vojáci z povolání byly paušálně označeni za kolaboranty proti vlastnímu lidu. Nové politické špičky vedené Havlem měli z armády strach. Takže ji ve své podstatě razantně pomocí redislokací, nekonečných reorganizací a neustálého prověřování de facto zlikvidovalo.


Dám malý příklad. Druhý oddíl PVO dislokovaná v roce 1996 v Prostějově na tehdy již zrušeném letišti měl za sebou za 4 předcházející roky tři redislokace-tedy stěhování z posádky do posádky a 6 reorganizací to znamená zásadní změny výzbroje , vybavení a počtů lidí. Nakonec měl 12 kusů JEŠTĚREK a 24 souprav odpalovacích zařízení ručních PL střel. Ty byly v NZ a nikdy se s nimi necvičilo.
Toto divné zvěno mělo zajisti PVO celé Moravy. V jakém pak asi stavu ten úvar mohl být? Každé stěhování znamenalo ztrátu klíčových důstojníků. Každá reorganizace oslabení palebné síly. A tím procházela od roku 1989 celá armáda.


V letech kdy jsi sloužil jsi zažil asi pro armádu nejhorší dobu. V dubu 1990 odešlo z armady na základě nepodepsání nové přísahy více než 30% vojáků z povolání. A ne všechno to byl odpad. Byla to spousta kvalitních lidí a zkušených profesionálů. Z mého ročníku na vysoké škole, obor PHM bylo vyřazeno 28 lidí, V roce 1997 už v aktivní službě sloužil jen jeden. A ten je nyní v Bruselu. Ostatní mimo dva co se zabili při nehodách a jeden co zmizel někde v Kanadě mají různá místa u společností jako Benzina, Slovnaft a podobně. Mají skvěle placené fleky. Samozřejmě, že takto zkušení a vzdělaní lidé v době jejich odchodu museli armádě chybět.


Nemám zkušenost s pozemními vojsky mimo krátkou štaci u 9.TD. Ale myslím si, že v Tebou popisované době na tom armáda asi byla naprosto nejhůře za posledních 25 let. V té době byla v konečném důsledku nebojeschopná a hlavně její společenská degradace byla taková že zmizel jakýkoliv pocit potřeby odpusť trochu patosu : k obraně vlasti. A to trvá doposud. Dnes je ale situace dík plné profesionalizaci armády natolik jiná že tento pocit ani není společensky vyžadován - platíme si přece lidi, ať se postarají.


To co jsem sem napsal je pohled vojáka z povolání. I když jsem měl někdy i velká množství podřízených vojáků základní služky a měl jsem s nimi korektní vztahy, je jisté že jejich pohled bude jiný. Já tam byl protože jsem chtěl. Oni proto že museli.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232438Verze : 0
No, nechci pomlouvat vojáky s povolání, i my jsmeměli narotě dva tři kvalitní. Sloužil jsem v čechách u PVOS - radiolokátory, prapor Slaný jako starší operátor PRV 9 a 11, posléze jako velitel čety a operační poddůstojník. Pokud se týka kvality ostatních důstojníku, tak jednomu museli spravovat radiolokátor absíci, páč tomu nerozuměl a na bojováku choval radši ovce, dalšího doma bila žena, tak chlastal. Největší opruz byl politruk roty, což byl paradoksně absík. Když byl poplach s výjezdem - jaro 1989, tak několik aut nevyjelo pro špatný technický stav. Když měli amici cvičení a zapli rušení tak dálkoměr P - 38 neviděl nic a my tahali letadla pomocí obstarožního výškoměru PRV - 9. Jako staršího operátora mě naučili ladit radiolokátor pomocí přesných kopanců a úderů. Faktem je, že tohle velitelé nevěděli, ti chodili až posléze. Myslím si, že pohled důstojníka se musel výrazně lišit od pohledu záklaďáka, protože většinu průserů a marasmu jsme samozřejmně před lampasáky tajili. Nechci Ti brát iluze, mpžná jsi doopravdy velel jednotce, kde to fungovalo jinak. Ale má zkušenost je jiná. Po listopadu 1989 jsme pouze věci nazvali pravým jménem a na nic si nehráli. A pokud se týká tvé zmíněné ustavičné redislokace, tak výš sám dobře, že naše lidová armáda byla připravená k útoku, tudíž z velké části dislokovaná na západě. Když se NATO stalo našim partnerem, bylo logické, že se jednotky hnuli. A že začátkem 90. let vedli armádu amatéři, byla bohužel nejspíše nutnost, absolventům sovětských škol bych určitě reformu armády nesvěřil.


Na závěr s tebou musím souhlasi, že dnešní profesionální armáde je jiné kafe a na ní jsem celkém hrdý, ale na to, co jsem potkal na jaře 1989 určitě ne. A to chtěli dobýt západní Evropu.... Sad
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232708Verze : 0
to welda nechci brát iluze zase tobě, já ale sloužil jako záklaďák a viděl jsem to u normálního pluku ze stejné strany jako ty (a taky to vydím jinak než ty Smile )
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232715Verze : 0

Citace - welda :

absolventům sovětských škol bych určitě reformu armády nesvěřil.

A myslíš, že dnes ve vedení armády nejsou?
A myslíš, že absoloventi sovětských/ruských jsou horší, než absoloventi West Pointu nebo Sandhurst? Nejsou! O tom svědčí i to, že absoloventi ruských škol jsou například i na vysokých pozicí pozicích izraelské armády.


Citace - welda :

Na závěr s tebou musím souhlasi, že dnešní profesionální armáde je jiné kafe a na ní jsem celkém hrdý, ale na to, co jsem potkal na jaře 1989 určitě ne.(

Já přicházím s naší profesionální armádou do kontaktu prakticky každý den a nechci ti (jako další v pořadí) o současné AČR brát iluze. Ale současná AČR je jako bojový celek prakticky k ničemu. Máme několik málo elitních jednotek, které AČR reprezentují v misích a spojeneckých cvičeních, ale ten zbytek? Všude vidím samou nekoncepčnost, neznalost vlastní techniky a bazírování na nesmyslech při současném přehlížení zásadních věcí (například šetření stokorun a současné nesmyslné vyhazování desítek miliard).
A co se týká vojenských absurdit, lepší než v roce 1991-92, kdy jsem sloužil, to není. Spíš naopak!
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232749Verze : 0
MOD
No prostě máme jiné zkušenosti Bitaxi, já popsal ty svoje z konce lidové armády, a to jsem se zde nerozepsal o úrovni poddůstojnické školy kterou jsem prošel ve Zvoleně...., faktem je, že my se zde málokdy shodnem ConfusedPokus se týká námitek Tanga, tak jsem neměl ani tak na mysli odbornou úroveň vojenskou, jako spíše politickou. Nečiním si iluze, že by na Sovětskou školu neposlali prověřeného soudruha a s těmi bych reformu armády fakt nerad dělal. Pokud se týká profesionální armády současnosti, tak i já mám namyli těch několi elitních útvarů a nikoli celek, Bohužel........
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232759Verze : 0
No já znám i pár těch co sloužili a prošli i těmi ruskými školami, i tady si děláš trochu iluze. To nebylo o "soudruhovi" ale o tom že na vyšší hodnost a tím i post jsi nemohl jít z naší školy, pokud jsi se dostal na nějakou úroveň (třeba ta technika pluku byl jsi na úrovni kde ti nic jiného nezbylo. Musel sis vybrat jestli půjdeš do ruské školy nebo zůstaneš sedět na funkci(a to třeba i docela brzo ve věku kdy ti do důchodu chybí třeba 20let) ) takže to nebylo o "prověření" samozřejmě že to byli komanči, ale o jejich přesvědčení svědčí délka jakou v té straně vydrželi po plyšáku.
A ano neshodneme se, já zsžil armádu v době let 70´a obávám se že když ji vidím dnes NENÍ to lepší, když jsem před pár lety viděl jak naši "profíci" šlapou a odpadají na normálním pochoďáku nepřišlo mi že by byli nějak moc dobří, podobně když třeba podobně šli spolu se záložáky (byl mezi nimi -těmi zálohami - kamarád se kterým chodím do hospůdky takže o tom vím z první ruky) a ani tam neukázali nic moc. A kde bereš tu víru že jsou na politicky lepší úrovni ? Pokud vím tak tohle nikdo nezkoumá (pak se ukáže že "politruk" od elitní hradní stráže - tedy ten profík i na tohle - vyvádí jak někde v bordeláku) a to že dnes může někdo jít ke kaplanovi není o politice, to je o náboženské snášenlivosti. Jinak jsem nepozoroval že by byli tihle profíci vedeni k nějaké politické úrovni. Obecně to může být spíš naopak, dost průšvihů bylo spíš takových že je měli lidi co jim spíš přišiješ politicky extrémní názor. To že není třeba komoušský je hezké, ale že je na druhé straně spektra není taky žádná výhra.
Já se s "profesionály" občas potkával služebně a nesdílím tvé přesvědčení, je tam samozřejmě spousta dobrých chlapů, ale celek je mizerně veden, je nekoncepční a jedné co je že se místo koncepce obrany vedení soustřeďuje na předvádění. Ono je hezké že jsme v několika misích najednou (na pidiarmádu jsou 3 mise docela dost) ale to naši obranu nijak neřeší a bláboly nějakého blba v TV o tom jak "sbírají zkušenosti" jsou o hov.. kupodivu se ho nikdo nezeptá jak se s těmi zkušenostmi pracuje, odpověď by asi byla docela komické číslo. A co ti policejní činnost v Kosově dá za zkušenost pro obranu území? To že tím jdou do háje prachy co nám pak chybí ani nemluvě.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232776Verze : 0

