Cromwell Mk. VII u čs. brigády VB

Kromě poměrně dobře známých tanků Cromwell Mk.IV, V, VI používala československá samostatná obrněná brigáda také několik tanků Mk.VII. V výzbroji je měl pouze Tankový prapor1. S tímto typem se můžeme setkat jak na fotografiích od Dunkerque, tak i z přehlídky v Praze. Hlavní dobře viditelnou odlišností tohoto typu bylo přídavné pancéřování všech čelních pancířů tanku, věže, svislého i šikmého pancíře korby. Pláty pancíře byli na původní pancíř běžných tanků přivařeny. Na předním svislém pancíři korby kopíroval plát pancéřový kryt kulometu a řidičský průzor aniž by nějak zasahoval do jeho konstrukce. Z důvodu zvýšení váhy byl tank opatřen širšími pásy než byli u standardních tanků. Cromwell Mk.VII byl stavěn na podvozcích typu E, tento typ podvozku se vyznačuje odlišnou konstrukcí poklopu řidiče. Poklop je na rozdíl od všech dalších typů nedělený a má tvar šestiúhelníku, a otevírá se směrem nahoru a doprava spolu s řidičským periskopem namontovaným přímo do poklopu. Poklop střelce byl rohový. K policejnímu číslu bylo z důvodu svařované konstrukce přidáno velké písmeno W jako weldet (svařovaný)
např. : T 178790 W.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#90256 Verze : 0
Vzhledem k tomu, že patříte k autorům knihy "Československá armáda ve Velké Británii" obracím se na Vás jako na kolegu s dotazem:
některé z fotografií v knize jsou "vcelku nenásilně a patřičně" (tím nemyslím naprosto nic osobního) zakryty fotkami vojáků v dobových uniformách.
Tím jsou zakryty zpravidla ty detaily markingu vozidel (například WD registrace), které jsou pro mne (a s nejvyšší pravděpodobností nejen pro mne) vcelku podstatné.
Otázka tedy zní: Bylo by možné se dostat k původním fotografiím techniky tak, abych je mohl využít pro stavbu modelů?
Už se tetelím jak malé děcko - byla by to šance rozmnožit mou "rodinku československých cromwellů"...


Předem děkuji...
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#90496 Verze : 0
Podepisuji se pod paličova slova - stejný problém by zajímal i mě Smile
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#90530 Verze : 0
A samozřejmě i mne, stejně jako paliče a Scottyho
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#90536 Verze : 0
Kniha je především o stejnokrojích, fotografie v ní obsažené samozřejmě mám. Letos pokud se to povede tak vydáme knihu o československých Cromwellech, ta obsahuje velice podrobný technický popis nejrozšířenější verze tohoto tanku (Cromwell Mk.IV F), ale i dalších vývojových variant a modifikací. Text se věnuje nejenom jednotlivým konstrukčním celkům, ale i jejich funkcím. Část je věnována jednotlivým členům posádky a jejich funkci v tanku, zbraním, munici (jejich uložení a popis) a dalšímu vybavení.
Další kapitoly obsahují popisy kamufláží, technické a taktické označení, přidělování Cromwellů k čs. jednotkám, jejich opravy a modifikace v průběhu služby. Nechybí stručná historie Čs. brigády a popis a organizaci uživatelů tanků Cromwell. Nedílnou součástí je množství unikátních nepublikovaných dobových fotografií, technické nákresy detailů a tabulky. Poslední kapitoly jsou věnovány historii renovovaného tanku, od jeho zařazení k brigádě po jeho současnou renovaci s fotografickým průvodcem. To ovšem neznamená že bych vám odmítal pomoct, pokud máte nějaké konkrétní přání, stačí napsat.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#90651 Verze : 0
Zdravím ve spolek!
Omlouvám se za odbočení od tématu, ale snad byste mi mohli pomoci.
Rád bych se optal na další výzbroj 1. čs. obrněné brigády. Zatím jsem po netu dopátral jakš takš informace o Cromwellech a Stuartech, ale zahlédl jsem i něco o menších počtech Shermanů a Churchilů. Zajímalo by mě pokud máte přehled, jaké typy a v jakém asi množství 1. čs. obrněná brigáda měla, případně jak dalece byly tyto typy nasazeny. Případně je k nim někde nějaká fotografická, či obrazová dokumentace?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#97622 Verze : 0
Brigády kromě tanků Cromwell používala množství tanků jiných typů. Není ale pravda že by používala tanky Churchil. Z nejrosšířenějších typů to byly tanky Crusader, Sherman několika verzí ( největší počet Sherman I.C), dále pak několik mostních Valentine a Covenanterů, několik kusů ARV Cavalierů (předchůdce Cromwell) a dalších. Až budu mít trochu času napíšu seznam k určitému datu i s dalšími podrobnostmy. Ke všemu samozřejmě existuje fotografická dokumentace, co konkrétně scháníte? To je v rychosti vše. Podrobněji na vilemfencl@tiscali.cz
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98024 Verze : 0
Pokud se týče různých typů tanků u 1. čsob, pak je nutno konstatovat, že toto vojskové těleso jako takové procházelo několika etapami vyzbrojování a přezbrojování.
Je však možno konstatovat, a pamětníci to potvrzují, že například v průběhu výcviku se naši tankisté skutečně "setkali" s různými typy vozidel (včetně churchillů různých variant) a že zkušenosti našich vojáků s jednotlivými typy byly různé...
Brigáda byla postupně vyzbrojena například crusadery atd a teprve těsně před přesunem na kontinent byla (ne zcela důsledně) doplněna novou technikou.
Dále je třeba si uvědomit, že nikdy (snad se nemýlím) brigáda nedosáhla skutečných válečných počtů a z pohledu "systému" vždy byla určitým "hybridem" - také proto se v její sestavě vyskytovaly některé typy v minimálním počtu vozidel, jiné byly "nahrazeny substituty" - viz příklad použití vozidel Challenger a Shermanů IC Firefly atd....
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98098 Verze : 0
S tím že organizace brigády byla jistým způsobem nestandardní a že nikdy nedosáhla předepsaných počtů, musím souhlasit. Že by se ale naší tankisté setkávali s tanky Churchill není moc pravděpodobné, nesetkal jsem se při studiu archívních fondů brigády z žádnou zmínkou o tomto typu a není pravděpodobné že by se s nimi přišli do styku při výcviku. S tanky typu Cromwell různých verzí se naši vojáci setkaly už v únoru 1944 kdy převzali v britském polním parku v Coventry první kusy. Tyto typy tvořily hlavní síly, ostatní typy byli určeny pouze pro podpůrné úkoly jako je ochrana praporního týlu a ochranu velitelství (brigádní štábní rota), jednalo se o tanky Sherman I c „Firefly“ později ( v květnu 1945) nahrazené Challengery I. Další Shermany sloužily u dělostřeleckého pluku jako mobilní pozorovatelny „Observer Post“, ty v průběhu roku1944 nahradily Cromwelly OP. Tanky Crusader se do Evropy s brigádou nepodívaly, sloužily pouze k výcviku, pouze mostní verze dorazila až do Prahy. Také protiletadlová verze Crusaderu AA ( u velitelských rot Tankových praporů) byla před odchodem do Francie odevzdána do britských skladů.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98271 Verze : 0
Děkuji za informace. Na tanky Churchill jsem se včera ptal pana Mgr, Jakla z VHÚ, který mě i v dostatečné míře odkázal na prameny a literaturu. Podle mých informací se s nimi Čechoslováci setkali jen u sousední kanadské jednotky.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98275 Verze : 0
Debata se nám sice poněkud odvrací od původního "topicu", ale budiž, je třeba komunikovat.
Můžeme s jistotou vyloučit, že by brigáda měla ve výzbroji některou z variant Churchillů. Tvrdit však, že se s nimi setkali "jen u sousední kanadské jednotky" je řekněme poněkud diskutabilní či spíše řečeno zamlžující.
Když jsem konstatoval, že se s Churchilly čechoslováci seznamovali v průběhu výcviku, neměl jsem samozřejmě na mysli možnost jejich použití jako "výcvikových tanků" v rámci sestavy brigády, ale období, kdy byli (vojáci, budoucí instruktoři a velitelé) vysíláni do kurzů (řidičů, velitelů tanků, střelců atd) do výcvikových středisek v různých posádkách - tedy v období, kdy výcvik brigády probíhal decentralizovaně.
Pokud se budeme odvolávat na vzpomínky pamětníků, pak například generál Klapálek v knize Ozvěny bojů vzpomíná na období po přesunu z Afriky do Británie slovy (popisuje pravděpodobně listopad 1943): "...Pak jsem byl nějaký čásek v tankovém kurzu v Bouwingtonu (to není můj překlep, to je opis knihy), kde jsme viděli několik pradědů - tanků, kterých použili Britové v bojích u Yprů roku 1915. Dělali jsme řidiče na "Churchillu" a "Cromwellu, nejnovějších typech tanků, prostě prosšli jsme zkráceným výcvikem ve všech obvyklých funkcích: střelce, radiotelegrafisty a řidiče. Teprve před vánocemi...."
Samozřejmě se člověk nemůže sázet, ale svoji logiku to pravděpodobně má - proces seznamování se a postupného přivykání...
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98519 Verze : 0
To Vilém Fencl:
pokud chápu dobře Vaše slova, pak byste byl ochoten poskytnout „neořezané“ či postavami nenamaskované fotografie z knihy "Československá armáda ve Velké Británii" pro využití modelářské – tedy nikoliv komerční (chápejte: chci si postavit další modely, potřebuji přesnější podklady, nebudu publikovat fotky dále, nebudu podle nich "produkovat" třeba dekálové sety atd...)
Tedy, mám zájem o fotografie:
= z přebalu knihy, Cromwell Mk.IV je zakryt manekýny - "tankistou" a "pěšákem" v "leather jerkin" se stenem,
= vnitřní obálka - "Cromwell Mk.VI "Hořelice" - rád bych znal WD registraci - jinak řečeno, zbytek fotky před oříznutím...,
= str.11 uprostřed - výcvikové Crusadery "Scrap" a "Tapui??" - více fotek, upřesnění WD registrace atd...
= str. 12 nahoře - marking "pod sekyrou" na Cromwell Mk.VI, byl český nebo "půjčený"...?,
= str. 42 Cromwell Mk.VI T120524, viděl jsem model s krabicí na zádi věže - na snímku není vidět, je opět zamaskována stojícím manekýnem
str. 45 nahoře - Cromwell Mk.VI - příslušnost k jednotce a WD registrace na věži není vidět,
str. 48 - Jeep Ambulance - WD registrace a případně další marking - byl český nebo "půjčený",
zadní desky - Cromwell Mk.IV s navěšenými články pásů z Pantheru – nelze jasně identifikovat WD registraci, je snad více fotografií?