Citace - welda :

Pokus se týká námitek Tanga, tak jsem neměl ani tak na mysli odbornou úroveň vojenskou, jako spíše politickou. Nečiním si iluze, že by na Sovětskou školu neposlali prověřeného soudruha a s těmi bych reformu armády fakt nerad dělal.

Víš, na rozdíl od dost rozšířeného názoru běžní důstojníci ČSLA nebyli zažraní komunisté (s výjimkou politruků). A pojem "politická spolehlivost" nebylo jiné pojmenování pro "pevnost marx-leninského přesvědčení". Obvykle stačilo nemít žádný politický "škraloup" (ať svůj nebo některého blízkého příbuzného), křiklavě se neodlišovat od "obrazu důstojníka lidové armády" a plnit si svoje služební povinnosti. Naprosté většině důstojníků byla komunistická ideologie naprosto ukradená, akorát to nemohli říct nahlas a ti, kteří byli ve straně, tam většinou byli jenom proto, aby měli klid nebo aby mohli postoupit na vyšší funkce.


A reforma? Tam bylo úplně jedno jakou školu kdo měl, protože to byla reforma-nereforma prováděná naprosto bez koncepce podle toho, kolik zrovna bylo (nebo spíš nebylo) ve státní pokladně peněz. Za posledních 17 let žádná koncepce nevydržela při životě déle než dva roky, dislokační místa či akviziční plány se měnily (a mění) jak na běžícím pásu a dnešní stav armády tomu odpovídá.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232788Verze : 0
MOD

Citace - bitaxe :

ale o jejich přesvědčení svědčí délka jakou v té straně vydrželi po plyšáku.

Musím tě trochu doplnit - hned po plyšáku bylo všem příslušníkům armády členství v KSČ pozastaveno.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232789Verze : 0
MOD
to tango, ti kdo chtěli zůstat v KSČ (později KSČM) mohli klidně odejít Smile anvíc všimni si bylo POZASTAVENO ne ukončeno Smile většina z nich to vzápětí vyřešila vystoupením (jeden kamarád to glosoval "ušetřím a nemusím na schůzi" jako technikovi mu věřím že tam asi neprožíval boj za ideáliy Smile a že se akorát nudil)
Ale i já vím jak to v armádě bylo a je, Kamarád co byl u leteckého pluku a chtěl přejít na nová éra (z MiG-21) dostal na výběr buď do strany nebo zůstat (a stěhovat se, protože u nás typ končil) celkem logicky si vybral, vstoupil (o nadšení si asi nedělal iluzi ani politruk Smile ) do té doby byť byl pilot ve straně nebyl (není to úplně typické, většina důstojníků samozřejmě v KSČ byla, ale o "přesvědčení" se moc mluvit asi nedalo). Celkem jsem ho chápal, šel k letectvu proto aby lítal ne aby někde čučel na ostatní. Představa "zažraných komunistů" je dost vzdálená realitě, stejně jako v civilu to prostě k určitému místu patřilo a nešlo se tomu vyhnout.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232812Verze : 0
No trochu jsme uhli od tématu, nevadí, i to je zajímavé čtení. Vím že hromada řádových dustojníku byla ve straně spíše z výpočitavosti, nebo řekněme z " nutnosti " . Já hovořil o generalitě. Vím že naše armáda má i historická paraely, tř. v r. 1918 převzala československá armáda např. gen. Votrubu do stavu / ikdyž tehdy myslím ještě generál nebyl / a dotáhl to až na armádního generála a velitelé armády.... No prostě naše armáda nebyla koncem 80. let v dobrém stavu, to je můj názor a co se s ní stalo pak je lepší jen o něco....., ale dík za profesionalizaci.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232853Verze : 0

Citace - bitaxe :

většina důstojníků samozřejmě v KSČ byla

Ale moc velká většina to nebyla. Když končil režim, tak bylo ve straně někde 50 nebo 60% důstojníků a asi 30% praporčíků. To byly oficiální údaje ještě před převratem. Ty čísla už si sice nepamatuju přesně, ale bylo to okolo toho, co jsem napsal.


Citace - welda :

No trochu jsme uhli od tématu, nevadí, i to je zajímavé čtení. Vím že hromada řádových dustojníku byla ve straně spíše z výpočitavosti, nebo řekněme z " nutnosti " . Já hovořil o generalitě. Vím že naše armáda má i historická paraely, tř. v r. 1918 převzala československá armáda např. gen. Votrubu do stavu / ikdyž tehdy myslím ještě generál nebyl / a dotáhl to až na armádního generála a velitelé armády.... No prostě naše armáda nebyla koncem 80. let v dobrém stavu, to je můj názor a co se s ní stalo pak je lepší jen o něco....., ale dík za profesionalizaci.

Ale mezi současnou generalitou snad ani není nikdo, kdo by nesloužil před rokem 1989.


Ale neřekl bych, že dnešní armáda je o něco lepší. Dříve se vojáci šikanovali "jenom" mezi sebou. Dneska už šikanujou i velitele. Holt demokracie... Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232871Verze : 0
MOD
můj pohled je možná co se týče toho zastoupení komančů zkreslen tím že je to pohled spíše do letectva (tam to asi bylo vyšší). Ale obecný pohled "co lampasák to komouš" je opravdu dost vedle, na nižších místech to tak určitě nebylo, je to v podstatě totéž co v civilu, dole komančů minimum a se stoupající příčkou v hierarchii jich přibývalo (docela komické pro "dělnickou" stranu že Smile )
Ona představa že generalita se nějak výrazně změnila je docela komická. V reálu máme dnes možná největší hustotu generálů na počet vojáků. Kdysi jsem si o tom psal s jedním kamarádem který na GŠ dělal tehdy jsem si (je to tak 4 roky zpět) spočetl že na jednoho generála vychází cca 800 vojáků (tedy tak silnější prapor Smile ) počet plukovníků a podobných (a věřte že těch je tam sakra dost) jsem si počítat netroufl. Ono je to tak že naše armáda o necelých 40 000 lidí má GŠ který se příliš nesmrskl (nepřišlo vám nikdy divné že když se ministři chlubili jak "zeštíhlují" armádu o GŠ nikdy nemluvili? A politicky by rozpouštění "úřadu" bylo jistě výnosnější než zrušení roty v Bučovicích). Takže máme jistě dodnes i odbor pro tanková vojska (která nemáme) a kdoví jestli ne i něco pro vozatajstvo a horské dělostřelectvo. Proč asi byla taková snaha udržet (docela nesmyslně) v armádě tanky, když jich máme cca 30 což je tak na dvě roty (tankový prapor u pluku kde jsem sloužil měl 45 mašin, čili asi o polpvinu víc a byl podporou pro ms pluk). Udržovat takový počet strojů je nesmysl - na použití je to málo a náklady na jeden stroj (údržba, obnova a podobně) je pak docela vysoká. Podobně by se určitě dalo upozornit na řadu dalších podobných "profesionálních" a "skvělých" rozhodnutí naší generality (politici sice mají také svůj díl viny ale uvědomte si že je to podobně jako v briském sitcomu, reálně o reálných věcech rozhodují ti "stálí tajemníci" tedy lidé kteří jsou na ministerstvu ve funkcích už dávno a budou i po ministrovi. Ta profi armáda je podobně černá díra na prachy jako třeba ČD nebo zdravotnictví.
Je jasné že se jakékoli koncepci brání, vydila by jim v tom aby dělali to co se jim momentálně hodí, dnes nakoupíme padáky a včera jsme zrušili výsadkáře Smile nebo něco podobného. Stačí se podívat na to jak se rušila letiště, skoro vždy se nejdřív udělala rekonstrukce a teprve pak se začalo rušit, nakonec se letectvo přesunulo do Čáslavi a ejhle ta byla před rekonstrukcí takže se začala dělat dráha (mašiny byly v ČB na už zrušeném letišti kde byly jen POL4) samozřejmě tam nebyly byty, takže tam řada lidí bydlela na svobodárnách a někteří i v dost dalekých místech (o pohotovostech si nechte zdát) takže spousta těch lepších odešla (proč se trápit když v civilu flek seženou a v místě bydliště). Pokud takhle vypadá profesionálnost v armádě, byl bych pro ji zrušit a přejít na něco amatérského.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232887Verze : 0