Koukám, že jsem vypsal skoro všechno, snad Vás to neodradí...
Určitě bych měl radost i z mála, ale člověk to prostě zkusit musí...


Nesnáším týpky, kteří říkají "mám to, mám taky tamto, můžu tohle...", kudy chodí, tudy rozdávají rozum, všude byli dvakrát a jasně vědí, jak se co musí dělat a ve finále, když člověk něco nabídne (a pošle) protihodnotou, tak "se jim sesype hadr (rozuměj harddisk), dražší polovička začne jančit, zrovna to nemůžou najít..."
I když fotky budu mít, knihu si vždy rád koupím a možná budu takový nadšenec, že si ji nechám i podepsat...
A pokud se fotek týče, já už "svoje" fotky Cromwellů sem na válku "pověsil" - je snad ještě někdo takový trouba (či tak statečný)???
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98522 Verze : 0
Omlouvám se za špatnou interpretaci, nechtěl jsem příliš odbočovat od tématu.
Zajímalo mě, zda ČSOB měla Churchilly ve výzbroji, či zda je použila během obléhání. Proto jsem se zmiňoval jen o těch kanaďanech..


Velmi rád bych se připojil k prosbě o fotky (se stejnými důvody)Smile
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#98949 Verze : 0
Ahoj Skřete, ty dva československé Cromwelly najdeš podle téhle cesty:


Obsah fóra forum.valka.cz -> války -> Zbraně -> tanky 1.československé samostatné obrněné brigády


Palič
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#99278 Verze : 0
Chtěl jsem se zeptat jak to vypadá s knihou o Čs. Cromwellech? Kdy by jsem se jí mohly dočkat. Předem děkuji za odpověď.