Citace - bitaxe :

tankový prapor u pluku kde jsem sloužil měl 45 mašin, čili asi o polpvinu víc a byl podporou pro ms pluk

Ono záleželo jestli se jednalo o tankový prapor tankového pluku nebo ms pluku. Prapor tankového pluku měl 32 tanků (tři roty po deseti + tanky velitele praporu a jeho zástupce). Prapor ms pluku měl tanků tak jak říkáš.
Ale shodneme se na tom, že v dnešní podobě nám je tankové vojsko opravdu k ničemu. Táta v této souvislosti vždycky vzpomíná, že 9. td měla přes 300 tanků...


Citace - bitaxe :

Je jasné že se jakékoli koncepci brání, vydila by jim v tom aby dělali to co se jim momentálně hodí, dnes nakoupíme padáky a včera jsme zrušili výsadkáře Smile nebo něco podobného. Stačí se podívat na to jak se rušila letiště, skoro vždy se nejdřív udělala rekonstrukce a teprve pak se začalo rušit, nakonec se letectvo přesunulo do Čáslavi a ejhle ta byla před rekonstrukcí takže se začala dělat dráha (mašiny byly v ČB na už zrušeném letišti kde byly jen POL4) samozřejmě tam nebyly byty, takže tam řada lidí bydlela na svobodárnách a někteří i v dost dalekých místech (o pohotovostech si nechte zdát) takže spousta těch lepších odešla (proč se trápit když v civilu flek seženou a v místě bydliště). Pokud takhle vypadá profesionálnost v armádě, byl bych pro ji zrušit a přejít na něco amatérského.

Bohužel máš 100% pravdu. Stačí vzpomenout velitelství v Táboře.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232892Verze : 0
MOD
to Tango, ono je lepší nevzpomínat Sad jen mne občas překvapí názor na naši dnešní armádu a její profesionalitu. Reálně je to banda lemplů ve vedení a pod tím lidi kteří i kdyby chtěli (což mnohdy chtějí) mohou dělat jen minimum. Že je to časem otráví a "splynou s proudem" je celkem logické. Podobně je to i s výcvikem "nejsou peníze" v reálu je ale vyhazujeme na spoustu blbostí (ty ale jsou vidět a novináři je pochválí) takže na věci potřebné leč mediálně nezajímavé pak samozřejmě chybí. Bohužel do toho aspoň trochu mám možnost nahlédnout a proto mne idealistické představy "výměny generálů" za jiné, lepší "nezatížené minulostí" docela uvádí v úžas. Holt asi PR armády spolu s obecnou "schopností" novinářu soustředit se na věc dokáže zázraky. Jen tak mimochodem kde ti dnešní generálové studovali? Nebyl nykonec lepší někdo kdo vystudoval v SSSR lepší než dálkový "student" buhví čeho povýšený jen pro svou sympatii k nějaké straně? Když jsem viděl jednoho z "nezatížených" tedy Tvrdíka (z toho měli na GŠ obvzlášť srandu) a jeho manažerské "schopnosti" nezbývá mi než si říci že to asi s těmi novými nebude nic moc. Ostatně jeho "úspěchy" jsou viditelné i v civilu.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232914Verze : 0

Citace - bitaxe :

Když jsem viděl jednoho z "nezatížených" tedy Tvrdíka (z toho měli na GŠ obvzlášť srandu) a jeho manažerské "schopnosti" nezbývá mi než si říci že to asi s těmi novými nebude nic moc. Ostatně jeho "úspěchy" jsou viditelné i v civilu.

O něm je lepší nemluvit, asi bych se nevyvaroval neslušných slov. Ale "to", co tam je dneska, není o nic lepší. Víš jak Parkanové přezdívají na genštábu? Krvavá Vlasta!
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232943Verze : 0
MOD
Nechci obhajovat armádu, ale ono je to docela problém, protože počty techniky, nebo nákupy neurčují bohužel vojáci, ale naše slavná politická reprezentace a jí vytvořené "spřátelené" akviziční spolky Sad
A ti jsou schopni "nastřílet" počty od boku zcela bez ohledu na organizačbí struktury.
O nákupech se taky dají vyprávět story...hoši s Čáslavi vědí jak to bylo s výzbrojí pro Gripeny apod.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232947Verze : 0
MOD
Smile no já ji nikdy moc nemusel ale po jejím "pěveckém" výkonu se mi zprotivila dokonale. Bohužel si ta perlička (ty jsou mnohem blbější než slepice) neuvědomuje co činí, nějak mi přijde že dámy ve vrcholné politice jsou ještě horší než pánové (a to už je co říci). Po pravdě ministerstvo je dost hrůza a nejhorší je že není snaha s tím něco dělat, jediné co je, je snaha využít tehle pašalik k nahrabání. Přiznám se že o Tvrdíkovi ani já nedokážu mluvit slušně, z porevolučních ministrů byl asi nejhorší (což vzhledem ke kvalitě ostatních je docela výkon).
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232954Verze : 0
Upřimně řečeno, na ministri obrany má naše armáda smůlu. Tvrdik a Parkanová...., to je fakt tragedie. Ikdyž tak vzpomínám, ti další nebyli o moc lepší, tedy většinou.... Sad Bohužel. Kde že je armáda prvorepubliková....., i se všemi svými neduhy....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#232986Verze : 0
to ICE nesváděl bych to vše na politiky, třeba až hysterickou snahu zachovat tanky (v tomhle počtu je to o ničem) vedl naopak GŠ. podobně asi politici nenavrhovali které konkrétní letiště se bude kdy opravovat a následně rušit.
To že s plnou hubou "obrany" se zrušily nejdříve stíhací letky (obecně PVO) které slouží k obraně a ponechaly se naopak pluky bombardovací (třeba Suky v Náměšti) sloužící sotva k obraně, ukazuje že i zde měl GŠ dost slovo (hádej kdo byl šéfem letectva - stíhač nebo bombardér? ) myslím že tady si politici i vojáci nemají co vyčítat.
Ono je to i o tom jak šetřit, včera i dnes nás krmí jak vojáci použili značkovače a "nemusí tak utrácet za ostrou munici" a tvrdí že tím šetří, zajímavé že nikoho z dementů kteří to píšou nenapadlo kam asi tedy přijde to množství munice co bylo (a do značné míry ještě je) ve skladech - pěchotní výzbroj je stejná - takže ta se za čas bude delaborovat a ničit, fakt úspora. V reálu to použití značkovačů má jiné výhody a je k jinému účelu (to by ale zprávař musel myslet) slouží k nácviku kdy proti sobě stojí reální lidé ne terče (na člověka se přeci jen ostrýma střílí blbě když jde jen o výcvik (i když v případě cvičení GŠ by to řešení bylo Smile )
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233047Verze : 0
Myslím si že od tématu až tak mimo nejsme. Na druhou stranu jsem se účastnil několika spojeneckých cvičení, několika cvičení vojskového letectva a nikdy jsem od nikoho neslyšel a to jsem se účastnil i velkých pitek, že by někdo chtěl v osmdesátých letech pochodovat na Rýn. Bylo by dobré tedy tyto teorie alespoň pro tuto dobu tedy tato léta nebrat v potaz. Myšlení v armádě bylo v té době jinde.


Jinak v celé diskusi od mého posledního vstupu jsem nezachytil jednu zásadní věc. Nemá cenu řešit proč byl voják z povolání v KSČ. A to proto, že jste se nikdo kdo zde diskutují nedostali k dokumentu nazvaném TABULKY POČTŮ. Pokud by jste je někdy viděli, věděli by jste, že v tabulkách počtů bylo přesně stanoveno kolik vojáků z povolání u útvaru musí být v KSČ a na jakých funkcích musí být komunista nebo kandidát členství. Všechny prestižní funkce a to i vysoce odborné byly pod touto kuratelou. Takže můžeme odsuzovat cokoliv ale pokud chtěl důstojník nebo praporčík zúročit své vzdělání, zkušenost a praxi neměl prostě na výběr.
Úleva která přišla zrušením role KSČ byla obrovská.


Dále – já neobhajuji tehdejší armádu. Jsem z ní dost dlouho a také to není nutné. Byla taková jaká byla. Ani tím neobhajuji sebe. Nemám to zapotřebí. Dělal jsem co jsem dělal a jak jsem dělal. Navíc je těžké být po tolika letech aktivní služby objektivní.


Dnešní armáda je zvláštní. Veškerá její hodnota je koncentrována do pár takzvaně elitních útvarů. Jejich elitnost časem prověří skutečný boj a první mrtví. Zatím tím neprošli v této podobě. Ale to přijde.


My se tady snažíme řešit zda bývalá ČSLA v šedesátých letech mohla útočit na Rýn. Přitom dnešní armáda létá na pronajatých letadlech a naše země po 60 letech opaku není schopna sama vyrobit obrňák a bude je kupovat venku. Ministryně obrany zpívá songy, které opěvují lokátor a skupinka profesionálů šikanuje a ponižuje a dokonce za přítomnosti ženy sexuálně napadá svého velitele a ještě se to natáčí. Místo okamžitých padáků a trestů to ministerstvo obhajuje tím, že padnou jakési směšné důtky či co.


Pečlivě jsem si prošel vše co se zde psalo o možnostech ČSLA v šedesátých letech. Nesedí mi počty techniky v poměru k citovaným vojenským tělesům. Bohužel nemám k dispozici žádný z citovaných pramenů abych se mohl odpovědně vyjádřit. Je to bída. Ale pokusím se na to podívat.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233209Verze : 0
Abych se vrátil ke své debatě s Tangem. Když jsem poukazoval na to, že dělat reformu armády s prověřenými kádry by bylo špatné, tak kromě minulosti politické, myšleno zejména u vyžších důstojníku, jsem měl na mysli problém jiný.


Pokud funguješ v nějakém systému deší dobu, tak ikdyž z ledačíms vědomě nesouhlasíš, tak zcela podvědomě si fixuješ sociální normy a ikdyž řada dlůstojníku byla odborně na výši, tak byla tímto systémem ve svém chování a jednání podvědomě ovlivněna. Což se muselo negativně projevit i v té reformně, která proběhla. A ještě více by se to odrazilo, kdyby reformu dělali ti výše zmnínění. Proto jsem rád, že jí nedělali.


Abych to přiblížil a vysvětlil, dám dvě zcela různe paraely:¨


- první - po pádu komuismu v r. 1989 ( jak tady někdo ironicky říka po plyšáku - faktem je, že jsem jim měli tu prdel nakopat nesametově a neplyšově... ) sice většina národa vědomě chtěla zmněnu, demokracii ( pokud věděli o co jde ... Smile ), svobodu, ale 50 let totality ( počítám od konce I. republiky ) udělal, že podvědomě přijali normy chování totalitního režimu a dost lidí své chování nezmněnilo dodnes ( nemám na mysli ani tak politické názory ). Totéž by podle mě fungovalo v armádě.


- Druhá paraela - jak zde předpokládám všichni vědí, francouzská armáda byla s těch , co vyhrála WW I. Tady si francouzská generalita a velitelský sbor zafixoval způsob vedení boje. O dvacet let později byly prakticky titíž generálové a velitelé ( až na čéstní vyjímky ) konfrontování s úplně jiným systémem boje a proto prohráli.


Abych se vrátil ke své původní myšlence v kontextu výše uvedených příspěvků, věřím že náš předrevoluční velitelský sbor uměl vyhlásit BOPO, ikdyž jak tu někdo výše psal ho stejně většinou vedli " normální " záklaďáci, ale naše armáda byly spíše připravena na vylepšenou verzi WWII. a né na teoretickou WWIII. Francouzi měli taky v r. 1940 více a lepších tanků než němci a jak dopadli.


Na úplný závěr bych opravdu všem doporučil rozhovor s gen.Zachariášem, který jsem zde již dříve zmiňoval. Vrchni velitel by asi mohl vědět, čemu velel.


K těmto závěrům mě kromě mého dlouhodobému zájmu o vojenskou historii vedou zejména mé odborné ználosti z mé civilní profese a na těch si prostě opravdu, ale opravdu trvám.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233457Verze : 0
Víš jaký je rozdíl mezi tvým a mým přístupem? Ty říkáš "věřím", kdežto já říkám "vím". Nebudu ti tvojí víru vyvracet, protože vidím, že si jí vyvrátit nenecháš. Ale já vím, že to bylo jinak, než se domníváš... Wink
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233460Verze : 0
MOD
No když myslíš - " Koho chce Bůh potrestat, toho raní slepotou "......... když jsme u té víry. Nemůžeš nic vědět, protože to jsou pouze teorie. Neše lidová armády nikdy naštěstí nebojovala, takže vše, co tu zaznělo jsou pouhé, více či méně podložené spekulace. Docela se lekám vševědoucích, nebo těch, kteří si na ně hrají. Já nejsem vševědoucí. A i ty pouze věříš, ale říkáš tomu pro jistotu vím.....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233463Verze : 0
no ona je víra podložená a nepodložená. U weldy je to obávám se bíže té nepodložené Sad , už to že prapodivné akci koncem listopadu 1989 říká "pád komunismu" (po pádu režimu je obvykle vládnoucí skupina smetena a ne nadále v parlamentu) a tohle podivné předání moci bere jako snahu lidí kteří toužili po demokracii. Osobně tomu moc nevěřím (celkem podloženě) většině lidí šlo o větší volnost, ale o zachování "výdobytků socialismu" jako třeba zaměstnanost (umělá) nulová odpovědnost za vlastní rozhodování a další, logcky se jim dnes nelíbí co kolem sebe vidí (a není to jen to špatné, ale i to že musí sami rozhodovat za sebe)
O tom zda "francouzská armáda" vyhrála WWI se dá asi s úspěchem pochybovat, vyhráli ji spojenci, právě armáda francie byla na konci WWI (už od roku 1917) zmítána vzpourami a bez podpory britů a američanů by zřejmě zvedla ruce. Pokud chceme použít podobnou paralelu asi bychom měli vzít jinou armádu (třeba britskou, americkou či japonskou kupodivu tam ta paralela tak jednoznačná není). Ostatně podle francouzské doktriny byla budována i naše prvorepubliková armáda a o té se obvykle špatně nemluví. V reálu možná francii víc ublížilo střídání vlád a doktrín ve druhé půli 30´let a znárodňování podniků než ti tak opovrhovaní generálové.
Myslím že mnozí "ví" proto že dotyčné období zažili a nebo vidí docela slušně za kulisy dnes (to není o besedách a zprávách v novinách, ale o reálu). Bohužel dělat si iluze vede obvykle ke špatným koncům, nicméně ti weldo přeji aby tvá víra nedoznala trhlin a šmouh způsobených těmi co nevěří Smile
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233465Verze : 0
Weldo, jestli se tě dotklo, co jsem napsal v posledním příspěvku, tak se ti omlouvám. Ale takhle to prostě vidím já.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233466Verze : 0
MOD
to Tango... O.K. je to diskuze a máme na ní jiný názor......
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233500Verze : 0
Bitaxe,
netvrdím, že politici můžou za všechno Smile


Ony ty kotrmelce byly dost často způsobené změnami celkové koncepce a následnou snahou to nějak "splácat" aby armáda nějak přežila, než se to přežene Sad