Edit: Dotaz trochu mimo a přece k věci. Zajímali by mě ScoutCary ČSsOB. Jsou nějaké fotky? Viděl jsem něco z přehlídky v Praze, ale tam toho moc není. Jde mi hlavně o výzbroj, byla-li nějaká, používali je ženisté, tak asi měli nějakou spec. výbavu.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#107618 Verze : 0
Nějakou dobu to ještě potrvá, vydání knihy je dost nákladná záležitost a dobrých nakladatelů je jako šafránu. Pokud se stihne letos tak to bude skvělé. Co se týče scoutcarů tak moc na fotkách nejsou, něco málo mám plus nějaké dobové modifikační plány tak pokud je zájem tak na vilemfencl@tiscali.cz. V.F.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#108463 Verze : 0
Pánové, několik zajímavých fotek Ceskoslovenské samostatné obrněné brigády, včetně fotek z přehlídky v Praze je na: www.geocities.com.


Dotaz pro p. Viléma Fencla. V časopisu HPM byla před časem uveřejněna černo-zelená kamufláž Cromwellu MK IV. Nevíte, zda by se někde dal sehnat fotografický podklad? Díky za odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#110753 Verze : 0
Fotografie je u mě, až bude chvilka tak ji tu dám. Vilém Fencl
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#110780 Verze : 0
Pokud má kolega Kelby na mysli vozidlo 2 tpr s WD registrací T188045, tak jsem někde na webu zachytil debatu, zda jde skutečně o kamufláž nebo o stíny (něčeho blíže nespecifikovaného), skvrny od oleje (nebo něčeho jiného), spálenina atd.
Diskutovalo se nad vlastnostmi tehdejších fotomateriálů atd a závěr byl .... JE TO MOŽNÉ, přitom snad existuje 1 fotka výše zmíněného tanku z polohy asi tak 10:30 - 11:00 hodin. Odněkud jsem stáhnul její scan a protože nejsem majitelem pozitivu, nechám to na kolegovi Fenclovi - snad poskytne něco s "vyšší vypovídací hodnotou". Úplně ideální by bylo, kdyby sem brzy pověsil fotku jinou, než výše zmíněnou...
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#110808 Verze : 0
Maskování se na tancích Cromwell nachází poměrně často. Já sám mám zdokumentováno nejméně šest tanků s různým druhem maskování, a prokazatelné nejde o skvrny od oleje ale skutečně o maskování. Na originálních fotografiích je to dobře patrné, nevím jak to bude s nižším rozlišením. Jedná se převážně o tanky Tankového praporu 2, a to nejenom u Mk.VI CS ale i u dalších typů. Z největší pravděpodobností je maskování prováděno starším odstínem barvy (používaným brigádou do roku 1944) „brown“(hnědou) nebo „black“(černou), na noví odstín „olive drab“(dle brigádní terminologie olivově šedou).
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#111408 Verze : 0
Měl jsem sice na mysli jiné vozidlo, viz můj předchozí příspěvek. Budu ale reagovat na tuhle fotku MK.VI s 95mm houfnicí OQF Mk.I.
Nevím, z kolika fotografií dotyčný modelář čerpal, ale mám dojem, že je to prostá aproximace vzhledu nebo spíše postup....... MNĚ SE TO LÍBÍ, TAK TO POSTAVÍM - A DOKAŽTE MI, ŽE TO TAK NEBYLO...


Kromě toho, že autorovi modelu nesedí obrysy jednotlivých polí, mám dojem, že i v barvách je to také trochu fikce - ale platí samozřejmě to, co je o odstavec výše velkým písmem...