Novináři jsou specialita...parkrát jsem v novinářském sektoru některým diktoval opravy, protože tank Abraxas s kulometem ráže 127 mm byl nad moje síly (mělo jít do jedné nejmenované TV)...kde potom chceš najít záchvěv rozumu ? Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233512Verze : 0
MOD
to ICE já se obávám že většina (ne-li všechny) kotrmelců byla způsobena naprostým nedostatkem jakékoli koncepce. Ty snad nějakou koncepci oficiálně vyhlášenou a zaváděnou znáš? Já krom žvástů typu "obraná koncepce", "soustředění na specialisty", "budujeme speciální útvary" z úst žvanilů (ať už politiků nebo vojáků) nic typu koncepce nenarazil. Jediná koncepce táhnoucí se posledními cca 18 lety je namastit si kapsu. Bez rozdílu politické strany se koncepce nikdy neřešila.
O novinářích je zbytečné mluvit, krom nemnoha čestných vyjímek, mi přijdou jako banda polovzdělaných blbů, to že je k tomu "žene zájem čtenářů" myslím není omluva. To může platit u bulváru typu blesk a dalších kde když si přečtu že "farmář zastřelil revolverem motýla o rozpětí 140cm" (to jsem si nevymyslel, bylo to kdysi v jednom podobném plátku) tak mne to nepřekvapí a soudný člověk tomu samozřejmě věřit nebude, pokud se ale tiskovina tváří "seriozně" a přitom se chová jako bulvár (třeba MF-heute) pak je můj názor jednoznačný jde o smečku chátry a byť se Zemanem nemohu souhlasit v mnohém jeho názor na novináře sdílím (na rozdíl od něj mi nevadí to že lezou do soukromí politikům, ale to že bez jakékoli snahy něco znát se snaží o tom psát a na připomínky se tváří zpupně. Mé osobní zkušenosti s nimi jsou jednoznačné - nafoukaný blb je vystihuje asi nejslušněji. Není ostatně rozdílu mezi TV a novinami.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233542Verze : 0
To je pravda...pár pokusů o vytvoření koncepce jsem zažil, ale pokud mě paměť neklame tak většina byla překotným vývojem na politické scéně překonána ještě než byla dokončena Sad se všemi z toho vyplývajícími důsledky

Jedením z příkladů bylo dělení armády a následné skladování letecké techniky, včetně munice a náhradních pod širým nebem na některých základnách SK, protože mnohem zajímavější bylo shánění "teplých fleků" v npvé organizační struktuře a ještě na podzim (září-říjen) neměli na útvarech žádné pokyny k tomu jak celá akce proběhne.

A když jsem následně viděl jak se líbá farář s politrukem tak pohár přetekl Very Happy
Teď už to sleduji jen zvenčí, ale myslím, že k nějakým dramatickým změnám k lepšímu nedošlo

Z čerstvější doby... existovaly pokusy postavit organizaci tankánů na modernější čtyřkové organizaci (fingers four), ale konečný počet vozidel to jaksi neumožňuje, takže jsme poněkud atypicky v NATO na trojkové.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233556Verze : 0
MOD
No u tankistů myslím nejsme na žádné, těch asi 30 vozů je naprostý nesmysl, který neumožňuje nic než mrhání prostředky. Opravárenské kapacity se musí držet stejné jako třeba pro sto a možnosti použití jsou prakticky nulové. Pokud by byla jakákoli koncepce muselo by být tanků bát buď výrazně víc nebo by se musely zrušit. Obojí by bylo lepší než stav který je dnes. Podobné je to s dalšími "projekty" (opravdový projekt vypadá jinak ale obvykle to tak bývá nazýváno) třeba "ALCA" a její nákup v počtech naprosto nesmyslných (dnes spotřebovává část peněz jen to že uložené mašiny musí být stále opatrovány - nevím kolik to stojí u Alcy, u MiG-29 to bylo kolem jednoho milionu měsíčně), dalším "geniálním" trikem byl nákup transportérů, nechci mluvit o ceně nebo kvalitě, jde mi o zadání kdy se tvrdí že jde především o činnost v misích, problém je že z našich partnerů v misích je nikdo neužívá a tak je samozřejmě problém se věím snad krom paliva. Podobných (třeba méně známých) "projektů" se dá najít spousta a ze všech tak nějak kouká že zájem armády potažmo "obrany státu" je zcela mimo (určitě ne na prvním místě).
Ono i to "obranu nepotřebujeme jsme uprostřed spojenců" není reálné, jednak i v NATO každý zodpovídá za své území a hlavně pokud dojde třeba k teroristickému útoku (i to je útok nepřítele) je nám zřejmě armáda na houby. Další věc je že se zúčastňujeme v tolika misích že nás snad v počtu trumfnou jen USA, otázka je proč? Jestli proto aby se nějaký politik blýskl v zahraničí nebo v OSN myslím že je to dost drahé (natřít ho dehtem a posypat peřím by ho zviditelnilo taky a levně) pro stát naší velikosti je účast v jedné misi až až a osobně si myslím že by to přineslo podstatně víc (už dnes je problém najít lidi a tím se snižují požadavky a tím následně vzrůstá riziko) .
Prostě koncepce chybí a nikde nevidím snahu ji vytvořit.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233565Verze : 0
ALCA a Plamen to jsou další skvosty Very Happy
munice ráže 23 mm bylo a možná ještě je tolik, že by se nevystřílela za technický život jedné generace letadel


Skutečně prvořadým cílem je namastit si kapsu...na všech úrovních Sad
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233568Verze : 0
MOD
Vidím chlapi, že se téměř 100% shodneme.


Citace - ICE :

...a ještě na podzim (září-říjen)

Jo jo, u našeho útvaru se o dělení armády začalo mluvit až někdy v říjnu. Tehdy přišel "důstojník pro sociální řízení" (dříve politruk), brigadýrku posunutou až na temeni hlavy a prohlásil "Je to v pr**li, všem Slovákům máme dát opušťák, aby se doma mohli poradit jestli chtějí sloužit v české nebo slovenské armádě." (akorát to tedy řekl slovensky) To bylo poprvý, co jsme se o dělení armády dozvěděli něco oficiálně.


Citace - bitaxe :

Pokud by byla jakákoli koncepce muselo by být tanků
bát buď výrazně víc nebo by se musely zrušit.

"Koncepci" přece tehdy ministr Kostelka řekl zcela jasně - bude tolik tanků, na kolik najdeme peníze. K tomu prostě nebylo co dodat.


Citace - bitaxe :

třeba "ALCA" a její nákup v počtech naprosto nesmyslných (dnes spotřebovává část peněz jen to že uložené mašiny musí být stále opatrovány

A nejhorší na tom je, že Alca je natolik unikátní systém, že je prakticky neprodejný a zanedlouho budeme opradu rádi, že si je někdo vezme zadarmo!
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233569Verze : 0
MOD
No nepleť se, zatím si je bere zadarmo fabrika, přestaví je na dvousic a část jich pak prodá zpět armádě (takže ten samý letoun (i nadále bezperspektivní) zaplatíme dvakrát. A to zadarmo, to už tu přeci dávno je jedna africká země projevila ochotu si pár kusů "koupit když ale zadarmo dostanou repasi na jejich L-39 (tuším že na 36 kusech) nebo naopak že si objednají tu repasi a dostanou ty Alcy (co s nima budou dělat bůh suď) Mimochodem ono "zadarmo" je v reálu levnější než je držet, to není tak jako postavit auto na zimu do garáže, mašiny se musí ošetřovat i když stojí, dělají se na nich motorovky a podobné věci (tak to třeba fungovalo i na MiG-29 když už byly z výzbroje a stáli v úlech) a tak každý měsíc kdy stojí je docela drahý. Úspora by proto byla i je sešrotovat (vzhledem k jejich "prodejnímu potenciálu") Ideální cestou by bylo vybrat několik rezervních (cca 6) k těm letovým a ostatní prodat byť za symbolickou cenu fabrice (pokud tvrdí že se dvoumístné dají prodat měla by je vzít) nebo je sešrotovat. Je to podobný nemysl jako když se u nás stavěly Il-10 (taky jich spousta nikdy nelétala protože byly zastaralé už když je začali v továrně vyrábět. Bohužel ALCA je naprosto neskutečně drahý průšvih představa 72 letounů o nichž se dodnes netuší k čemu by je bylo možné použít a jejichž provoz je drahý (tvrdí se že dražší než u Gripenu, nevím) je opravdu výplod chorého mozku. Ani minimálně znalý člověk si nemohl představit že by letoun s podzvukovou rychlostí a nepancéřovaný mohl působit ve střední evropě (nasycení protivzdušnou obranou je příliš silné) a pro "bubušáky" je to zase moc složité a drahé. Takže jedině že si někdo namazal kapsu.
Jo a Koncepce typu "bude tolik tanků, na kolik najdeme peníze" lze brát jen jako blábol politika ne jako koncepci Smile Osobně si myslím že pokud by v nestátní firmě řekl "manager" podobnou kravinu asi by letěl, obvykle se nejdřív řeší "co chceme dělat" , pak jak to chceme dělat" a nakonec jakými prostředky" armáda (ale nejen ona) je naopak příkladem spíše opačného způsobu "co si koupíme" (to co momentální "mocný" chce) a pak "co teď s tím"
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233570Verze : 0
Já jsem to myslel přesně tak, jak jsi to napsal ty. Akorát text má tu nevýhodu, že nedokáže reprodukovat ironii v hlasu Very Happy


A Alca má ještě jednu nevýhodu - vzhledem k americkému motoru musí jakýkoli prodej do zahraničí schvalovat kongres USA.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233577Verze : 0
MOD
"výhoda" amerického motoru je že se dělá na Taiwanu a v době konstrukce letadla se ještě dodělával Smile, ani nevím jestli tenhle motor používá i něco jiného než Alca Smile
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233581Verze : 0

Citace - Bitaxe :

"výhoda" amerického motoru je že se dělá na Taiwanu a v době konstrukce letadla se ještě dodělával , ani nevím jestli tenhle motor používá i něco jiného než Alca

Tahle varianta se mimo alku nepoužívá, nikdy nepoužívala a nikdy používat nebude.
Motory v alkáčích jsou totiž z prototypové série, která se normálně šrotuje. Američané L-159 použili jako zkušebnu pro doladění vývoje motoru pro bezpilotní průzkumné prostředky.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233597Verze : 0
MOD
Napřed si tochu zaspamuji a zavzpomínám


Stará armáda měla jednu obrovskou výhodu. Ve své podstatě žádnou koncepci nepotřebovala. Byla jedna čára, na jedné straně oni ti špatní na druhé straně my ti dobří. Podle tvrzení vedení země jsme byly armádou obranou. Takže koncepce k čemu? Jak odrazit útok vedený podle vytipovaných rizik - a ta byla vytipována korektně. V druhé fázi pak vyčistit vlastní území a vrátit protivníkovi co je potřeba. A šmidra.


Ale co po převratu? Zažil jsem tři pokusy o koncepci reorganizace armády podle rizik. Jenže pokaždé byla autorovi hozena na hlavu a nakonec žádná relevantní koncepce není do dnešní doby. Zásadní chyba byla v tom že tyto koncepce zpracovávalo ministerstvo obrany. To je stejná pitomost, jako by vláda dnes chtěla aby ministerstvo životního prostředí vybralo lokalitu pro stavbu nové jaderné elektrárny.
Koncepci obrany by podle zdravého rozumu měl připravit složenec tvořený radou obrany státu, zpravodajci vnitřními ale hlavně vnějšími a ministerstvo zahraničních věci. Ministerstvo obrany by mělo být až někde v pozici poradního hlasu. Takto se logicky MO snažilo zachovat ze svého hospodářství co nejvíce a to nemohlo projít. Výše popsané výsledky reorganizací letectva celkově jsou toho důkazem.


Se vstupem do NATO jsme se stali zemí, která je kolem dokola obklopena spojenci.Potenciální hrozby se k nám nedostanou jinak než přes stovky kilometrů území spojenců. To způsobilo už totální rozervanost v pohledu politiků a vojáků. Politikům se zdá, že naše armáda těžké síly nepotřebuje vůbec a letectvo vlastně také ne. Vojáci kteří nesou odpovědnost za případný boj jsou v opozici.


Je možná jen dobře, že už nevím jaká je úroveň zpravodajského pokrytí potřeby obrany našeho území. A staré armády bylo velmi dobré. Stačilo aby se u některého z praporů německého 2.AS vyměnil velitel a v následné zpravodajské informaci jsem se jako jeho potenciální cíl a tedy protivník dověděl i jakou práci dělá jeho paní a kde studují jeho děti. Na druhou stranu koho zpravodajsky prověřovat? Všude okolo jsou spojenci. Kacířsky bych řekl že právě spojence je potřeba prověřovat nejvíce-máme s nimi po všech stránkách špatné zkušenosti.


Ale co se týká úzce tématu.


Tu knihu co spustila tuto diskusi snad už mám na cestě. Pak budu vědět víc. Napadla mě ale jedna myšlenka. Jestli nejsou za oficiální operační plán zaměněny podklady pro citované strategické válečné hry. Nějak mi k pověstné byrokratičnosti ČSLA nesedí že by takovéto dokumenty byly rukou psané papíry. Ale možné je všechno. Co mě vede k této úvaze? Pokusím se to vysvětlit.


V úvodním výčtu sil je skryta impozantní síla. Pokud by v prvním sledu byly v šedesátých letech 4 tankové divize tak by to podle trojkové sestavy předpokládalo až 1200 tanků v první linii. To je velké číslo. Další tanky lze předpokládat v tankových jednotkách a útvarech motostřeleckých divizí. Na druhou stranu na našem území v té době nebyly dislokována pozemní vojska sovětů. Takže pro případný útok by boj na našem směru byl náš problém. Citované síly spojence by pro boj na zemi neměly podle mého názoru valný účinek.


Náš potenciální protivník by naopak bojoval proti nám se sestavou vyztuženou dvěma armádními sbory armády USA, britským Rýnským sborem a sborem francouzských okupačních sil. Ty by možná do doby politického rozhodnutí francouzské vlády zůstali mimo. V té době byl ozbrojené síly Francie mimo organizační struktury NATOP. Jistě, část těchto sil by byla nasazena proti útočícím silám z území tehdejší NDR ale i tak by síly proti nám byly těžko k poražení.
Výše uvedený názor, že naše armáda žila duchem II.SV je asi hluboce pravdivý. Ale tak žily v té době všechny evropské armády. Asymetrické pohledy na válku přinesla až nedávná doba.
Takže pokud bychom chtěli uspět bez jaderných zbraní, šlo by o potřebu mít alespoň třínásobnou převahu nad protivníkem. Z uvedených sil vyplývá, že to nebylo reálné od samého počátku.
Celková převaha sil Varšavské smlouvy byla asi opravdu nesporná.Ale počítat můžeme jen s tím co je použitelné v reálném čase na daném bojišti. Takže převaha sil v duchu tohoto plánu je iluze. Přesuny vojsk z celé VS by NATO uvedlo do plné bojové pohotovosti a tím by plán skončil dříve než by začal. Navíc převaha obrněných a mechanizovaných sil na naší straně byla západu zřejmá a proto měl jednotky prosyceny protitankovým prostředky a bitevní letectvo bylo přímo stavěno na boj s tanky.


Pokud se podíváme na citovanou jadernou podporu jde o jiné věci.Samotná citace 135 až 160 jaderných úderů pro podporu vlastních sil je šílený nesmysl. Při předpokladu mohutnosti jaderných detonací na úrovni 25 kilotun a to se držím při zemi, by šlo o ekvivalent 3,375 až 4.0 megatuny tritolu. I bez radiačních faktorů jde o takovou devastaci území protivníka, že si nedovedu představit, že by to někdo v případě vlastního útoku myslel vážně. Se započítáním radiačních faktorů by se území SRN stalo jadernou plání, která by byla pro jakékoliv vojenské síly neprůchodná a celý plán tím ztrácí jakýkoliv smysl. Kdo by pánoval, že vybojuje několik desítek tisíc čtverečních kilometrů země zamořené na stovky let a vrátí se domů se stovkami tisíc vojáků umírajících na nemoc z ozáření? Tedy pokud by se měl kam vrátit.


Dále nevěřím tomu, že by pokud takový plán existoval jeho autor zapomněl na to, že na každý jaderný úder zasazený území SRN by byl proveden stejný proti našemu území. Takže ve velice krátké doby by naše země vypadala stejně jako SRN. Tedy mrtvá radioaktivní pustina. Kde je zde tedy prostor pro pochod pozemních sil na Rýn?


Takže pokud nepředpokládáme že vojenské a politické vedení naší země v šedesátých letech bylo tvořeno naprostými šílenci kteří plánovali vyhlazení lidské populace v Evropě tak je tu asi něco špatně. Nezapomeňte že v šedesátých letech konkrétně v naší zemi došlo k odklonu od tvrdé linie naprosté nesmiřitelnosti se západem. Ta se vrátila až po 68 roce a to je mimo léta citovaná v počátečním vstupu.
Takže bych se znovu dostal k pohledu na morálně volní zájem populace útočit na souseda který nás sám o sobě nenapadl. Ale to nebudu rozvíjet, nerad bych provokoval bitaxe který moji první zmínku v tomto duchu nazval blbostí. Já přitom vůli lidí k něčemu takovému považuji za základ. A myslím si že v té době nebyla. Ale fakt nechci nikoho prudit.