Zdroj MISSING LYNX (to není překlep)
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#111414 Verze : 0
Na podruhé to je on. Model Mk.VI CS je v záplavě německé techniky osvěžením. Odstín hnědé je dle mého názoru moc světlý a skvrny zas tak moc nesedí, ale z jedné fotky se to těžko dělá. Velitelská vížka by měla být nového typu s 8 periskopy. Ty scout cary dám o víkendu V.F
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112181 Verze : 0
To je on - zřetelně jde o stejnou fotografii a já mám pocit, že skvrny jsou pouze na přední části vozidla, stejně jako u toho předchozího Mk.VI.
Dovolím si přiložit fotku po částečném zpracování ve fotoeditoru - skvrny jsou pak poněkud ostřejší. Přitom vůbec není jisté, zda jsou opravdu černé, ale to už je spekulace.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112301 Verze : 0
To že by bylo maskování jenom z přední části si nemyslím. Mám fotku z boku na dva Cromwelly od TP2 a jsou maskovaný i na bocích. S malými rozdíly mají schéma maskování hodně podobné.Ve stejné jednotce se dodržovala jistá pravidla. Nikdy ale nebude dost fotek aby maskování bylo přesné, a označení se bude muset vždy částečně rekonstruovat. Dost pomůžou předpisy a schémata k označování a maskování. Předpis mohu poskytnout. V.F
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112306 Verze : 0
Moc díky za zveřejnění fotky T188045. To je on.
Už se těším na knihu o Cromwellech u naší brigády.
Nedávnou jsem si koupil publikaci Čechoslováci v Plzni, kde je pár nádhernejch fotek.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112413 Verze : 0
To Kelby:
člověče, chystal jsem se na tu černozelenou kamufláž T188045, ale když vidím rozdíl, který vzniká prohnáním originální fotky přes fotoeditor, pořád víc a víc pochybuju, zda ta barevná rekonstrukce v HPM alespoň trochu odpovídá realitě....
Z originální fotky, kterou sem dodal kolega Fencl mám dojem, že barva maskování není/nebyla ve skutečnosti černá, navíc skvrna na levém blatníku není (jak vyplývá z původní fotky) skvrna, ale promáčknutí plechu a skvrna na levé hraně čelního pancíře věže je z tohoto pohledu (s přihlédnutím k originální fotografii) taky minimálně sporná. Obávám se, že autor barevné rekonstrukce v časopisu neměl k dispozici originální fotografii a to by pak osvětlovalo pravděpodobnou příčinu vzniku třeba fleku na levém blatníku...
Osobně bych si tipnul na maskování odstínem SCC15 nebo se pletu?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112415 Verze : 0
Na rovinu se přiznám, že nemám lehko u srdce, když sem vkládám právě tenhle příspěvek, ale nakonec jsem to nevydržel - jen porovnání orginální fotky s rekonstrukcí v HPM ukáže, jak moc je rekonstrukce ovlivněná tím, co jsem ukázal v jednom z dřívějších příspěvků - co se stane, když fotku proženete fotoeditorem.
Takže tady je ta rekonstrukce, stačí ji porovnat s originálem fotky a potom s tím, co vznikne po jejím "zušlechtění" ve fotoeditoru.


A teď se modeláři snaž...
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112417 Verze : 0
To Kelby: Co je to za knížku ty Čechoslováci v Plzni? A kde se dá sehnat?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112513 Verze : 0
To Palič:
Naprosto souhlasím. Ta kamufláž z HPM se mi moc líbila (hlavně proto,že byla jediná "flekatá" kterou jsem pro MK IV měl k dispozici:-))
Ale nakonec jsem se rozhodl, že postavím "zelenou klasiku", protože s černou barvou bych se pustil na dost tenký led.


Co se týče toho modelu MK VI, T120524. Nevím, kdo ho stavěl, ale barevná pole jsou nastřelená od pasu. Náhradní kolo na věži je asi taky fikce.... no budižSmile)


Bohužel fotek je málo a pokud jsou, tak je stroj focený v 90% víceméně zepředu.
Mám ještě pár fotek nejen cromwellů, ale nevím jak je to s autorskými právy, tak se neodvažuje je sem dát. Pokud budeš mít zájem, pošli mailovou adresu a já je pinknu napřímo.
Na tu avizovanou knihu se těším jako malej kluk.



To PEPE: Čechoslováci v Plzni je útlá brožurka, kterou jsem koupil v Praze na Letné po přehlídce od kluků z roty Nazdar při okukování tam
nádherně zrestaurovaného Cromwella. V prodeji normálně asi nebude, ale zkus kolegu Viléma Fencla.



Nevíte někdo, kde by se daly sehnat obtisky 1/35 na Cromwelly CIABG?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112536 Verze : 0
To Kelby: Dík za info. Co se týče obtisků existuje aršík od firmy OK decal. Ale nevím jestli se dá ještě sehnat. No voni jsou ty aršíky vlastně tři. První je na vozidla z Francie a první roky v Anglii (Crusader, Matidla). Další dva jsou už na vozidla ČSsOB, přičemž v jednom jsou obrněné transportéry a kolová vozidla a v druhém tanky (Cromwell, Stuart, Challenger, Sherman), mám je všechny, jeden jsem sehnal už před lety a zbylé dva letos náhodou na soutěži ve Stodu.
Pokud máš zájem mohli by jsem se nějak domluvit, ty Cromwelly jsou tam asi čtyři. Stavět budu jen jednoho, ale pokud budeš stavět Tamiyu tak prý lze z tohoto aršíku postavit pouze jednu mašinu, protože Tamiya má korbu, která se u našich moc nevyskytovala.