Takže si osobně myslím, že pokud takový plán vůbec existoval, šlo pouze o strategicko - operačně taktické intelektuální cvičení bez předpokládané praktické realizace. Politici jsou schopni čehokoliv, ale vojáci jsou přece jen spíše pragmatici.


No a to by bylo asi tak vše co mě v souvislosti s tématem napadlo. Uvidíme jak se bude diskuse vyvíjet.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233636Verze : 0
Mne neprudíš Smile jen se na to dívám z "jiné strany barikády", já sloužil jako voják a po pravdě o tom co bychom chtěli (tedy jestli útočit nebo ne) by se nás nikdo neptal, což je celkem logické, dobu šedesátých let jsem zažil a ani tehdy kdy se to "uvolňovalo" se k běžnému člověku nedostalo o moc víc informací než co bylo "stranou" uznáno za vhodné. Takže "zájem populace" bych asi vůbec moc nebral v potaz (ono se stačí podívat na obrat v SSSR v roce 1941 kdy do té doby nejlepší přítel německo se stal přes noc nepřítelem - v totalitních režimech to prostě funguje malinko jinak než v demokracii a "populace" si moc nevybírá). To že by třeba část vojáků nebyla příliš nadšena je pravděpodobné, ale asi by jim to bylo málo platné. Když to srovnám s dobou o cca 10 let později kdy jsem byl na vojně já tak bych asi nijak složitě neuvažoval o tom jestli stojím na té správné straně, prostě bych dělal co bych musel, tedy válčil na té na které bych byl (s politickým přesvědčením to nemělo moc společného). Mimochodem k tomu "uvolnění" o kterém píšeš došlo až po roce 1966, no a i to bylo velmi mírné uvolnění jen v rámci toho že ti vymění řetěz za o kousem delší. A to že lidem to zas tak hluboko změněné nepřišlo, je bohužel přes žvanění bývalých komančů z vysokých postů kteří nestihli změnit "linii" a dnes se snaží tvrdit že šlo o demokratizaci, prostě fakt. Ono to bylo tak že jedna banda komunistů zaměnila druhou, ale pořád to byla stjná snaha udržet socialismus sovětského střihu. Že to soudruzi udělali poněkud nevhod (Chruščova vystřídal Brežněv) je jiná, nicméně snaha "polednových" udržet se u koryt byla úžasná (stačí si přečíst co Dubček nabízel Brežněvovi v Čierné pri Čope Sad ) Takže na to že by populace byla proti by se asi nebral moc ohled. Navíc myslím že ten plán měl vzniknout počátkem 60´let tedy dost dlouho před "uvolněním" (uvědomme si že to uvolnění se netýkalo lidí, jen komouši odsouzení v padesátých byli většinou rehabilitováni, ti co komouši nebyli seděli vesele dál)
Jestli šlo opravdu o plán si netroufnu tvrdit, to že se to nacvičovalo je fakt (aspoň když jsem sloužil já tak ano a co jsem se bavil s pár lidmi ze stejných ročníků tak to zažili také. To že jsem se dostal k velení pluku jako záklaďák byla spíš vyjímka (ale i tam holt potřebovali specialisty Smile ) a to že jsem si všiml některých věcí je spíš náhoda - tenkrát mne to až tak do detailu nezajímalo. Naštěstí paměť na podobné věci mám dobrou, je ale pravda že naše divize pokud vím to cvičila bez spojenců, tedy i v době kdy rusové u nás byli my jsme tohle cvičili sami, třeba byla spolupráce výš, na úrovni sboru, to nevím. S rusy se cvičila součinnost v jednotkách (velká cvičení tak jednou ročně). Standardně to bylo cvičeno tak že útočí němci a američané, a naše 20. msd podporuje ustupující 13. brigádu PS, po stabilizaci (ta byla kupodivu docela blízko hranic cca 50km) se po nástupu záloh a spolupráci vojsk z území ZVO přecházelo do útoku no a pak už jsme slavně vítězili až do Francie.
Pokud opravdu šlo o plán (tady jsem na tom podobně jako Jaromír, nejsem si tím jist), pak je nutno vzít v úvahu, že ho určitě v základu nevymýšleli v ČSSR, musel to být jen plán pro naši armádu a jako takový součást vyššího plánu (tedy plánu VS - potažmo SSSR) Muselo tedy jít jen o rozpracování dispozic dodaných zvenčí. Pak i může odpadnout to co Jaromír píše, tedy to že naše zdroje na takový samostatný útok nestačily, to plánovačům nemuselo moc vadit, druhý sled tvořený vojsky dalších států by tím narazil na nepřítele už silně pocuchaného. (možná to mnohým přijde cynické, ale je lepší obětovat vojáky cizího státu než vlastní)
Myslím že se moc nepočítalo s použitím jaderných zbraní, radioaktivní pustina je oprvdu k ničemu, a navíc je nejisté jestli se to "nevymkne" a nezasáhne to i území těch kdo jsou hlavami dotyčných paktů. Pokud se povede obsadit větší území jsou vlastně civilové něčím jako živý štít právě proti jadernému útoku (to že by zahynuli i vlastní lidé se obvykle špatně zdůvodňuje).
Přiznám se že si nejsem jist jak moc šlo o reálný plán, ale dovedu si docela dobře představit jak se to (i v případě útoku od nás) zdůvodní obyvatelstvu - byli jsme napadeni a v sebeobraně je tedy musíme zdolat. Většina by tomu asi nakonec i víceméně věřila.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233662Verze : 0
Petr Luňák (ed.): Plánování nemyslitelného. Československé válečné plány 1950 - 1990


Knihu jsem ještě v ruce neměl, ale co jsem slyšel ve škole, tak právě Luňák kdysi objevil jednu verzi plánu, která ležela snad v nějakém kartografickém či takovém nějakém ústavu, a napsal o tom pojednání do jednoho bulletinu o komparativních studiích NATOxVS. No a tím to celé začlo Smile .


Pokud se nepletu, tak o tomto plánu je i část knihy Okupace Československa - Bratrská agrese od J. Fidlera.


Knihu, jež odstartovala tuto diskusi, jsem nečetl, jen viděl v knihkupectví (pokud to byla ona Smile ) a moc na mě nezapůsobila. Navíc jsem veděl, že má vyjít ta práce od Luňáka.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233678Verze : 0
MOD
Kniha praví že plán vznikl v Moskvě, rozpracování pro jednotlivé jednotky si už měla udělat ČSLA sama.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233683Verze : 0
Zdravím diskutující!


Pokud vládnete angličtinou, doporučuji tento web - www.php.isn.ethz.ch


Kromě angl. článků ke Studené válce a plánům ČSLA jsou zde i rozhovory (česky) s bývalými generály ČSLA.


PS: Pokud jsem měl možnost prolistovat Minaříkovu knihu, tak se mi zdá, že její větší část (možná vše Neutral ) je na jeho webu www.vojenstvi.cz , resp. http://armada.vojenstvi.cz/
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233698Verze : 0
MOD
gruppe.drei ma pravdu, škoda že sem těm strankam nevěnoval vic pozornosti driv.


tady najdete ten plan v češtině a dokonce i tu rukou psanou verzi v ruštině:http://www.php.isn.ethz.ch/collections/colltopic.cfm?lng=en&id=16239&navinfo=15365
(ted uz opravdu vidim ze kupovat tu knihu je plytvani penezi....pokud teda nestojite o par fotek navic)
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#233812Verze : 0
Celkový dojem z knížky ve mne trochu vyvolává dojem...pláč zestárlého generála, který tehdy pracoval s částí materiálů věnovaným této tématice. Vyjmenovává sice pár údajů, ale ty už jsou nějakou dobu zmámé a zpracované lépe. Protože se ovšem jedná dnes o opravdu stařičkého pána, vyznělo mi to jako nářek nad obětováním našich krásných Čech papírově někdy zkraje 60´a fyzicky uskutečněném v roce 68. Za ty tři stovky nic moc...Jinak se chci zeptat, nějak mi není jasný termín "morálně volní". Doufám, že je to takhle správně napsané, můžete mi jej prosím objasnit? Děkuji
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#234932Verze : 0
morálmě volní vlastnosti máš napsané dobře. Je to termín s psychologie. Záleží trochu na kontextu, ale přeložil bych ho volně jako konání na základě vnitřního svědomí, či získaných návyků. V psychologickém slovníku najdeš více.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#235246Verze : 0
Jak bylo už napsaáno ten termín je správně. Dám sem kousek jenoho pojednání o přípravě vojáka na boj v ČSLA. Je to malý kousek poměrně rozsáhlé práce. Třeba se zadaří a bude zde dána k prostudování a diskusi.