To Vilem Fencl: Nevíte kde by se dala již zmíněná brožura sehnat?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112544 Verze : 0
Brožůrka byla vydána naším klubem, u příležitosti představení tanku Cromwell „Faust“ po jeho částečné rekonstrukci. Volně v prodeji nebude, ale mám jich ještě poměrně dost. Můžu ji poslat poštou nebo bude k dispozici na Bahnech v našem dobovém táboře. Dost často jezdím do Prahy a někteří členové klubu jsou také z Prahy, tak je možno dohodnou osobní předání. V.F
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112591 Verze : 0
Měl bych o ni zájem, protože podobných publikací není nikdy dost. Ale v mém případě je asi nejlepší poslat ji na dobírku. Takže jestli to nebude problém tak se určite nějak domluvíme. Mám Vám poslat adresu na mail?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112687 Verze : 0
To Pepe: Díky, aršíky od OK Decal na "Francii" mám, ale ten na Cromwelly jsem nikde nikdy neviděl. Já mám jen obtisky na "Františku" (T188472), která má právě korbu F, takže můžu použít jen část obtisků.


Někde na netu jsem "vyhrabal" následující rozlišení podle typu korby a výrobního čísla. Za správnost sice nemůžu ručit, ale je to zajímavá info.:
Základní rozlišení typů korby podle výrobního čísla:
T171964 - T186999 Centaur /výroba Leyland/
T187000 - T187999 Cromwell Mk.IV&Mk.VI. ,Korba"D" / Leyland/
T188000 - T188999 Cromwell Mk.IV korba "F"
T189000 - T190500 Cromwell Mk.IV korba "C" / LMS Railway??/
T217000 – T218500 Centaur /Moris Motors/
T120415 – T120689 Cromwell Mk VI, korby „D“ a „F“ /Metro Cammell/
T121000 – T121999 Cromwell V/Vw, VIIw, korba D
s tzv „Vauxhal Drivers Hatch“ /Hull Birmingham RC&W Co/
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112723 Verze : 0
To Kelby: Opravdu zajímavé info. Ty obtisky by se možná daly sehnat ještě u Artur Model Centra. Ale nevím nevím. Je škoda, že už se nevyrábí.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112725 Verze : 0
To Kelby: Ještě k té knize Čechoslováci v Plzni. Tam jsou fotky ze 45? nebo ze současnosti.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112728 Verze : 0
To pepe:
Brožurka Čechoslováci v Plzni obsahuje asi 10 fotek z května 45 (Plzeň, západní Čechy, Praha) a potom fotku vraku Cromwella Mk V "Faust" v podobě, v jaké ho koupili od dolů, fotku z průběhu rekonstrukce a na závěr barevná fotečka krasavce v plné parádě.


Měl jsem to štěstí, že jsem "Fausta" viděl naživo v Praze na Letné a mohl jsem si ho v klidu nafotit (byť jen na podvalníku), protože je nádherně zrestaurovaný a vůbec nevadí,že zatím nemá originál věž atd.... Důležité je,že někdo našel tu odvahu, sílu a zručnost ho vůbec postavit. A jestli se podaří ho provoznit, tak to bude opravdu BOMBA. Tím větší, že se jedná o skutečný stroj, pocházející z výzbroje CIABG, což má pro spoustu z nás i "srdeční" aspekt ( Smile )


Jinak jde o typ s korbou "F", čili s do boku otevíraným poklopem řidiče a "bednami" na bocích věže. Takže pro modeláře - pozor - kit od Tamiye má korbu "D". (myslím Confused )