ČSLA byla považována za nedílnou součást socialistické společnosti. Proto cílevědomé působení na občana civilistu v této části společnosti bylo vedeno tak, aby rozumové schopnosti vojáka, jeho znalosti a dovednosti, ale také utváření jeho světového názoru mělo přímý vliv na formování jeho charakterových vlastností a vlastností vůle.


Tehdejší vojenské a společenské vědy tvrdily, že v armádách kapitalistických států jsou výcvik a výchova vedeny tak, aby voják výtečně ovládal potřebné složky vojenského umění a stal se slepým nástrojem v rukách svého velitele.


Naopak naše armáda stejně jako armády sdružené ve Varšavské smlouvě si kladly za cíl nejen naučit vojáka plnit úkoly dané vojenskými řády a programem bojové a od 80tých let i politické přípravy. Chtěla rozvíjet celou jeho osobnost, tedy rozumové schopnosti, komunistické přesvědčení, charakterové vlastnosti a vlastnosti vůle. Měla potřebu rozvíjet i jeho citový život.


Voják tedy procházel v ČSLA poměrně složitým vývojem. Po nástupu absolvoval základní vojenský výcvik, kde se naučil základním vojenským dovednostem, prodělal první střelby a na jehož konci následovala vojenská přísaha. Po ní následoval odchod na útvar a celý dlouhý cyklus vojenského vzdělávání, který měl zajistit získaní dovedností a praktických návyků v určené vojenské odbornosti.


Formováním morálně volních složek vojáka se venovalo politické školení mužstva.
Pro bojové použití zdánlivě téměř k ničemu, vojáci těm řečem moc nevěřili a dodnes si myslím, že tyto hodiny byly vítaným odpočinkem. Ale je potřeba uvést, že mimo běžných politických informací a přednášek na stanovená témata mělo vyšší ambice. V 60-tých letech která zde diskutujeme ale i později se zaměřovalo na :


Rozumovou výchovu - vštěpování vědeckého světového názoru založeného na marxisticko leninském chápaní světa, učení vojáka znalostem dovednostem požadovaných Plánem bojové a politické přípravy a rozvíjení jeho poznávacích schopností a myšlení.


Mravní výchovu - zde šlo o vychování vojáků v přesvědčené komunisty s pevnou vůlí a charakterem, lidi čestné, přímé, ukázněné, obětavé a odvážné.


Pracovní výchovu - zaměřenou na výchovu k novému, komunistickému vztahu k práci, která se stane potřebou každého člověka v socialistické společnosti.


Estetickou výchovu - směřovaná k chápání krás ve společnosti a přírodě, rozumění uměleckému obrazu a samostatně umělecky tvořit.


Později se vše doplnilo o výchovu ke kolektivismu, třídní nesmiřitelnosti a nenávisti a internacionalismu. Tedy ke schopnosti spolupracovat se spojeneckými armádami a jejich příslušníky. Což po roce 1968 bylo velmi obtížné z důvodu pocitu pošlapání naší samostatnosti právě těmito spojeneckými armádami. Ten byl v lidech a tedy i ve vojácích skrytě ale hluboce zakořeněn. Věnovalo se mu hodně času, čtyři hodiny týdně. Bylo podpořeno hromadnými sdělovacími prostředky – televize vysílala pořady KOMPAS a AZIMUT. Byl vydáván deník a týdeník Obrana lidu. Dále pak časopisy ATOM a Zápisník a málo známý ale vysoce profesionální BOJOVÁ PŘÍPRAVA. Prostě boji o myšlení vojáka se věnovalo hodně času.


Cílem bylo, aby voják byl přesvědčen o tom, že stojí na správné straně a byl ochoten za vlast v případě potřeby bojovat a zemřít. K tomu směřoval i ceremoniál vojenské přísahy. Zkuste si její text sehnat pokud jste ji neskládali sami. A pokud si je přečtete a zamyslíte se nad ním, bude vám jasné, jak byl voják v hodinách PŠM ovlivňován. Pokud by vše fungovalo jak mělo, byl by voják na vysoké úrovni po stránce motivační, morálně – volní i lidské.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#235324Verze : 0
No já to viděl z pohledu vojáka základní služby, a PŠM nebyl moc oddech (spát se nedalo Sad ) Různé Kompasy a Azimuty byly v podstatě povinné (kdo neměl práci měl to jako "organizované volno). K tomu "přátelení" s rusy (s nikým jiným jsme se nekamarádili Smile ) při spojeneckých cvičeních jsme se s nimi setkávali "organizovaně" v reálu nebyl z velení moc zájem aby se vojclové kamarádili. Ruský oficír byl poměrně nenáviděný druh (zásadně jsme je třeba nezdravili a pokud to vypadalo že to projde byl k nim vztah vyloženě nepřátelský. obyčejní vojáci byli ale takoví chudáci že vidět v nich "nepřítele" prostě nešlo. Celkem jsme s nimi vycházeli ale šance setkat se s nimi byla i na cvičeních celkem malá.
Indoktrinace byla (z mého pohledu) celkem jednoduchá, ale i docela účinná. Uvědomme si že byla směřována na mladé lidi bez větších zkušeností, kteří přišli vlastně rovnou ze školy a neměli možnost porovnat. Navíc informovanost lidí byla o hodně nižší než dnes (kdo nezažil asi nepochopí) a hlavně v žádné armádě se nikdy nikdo vojáka neptal jestli chce jít bojovat. Osobně jsem přesvědčen že přes kecy různých "hrdinů" z roku 90 bychom do boje šli docela normálně (tedy bez nějakých vzpour a podobně) a pokud už jste v boji sotva si budete vymýšlet jestli je to na správné straně, jde vám o život a to je důležitější než politické školení.
Fakt je že informace byla filtrovány dost zajímavě, krom obrany lidu a rudého práva se nedaly sehnat jiné noviny (byť byly vydávány rovněž komouši) na druhou stranu ve vojenských knihovnách bylo docela dost knížek které se "venku" dávno stáhly, já třeba prvně četl některé indexové knížky právě ve vojenské knihovně. Prostě na jedné straně byl zapečetěný televizor aby se snad někdo nedíval na něco nevhodného a na druhé straně v knihovně zakázané knížky (asi lampasáci moc nečetli Smile )
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#235371Verze : 0
Jedna pripomienka k celkovému pohľadu na útočné plány. Ak sa pozriete na mapu Európy s hranicami medzi Východom a Západom tak si musíme uvedomiť, že naša armáda sa celej tej hitparády mala zúčastňovať vlastne na vedľajšom smere úderu. Hlavný útok a celá paráda mala prebiehať na severe a to silami PĽR, NDR a vojsk Kyjevského frontu. Existovala dokonca varianta, že pri útoku VS na západ prechádza naša armáda do obrany a vlastne len zaisťuje južné krídlo frontu. Ďalšou, známejšou variantou je útok ČSĽA silami 1A a 4A v prvom slede, Stred sk. v druhom posilnenom vojskami VVO po zmobilizovaní a presune zo Slovenska.
K schopnosti len toľko - celé útvary boli schopné v priebehu necelej hodiny zaujať dopredu pripravené vyčkávacie priestory, alebo priestory obrany. V armáde prebiehali pravidelné cvičenia, ostré streľby a VŠC štábov. Po prevrate v roku 1989 sa o ČSĽA začalo hovoriť ako o nepružnej a neschopnej armáde. Potom sa asi 7 rokov nerobilo vo výcviku nič a zrazu sa tie torzá pôvodnej armády už ako AČR a ASR stali schopnými pre začlenenie do síl NATO - no nech sa na to dívam akokoľvek, ale vychádza to tak, že najprv sa z armády schopnej musela stať armáda neschopná aby sme boli vhodní do NATO. AČR nepoznám, ale ASR a neskôr OSSR som zažil, takže som najprv bol kamarát zo ZSSR aby som sa neskôr stal kamarátom USA. A moje skúsenosti z 90 rokov boli také, že v útvare slávneho 2. AZ nebol pri vyvedení na VVP nikto schopný rozvinúť poľnú dielňu, postaviť stan a podobne. A v ČSĽA som nič také nezažil.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenska-lidova-armada-na-Rynu-t64058#328197Verze : 0