Jen mě trochu zarazilo, že je uváděn jako Mk V. Myslel jsem,že čechoslováci měli jen typy IV, VI, VII. Kolega Fencl, nechť mne opraví, jestli píšu hlouposti.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112743 Verze : 0
To Kelby: Já jsem "Fausta" viděl v Plzni a je to fakt pecka. A až bude komplet fertig tak to bude ještě lepší. Myslím si, že se jedná svým způsoben o unikát, protože kolik kusů těžké techniky z výzbroje našich jednotek za 2. světové se dochovalo do dnešních dnů? Moc asi ne, takže ty lidi co ho dávají dohromady obdivuju a držím jim palce, ať se jim povede vše co mají v plánu.
Co se týče modelu Cromwellu, ale i všech ostatních modelů, ze kterých jde postavit vozidlo ČSsOB. Proč všichni dělají verzi, kterou naši neměli? To je snad neschvál Confused Kromě Jeepu, Bren Carrieru a Stuarta (drobná konverze) se musejí všechny modely předělat a nebo je pro jistotu nedělá nikdo.


Ještě k té knížce. Kolik vlastně stojí?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112746 Verze : 0
Tohle sice jistě není Mk.VII, ale přece jen se z přiložené fotografie dá alespoň něco málo přečíst - umístění "air recognition" hvězdy za poklopem nabíječe na stropě věže, WD registrace T188410 a rotní znak.
Fotka po přehlídce 3 tpr čsob v Sušici, 1945.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#112801 Verze : 0
Pokud máte zájem o Čechoslováky v Plzni tak pošlete adresu na mail vilemfencl@tiscali.cz. V omezeném množství je pošlu jen za poštovné, jinak za 50kč plus poštovné.
Jaký je rozdíl mezi typem Mk.IV a Mk.V?
Typ Mk.IV vznikl dle dostupných pramenů modernizací tanku Centaur (tanky serie T 187 000 a T 188 000) nebo byl přímo vyroben jako Mk.IV. Modernizace tanku Centaur spočívala ve výměně poněkud nevyhovujícího motoru Liberty za motor Rolls-Royce a slabého kanónu ráže 57 mm za kanón ráže 75 mm
Typ Mk.V byl modernizovaný (přezbrojený) tank Cromwell Mk I. Zde šlo jen o výměnu kanónu, tak jako u typu Mk.IV, motor byl již od výroby Rolls-Royce Meteor. Drobné rozdíly byly v konstrukci korby a to především v nahrazení některých nýtovaných spojů za svařované.
V praxi lze konstatovat, že byla-li již modernizace provedena, lze jen těžko bez zachovalého výrobního štítku nebo čísla, typy rozlišit a identifikovat a bez možnosti bližšího ohledání je to prakticky nemožné.
Ve skladovém katalogu je jediným konkrétním rozlišovacím znakem mezi typem IV a V rozdílně řešená konstrukce pumpy pro tlakové mazání pojezdových kol a odlišná konstrukce pancíře podvozku, což jsou nepodstatné detaily.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#113401 Verze : 0
To Vilem Fencl: Poslal jsem Vám na mail adresu. Jinak jsem četl článek o vašem klubu v novém ATM. Super, ale myslel jsem že tam bude víc o činnosti klubu, rekonstrukci Cromwellu apod. a je to víc o historii brigády než o klubu. Ale jinak super. S tím ešusem Vám to tam fakt sekne. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#113444 Verze : 0
Článek v ATM je mírně řečeno špatný, a to nepočítám množství chybných informací v popiskách a textu samotném. Tábor čs. brigády jsme budovaly stejně jako techniku k propagaci historie západního odboje, ale článek to moc nepostihl, možná bude lepší když si to napříště napíšeme sami. Jinak jsem fotky scout cárů umístil na zbraně- technika čs. brigády. Brožuru pošlu na uvedenou adresu.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#113623 Verze : 0
To Vilem Fencl: Má váš klub (Rota nazdar) nějaké webové stránky?
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#114679 Verze : 0
Bohužel zatím ne. Snažíme o to, a doufám že to do konce roku zvládnem. V.F
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#114816 Verze : 0
prosba na ty, co maji k "Faustovi" pristup a mohli by pro me vyfotit par detailu (nebo nahodou uz toto nafocene maji a jsou ochotni se podelit).


1. pohled shora na zadni cast korby (kryty motoru) Pri predvadeni bylo toto misto zakryte vezenou vybavou a plachtami.


2. pohled shora na poklop radisty a blatniku. (na leve strane je na blatniku nejake zesileni, na prave nevim, protoze na korbe "C" je ukryte pod bednou).
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#116731 Verze : 0
Momentálně se na tanku pracuje, a zmíněné díly jsou ve výrobě (kryty motoru). Při prezentaci v květnu, byl motorový prostor zakryt záměrně. Pokud se připomenete, tak to nafotím později, a na blatníky a další díly mohu poslat výkres.. Vilém Fencl
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#116966 Verze : 0
Pane Fencl, rád bych se zeptal. "Faust" má "bednu" i na zadní staně věže. Je to rekonstrukce podle skutečnosti? Měly je čs. cromwelly běžně?
Hledal jsem je na dobových fotkách. Bohužel většinou jsou cromwelly "F" vidět jen z takových úhlů, že lze identifikovat jen schránky na bocích.
Mám jen jedinou fotografii, na které je zřetelně vidět zadní box, ale to je zase stroj s korbou "C".

Díky za odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#129754 Verze : 0
Schránky jsou k vidění na některých tancích brigády a to na různých typech, MKIV, VI, VII. Je pravda že tyto schránky nejsou na fotografiích moc k vidění. Zadní schránka sloužila na uložení krycí plachty, a její rozměry a umístění je uvedeno v katalogu náhradních dílů pro tanky Cromwell. Z nějakého důvodu jsou ale na většině tanků odstraněny. Vzhled a umístění označení a dalších doplňků na věži "Faustu" je rekonstrukcí. Vzhled věže „Fausta“ je tedy ideálním továrním stavem tanku, operační tanky převážně některé vybavení postrádaly. Fotografie tohoto konkrétního tanku není zatím známá, označení podvozku se dochovalo, ale věž samozřejmě na důlním výložníku dolu v Mladějově na Moravě chyběla. V.F
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#130098 Verze : 0
Přehlídka v Praze dne 30. května 1945
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#130375 Verze : 0
Apelujem na diskutujúcich,či by neposkytli informácie(ak ich majú) o povojnovom pôsobení techniky Čsob v radoch novovznikajúcej Čs. armády a ČSLA,vo forme obdobných príspevkov ako napr.:
/topic/view/16334/
/topic/view/15043/


V rámci tohoto tématického prehľadu : /topic/view/36231/


Vďaka.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#145864 Verze : 0
...tak se po dlouhé době vracím k tomuto tématu.
Podařilo se mi nedávno sehnat publikaci "Dunkerque, válečný deník Československé samostatné obrněné brigády" a v této nádherné knize jsem objevil dvě fotografie Cromwellu od 2.tpr s ev. číslem T188045. Více než před rokem jsme na tomto místě diskutovali, zda barevná rekonstrukce jeho kamufláže, která vyšla v HPM odpovídá realitě, či ne.
Ve výše zmíněné knize je na str. 61 a 62 zachycen tento stroj při údržbě. Fotografie byly, dle popisků, pořízeny na jaře 1945 v La Panne, v Belgii a pokud mně mé brýle neklamou, tak stroj je v jednobarevné kamufláži, tedy bez černých (či jakýchkoli jiných) kamuflážních skvrn...

Tento Cromwell je (obdobně jako např. T.188015, taktéž od 2. tpr) dále zajímavý tím, že jeho WD registrace začíná čísly 188. Podle některých pramenů by to tedy měl být stroj s korbou "F" - tedy s vestavěným "bočním" poklopem řidiče. Tento Cromwell má však prokazatelně 2 skladové boxy na pravém blatníku a "starší" (nahoru otevíratelný), dvoudílný poklop řidiče.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#194182 Verze : 0
To Kelby: kniha je to opravdu povedená, leč není zaměřena pouze na tanky, takže řadu odpovědí na zde položené otázky v ní bohužel nenalezneme.


Já se pro změnu zabývám papírovým modelářstvím a podařilo se mi narazit na letitý polský model (1971), který má označení MPO (45 na modro-zeleném podkladu, bílý trojúhelník) s ev. číslem T 174751. Jinak se na něm nevyskytuje žádné označení, ani spojenecká bílá hvězda, brigádní znak, mezinárodní označení či mostní číslo. Po úpravě ve Photoshopu by se z něj dal udělat tank naší obrněné brigády.
URL : https://www.valka.cz/Cromwell-Mk-VII-u-cs-brigady-VB-t24193#202632 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více